Te dhenat teknike te Samsung Galaxy A72

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy A72

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy A72. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon rrotull 800€ per 128 GB memorie. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga ekrani, bateria, kamera, Ram etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy A72:

Emri i produktit Samsung Galaxy A72
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.7 inç ose 17,01 cm
Rezolucioni 2400 x 1080 piksele, raporti 20: 9, 393 PPI
Teknologjia Super AMOLED
Shpejtësia e rifreskimit 90 Hz
Raporti ekran/trup 84.74%
Veçoritë Sensori i dritës së ambientit, sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 720G SM7125 (8 nm)
Procesori Octa core, 2x 2,3 GHz Kryo 465 + 6x 1,8 GHz Kryo 465, 64-bit
GPU Adreno 618
RAM 6 GB
Memorje e brendshme 128 GB (UFS)
Zgjerimi i memories Po, me karte memorie microSDXC deri në 1024 GB
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (11), One UI 3.0 UI
Bateria
Kapaciteti 5000 mAh
Tipi Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Qualcomm Quick Charge 2.0/Karikim i shpejte
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 25.0 W
Kamera
Pas Ka 4 kamera
Kamera kryesore
64 MP (OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Gjatësia fokale: 26 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,7 ″; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e dytë
8 MP (telefoto, OIS, fokusim automatik)
Specifikimet Zmadhimi optik: 3.0x; Madhësia e hapjes: F2.4; Madhësia e pikselit: 1.0 μm
Kamera e tretë
5 MP (ultra-gjerë)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2; Madhësia e pikselit: 1.12 μm
Kamera e katërt
5 MP (Makro)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.4; Madhësia e pikselit: 1.12 μm
Regjistrim video
3840×2160 (4K UHD) (30 fps), 1920×1080 (Full HD)
Veçoritë Fokus automatik i vazhdueshëm, berja e fotografive gjatë regjistrimit të videos
Përpara
32 MP
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (30 fps)
Dizajn
Dimensionet 165 x 77.4 x 8.4 mm
Pesha 203,0 g
Materiale Mbrapa: Plastike
Materialet & Ngjyrat E zezë, blu, e bardhë, vjollcë
Rezistenca Ujë, Pluhur; IP67
Biometria Shkyçja me fytyrë 2D, gjurmë gishtash në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Celular
LTE (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 17 (700 b), 20 (800 DD), 26 (850+), 28 (700 APT), 32 (1500 brez L), 66 (AWS-3)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 40 (2300), 41 (2600+)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A, HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, UMTS
SIM Ka 2 SIM, ku njera mund te zevendesohet me karte memorien microSD
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Po, ka vend kufjesh 3.5 mm
Altoparlante Po
Veçoritë Dolby Atmos
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, me brez të dyfishtë, 802.1x; Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 2.0
Veçoritë Karikimi, OTG
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, hapamator, busull
Të tjera NFC
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 17 mars 2021
Variantet alternative
Emri i produktit Samsung A72
Varianti kryesor i produktit me 8 GB RAM dhe 256 GB memorie
RAM 8 GB
Memorje e brendshme 256 GB