Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20+

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20+

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20+. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon rrotull 650€ per 128 GB memorie dhe 12 GB RAM. Ka disa versione, me 1 SIM dhe me 2 SIM. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga bateria, kamera, Ram etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20+:

Emri i produktit Samsung Galaxy S20+
Emrat alternativë Samsung Galaxy S20 Plus, Samsung Galaxy S20+ 5G, Samsung SM-G986U
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.7 inç ose 17,01 cm
Rezolucioni 3200 x 1440 piksele, raporti 20:9, 524 PPI
Teknologjia AMOLED dinamike
Shpejtësia e update 120 Hz (@1080p)
Raporti ekran/trup 90,94%
Veçoritë Mbështetje HDR, Xham kundër gërvishtjeve (Corning Gorilla Glass 6), Sensori i dritës së ambientit, Sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 (7 nm)
Procesori Octa core, 1x 2,84 GHz Kryo 585 + 3x 2,42 GHz Kryo 585 + 4x 1,80 GHz Kryo 585, 64-bit
GPU Adreno 650
RAM 12 GB LPDDR5
Memorje e brendshme 128 GB (UFS 3.0), nga e cila 104.1 GB jane te disponueshëm për përdorim
Zgjerimi i memories Po, me karte memorie microSDXC deri në 1000 GB
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (11, 10), Samsung One UI
Bateria
Kapaciteti 4500 mAh
Tipi Litium – Polimer, Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Qualcomm Quick Charge 2.0, Karikimi i Shpejtë Adaptive Samsung, Qi dhe Powermat me vale, karikim me vale i anasjellte
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 25.0W; Me vale: 15.0 W
Kamera
Pas Ka 4 kamera
Kamera kryesore
12 MP (OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Gjatësia fokale: 26 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,7 ″; Madhësia e pikselit: 1.8 μm
Kamera e dytë
64 MP (telefoto, OIS, PDAF)
Specifikimet Zmadhimi optik: 1.1x; Madhësia e hapjes: F2.0; Gjatësia fokale: 29 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,7 ″; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e tretë
12 MP (ultra-gjerë, me fokus automatik)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2; Gjatësia fokale: 13 mm; Madhësia e pikselit: 1.4 μm
Kamera e katërt
0,3 MP VGA (Ndjeshmëria e thellësisë ToF 3D)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.0
Regjistrim video
7680×4320 (8K UHD) (24 fps), 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (960 fps)
Veçoritë OIS, HDR, EIS
Përpara
10 MP (PDAF, HDR)
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Dizajn
Dimensionet 161,9 x 73,7 x 7,8 mm
Pesha 188,0 g
Materiale Mbrapa: Xham (Corning Gorilla Glass 6); Korniza: Alumini
Rezistenca Ujë, Pluhur; IP68
Biometria Shkyçja me fytyrë 2D, gjurmë gishtash me ultratinguj në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat Gri kozmike, blu re, e zezë kozmike, e bardhë kozmike, Aura e kuqe, Aura blu
Celular
5G n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, Sub-6, mmWave
LTE (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 14 (700 PS), 18 (800 Inferiore), 19 (800 Superiore), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 29 (700 d), 30 ( 2300 WCS), 66 (AWS-3), 71 (600)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+), 46, 48 (3600)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Mungon vendi i kufjeve 3.5 mm
Altoparlante Po
Veçoritë DAC a 32 bit, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Radio FM
Mikrofon shtesë Po, për anulimin e zhurmës
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), me bandë të dyfishtë; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 3.2
Veçoritë Karikimi, Porte per kufjet, OTG
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, busull, barometër
Të tjera NFC, ANT+
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 11 shkurt 2020
Variantet alternative
Emri i produktit Samsung Galaxy S20+
Varianti kryesor i produktit SM-G986F Versioni global
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2x 2,73 GHz Exynos M5 + 2x 2,5 GHz Cortex-A76 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55, 64-bit
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Nën-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
SIM Ka 2 SIM ku njera mund te zevendesohet me karte memorien microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM
Emri i produktit Samsung Galaxy S20+
Varianti kryesor i produktit variant jo-5G
RAM 8 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2x 2,73 GHz Exynos M5 + 2x 2,5 GHz Cortex-A76 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55, 64-bit
Pesha 186,0 g
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Nën-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
SIM Ka 2 SIM ku njera mund te zevendesohet me karte memorien microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM
Emri i produktit Samsung Galaxy S20+
Varianti kryesor i produktit me 256 GB memorie
Memorje e brendshme 256 GB
RAM 8 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2x 2,73 GHz Exynos M5 + 2x 2,5 GHz Cortex-A76 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55, 64-bit
Pesha 186,0 g
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Nën-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
SIM Ka 2 SIM ku njera mund te zevendesohet me karte memorien microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM
Emri i produktit Samsung Galaxy S20+
Varianti kryesor i produktit me 512 GB memorie
Memorje e brendshme 512 GB
RAM 8 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2x 2,73 GHz Exynos M5 + 2x 2,5 GHz Cortex-A76 + 4x 2,0 GHz Cortex-A55, 64-bit
Pesha 186,0 g
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Nën-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
SIM Ka 2 SIM ku njera mund te zevendesohet me karte memorien microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM