App per te rezervuar hotel nga telefoni

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Ne kete udhezues do ju flasim per aplikacione – app per te rezervuar hotel nga telefoni. Ne fakt duke instaluar nje aplikacion ne telefonin tuaj Android ose iPhone, ne nje menyre te thjeshte, ju mund te rezervoni hotele ne te gjithe boten. Kuptohet qe mund te perdorni drejtperdrejt edhe faqen e internetit qe do ju japim, pa instaluar asgje.

Me poshte do ju tregojme disa app që do t’ju ndihmojnë në kërkimin e hoteleve dhe B&B (“bed and breakfast” keto jane struktura te vendosura ne dispozicion nga individe privat, te tilla si: dhom brenda ne nje shtepi, apartament etj). Do ju flasim edhe app per Hostel (prsh rezervon nje vend per te fjetur ne nje dhome te perbashket me te tjere), ose aplikacione ku mund te rezervoni fluturimin dhe hotelin.

Permbajtja

Aplikacione për te rezervuar hotele dhe B&B

Ne fakt te perdoresh aplikacionet për hotele dhe B&B, ashtu si aplikacionet për fluturime, eshte menyra me e mire per te kursyer para, te cilet ndryshe duhet t’ja jepni agjesise se udhetimit. 

Gjëja e parë që duhet të bëni përpara se të filloni kërkimin është të përcaktoni buxhetin, të vendosni për llojin e dhomës që preferoni dhe shërbimet që dëshironi (për shembull me mëngjes të përfshirë ose anulim rezervimi falas, wifi etj). Një tjetër parametër për t’u vlerësuar është banjo sepse shumë struktura e kanë atë në dhomë, por te tjera, me cmim me te ulet, e kane te perbashket. Një sugjerim tjetër që mund t’ju jap është të kontrolloni se sa larg është hoteli ose B&B nga stacionet e transportit publik apo qendra e qytetit. Duke pasur parasysh keto kritere kryesore, mund te vazhdoni me kerkimin.

App per te rezervuar hotel nga telefoni: Booking

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Nga me te famshmit faqe dhe app per te rezervuar hotel nga telefoni eshte Booking. Aplikacioni eshte i disponueshëm për telefonat Android dhe për iPhone/iPadOS, është shumë intuitiv dhe i thjeshtë për t’u përdorur, por mbi të gjitha ka kaq shumë hotele për të zgjedhur.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Pasi të keni instaluar aplikacionin sipas procedurës së zakonshme dhe ta keni nisur atë, regjistrohuni ose zgjidhni hotelin dhe me pas plotesoni te dhenat qe ju kerkohen per rezervimin. Ekrani kryesor i aplikacionit ka të bëjë me gjetjen e hotelit. Në krye ju duhet të pozicionoheni në skeden me nje figure krevati Soggiorno. Më pas shkruani të dhënat tuaja të kërkimit.

Në xhamin zmadhues shkruani qytetin ku dëshironi të qëndroni, shkruani datat e udhëtimit më poshtë dhe më pas zgjidhni numrin e dhomave dhe njerëzve (të ndarë midis të rriturve dhe fëmijëve). Duke lëvizur faqen, mund të gjeni sugjerimet e aplikacionit, Udhëtime të shkurtra me destinacione ideale për fundjavë dhe rreth jush.

Në faqen me të gjitha rezultatet mund të bëni ndryshime. Shtypni në Rendit/Ordina për të zgjedhur të shihni hotelet bazuar në piket e vendosur nga vizitorët, çmimin, popullaritetin, etj. Megjithatë, duke trokitur te Filtri, mund të zgjidhni buxhetin për nje natë dhe të hiqni menjëherë ato që nuk mund t’i përballoni. Ju mund të zgjidhni vendin, ofertat me anulim falas, numrin e yjeve dhe llojin e strukturës që kërkoni.

Megjithatë, duke trokitur te Harta/Mappa, Booking ju tregon hotelet e tij në hartën e qytetit që do të vizitoni. Mund të zmadhoni me gishta për të kaluar në zonën që ju intereson më shumë dhe rezultatet do të dalin me çmimin total të qëndrimit. Nese keni gjetur çmimin dhe zonën që ju intereson, prekni flamurin do të shfaqet më poshtë hotelit, tani prekni për të hyrë në skede dhe vazhdoni me rezervimin.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për të rezervuar, më pas duhet të prekni Shiko disponueshmërinë/Vedi disponibilità, më pas të zgjidhni ofertën dhe dhomën që ju intereson. Më pas shtypni Zgjidh/Seleziona dhe Rezervo tani/Prenota ora dhe ndiqni të gjitha udhëzimet për të përfunduar rezervimin. Duhet të futni të dhënat tuaja personale dhe ato të mënyrës së pagesës që do të përdorni. 

