Telefonat Samsung me te mire

Ne kete udhezues do ju flasim per telefonat Samsung me te mire qe mund te bleni, sipas shumes qe keni vendosur te shpenzoni. Ne fakt mundesia per te zgjedhur eshte shume e madhe ndaj dhe me poshte do ju veme ne dukje disa nga faktoret qe duhet te merni parasysh per te vendosur me lehte.

Me poshte do të shohim se cilat janë modelet e Samsung ku ia vlen të fokusohemi dhe karakteristikat e tyre teknike. Cmimet fillojne nga 150 euro deri te telefonat inteligjentë të rangut të lartë që kushtojnë mbi 600 euro. Ata janë të gjithe të pajisur me sistemin operativ Android, i shperndare ne versione te ndryshme sipas telefonit. Per detajet vazhdoni lexoni me tej.

Permbajtja

Si te zgjidhesh nje telefon Samsung

Për të vlerësuar dhe për të gjetur telefonat me te mire Samsung, nga te cilet te zgjidhni, duhet të merrni parasysh karakteristika të ndryshme. Këtu janë disa nga më të rëndësishmet.

Familjet e produkteve

Telefonat Samsung me te mire

Telefonat inteligjentë të Samsung janë të ndarë në familje të ndryshme produktesh, secila prej të cilave synon një lloj përdoruesi të ndryshëm dhe përfshin pajisje me diapazon çmimesh të ndryshme. Këtu janë të gjitha në detaje.

  • Samsung Galaxy J: familja J përfaqëson një seri smartfonësh me cmim te perballueshem që nuk janë më në prodhim. Këta telefona inteligjentë ishin të destinuar për një audiencë që synon për çmimin sesa për performancën ose cilësinë e materialeve të ndërtimit.
  • Samsung Galaxy M: janë telefona inteligjentë të rangut të ulët dhe te mesëm me karakteristika unike për sa i përket madhësisë dhe kapacitetit të baterisë. Në fakt, ato mund të kenë ekrane të mëdha dhe bateri deri në 6000 mAh.
  • Samsung Galaxy A: telefonat inteligjentë të familjes A janë të rangut të mesëm dhe të mesëm të lartë. Ato ofrojnë një pjesë të avantazheve të telefonave me cilesi te larte por duke ruajtur një çmim më të volitshëm se keta te fundit.
  • Samsung Galaxy S: familja e smartfonëve S është në krye të gamës. Në këtë familje mund të ketë produkte të ndryshme me karakteristika të ngjashme në fuqi, por të ndryshme në faktorin e modulit dhe detaje të tjera estetike apo funksionale.
  • Samsung Galaxy Note: telefonat inteligjentë që i përkasin kësaj familje kanë një ekran shumë të madh dhe karakterizohen nga një mbajtës stilolapsi. Kjo do të thotë se është e mundur të ndërveprosh me ta dhe të mbani shënime, të vizatoni e kështu me radhë duke përdorur funksione dhe aplikacione të krijuara posaçërisht nga Samsung. Fatkeqësisht pas dështimit të Galaxy Note 7, i cili u tërhoq nga tregu për shkak të problemeve serioze të mbinxehjes së baterisë, kjo gamë pajisjesh është pak e ndjekur.
  • Samsung Galaxy Z: përfaqëson familjen e telefonave inteligjentë Samsung me ekrane fleksibël, pra të aftë për t’u përdorur si në modalitetin e telefonit inteligjent (me ekran të palosur më pas), ashtu edhe në modalitetin tablet (me ekran të hapur). Brenda kësaj familjeje do të gjeni modelet Z Flip, me ekran fleksibël në orientim portret dhe modelet Z Fold, në orientim horizontal.

Ekrani

Telefonat Samsung me te mire

Shumica e telefonave inteligjentë Samsung janë të pajisur me një ekran të tipit Super AMOLED që siguron ngjyrë të zezë shumë të thellë dhe një rendiment të mirë në rrezet e diellit. Thjesht duhet të vlerësoni rezolucionin e ekranit (sa më shumë piksel të ketë, aq më të qarta janë imazhet dhe tekstet e riprodhuara në ekran) dhe madhësinë e këtij të fundit. Një ekran më i madh mund ta bëjë përdorimin e përmbajtjes më komod. Pastaj është raporti i formes së ekranit, përqindja e sipërfaqes së zënë në anën e përparme të pajisjes dhe prania e prerjes që duhet të merret parasysh, pra notch, që në pajisjet ku ekrani zë pothuajse të gjithë pjesën e përparme të telefonit, mban kameren (ose kamerat) dhe sensorët për zhbllokimin e fytyrës. Prerja mund të jetë në format klasik (si të thuash në stilin iPhone X); më e vogël, pra si pike uji, ose mund të zëvendësohet nga një vrimë në një cep të ekranit, në të cilin janë vendosur kamerat e përparme.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ju këshillojme t’i kushtoni vëmendje pajisjeve Samsung që kanë një ekran Edge, domethënë një ekran shumë të rrumbullaket në anët: kthesat janë kaq të bukura për t’u parë, por ato mund të jenë të pakëndshme në përdorimin e përditshëm. Shpesh përfundon duke prekur skajet e ekranit pa dashje dhe duke aktivizuar funksionet Edge në mënyrë të rastësishme. Vlereso gjithashtu praninë e sensorit të ndriçimit që rregullon automatikisht ndriçimin e ekranit bazuar në ndriçimin e mjedisit përreth.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Disa telefona inteligjentë Samsung të rangut të mesëm dhe të nivelit të lartë kanë gjithashtu funksionin Always on, falë të cilit mund të shikoni kohën, kalendarin dhe informacione të tjera kur ekrani është i fikur, ose më mirë, kur telefoni është në pritje/stand by. Informacioni shfaqet duke përdorur një përqindje shumë të ulët të energjisë, kështu që kjo veçori nuk ka një ndikim të madh në autonominë e telefonit.

