Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon rrotull 500€ per 128 GB memorie dhe 8 GB RAM (cmimi ndryshon sipas memories). Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga bateria, kamera, etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20:

Emri i produktit Samsung Galaxy S20
Emrat alternativë Samsung Galaxy S20 5G, Samsung SM-G981U, Samsung Galaxy S20 UW
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.2 inç ose 15,74 cm
Rezolucioni 3200 x 1440 piksele, raporti 20:9, 566 PPI
Teknologjia AMOLED dinamike
Shpejtësia e update 120 Hz (@1080p)
Raporti ekran/trup 88.59%
Veçoritë Mbështetje HDR, Xham kundër gërvishtjeve (Corning Gorilla Glass 6), Sensori i dritës së ambientit, Sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 (7 nm)
Procesori Octa core, 1x 2,84 GHz Kryo 585 + 3x 2,42 GHz Kryo 585 + 4x 1,80 GHz Kryo 585, 64-bit
GPU Adreno 650
RAM 12 GB LPDDR5
Memorje e brendshme 128 GB (UFS 3.0)
Zgjerimi i memories Po, me karte memorie microSDXC deri në 1000 GB
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (11, 10), Samsung One UI
Bateria
Kapaciteti 4000 mAh
Tipi Litium – Polimer, Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Qualcomm Quick Charge 2.0, Karikimi i Shpejtë Adaptive Samsung, Karikim me vale Qi dhe Powermat, karikim i anasjellte me vale
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 25.0W; Me vale: 15.0 W
Kamera
Pas Ka 3 kamera
Kamera kryesore
12 MP (OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Gjatësia fokale: 26 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,7 ″; Madhësia e pikselit: 1.8 μm
Kamera e dytë
64 MP (telefoto, OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.0; Madhësia e sensorit: 1 / 1,7 ″; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e tretë
12 MP (ultra-gjerë, me fokus automatik)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2; Gjatësia fokale: 13 mm; Madhësia e pikselit: 1.4 μm
Regjistrim video
7680×4320 (8K UHD) (24 fps), 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (960 fps)
Veçoritë OIS, HDR, EIS
Përpara
10 MP (PDAF, HDR)
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Dizajn
Dimensionet 151,7 x 69,1 x 7,9 mm
Pesha 163,0 g
Materiale Mbrapa: xham (Corning Gorilla Glass 6); Korniza: Alumini
Rezistenca Ujë, Pluhur; IP68
Biometria Shkyçja me fytyrë 2D, ka gjurmë gishtash me ultratinguj në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat Re blu, gri kozmike, rozë e re, e bardhë kozmike
Celular
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, SA, NSA, sub-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Mungon vendi i kufjeve 3.5 mm
Altoparlante Po
Veçoritë DAC a 32 bit, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Radio FM
Mikrofon shtesë Po, për anulimin e zhurmës
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), me bandë të dyfishtë; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 3.1
Veçoritë Karikimi, Porte per kufjet, OTG
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, busull, barometër
Të tjera NFC, ANT+
E përputhshme me aparatet e dëgjimit M3, T3
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 11 shkurt 2020
Variantet alternative
Emri i produktit Samsung Galaxy S20
Varianti kryesor i produktit Versioni global
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2700 MHz, 2x 2,73 GHz Exynos M5 + 2x 2,5 GHz Cortex-A75 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55, 64-bit
GPU Mali G77 MP11
Emri i produktit Samsung Galaxy S20
Varianti kryesor i produktit variant jo-5G
RAM 8 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2700 MHz, 2x 2,73 GHz Exynos M5 + 2x 2,5 GHz Cortex-A75 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55, 64-bit
GPU Mali G77 MP11