App per grim make up makiazh fytyre

App per grim make up makiazh fytyre

Ne kete udhezues do ju flasim per aplikacionet – app per grim make up makiazh fytyre. Nepermjet ketyre mjeteve ju mund te eksperimentoni lloje te ndryshme grimi/make up-i/makiazhi ne fotot tuaja te fytyres, duke pare keshtu efektet qe do jepte. Ne kete menyre mund te krijoni edhe nje ide se sa bukur do dukeshit po ta benit edhe ne praktike te njejtin make up.

Aplikacionet me poshte, mund te shkarkohen ne telefonat Android dhe iPhone. Ato jane burime falas (te pakten ne formën e tyre bazë), shumë të lehta për t’u përdorur dhe argëtuese. Gjithashtu, përveç testeve teknike, shumica e aplikacioneve integrojnë seksione plot me këshilla të dobishme gjithmonë për sa i përket make-up-it, të dobishme për të marrë frymëzim për të krijuar një pamje të re. Per te gjitha detajet vazhdoni lexoni me poshte.

Permbajtja

App per grim make up makiazh fytyre

Në paragrafët e ardhshëm, do t’ju tregojme disa aplikacione – app per grim make up makiazh, me efekte per ti aplikuar direkt në foto dhe për t’ju dhënë një rezultat te kenaqshem. Të gjitha alternativat që do t’ju ofroj mund të përdoren falas (me përjashtim të disa veçorive shtese).

BeCoco (Android)

App per grim make up makiazh fytyre

Një nder aplikacionet – app per grim make up makiazh, për telefonat Android është BeCoco. Ju mund ta merrni duke e shkarkuar nga Play Store. BeCoco është një zgjidhje falas që do t’ju lejojë të aplikoni lloje të ndryshme make-up në fotot tuaja, duke e klasifikuar gjithashtu veten si një aplikacion i shkëlqyer për grimin e syve, duke marrë parasysh nuancat e disponueshme të rimelit, pa neglizhuar funksionin e rimelit dhe eyeliner-it për t’i dhënë një formë të përcaktuar pamjes. 

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Të gjitha këto pa lënë pas dore pjesën e poshtme të fytyrës, megjithatë me nuancat e buzëkuqit apo mundësinë e definimit të fytyrës me nuancat e konturimit. Megjithatë, BeCoco nuk është i kufizuar vetëm në fytyrë. Me këtë aplikacion ju gjithashtu mund të modifikoni pjesë të tëra të trupit tuaj ose të aplikoni filtra sipas shijes tuaj. 

Pasi të shkarkohet aplikacioni, hapeni atë. Ekrani kryesor do t’ju ofrojë disa veçori që janë të dallueshme në shikim të parë falë ndërfaqes së qartë dhe të thjeshtë. Përpara se të filloni të redaktoni foton tuaj, zgjidhni nëse do të bëni një ne moment, duke trokitur në butonin Kamera dhe duke autorizuar aplikacionin për të hyrë në galerine tuaj, duke gjetur një që është bërë tashmë. Pasi të merret fotografia, pavarësisht nga mënyra e zgjedhur, BeCoco do ta importojë atë në ekranin e saj të redaktimit, ku mund të kënaqeni në rregullimin e saj.

Së pari, do të keni një shirit të bardhë me mjete të ndryshme të disponueshme poshtë fotos dhe poshtë kësaj kategoritë e ndryshme që lidhen me pjesën që dëshironi të modifikoni. Duke mbetur në kategorinë Fytyra/Face, do të keni në dispozicion mjetin Magic (ikona e shkopit magjik) ku mund të aplikoni filtra të ndryshëm për fytyrën dhe lëkurën tuaj, gjithashtu të aftë për të hequr papërsosmëritë dhe papastërtitë. Thjesht trokitni lehtë mbi filtrin që ju intereson për të aplikuar dhe më pas në shenjën e kontrollit në fund djathtas për të mbajtur efektin.

Mjeti Beauty nga ana e tij ka mjete të tjera si SmoothEven ose Conceal që do t’ju lejojnë të përzieni lëkurën për të fshirë shenjat e mungesës së hidratimit ose për të eliminuar poret e dukshme, Acne për të fshirë traumat e përhershme të lëkurës dhe puçrrat, Qeskën e syve/Eyebag për të korrigjuar rrathët e erret te syve dhe kështu me radhë. Në Retouch mund të përdorni veglën Width për të zvogëluar ose zmadhuar madhësinë e pjesës së poshtme të fytyrës, me faqe/Cheeknofulla/Jaw ose mjekër/Chin mund të zvogëloni ose zmadhoni madhësinë e qafës, nofullës dhe mjekrës përkatësisht. 