Telefonat Samsung me te mire

Të rejat më të fundit për sa i përket ekraneve, në linjën Samsung, janë ekranet fleksibël. Të prezantuara në treg nga Galaxy Fold, këto ekrane mund të palosen në një vend falë pranisë së një menteshe që lejon trupin të përkulet. Ato janë të dobishme sepse mund të hapen dhe mbyllen sikur të ishin një libër, duke ju lejuar kështu të vendosni një pajisje në xhep që kur të hapet mund të kete një ekran me dimensionet tipike të një tableti.

Procesori dhe RAM

Telefonat Samsung me te mire

Komponentë të tjerë që duhen vlerësuar me kujdes janë procesori dhe RAM-i i smartfonit. E para është truri i smartfonit, e dyta është memoria në të cilën pajisja ruan përkohësisht të dhënat e aplikacioneve në përdorim dhe të sistemit operativ. Një procesor më i fuqishëm (me më shumë GHz) përcakton një shpejtësi më të lartë të telefonit, një RAM më i lartë (me më shumë GB) përcakton një menaxhim më të mirë të multitasking dhe aplikacioneve më të avancuara, prandaj edhe mundësinë për të qenë në gjendje të përdorni më shumë aplikacione në të njëjtën kohë.

Bateria

Telefonat Samsung me te mire

Fuqia e baterisë matet në miliamper orë (mAh). Në përgjithësi, sa më shumë mAh të ketë, aq më e gjatë është autonomia e smartfonit, por duhet të shohim nëse softueri është i optimizuar mirë. Një telefon me një softuer jo të optimizuar, në fakt,ka një jetëgjatësi më të shkurtër të baterisë se një telefon me të njëjtën amperazh, por një softuer që është i optimizuar mirë për sa i përket konsumit.

Ju gjithashtu duhet të konsideroni nëse bateria është e lëvizshme apo jo. Nëse është i lëvizshëm, mund të merrni një rezervë me vete dhe ta përdorni në rast urgjence.

Sensori i gjurmeve te gishtave dhe njohjes se fytyres

Telefonat Samsung me te mire

Telefonat Samsung me te mire kane sensor per gjurmët e gishtave i cili ju lejon të zhbllokoni telefonin tuaj dhe të vërtetoni identitetin në aplikacione të ndryshme duke përdorur gjurmën tuaj të gishtit.

Sensorët e gjurmëve të gishtërinjve mund të kenë shpejtësi dhe shkallë të ndryshme saktësie, në çdo rast ata të montuar në pajisjet Samsung janë të gjithë të një cilësie të shkëlqyer. Pozicioni i tyre mund të ndryshojë: disa modele i kanë ato në pjesën e përparme (në butonin Home), të tjerët në pjesën e pasme, gjë që i bën ata pak më të pakëndshëm për t’u zhbllokuar. Modelet më të reja mund të kenë sensorin e gjurmëve të gishtave të integruar direkt në ekran.

Disa modele, e lidhin zhbllokimin me njohjen e fytyrës. Përmes kamerës së përparme, ato në fakt janë në gjendje të njohin fytyrën e përdoruesit dhe t’i lejojnë atij aksesin në sistem. 

Rezistenca ndaj ujit dhe pluhurit

Telefonat Samsung me te mire

Disa telefona inteligjentë Samsung kanë rezistencë ndaj ujit dhe pluhurit. Nëse jeni të interesuar për këtë veçori, zgjidhni një pajisje të rangut të mesëm ose të nivelit të lartë, pasi fatkeqësisht nuk ka ende pajisje të papërshkueshme nga uji dhe pluhuri në gamën më të lirë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Mbani mend se shkalla e hidroizolimit dhe rezistencës ndaj pluhurit mund të ndryshojë nga pajisja në pajisje dhe tregohet me certifikata shumë specifike (p.sh. IP68).

Sistemi operativ

Telefonat Samsung me te mire

Sistemi operativ ne Samsung është Android i personalizuar me ndërfaqen TouchWiz ose, në terminalet më të fundit, One UI. Thjesht duhet t’i kushtoni vëmendje versionit të sistemit operativ dhe mundësisë së përditësimit të tij në të ardhmen, gjë që garantohet më shumë në pajisjet e nivelit të lartë sesa ato të nivelit fillestar ose të rangut të mesëm, të cilat janë braktisur më shpejt nga kompania. 

Lidhjet me dy skeda SIM

Telefonat Samsung me te mire

Shumë nga telefonat inteligjentë të Samsung kanë mbështetje me dy skeda SIM. Mekanizmi me dy skeda SIM i përdorur nga telefonat inteligjentë Samsung është ai që quhet dual stand-by, si shumica dërrmuese e prodhuesve të smartfonëve në treg. Kjo do të thotë se ndërsa një SIM është në një telefonatë, tjetra është e paarritshme. Lidhja 3G, 4G ose 5G nëse është e pranishme, pothuajse gjithmonë mund të kalohet nga një SIM në tjetrën pa pasur nevojë të lëvizni fizikisht skeden nga një vend në tjetrin. Vendi i skedes së dytë SIM në disa raste mund të ndahet me atë të SD, kështu që ju duhet të zgjidhni nëse do të përdorni dy SIM ose nëse do të zgjeroni memorien e brendshme të telefonit inteligjent.

Persa i perket lidhjes 5G vlerësoni qartë, bazuar në nevojat tuaja, nëse do të blini një smartphone me një lidhje të gjeneratës së re. Prania e 5G rrit qartë çmimin, por e bën blerjen më jetegjate pa u vjetëruar. Të gjithë telefonat inteligjentë Samsung në treg sot mbështesin të paktën lidhjen 4G.