App per te rezervuar hotel nga telefoni: TripAdvisor

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Një tjetër aplikacion i përdorur gjerësisht për B&B dhe hotele është TripAdvisor, i disponueshëm si në telefon Android ashtu edhe në iPhone/iPadOS. Ai ju lejon jo vetëm të lexoni komente për restorantet dhe hotelet, por edhe të kërkoni një vend për të qëndruar. Shkurtimisht, TripAdvisor vepron si një motor kërkimi për hotelet dhe B&B, ai kërkon për ju ofertat më të mira për udhëtimin tuaj dhe i shfaq ato në rezultatet e tij.

Pasi të keni hapur aplikacionin dhe të regjistroheni për TripAdvisor, prekni Hotel, më pas shkruani ose zgjidhni qytetin që do të vizitoni dhe prisni që rezultatet të ngarkohen. Në krye mund të shihni rezultatet në Hartë, të ndryshoni datat e udhëtimit dhe numrin e njerezve, si dhe të vendosni të gjithë filtrat që preferoni.

Pasi të keni plotësuar të gjitha fushat e kërkimit, lëvizni nëpër listë dhe zgjidhni atë që ju intereson më shumë. Shtypni emrin e hotelit dhe në skedën relative mund të lexoni ofertën më të mirë që ka gjetur TripAdvisor për ju ose të shihni të gjitha ofertat.

Gjithashtu, në skedarin e hotelit mund të klikoni te Komentet dhe të lexoni përvojat e klientëve të tjerë. Duke lëvizur poshtë faqes do të gjeni këshilla për udhëtarët, detaje të zonës në të cilën ndodhet hoteli dhe restorantet më të mira aty pranë. Nëse një hotel ju bind, trokitni lehtë mbi Shiko ofertën/Vedi l’offerta dhe aplikacioni do t’ju drejtojë në sajtin ose aplikacionin ku ka gjetur ofertën më të mirë për ju.

Sidoqoftë, përmes skedave në fund, mund të përdorni cilësimet e llogarisë suaj, të shikoni komentet që keni lënë ose edhe shikoni vendet që keni ruajtur për udhëtimet tuaja të ardhshme. Të gjitha janë në skedën Planifiko/Pianifica.

App per te rezervuar hotel nga telefoni: Airbnb (kryesisht B&B)

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Airbnb është shërbimi më i mirë nëse jeni duke kërkuar për një shtëpi tërësisht në dispozicionin tuaj, por gjithashtu ju lejon të rezervoni një dhomë në B&B në të gjithë botën. Aplikacioni (Android/iPhone/iPadOS) është shumë i lehtë për t’u përdorur.

Ka skedën Eksploro/Esplora, ku mund t’i hidhni një sy vendeve të zgjedhura për ju ose të kryeni kërkimin tuaj. Trokitni lehtë mbi Ku?/Dove për të planifikuar udhëtimin tuaj. Plotësoni së pari të gjitha fushat e kërkimit te Kërko destinacionet/Cerca destinazioni me qytetin, më pas zgjidhni datat e udhëtimit tuaj. Prekni Next/Avanti dhe duke përdorur butonat  dhe + përgjigjuni pyetjes Me kë do të udhëtoni?/Con chi viaggerai? duke treguar numrin e të rriturve, fëmijëve dhe kafshëve shtëpiake. Tani prekni Kërko/Cerca.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Në skedën e rezultateve të kërkimit, mund të vendosni filtrat duke shtypur ikonën me dy segmente që shihni lart djathtas. Në vend të kësaj, duke lëvizur poshtë faqes do të gjeni të gjitha strukturat. Trokitni lehtë mbi njërën prej tyre nëse është me interes për ju. Në fund Airbnb ju tregon çmimin e shtëpisë ose dhomës për një natë, por duke shtypur Rezervo/Prenota mund të shihni koston totale.

Kushtojini vëmendje këtij hapi. Shpesh kostoja përfundimtare përfshin taksat, kostot e pastrimit ose kostot e shërbimit. Mos harroni gjithmonë të kontrolloni koston totale përpara se të vazhdoni me rezervimin. 

Për më tepër, ende në seksionin Eksploro/Esplora, mund të fantazoni për udhëtimin tuaj të ardhshëm duke parë MinishtëpitëShtëpitë me pemë ose Shtëpitë mbi Ujë etj. Në shiritin e poshtëm do të gjeni të preferuarat tuaja, një përmbledhje të udhëtimeve të mëparshme ose të rezervuara, postën dhe profilin tuaj.

Hotel Tonight dhe Hotels.com

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Hotel Tonight, i disponueshëm për Android dhe iPhone/iPadOS, është një aplikacion për hotelet e minutës së fundit (last minute: dmth qe nuk mund te prisni kohe per ti rezervuar). Ai paraqitet si një shërbim plot oferta, ata arrijnë të marrin dhoma të pashitura në minutën e fundit nga hotelet dhe t’i ofrojnë me çmime të shkëlqyera.

Për të filluar një kërkim, zgjidhni destinacionin: prekni Ku/Dove sipër dhe shkruani qytetin ku dëshironi të qëndroni. Më pas prekni Kur/Quando dhe shkruani datën që ju intereson. Mund të rezervoni një dhomë deri në 100 netë më parë dhe të qëndroni deri në 14 ditë. Filloni kërkimin dhe shfletoni të gjitha rezultatet për të gjetur atë që i përshtatet më mirë nevojave tuaja, duke përfshirë buxhetin tuaj.

Në krye, ju shihni gjithashtu ikonën e ziles: duke e shtypur atë do të aktivizoni njoftimet për kërkimin që keni kryer, kështu që aplikacioni do t’ju njoftojë nëse çmimet për ato data dhe atë destinacion ndryshojnë.

Duke trokitur mbi një rezultat, skeda e hotelit do të hapet për të lexuar të gjitha shërbimet dhe kushtet. Jo vetëm kaq, ka edhe foto të të ftuarve. Në fund është butoni Vazhdo/Continua i ndjekur nga kostoja e dhomës për të vazhduar me rezervimin.

Për të krijuar një profil, trokitni lehtë mbi Llogaria/Account, në fund, dhe më pas Regjistrohu/Registrati ose Hyr/Accedi dhe ndiqni udhëzimet në ekran. Duke shtypur në zemër do të aksesoni të preferuarat tuaja, ndërsa në seksionin e Rezervimeve/Prenotazioni do të gjeni një përmbledhje të qëndrimeve tuaja. 

Nje tjeter faqe ku mund te kerkoni per hotele te minutes se fundit eshte Hotels.com. Ajo ju shfaq shume mundesi edhe per ne Tirane.

Aplikacione për te rezervuar hotel me cmim të ulët

Nese nuk keni shume para qe te shpenzoni per hotelin, atehere mund te provoni duke kërkuar për një dhomë ose nje krevat ne nje dhome te perbashekt, në aplikacionet e hoteleve me cmim të ulët/low cost qe gjeni me poshte.

Hostelworld

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Duke folur për hotelet me kosto të ulët, nuk mund të mos përmendim bujtinat/hostel dhe këtu ju vjen në ndihmë Hostelworld, i disponueshëm për telefonat Android dhe iPhone/iPadOS, ku në fakt mund të gjeni edhe hotele dhe B&B. Kur hapni aplikacionin, skeda e parë lidhet menjëherë me Destinacionin, ku duhet të futni qytetin që ju intereson. Në skedën Data duhet të futni ditët e qëndrimit tuaj, nga mbërritja në nisje, më pas shtypni Next/Avanti. Tani futni numrin e të personave duke shtypur simbolet + dhe . Më pas prekni Le të shkojmë!/Andiamo për të parë rezultatet e kërkimit.

Ju gjithashtu mund të vendosni Filtrat në këtë aplikacion. Mund ta gjeni butonin në krye, nën përmbledhjen e udhëtimit tuaj. Ju mund të zgjidhni llojin e dhomës: Konvikte ose dhoma private; caktoni buxhetin minimal dhe maksimal; zgjidhni Shërbimet që kërkoni; tregoni numrin minimal të yjeve të strukturës; zgjidhni llojin e pronës (bujtina/hostel, fjetje dhe mëngjes/bed and breakfast, hotele, apartamente, kampingje) etj. Më pas shtypni Apliko/Applica dhe vazhdoni te zgjidhni dhomen.

Kur të gjeni një strukturë të interesit tuaj, trokitni lehtë mbi artikullin përkatës për të hapur të gjitha detajet dhe për të vendosur nëse do të rezervoni apo jo. Nëse ju bind, trokitni lehtë mbi Zgjidh dhomën/Scegli Camera dhe shikoni mirë llojet e ndryshme të ofertave. Nëse gjeni atë që ju përshtatet, shtypni + Shto/Aggiungi dhe shkoni te arka për të përfunduar rezervimin me të dhënat tuaja personale dhe të pagesës.