Mjete të tjera si Vija e flokëve/HairlineBalli/ForeheadTemple do t’ju lejojë të keni një shenjë të re të vijës së flokëve, të ngrini ose ulni ballin dhe të ngushtoni formën e temple. Retouch përmban edhe nën-kategori të tjera si Hunda/Nose (ku modelohet forma e hundës), Sytë/Eyes (për të ripërcaktuar sytë), Buzët/Lips (për të skalitur formën e buzëve), Vetullat/Eyebrows (për të modifikuar vetullat).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Edhe pse seksioni Fytyra/Face përmban shumë veçori, ajo për të cilën dua t’ju tregoj tani është seksioni i Makeup që është tema kryesore e udhëzuesit tonë. Ende nga shiriti i bardhë në fund, trokitni lehtë mbi fjalën Makeup. Në veglën Looks do të keni të disponueshëm filtra të ndryshëm make-up të paracaktuar në varësi të rastit. Për shembull, filtri Daily i përshtatet vetes çdo ditë, Glow në vend të kësaj e paraqet veten si një grim pak më i sofistikuar.

Për t’i aplikuar ato, thjesht trokitni lehtë mbi filtrin dhe më pas në shenjën e kontrollit në fund djathtas. Kategoria e buzëkuqve/Lipstick, siç mund ta keni kuptuar, përmban të gjitha mundësitë e nuancave të aplikueshme të buzëve. Pasi të keni trokitur mbi nuancën që ju pëlqen, mbani mend se mund ta ndriçoni ose errësoni atë duke zvarritur shiritin portokalli djathtas ose majtas. Për sytë, ka kategori të ndryshme: Rimeli/Eyeshadow përmban të gjitha rimelet që mund të aplikohen tek qepallat, Eyeliner në vend të kësaj do të vendosë një shtresë të gjatë eyeliner të zi në varësi të stilit që zgjidhni. Mascara është e mrekullueshme për zgjatjen e qerpikëve, ndërsa Vetullat/Eyebrows rekomandohet për rregullimin e vetullave. Sigurisht, mos harroni të anashkaloni seksionin BlushContours dhe Highlight për të ndriçuar lëkurën, për të korrigjuar grimin dhe për të nxjerrë në pah mollëzat.

Pasi të keni mbaruar grimin/make up/makiazhin tuaj, mbani mend të ruani foton në galeri. Klikoni në shenjën e kontrollit portokalli në krye djathtas dhe më pas në Ruajtur në album/Saved to Album dhe kaq. E gjeni foton ne galeri.

BeCoco ka një version VIP, për të marrë veçori të ndryshme shtesë, truke dhe filtra, për 3,49 € në muaj ose 7,99 € në vit.

My My Makeup (iPhone/iPadOS)

App per grim make up makiazh fytyre

Tani le te flasim per nje aplikacion – app per grim make up makiazh fytyre, per iPhone/iPad. Nje app pikerisht per kete qellim eshte My My Makeup. Mund ta merrni duke e shkarkuar nga App Store dhe gjithashtu në këtë rast do të gjendeni në praninë e një aplikacioni me një ndërfaqe perdorimi të thjeshtë.

Tani hapeni ate dhe te ekrani fillestar do gjeni katër opsione që ju lejojnë të zgjidhni ose ngarkoni një foto direkt nga galeria (Shfleto/Browse) pasi të keni dhënë pëlqimin tuaj për të hyrë në këtë të fundit ose për të bërë një foto direkt duke trokitur te Kamera. Në Shembull/Example do të gjeni disa foto që do të shërbejnë si shembull dhe që mund t’i përdorni për të testuar funksionalitetin e My My Makeup ndërsa shtypni Kthehu/Return, aplikacioni do t’ju kthejë në foton e fundit që po redaktoni. Prandaj, para së gjithash, ju ftoj të zgjidhni ose të bëni një foto duke trokitur te Shfleto/Browse ose te Kamera që aplikacioni të jetë në gjendje ta importojë atë në ekranin e redaktimit.

Pasi të keni hyrë në seksionin e redaktimit, do të vini re një shirit me mjete të ndryshme poshtë fotos suaj. Megjithatë, le të shqyrtojmë ato që do të jenë të dobishme për ju për të bere modifikime. Duke trokitur mbi bazën e grimit/base makeup, do të hapni një shirit të ri veglash për të ndryshuar bazën e grimit tuaj. Me fondatinë/foundation mund të rrisni ose ulni intensitetin e fondatinës, gjë që përkthehet në fshehjen e papërsosmërive të fytyrës. Me korrektorin e syve/eye concealer ju do të korrigjoni qeskat poshtë syve duke ndriçuar shikimin.

