Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21 Ultra

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21 Ultra

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21 Ultra. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon nga 900€-1280€ per 128 GB memorie dhe 12 GB RAM. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga ekrani, bateria, kamera, Ram etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21 Ultra:

Emri i produktit Samsung Galaxy S21 Ultra
Emrat alternativë Samsung SM-G998U1
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.8 inç ose 17,27 cm
Rezolucioni 3200 x 1440 piksele, raporti 20:9, 516 PPI
Teknologjia AMOLED dinamike
Shpejtësia e update 120 Hz (i adaptueshëm)
Raporti ekran/trup 89.33%
Kulmi i shkëlqimit 1500 cd/m2 (natë)
Veçoritë Mbështetje HDR, Xham kundër gërvishtjeve (Corning Gorilla Glass Victus), Sensori i dritës së ambientit, Sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 888 SM8350 (5 nm)
Procesori Octa core, 1x 2,84 GHz Kryo 680 + 3x 2,42 GHz Kryo 680 + 4x 1,80 GHz Kryo 680, 64-bit
GPU Adreno 660
RAM 12 GB LPDDR5
Memorje e brendshme 128 GB (UFS 3.1), e pazgjerueshme
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (12, 11), Samsung One UI
Bateria
Kapaciteti 5000 mAh
Tipi Litium – Polimer, Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Powered, Samsung Adaptive Fast Charge, Qi Wireless Charge dhe Powermat, Reverse Wireless Charge, Karikim i shpejte
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 25.0W; Me vale: 15.0 W
Kamera
Pas Ka 4 kamera
Kamera kryesore
108 MP (OIS, Laser dhe PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Gjatësia fokale: 24 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,33 ″; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e dytë
10 MP (telefoto, OIS)
Specifikimet Zmadhimi optik: 3.0x; Madhësia e hapjes: F2.4; Gjatësia fokale: 70 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 3,2 ″; Madhësia e pikselit: 1.22 μm
Kamera e tretë
12 MP (ultra-gjerë, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2; Gjatësia fokale: 13 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 2,55 ″; Madhësia e pikselit: 1.4 μm
Kamera e katërt
10 MP (Periskopio, OIS, PDAF)
Specifikimet Zmadhimi optik: 10.0x; Madhësia e hapjes: F4.9; Gjatësia fokale: 240 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 3,2 ″; Madhësia e pikselit: 1.22 μm
Regjistrim video
7680×4320 (8K UHD) (24 fps), 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (960 fps)
Veçoritë OIS, HDR, Hyperlapse, Video Dritë, EIS
Përpara
40 MP (PDAF, HDR)
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Dizajn
Dimensionet 165,1 x 75,6 x 8,9 mm
Pesha 229,0 g
Materiale Mbrapa: Xham (Corning Gorilla Glass Victus); Korniza: Alumini
Rezistenca Ujë, Pluhur; IP68
Biometria Shkyçja me fytyrë 2D, gjurmë gishtash ultratinguj në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat E zezë fantazmë, argjend
Celular
5G n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Nën-6, mmWave
LTE (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 14 (700 PS), 18 (800 Inferiore), 19 (800 Superiore), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 30 (2300 WCS), 66 ( AWS-3), 71 (600)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+), 46, 48 (3600)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A, HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, UMTS
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Mungon vendi i kufjeve 3.5 mm
Altoparlante Po
Veçoritë DAC a 32 bit, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Radio FM, Stereo, RDS
Mikrofon shtesë Po, për anulimin e zhurmës, regjistrimin video
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.1
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), me bandë të dyfishtë; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 3.2
Veçoritë Karikimi, porte per kufjet, OTG, dalje video
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, busull, barometër
Të tjera NFC, ANT+
E përputhshme me aparatet e dëgjimit M3, T3
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 14 janar 2021
Variantet alternative
Emri i produktit Samsung Galaxy S21 Ultra
Varianti kryesor i produktit me 256 GB memorie
Memorje e brendshme 256 GB
Ngjyrat E zezë fantazmë
Emri i produktit Samsung Galaxy S21 Ultra
Varianti kryesor i produktit me 512 GB memorie
RAM 16 GB
Memorje e brendshme 512 GB
Ngjyrat E zezë fantazmë
Emri i produktit Samsung Galaxy S21 Ultra
Varianti kryesor i produktit SM-G998B për Evropën
RAM 16 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 2100 (5 nm)
Memorje e brendshme 512 GB
Procesori Tetë bërthama, 1x 2,91 GHz Cortex-X1 + 3x 2,81 GHz Cortex-A78 + 4x 2,2 GHz Cortex-A55, 64-bit
Ngjyrat E zezë fantazmë
GPU Mali G78 MP14
Pesha 227,0 g
5G SA, NSA, Sub-6