Trivago

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Trivago është një motor kërkimi në internet për hotele dhe dhoma. Thjesht shkruani qytetin, datat e udhëtimit dhe numrin e të personave dhe Trivago do të krahasojë çmimet për ju në të gjitha faqet dhe aplikacionet e rezervimit të hoteleve.

Mund ta përdorni me lehtësi në smartphone ose tablet, aplikacioni është i disponueshëm për Android dhe për iPhone dhe iPadOS. Pasi ta shkarkoni, hapeni dhe futni menjëherë DestinacioninDatat dhe Dhomat, më pas prekni Kërko/Cerca.

Në ekranin tjetër, përveç të qenit në gjendje të modifikoni të dhënat në lidhje me udhëtimin tuaj, mund të vendosni gjithashtu Filtrat, duke përfshirë çmimin për natë, llojin e strukturës ose shërbime të tjera që ju nevojiten, dhe të zgjidhni cilat rezultate do të shfaqen përpara të tjerëve, më pas shtypni në Sort/Ordina dhe bëni zgjedhjen tuaj.

Më pas prekni Shiko ofertën/Vedi l’offerta për të ekzaminuar të gjitha çmimet për dhomen që ju pëlqen. Nëse gjeni një ofertë që ju tërheq, atëherë trokitni lehtë mbi çmimin dhe Trivago do t’ju çojë në sajtin ose aplikacionin ku e gjeti atë ofertë për ju. Nga aty mund të vazhdoni me rezervimin.

Aplikacione per hotele luksoze

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Nese po kërkoni hotele luksoze, atehere permes aplikacioneve mund të gjeni dhoma dhe ambiente për të gjitha buxhetet. Ne fakt nuk ka aplikacione te mira për hotele luksoze, por ky nuk është aspak problem sepse ju mund të mbështeteni në aplikacionet që pame me siper per hotele. 

Gjithçka që duhet të bëni është të vendosni filtra që ju lejojnë të shihni dhomat më luksoze. Për shembull, zgjidhni hotele dhe B&B duke filluar nga pesë yje, më pas ndryshoni rendin e shfaqjes dhe nëse është e mundur, zgjidhni nga më të shtrenjtat tek ato më pak të shtrenjtat. Sigurisht ndër më të shtrenjtat ka edhe ato luksoze.

Për më tepër, ende midis filtrave, disa aplikacione ju lejojnë të vendosni buxhetin, prandaj vendoseni mjaftueshëm te lart, në mënyrë që të hiqni automatikisht dhomat më pak luksoze.

Aplikacione për te rezervuar hotele vetem per disa ore

App per te rezervuar hotel nga telefoni

Nese keni nevojë për një aplikacion për te rezervuar hotel vetem per disa orë, atehere mund te perdorni BYHOURS. Mund ta gjeni aplikacionin në dyqanet Android dhe iPhone/iPadOS. Ju mund të identifikoheni me Facebook ose profile të tjera që keni tashmë, për shembull atë të Google/Gmal. Përndryshe mund të regjistroheni nga e para me adresën e emailit. Më pas lejo aplikacionin të ketë akses në vendndodhjen tënde dhe të fillojë një kërkim duke trokitur te Gjeni një hotel me orë/Trova Hotel a ore.

Më pas zgjidhni destinacionindatënorën e check-in dhe zgjidhni paketën 3-orëshe6-orëshe ose 24-orëshe. Tani klikoni në Kërko/cerca hotel dhe shfletoni të gjitha rezultatet e kërkimit për të gjetur zgjidhjen më të përshtatshme për ju.

Ju mund të shihni fotot e një strukture duke rrëshqitur majtas dhe djathtas direkt nga rezultatet pa hapur faqen e hotelit. Për më shumë detaje, natyrisht, duhet të prekni emrin e strukturës. Kështu do të shihni prezantimin e strukturës, pozicionin në hartë, fotot, shërbimet që ofron dhe koston e shërbimeve shtesë, për shembull mëngjesin në dhomë ose parkim.

Megjithatë, në shiritin e poshtëm do të gjeni seksionin Rezervimet/Prenotazioni. Këtu mund të konsultoni një përmbledhje të dhomave që keni rezervuar, si ato Aktive ashtu edhe ato të mëparshme. Ju gjithashtu mund të shtoni hotele në të preferuarat tuaja dhe të shtoni të dhëna në profilin tuaj etj.

App per te rezervuar hotel nga telefoni plus fluturime

Nese po kërkoni një aplikacion për të rezervuar një fluturim dhe në të njëjtën kohë edhe një hotel, atehere ju rekomandoj të vlerësoni aplikacionet per te rezervuar hotel dhe fluturime që gjeni në kapitujt e ardhshëm.

