Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20 Ultra 5G. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon rrotull 800€ per 128 GB memorie dhe bateri 5000 mAh. Ka disa versione, me 1 SIM dhe 2 SM. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga ekrani, bateria, kamera, Ram etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S20 Ultra 5G:

Emri i produktit Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Emrat alternativë Samsung SM-G988U
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.9 inç ose 17,52 cm
Rezolucioni 3200 x 1440 piksele, raporti 20: 9, 509 PPI
Teknologjia AMOLED dinamike
Shpejtësia e update 120 Hz (@1080p)
Raporti ekran/trup 90,70%
Veçoritë Mbështetje HDR, Xham kundër gërvishtjeve (Corning Gorilla Glass 6), Sensori i dritës së ambientit, Sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 865 SM8250 (7 nm)
Procesori Octa core, 2840 MHz, Kryo 585, 64-bit
GPU Adreno 650
RAM 12 GB LPDDR5
Memorje e brendshme 128 GB (UFS 3.0), nga e cila 103.8 GB jane te disponueshëm për përdorim
Zgjerimi i memories Po, me karte memorie microSDXC deri në 1000 GB
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (11, 10), Samsung One UI
Bateria
Kapaciteti 5000 mAh
Tipi Litium – Polimer, Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Qualcomm Quick Charge 2.0, Karikimi i Shpejtë Adaptive Samsung, Karikim Qi e Powermat me vale, karikim i anasjellte me vale
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 45.0W; Me vale: 15.0 W
Kamera
Pas Ka 4 kamera
Kamera kryesore
108 MP (OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Gjatësia fokale: 26 mm
Kamera e dytë
48 MP (telefoto, OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F3.5; Gjatësia fokale: 102 mm; Madhësia e sensorit: 1/2 ″; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e tretë
12 MP (ultra-gjerë, me fokus automatik)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2; Gjatësia fokale: 13 mm; Madhësia e pikselit: 1.4 μm
Kamera e katërt 0,3 MP VGA (Ndjeshmëria e thellësisë ToF 3D)
Regjistrim video
7680×4320 (8K UHD) (24 fps), 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (960 fps)
Veçoritë OIS, HDR, Video me time lapse, EIS
Përpara
40 MP (PDAF, HDR)
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Dizajn
Dimensionet 166,9 x 76 x 8,8 mm
Pesha 222,0 g
Materiale Mbrapa: xham (Corning Gorilla Glass 6); Korniza: Alumini
Rezistenca Ujë, Pluhur; IP68
Biometria Shkyçja me fytyrë 2D, gjurmë gishtash me ultratinguj në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat E zezë kozmike, gri kozmike
Celular
5G n2, n5, n41, n66, n71, n260, n261, SA, NSA, sub-6, mmWave
LTE (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 14 (700 PS), 18 (800 Inferiore), 19 (800 Superiore), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 29 (700 d), 30 ( 2300 WCS), 66 (AWS-3), 71 (600)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+), 46, 48 (3600)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A Pro Cat 20 (2000/150 Mbit/s), HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Mungon vendi i kufjeve 3.5 mm
Altoparlante Po
Veçoritë DAC a 32 bit, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Radio FM
Mikrofon shtesë Po, për anulimin e zhurmës
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), me bandë të dyfishtë; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 3.2
Veçoritë Karikimi, Porte per kufjet, OTG
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, busull, barometër
Të tjera NFC, ANT+
E përputhshme me aparatet e dëgjimit M3, T4
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 11 shkurt 2020
Variantet alternative
Emri i produktit Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Varianti kryesor i produktit Versioni global
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2700 MHz, Mongoose M5, ARM Cortex-A76 dhe ARM Cortex-A55, 64 bit
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, sub-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+)
SIM Ka 2 Sim ku njera mund te zevendesohet me karte memorie microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM
Emri i produktit Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Varianti kryesor i produktit me 256 GB memorie
Memorje e brendshme 256 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2700 MHz, Mongoose M5, ARM Cortex-A76 dhe ARM Cortex-A55, 64 bit
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Nën-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+)
SIM Ka 2 Sim ku njera mund te zevendesohet me karte memorie microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM
Emri i produktit Samsung Galaxy S20 Ultra 5G
Varianti kryesor i produktit me 512 GB memorie
RAM 16 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 990 (7 nm)
Procesori Octa core, 2700 MHz, Mongoose M5, ARM Cortex-A76 dhe ARM Cortex-A55, 64 bit
Memorje e brendshme 512 GB
GPU Mali G77 MP11
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, n40, n77, n78, Nën-6
LTE (FDD) Bandat 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 17 (700 b), 18 (800 poshtë), 19 (800 sipër), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 breza L), 66 (AWS-3)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+)
SIM Ka 2 Sim ku njera mund te zevendesohet me karte memorie microSD
Lloji SIM Nano SIM, eSIM