Telefonat Samsung me te mire per te blere

Me poshte do ju japim nje liste me telefonat Samsung me te mire qe mund te bleni.

Shënim: disa telefona inteligjentë më të vjetër mund të shiten me çmime më të larta se ato të treguara me poshte, ndaj beni kujdes nga shitesit me pakice.

Telefonat Samsung me te mire (te lire: deri 200 €)

Samsung Galaxy A02s

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy A02s është një telefon inteligjent i lirë, i krijuar për ata që nuk kanë nevoja të mëdha. Ai monton procesorin Qualcomm Snapdragon 450 me 3 GB RAM dhe 32 GB hapësirë ​​ruajtëse të zgjerueshme dhe është i pajisur me tre kamera të pasme nga të cilat vetëm njëra është me të vërtetë e përdorshme, me një sensor 13 MP. Kamera e përparme është futur në një pikë loti dhe është 5 MP, e cila është gjithashtu mjaft thelbësore. Megjithatë, telefoni inteligjent është i pajisur me një bateri 5000 mAh që ofron autonomi të shkëlqyer, të mbështetur nga karikimi i shpejtë në 15W. Ekrani është 6.5 inç në rezolucion HD, ndërsa pesha e përgjithshme e kësaj pajisjeje është 196 gram falë baterisë së madhe të integruar.

Samsung Galaxy A12

Telefonat Samsung me te mire

Nje tjeter nder telefonat Samung me te mire dhe me cmim te ulet eshte edhe Samsung Galaxy A12. Mund të themi se është veçanërisht me një çmim tepër të favorshëm. Ekrani është shumë i madh nga 6.5 inç me teknologji LCD dhe rezolucion HD + (720 x 1600 piksel), në prerjen në formë loti, ka kamerën e përparme audio të mirë. Përveç portës USB Type-C, ekziston vrima 3.5 mm për të lidhur kufjet me tela, dy fole për nano SIM dhe një vend i dedikuar për të zgjeruar memorien përmes MicroSD. Në vend të kësaj, mungon mbështetja për lidhjen 4G + dhe rrjetet WiFi 5 GHz. Procesori është një MediaTek Helio P35 me tetë bërthama (4 × 2,35 GHz Cortex-A53 + 4 × 1,8 GHz Cortex-A53) i rrethuar nga 4 GB RAM dhe 64 ose 128 GB memorie të brendshme, e zgjerueshme. Sektori fotografik është i përbërë si më poshtë: 48 megapiksel, f/2.0 (kënd i gjerë); 5 megapiksel, f/2.2, 123˚ (kënd ultra i gjerë); 2 megapiksel, f/2.4, (makro); 2 megapiksel, f/2.4, (për thellësi) dhe 8 megapiksel kamera selfie. Bateria eshte prej 5000 mAh me karikim të shpejtë 15W.

Samsung Galaxy A22

Telefonat Samsung me te mire

Nje tjeter nder telefonat me te mire Samsung me cmim te lire eshte Galaxy A22. Ai ka një ekran 6.4 ″ Infinity-V me rezolucion HD + por gjithsesi me kalibrim të shkëlqyeshëm të ngjyrave. Përveç kësaj ekziston një sektor i plotë fotografik i përbërë nga 4 kamera nga të cilat kryesore 48MP me OIS dhe f/1.8, një 8MP me kënd ultra të gjerë me f/2.2 dhe më pas dy sensorë nga të dy 2MP me detyrën e marrjes per makro fotot apo edhe thellësia. Procesori i pranishëm është një Octa Core me 4 GB RAM dhe me 64 GB memorie të brendshme, e cila megjithatë mund të zgjerohet përmes microSD. Bateria eshtë 5000 mAh dhe kjo do të thotë që ju mund të zgjase disa dite.

Samsung Galaxy M12

Telefonat Samsung me te mire

Për familjen M ekziston Galaxy M12 si një zgjidhje e nivelit fillestar, një smartphone me një madhësi të madhe 164 x 75.9 x 9.7 mm, për një peshë që i kalon 200 gram. Kjo është për shkak të baterisë së madhe të integruar 5,000 mAh, e cila mund të rikarikohet shpejt me 15 W dhe ekranit LCD me rezolucion 6,5 ″ HD + (1600 x 720 piksele). Ky smartphone përdor një procesor Exynos 850 dhe mund ta blini në një version me 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse ose 6 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse. Në çdo rast, ekziston mundësia e zgjerimit të hapësirës me një microSD. Më pas kemi katër kamera, nga të cilat kryesorja 48 MP dhe një kënd ultra i gjerë 5 MP. Telefoni inteligjent kompletohet me folenë audio 3.5 mm, mbështetje për Bluetooth 5.0 dhe një sensor gjurmësh gishtash të vendosur në njërën nga anët e kornizës.

Telefonat me te mire Samsung (mesatar: nga 200-500 €)

Samsung Galaxy A32 5G

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy A32 5G eshte nder telefonat me te mire Samsung te rangut te mesëm. Rekomandohet për përdoruesit më pak kërkues, ashtu edhe për ata që kanë pasur tashmë smartfonë të tjerë Android dhe dinë t’i përdorin pa probleme. Ekrani është një IPS LCD 6.5 i instaluar gjithashtu në telefonat inteligjentë të nivelit të ulët, si dhe bateria e madhe 5000 mAh dhe karikimi i shpejtë 15 W. Edhe për sa i përket kamerës, megjithëse me cilësi të kënaqshme dhe në të njëjtën linjë me pjesën tjetër të trupit, nuk ka ndryshime të mëdha. Ka një kamer katërkëndëshe 48 MP për atë kryesore, e mbështetur nga një modul 8 MP me kënd ultra të gjerë dhe nga makro dhe thellësi. Ajo që ndryshon është procesori, një MediaTek Dimensity 720 5G me performancë të mirë që përfshin gjithashtu mbështetje për rrjetet e gjeneratës së ardhshme. Propozohet me 4 GB RAM dhe 128 GB hapësirë ​​ruajtëse, e zgjerueshme përmes microSD. Përsëri, sensori i gjurmëve të gishtërinjve është instaluar në njërën nga anët.