Volagratis

Një shërbim i shkëlqyer që mund te provoni, për të kërkuar fluturime dhe hotele për një udhëtim, është ai i ofruar nga Volagratis, i cili ju lejon të identifikoni kombinimin ideal për të qëndruar në një vend, duke përfshirë në çmim edhe fluturimin për ta arritur atë.

Nëse dëshironi të përdorni këtë shërbim, mund ta bëni atë nëpërmjet faqes zyrtare të internetit ose aplikacionit për Android dhe pajisjet mobile iPhone/iPadOS.

Pasi të keni shkarkuar aplikacionin, hapeni atë dhe identifikohuni me llogarinë tuaj në Google/Gmail ose Facebook ose regjistrohuni me adresën tuaj të emailit.

Për të kërkuar kombinimin ideal të një fluturimi dhe hoteli, zgjidhni ikonën Fluturim/Volo/Flight + Hotel dhe tregoni qytetet e nisjes dhe mbërritjes, si dhe datat e qëndrimit tuaj dhe numrin e personave. Pasi të bëhet kjo, do t’ju shfaqet një listë me të gjitha zgjidhjet e ofruara.

Si parazgjedhje, rezultatet renditen sipas objekteve të rekomanduara të akomodimit, por ju mund ta ndryshoni këtë renditje duke zgjedhur menunë e duhur rënëse në krye. Ju gjithashtu mund të filtroni rezultatet bazuar në disa parametra (siç janë çmimi, vlerësimi ose shërbimet e përfshira).

Pasi të keni identifikuar strukturën në të cilën dëshironi të qëndroni, duke klikuar mbi të, do t’ju shfaqet përshkrimi i paketës. Do të jeni në gjendje të konfirmoni ose modifikoni fluturimin e propozuar dhe të zgjidhni shërbimet e hotelit, për të vazhduar më pas me rezervimin.

Expedia

Expedia është një tjetër shërbim i mirë për gjetjen e fluturimeve dhe hoteleve. Përsëri, ju mund të kërkoni për kombinimin ideal të akomodimit dhe fluturimeve, që i përshtatet më së miri nevojave tuaja.

Ju mund ta përdorni këtë shërbim drejtpërdrejt nga faqja zyrtare e internetit ose duke shkarkuar aplikacionin për Android dhe iPhone/iPadOS.

Për të përdorur Expedia, duhet të identifikoheni me llogarinë tuaj në Google/Gmail ose Facebook ose të krijoni një llogari falas me adresën tuaj të email, duke ndjekur procedurën e udhëzuar që tregohet brenda aplikacionit.

Pasi të hyni në aplikacion, për të kërkuar një zgjidhje që përfshin fluturimin dhe hotelin, zgjidhni skedën Hotel + Fluturim/Volo/Flight, duke u kujdesur të plotësoni të gjitha të dhënat e kërkuara. Do t’ju duhet të tregoni vendin e nisjes dhe mbërritjes, intervalin e datave lidhur me qëndrimin tuaj, numrin e të ftuarve dhe klasën e preferuar të fluturimit të udhëtimit.

Pas konfirmimit të parametrave, duke përdorur butonin Kërko/Cerca, do të mund të shikoni një ekran me një listë të të gjitha zgjidhjeve që mund të jenë të përshtatshme për ju me mundësinë e aplikimit të filtrave dhe rezervimit të shpejtë. Më pas mund të zgjidhni fluturimin e vajtjes dhe të kthimit, bazuar në kohët ose ndalesat, sipas rastit.

Aplikacione te tjera për hotele dhe fluturime

Përveç aplikacioneve që përmenda në kapitujt e mëparshëm, me poshte do gjeni nje liste me shërbime të ngjashme.

  • Skyscanner ( Android/iPhone/iPadOS): është një tjetër aplikacion i vlefshëm për të kërkuar fluturime dhe hotele në të gjithë botën me çmime të mira, me mundësinë e marrjes me qira të një makine ose transferimeve për të arritur destinacionet tuaja.
  • Kayak ( Android/iPhone/iPadOS): është një tjetër shërbim interesant, i ngjashëm me ato që ju kam treguar deri tani. Kjo ju lejon të kërkoni për kombinime fluturimi dhe hotelesh dhe të merrni me qira automjete për të garantuar autonomi maksimale gjatë udhëtimit tuaj.
  • eDreams ( Android/iPhone/iPadOS): është një shërbim i famshëm që ju lejon të kërkoni për fluturime, hotele dhe madje edhe paketa që përfshijnë këto dy zgjidhje, me mundësinë e kursimit në çmimin përfundimtar. Është gjithashtu e mundur të marrësh me qira makina për të arritur në hotel ose aeroport.