Do të merrni të njëjtin efekt për papërsosmëritë e lëkurës me mjetin e korrektorit/concealer, i cili pasi të zgjidhet, do t’ju lejojë të prekni njollat që dëshironi t’i fshini dhe turbulloni. Me konturimin/contouring do të ripërcaktoni dhe skalitni fytyrën duke krijuar nuancën e teknikës së konturimit. Nëse ju pëlqejnë ndryshimet e reja, prekni shenjën e kontrollit në pjesën e sipërme majtas dhe kaloni te mjeti tjetër.

Duke trokitur në ngjyrën bazë/base color, mund të zgjidhni të aplikoni një ngjyrë të skuqje në faqeve sipas formës, trokitni lehtë mbi blusher square, blusher heart, blusher oval ose blusher round sipas preferencave tuaja. Buzëkuqi/lipstick do t’ju lejojë, të aplikoni një nuancë në buzët tuaja. 

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Gjëja më karakteristike e këtij seksioni është mundësia për të zgjedhur nga nuancat e shumta të klasifikuara sipas efektit: sheer, matte ose satin për t’ju ofruar shkallën më të madhe të karakterizimit. Nëse dëshironi qerpikë marramendës, zgjidhni rimelin/mascara për t’i zgjatur sa të doni. Te rimeli i syve/eye shadow do të zbuloni një aleat të mirë për të aplikuar nuancën e rimelit që mund të përshtatet më së miri me veshjen tuaj, e ndarë dukshëm nga shimmer dhe mat

Ky është gjithashtu një aplikacion i shkëlqyeshëm për grimin e vetullave, në fakt me mjetin e vetullave/eyebrows mund të vendosni t’i rregulloni, trashni ose holloni ato duke shkurtuar vetullat/trim eyebrows dhe lapsin/pencil. Natyrisht, ekziston edhe mjeti i eyeliner për t’ju lejuar të përcaktoni formën e shikimit sipas efektit të dëshiruar.

Mos harroni, kur të keni marrë një rezultat të kënaqshëm, mbani mend të ruani foton duke trokitur te ruaj/save, lart djathtas. Ju gjithashtu mund të ndani foton tuaj me miqtë tuaj duke trokitur ndaj/share dhe duke zgjedhur kontaktin e dëshiruar.

App te tjera per grim make up makiazh fytyre

Nëse zgjidhjet që sapo kam treguar nuk plotësojnë shijen tuaj, do ju tregoj aplikacione të tjera për të grimuar fytyrën tuaj falas në mënyrë që të zgjidhni atë që mendoni se është më e përshtatshme.

  • SNOW (Android/iPhone/iPadOS): duhet të dini se falë seksionit Efektet/Effects e SNOW mund të aplikoni lehtësisht make-up në foton tuaj pa pasur nevojë të shkarkoni aplikacione shtesë dhe në të njëjtën kohë, të përfitoni nga veçoritë dhe mjetet e tij tashmë të disponueshme.
  • Perfect Me (Android): ka shumë veçori që ofron ky aplikacion si modifikimi i karakteristikave të trupit, heqja e sfondit, mundësia e aplikimit të filtrave dhe krijimit të kolazheve, jo më pak ajo e aplikimit të make-up-it në fotot tuaja. Ky aplikacion falas ka gjithashtu një version VIP për 5,99 € në muaj, 11,99 € në vit ose përgjithmonë për 17,99 €.
  • Facey (iPhone/iPadOS): nëse po kërkoni një aplikacion që ju lejon të fshehni të metat në selfiet tuaja, kjo mund të jetë zgjidhja e duhur. Edhe Facey do t’ju lejojë jo vetëm të maskoni defektet e lëkurës suaj, por të rregulloni papërsosmëritë e tjera dhe të korrigjoni shtrembërimet e fotove pa lënë pas dore pjesën e make-up-it. Kemi të bëjmë me një aplikacion falas i cili megjithatë ka disa veçori me pagesë të aksesueshme duke u abonuar në një abonim prej 2,49 euro për 1 javë, 4,49 euro për 1 muaj, ose 26,99 euro në vit. Versioni VIP është gjithashtu i disponueshëm pa limit për 69.99 euro.
  • Pretty Makeup – Beauty Camera (Android/iPhone): nepermjet ketij aplikacioni ju mund te beni foto tuajat ne moment dhe ti zbukuroni me ngjitese dhe filtra nga me te ndryshmet. Ai ju lejon qe te vendosni make up dhe te shikoni efektet e marra ne kohe reale.
  • YouCam Makeup – Trucco Beauty (Android/iPhone): kjo eshte nje nga aplikacionet me te shkarkuara ne Play Store (me mbi 100 milion shkarkime) kur behet fjale per makeup. Ajo ofron shume opsione dhe filtra por per te pasur akses te plote, duhet te beni blerje brenda aplikacionit.