Samsung Galaxy M32

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy M32 është gjithashtu shumë i mirë. Karikohet me shpejtë se modelet e tjera për të cilat ju kam thënë deri më tani. Dizajni është ai pa korniza me një pikë loti ne prerje. Ai mbështet gjurmët e gishtërinjve (nëpërmjet sensorit anësor) dhe ka specifikime shumë të respektueshme në lidhje me koston. Performanca, natyrisht, nuk është në krye të gamës, por kemi një ekran të mirë 6.4 SuperAMOLED me rezolucion 1080 x 2400 piksele, një çip MediaTek Helio G80 që ofron një rezervë të mirë fuqie në krahasim me zgjidhjet e tjera ekonomike, 64 o 128 GB, memorie të brendshme (e zgjerueshme me microSD, me slot të dedikuar), 4 ose 6 GB RAM dhe një bateri 5000 mAh me autonomi të shkëlqyer me rimbushje 25 W. Sektori fotografik i është besuar një kamere të pasme katërfishe nga 64 + 8 + 2 + 2 MP e aftë për të regjistruar video në Full HD dhe një kamerë të përparme nga 20 MP me hapje f/2.2. Peshon rreth 200 gram dhe është i personalizuar me OneUI 3.1 bazuar në Android 11.

Samsung Galaxy A52 4G/A52 5G

Telefonat Samsung me te mire

Një nga telefonat Samsung me te mire te rangut te mesem, i përket familjes A dhe konkretisht i referohem Samsung Galaxy A52. Ashtu si pajisjet e tjera, ai vjen në dy variante: njëra me mbështetje 4G, tjetra e aftë për t’u lidhur me rrjetet e gjeneratës së re. Galaxy A52 4G është i pajisur me procesorin Qualcomm Snapdragon 720G dhe një ekran 6,5 inç SuperAMOLED me cilësi të shkëlqyer në rezolucion Full HD, i pajtueshëm me një shpejtësi maksimale rifreskimi prej 90 Hz, ndërsa Galaxy A52 5G mundësohet nga një ekran identik për sa i përket diagonales dhe rezolucionit, por me mbështetje për 120 Hz si shpejtësi maksimale e perditesimit dhe me procesor Snapdragon 750G me modem të integruar 5G. Të dyja janë estetikisht identike, me përmasa 159.9 x 75.1 x 8.4 mm dhe një peshë prej 189 gram. Ato mund të pajisen me prerje të ndryshme dhe kemi të integruar sensorin e gjurmës së gishtit në ekran, zhbllokimin me fytyrë, Bluetooth 5.0, NFC, mbështetje për rrjetet pa tela me ac dhe me dy breza dhe një ndarje fotografike të respektueshme, e përbërë nga katër kamera të pasme. Njëra 64 MP me hapje f/1.8 dhe lente 26 mm (wide), një 12MP me hapje f/2.2 dhe fushëpamje 123 ° (ultrawide) dhe dy 5MP me hapje f/2.4, përkatësisht për marrjen e fotografive makro dhe bokeh. Kamera e përparme është 32 MP me hapje f/2. Lente 2 dhe 26 mm (e gjerë). Nga ana e softuerit gjejmë OneUI 3.1 bazuar në Android 11 në të dy modelet, ndërsa trupi është i certifikuar për rezistencë ndaj lëngjeve dhe pluhurit brenda kufijve të caktuar.

Samsung Galaxy Xcover Pro

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy Xcover Pro është një smartphone shumë i veçantë në linjën e Samsung, kryesisht sepse është një pajisje që është mesatarisht më e fortë se normalja. Nuk është një smartphone i fortë në kuptimin e vërtetë të fjalës, por mund të mburret me formulimin MIL-STD-810G midis specifikimeve teknike dhe është i certifikuar IP-68 për rezistencë ndaj lëngjeve dhe pluhurit. Ai peshon vetëm 218 gram, jo ​​shumë duke marrë parasysh qëndrueshmërinë e trupit dhe ka një xham Gorilla Glass 5 për të mbrojtur ekranin. Paneli i integruar është një IPS LCD 6,3 ″ me rezolucion Full HD + dhe procesor Exynos 9611 tetë bërthama deri në 2,3 GHz për katër bërthamat kryesore. Shitet në një variant të vetëm prej 4 GB RAM dhe 64 GB hapësirë ​​ruajtëse që mund të zgjerohet përmes një slot të dedikuar dhe është i pajisur me një bateri të instaluar 4050 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 15 W.

Samsung Galaxy M52 5G

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy M52 5G është një smartphone i prodhuar mirë nëse mbi të gjitha nese po kërkoni shumë bateri dhe për rrjedhojë shumë autonomi. Në fakt, këtu do të gjeni një bateri 5000 mAh dhe kjo do t’ju lejojë të kapërceni pothuajse dy ditë përdorimi. Ekrani është me të vërtetë i madh pasi është një Super AMOLED Full HD + 6.7 inç me një vrimë në krye për pozicionimin e kamerës për selfie dhe gjithashtu me një shpejtësi perditesimi 120 Hz. Përveç kësaj kornizat janë pothuajse inekzistente, një avantazh për shikimin e përmbajtjes. Procesori që do të gjeni në këtë smartphone është një Octa-Core i shkëlqyer me 6 GB RAM dhe ende 128 GB memorie të brendshme me zgjerim të memories. Ka tre kamera në pjesën e pasme, kryesorja 64 Megapiksel me hapje fokale f/1.8, një kënd ultra të gjerë 12 Megapiksel (f/2. 2) dhe përsëri një makro për shkrepje nga afër me 5 megapiksel (f/2.4). Për selfie, kamera eshte 32 megapiksel (f/2.2). Së fundi, dimensionet janë 164.2 x 76.4 x 7.4 mm me një peshë prej 173 g.

Samsung Galaxy A72

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy A72 është një nga telefonat Samsung me te mire të familjes A. Siç mund të kuptohet lehtësisht, është në thelb një version i përmirësuar i Samsung Galaxy A52 me një ekran më të madh, por i disponueshëm vetëm në versionin e tij 4G. Ai është i pajisur me një ekran Super AMOLED 6,7 inç dhe 1080 x 2400 piksele, 90 Hz, një çip Qualcomm Snapdragon 720G tetë-bërthamë (me 2 bërthama të baterisë 2,4 GHz Kryo 465 Gold dhe 6 bërthama GHz 45008 a Silvero). Bateria eshte 5000 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 25 W. Hapësira ruajtëse dhe RAM mund të jenë të barabarta me 128/256 GB dhe 6/8 GB, me mundësi zgjerimi përmes microSD (slot i ndarë me skeden e dytë SIM). Ka sensorin e gjurmëve të gishtërinjve nën ekran, njohjen e fytyrës, mbështetjen për rrjetet NFC dhe wireless ac dhe një sektor të shkëlqyer fotografik që përfshin katër kamera të pasme. Një me hapje 64 MP dhe f/1.8, një nga 12 MP me hapje f/2.2 dhe gjatësi fokale ultra të gjerë, një nga 8 MP me lente 3 × foto të stabilizuar në hapje f/2.4 dhe në fund një modul 5 MP për makro. Kamera e përparme është 32 MP me hapje f/2.2. Masat e pajisjes janë të barabarta me 165 x 77.4 x 8.4 mm për 203 g peshë. Sistemi operativ është Android 11 me OneUI, dhe ka një vlerësim IP-67 për rezistencën ndaj ujit.

Telefonat me te mire Samsung (me cilesi: mbi 500 €)

Samsung Galaxy S21/Galaxy S21+

Telefonat Samsung me te mire

Duke shfaqur sistemin e fuqishëm Exynos 2100 SoC, Samsung Galaxy S21 dhe Samsung Galaxy S21+ përfaqësojnë nder modelet me te mira te Samsung. Ato kanë një dizajn në pjesën e pasme që fsheh gjurmët e gishtërinjve pas përdorimit. Galaxy S21 përdor një plastikë shumë të ngjashme me xhamin në pjesën e pasme, si në pamje ashtu edhe në prekje, falë edhe Gorilla Glass Victus shumë rezistent. Galaxy S21+ perdor Victus si përpara ashtu edhe mbrapa dhe ka një panel më të madh. Të dy përdorin teknologjinë 120Hz Dynamic AMOLED 2X, me mbështetje për HDR, rezolucion Full HD + dhe diagonale prej 6.2 dhe 6.7 për S21 dhe S21+ respektivisht. Bateritë janë 4,000 mAh dhe 4,800 mAh, të dyja me mbështetje për karikim 25 W, dhe karikim me valë. Dimensionet janë padyshim gjithashtu të ndryshme midis dy pajisjeve. Më i vogli ka një sipërfaqe prej 151.7 x 71.2 mm dhe një trashësi 7.9 mm, me një peshë prej 172 gram (jo shumë, për një smartphone të nivelit të lartë). Më i madhi ka përmasa 161.5 x 75.6 x 7.8 mm dhe një peshë prej 200 gram. Tre kamera: një 12 MP me kënd të gjerë, gjithashtu një lente me kënd ultra të gjerë 12 MP dhe së fundi një lente 64 MP me zmadhim hibrid 3×. Nuk ka mundësi zgjerimi të hapësirës, ​​me dy versione në shitje për të dy modelet, të gjitha me 8 GB RAM dhe 128 ose 256 GB hapësirë ​​ruajtëse. Nuk ka gjithashtu mbështetje për S-Pen. Të gjitha modelet Galaxy S21 shiten vetëm në versionin me modem të integruar 5G dhe gjithashtu mbështetje për mmWave.

Samsung Galaxy S21 Ultra

Telefonat Samsung me te mire

Samsung Galaxy S21 është maja e vërtetë e gamës së Samsung nga fillimi i vitit 2021. Ka të njëjtën platformë harduerike si modelet e tjera që ju kam thënë tashmë, por ekrani (gjithashtu këtu një Dynamic AMOLED 2X me cilësi të shkëlqyer 120Hz) është më i gjerë për shkak të diagonale nga 6.8. Ai mbështet rezolucionin Quad HD +, HDR dhe shkëlqimi maksimal është 1500 nits. Asnjë smartphone nuk kishte shkuar aq larg përpara këtij modeli. Ekziston mbështetje për S-Pen (i cili më parë ishte ekskluziv për serinë Galaxy Note), por për fat të keq ai duhet të blihet veçmas. Ky variant i pajisjes është 165.1 x 75.6 x 8.9 mm i madh dhe peshon 220 gram, duke integruar një bateri 5000 mAh me mbështetje për karikim të shpejtë 25 W dhe karikim me valë. Sektori i fotografisë është përmirësuar padyshim në krahasim me modelet menjëherë më të ulëta në gamën e Samsung.

Samsung Galaxy S21 FE

Samsung Galaxy S21 FE është një risi e lançuar nga Samsung gjatë javëve të para të 2022. Një smartphone mjaft interesant veçanërisht për raportin cilësi/çmim dhe sepse Samsung ka vendosur të kënaqë përdoruesit duke ofruar cilat janë veçoritë më të kërkuara në një smartphone. Këtu, nëse e zgjidhni, do të gjeni në Galaxy S21 FE një ekran të madh 6.4 inç me teknologjinë SuperSmooth me një shpejtësi perditesimi 120 Hz. Paneli është një Dynamic AMOLED 2X, i njëjti i pranishëm në Galaxy S21, në gjendje të mjegullojë kufirin midis realitetit dhe virtualit falë ngjyrave gjithmonë të ndritshme dhe të gjalla edhe në rrezet e diellit direkte. I shpejtë pasi ka një procesor tetë bërthamash 2.9 GHz) me 8 GB RAM dhe një hapësirë ​​ruajtëse prej 256 GB. Kamera te mira me tre sensorë në pjesën e pasme prej 64 Megapiksel, një lente me kënd ultra të gjerë 12 megapiksel dhe ende një lente 12 megapiksel, përveç kamerës së shkëlqyer selfie 32 megapiksel. Bateria eshte 4500 mAh që garanton autonomi për gjithë ditën me mundësinë e përdorimit të karikimit të shpejtë. Shumë rinore eshte pamja e tij me stilin e linjës së sotme Galaxy S por me versione ne ngjyra të ndryshme.

Samsung Galaxy S22 5G

Samsung Galaxy S22 5G është modeli hyrës i serisë së re të telefonave inteligjentë të prezantuar në fillim të vitit 2022. Në këtë rast është niveli hyrës i serisë së fuqishme që në këtë rast nuk ndryshon shumë me atë të mëparshmen por perfeksionon dhe përditëson harduerin. Ndërkohë, ekrani është një Dynamic AMOLED 2X i shkëlqyer me rezolucion Full HD + dhe me ritëm perditesimi adaptiv deri në 120 Hz. Është risia e përdorimit të një paneli Gorilla Glass Victus + kundër gërvishtjeve dhe goditjeve dhe për më tepër këtu shkëlqimi arrin deri në 1500 nits. Shumë i fuqishëm sepse telefoni inteligjent ka një procesor të gjeneratës së fundit Exynos 2200, i cili mbështetet nga 8 GB RAM dhe 128 ose 256 GB memorie që nuk mund të zgjerohet. Pastaj ekziston një sektor fotografik i klasit të parë që sheh një sensor kryesor 50 Megapiksel (f/1. 8) pastaj një sensor i dytë ultra i gjerë 12 megapiksel (f/2.2) dhe përsëri një sensor i fundit 10 megapiksel (f/2.4). Dimensionet e telefonit inteligjent janë me të vërtetë kompakte në krahasim me te tjeret, sepse këtu do të gjeni përmasa 146 x 70.6 x 7.6 mm me një peshë prej 167 gram. Bateria është 3800 mAh dhe mund të rikarikohet shpejt falë portës USB-C 3.2 Gen 1. Së fundi, sistemi operativ është Android 12 me OneUI 4.

Samsung Galaxy S22+ 5G

Samsung Galaxy S22+ 5G eshte vëllai më i madh i atij të mëparshmit që ndryshon vetëm në disa karakteristika teknike, por asgjë për sa i përket dizajnit. Galaxy S22 + 5G në fakt ka një ekran gjithmonë Dynamic AMOLED 2X me shpejtësi perditesimi adaptive në 120Hz nga 6,6 inç Full HD + dhe me panel Gorilla Glass Victus +. Procesori është krejt i ri Octa-Core Exynos 2200 i bërë me një proces prodhimi 4 nm dhe i mbështetur nga 8 GB RAM dhe 128 dhe 256 GB memorie. Në këtë rast karakteristikat e sektorit fotografik janë gjithashtu identike, kështu që do të keni një sensor 50 Megapiksel (kënd i gjerë) + 12 Megapiksel (kënd ultra i gjerë) + 10 Megapiksel. Kamera selfie është 10 megapiksel me shumë veçori për të përmirësuar portretet dhe autoportretet. Në vend të kësaj, ndryshon bateria që kalon këtu në një amperazh prej 4. 500 mAh dhe që mundëson gjithashtu karikim të shpejtë deri në 45W me kabllo dhe 15W me karikim me valë. Më në fund, edhe këtu Android 12 me OneUI 4 të instaluar tashmë. Dimensionet ndryshojnë dhe do të gjeni një smartphone më të madh, por ende mjaft kompakt me përmasa 157.4 x 75.8 x 7.64 mm dhe një peshë prej 196 gram.

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G

Samsung Galaxy S22 Ultra 5G është nder telefonat Samsung me te mire te prodhuar nga kompania ne 2022. Eshte një kryqëzim mes serisë Galaxy S dhe serisë Galaxy Note që kompania koreano-jugore ka vendosur të mos e prodhoj më. Ata kane vendosur ta fusin S Pen direkt në këtë smartphone, duke propozuar kështu një Galaxy S22 Ultra shumë afër me një Note. Karakteristikat e tij janë jashtëzakonisht të larta duke filluar me ekranin i cili është një 6.8 inç Dynamic AMOLED 2X me një rezolucion prej 3080 × 1440 piksele dhe frekuencë perditesimi adaptive 120 Hz, panel xhami Gorilla Glass Victus + dhe një shkëlqim maksimal prej 1750 nits. Procesori është i njëjtë me dy modelet e tjera të serisë, përkatësisht Exynos 2200 i ri dhe i fuqishëm 4nm me rritjen e RAM dhe ROM: versionet 8 dhe 12 GB të RAM-it dhe ende 128 GB, 256 GB, 512 GB dhe madje 1 TB. Në nivelin e sektorit fotografik ka 4 sensorë nga të cilët kryesori është 108 Megapiksel (f/1.8 OIS), me kënd ultra të gjerë 12 Megapiksel (f/2.2 me 120 ° POV), sensor 10 Megapiksel (f/4.9 – 230 mm dhe OIS) dhe një sensor i dytë 10 megapiksel (f/2.4 – 69 m dhe OIS). Sensori për selfie është 40 megapiksel për portrete të shkëlqyera. Sa i përket dimensioneve, Samsung është përpjekur qartë të punojë në trashësinë pasi këtu numëron 8.9 milimetra. Dimensionet e tjera janë 163.3 x 77.9 mm me një peshë prej 227 gram. Mungon vetëm bateria e cila në këtë rast është 5000 mAh me një karikim të shpejtë me tela 45W ndërsa në wireless është 15W. Sensori telefoto 10 megapiksel (f/4.9 – 230 mm dhe OIS) dhe një sensor i dytë telefoto 10 Megapiksel (f/2.4 – 69 m dhe OIS). Mos e humbisni sensorin për selfie i cili është 40 megapiksel për portrete të shkëlqyera. Persa i përket dimensioneve, Samsung është përpjekur qartë të punojë në trashësinë pasi këtu numëron 8.9 milimetra. Dimensionet e tjera janë 163.3 x 77.9 mm me një peshë prej 227 gram. Mungon vetëm bateria e cila në këtë rast është 5000 mAh me një karikim të shpejtë me tela 45W ndërsa në wireless është 15W. Sensori telefoto 10 megapiksel (f/4.9 – 230 mm dhe OIS) dhe një sensor i dytë telefoto 10 Megapiksel (f/2.4 – 69 m dhe OIS). Mos e humbisni sensorin për selfie i cili është 40 megapiksel për portrete të shkëlqyera. Sa i përket dimensioneve, Samsung është përpjekur qartë të punojë në trashësinë pasi këtu numëron 8.9 milimetra. Dimensionet e tjera janë 163.3 x 77.9 mm me një peshë prej 227 gram. Bateria është 5000 mAh me një karikim të shpejtë me tela 45W ndërsa në wireless është 15W. Dimensionet e tjera janë 163.3 x 77.9 mm me një peshë prej 227 gram. 

Samsung Galaxy Note 20/Note 20 Ultra

Samsung Galaxy Note 20 është smartfoni tradicional që Samsung ende shet dhe karakterizohet natyrshëm nga prania e S-Pen. Modeli 2020 përmban aftësinë për të kryer operacione pa prekur majën e ekranit, apo edhe për të bërë fotografi duke përdorur S-pen të dhën në pajisje. Ai miraton një dizajn të bazuar në një vrimë të përparme me një pozicion qendror per kamerën e përparme, me ekranin me një raport shumë të lartë ekran-kornizë. Për Galaxy Note 20, Samsung ka zgjedhur një ekran SuperAMOLED nga 60 Hz me një diagonale 6.7 inç me një rezolucion prej 2400 × 1080 piksele, mbështetje për standardin HDR10 + dhe funksionalitetin e ekranit gjithmonë ndezur. Sistemi operativ i parainstaluar është Android 10 me OneUI 2.5 dhe shitet me procesorin e pronarit Exynos 990 Octa-core me maksimum 2.73 GHz. Në anën e memories gjejmë 8 GB RAM dhe 256 GB hapësirë ​​ruajtëse jo të zgjerueshme, ndërsa kamerat janë tre: 12 megapiksel për atë kryesore, një lente me zmadhim hibrid 3 × 64 Megapiksel dhe në fund një kënd ultra të gjerë 12 megapiksel. Bateria është 4,300 mAh me karikim 25 W dhe mbështetje për karikim pa tel, ndërsa sensori i gjurmëve të gishtave është nën xham me teknologji ultrasonike. Është një nga pajisjet më të kompletuara në treg, gëzon certifikimin IP-68 kundër lëngjeve dhe pluhurit dhe peshon 192 gram. Gjendet edhe në versionin 5G.

Për mendimin tim, më interesant është Samsung Galaxy Note 20 Ultra, një smartphone që përdor të njëjtën platformë harduerike si modeli tradicional, por edhe me një variant 512 GB. Ai mund të akomodojë kartat e memories microSD përmes një slot të përbashkët dhe ndryshon nga modeli tjetër nga prania e një ekrani Dynamic AMOLED 2 × 120 Hz me një diagonale prej 6,9 ″ dhe mbështetje për një rezolucion prej 1440 × 3088 piksele. Madhësia rritet dhe pesha i kalon 200 gram dhe kamerat gjithashtu ndryshojnë. Ka gjithmonë tre, por sensori kryesor i stabilizuar përdor një sensor 108MP. Pastaj kemi një lente me zmadhim optik 5 × dhe një 12 MP ultra të gjerë. Në këtë model bateria është 4,500 mAh, ndërsa në treg ka edhe një version me modem 5G.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Samsung Galaxy Z Fold3 5G është padyshim nga telefonat Samsung me te mire te palosshëm dhe është gjithashtu gjenerata e tretë e një serie. Ndërkohë duhet të dini se është i pajisur me një ekran të jashtëm 6.2 inç Dynamic AMOLED 2X me rezolucion 832 x 2268 piksele dhe frekuencë perditesimi 120 Hz. Përveç kësaj, ai ka qartë edhe një ekran të brendshëm që është prej lloji Dynamic AMOLED 2X Infinity Ekrani Flex 7,6 inç me një rezolucion prej 1768 x 2208 piksele dhe një shpejtësi perditesimi 120 Hz që paloset. Në nivelin e harduerit, ai ka një Snapdragon 888 i cili nuk është tjetër veçse një CPU me tetë bërthama në 2.84 Ghz dhe Adreno 660 GPU, i rrethuar nga 12 GB RAM dhe 256 ose 512 GB memorie të brendshme të UFS 3.1. Nuk mungon lidhja me mbështetjen për rrjetet 5G (SA, NSA, Sub6/mmWave), 4G/LTE, WiFi 6 dhe Bluetooth. Lexuesi i gjurmëve të gishtërinjve ndodhet në kornizën anësore, në përputhje me tastin e ndezjes/zhbllokimit. Sektori i fotografisë sjell një risi të madhe në krahasim me gjeneratat e mëparshme me kamerën e brendshme 4 megapiksel (f/1.8) të pozicionuar poshtë ekranit, në gjysmën e djathtë të pajisjes. Kamera e jashtme përdor tre sensorë 12 megapikselë, kryesori me hapje f/1.8 dhe stabilizim optik, një kënd ultra të gjerë (FoV 123 gradë) dhe një hapje f/2.2 dhe një zmadhim optik 2 × me aperturë f/2.4, zoom 10× dhe regjistrimi HDR10 +. Së fundi, bateria ka një kapacitet prej 4,400 mAh dhe është e ndarë në dy elementë të pozicionuar në dy gjysmat e smartfonit. Për të përmirësuar rezistencën ndaj goditjeve dhe streseve, Samsung ka përdorur një alumin të përforcuar, të quajtur Armor Aluminium, për kornizën anësore, i cili është 10% më rezistent se materialet tradicionale. Vëmendje e veçantë i kushtohet gjithashtu pjeses së jashtme, e cila përdor Gorilla Glass Invictus për të siguruar qëndrueshmëri maksimale. Dimensionet janë pak më të ulëta se modeli i mëparshëm: Galaxy Z Fold3 ka përmasat 158.2 x 67.1 x 16 mm kur është i mbyllur dhe 158.2 x 128.1 x 6.4 mm kur është i hapur, për një peshë prej 271 gramë. Tre ngjyra për të zgjedhur, e zezë, jeshile dhe argjend. Lajmi i fundit shumë interesant është prania e S Pen, e disponueshme në dy variante: Pro dhe Fold Edition.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Midis telefonave Samsung qe palosen, ekziston edhe Samsung Galaxy Z Flip3 5G. Ndërkohë, dijeni që risia e parë e sjellë nga Samsung në këtë Galaxy Z Flip3 5G krahasuar me të kaluarën përfaqësohet nga madhësia më e madhe e ekranit të jashtëm. Këtu do të gjeni një ekran SuperAMOLED 1.9 inç me një rezolucion prej 260 x 5512 piksele, shumë më i lartë se paraardhësi i cili ndaloi në 1.1 inç. Ekrani i brendshëm i palosshëm është një ekran 6,7 inç Dynamic AMOLED 2X Infinity Flex me rezolucion Full HD + (1080 x 2640 piksele) dhe një ritëm perditesimi adaptiv prej 120 Hz. Bateria, edhe në këtë rast ndahet në dy elementë dhe ka një kapacitet prej 3300 mAh. Persa i përket procesorit, Samsung vendos të mos vendosë një CPU të rangut të mesëm, por ta shtyjë telefonin inteligjent në maksimum dhe kjo është arsyeja e pranisë së një Snapdragon 888 (CPU octa core në 2.84 GHz dhe Adreno 660 GPU) me vetëm një Versioni 8 GB i RAM-it dhe memorie prej 128 ose 256 GB të tipit UFS 3.1. Lidhje e plotë, me mbështetje për rrjetet 5G (SA, NSA, Sub6/mmWave), 4G/LTE, WiFi, Bluetooth, me lexuesin e gjurmëve të gishtërinjve të vendosur në kornizën anësore, në përputhje me çelësin e ndezjes/zhbllokimit. Ndryshe nga Z Fold3, i cili mund të mbështetet në një kamer nën ekran, Galaxy Z Flip3 5G e ka kamerën në qendër të pjesës së sipërme të ekranit. Sensori i përparmë ka një rezolucion prej 10 megapikselësh (f/2.4) me pikselë 1.22 mikron. Në anën e pasme, Samsung ka vendosur dy sensorë 12 megapikselë. Kryesorja, me hapje f/1.8, mund të mbështetet në stabilizimin optik, fokus automatik me dy piksel dhe pikselë 1.4 mikron, ndërsa i dyti me hapje f/2.2 ka lente me kënd të gjerë (FoV 123 gradë) dhe pikselë 1.12 mikron. Është një smartphone pak më kompakt se paraardhësi i tij, me përmasa 86.4 x 72.2 x 15.9 mm të mbyllura dhe 166 x 72.2 x 6.9 mm dhe me peshë 183 gram. Ka 2 lente me kënd të gjerë (FoV 123 gradë) dhe pikselë 1,12 mikron. 

Telefona te tjere Samsung

Nëse dëshironi një pasqyrë më të gjerë të telefonave inteligjentë Samsung, lidhuni me faqen zyrtare të Samsung dhe shfletoni të gjitha modelet e smartfonëve aktualisht në treg. Për të parë detajet e çdo pajisjeje, mjafton të zgjidhni familjen e saj (p.sh. Galaxy S) dhe të klikoni mbi foton ose emrin e saj.

Faqja e Samsung ju lejon gjithashtu të blini telefona inteligjentë direkt në internet, por personalisht nuk e rekomandoj përdorimin e tij për qëllime të tilla pasi ka çmime më të larta se ato që mund të gjenden në Amazon ose dyqane të tjera online.

Për më tepër, ju kujtoj se mund të blini telefona inteligjentë Samsung me një çmim të mirë (ose me këste) duke u abonuar në një ofertë telefonike me smartphone të përfshirë.