Site per te krijuar video

Ne kete udhezues do ju flasim per site per te krijuar video. Domethen pa instaluar ndonjë program në kompjuterin tuaj dhe mbi të gjitha, pa kërkuar aftësi të avancuara teknike, ju mund te krijoni montazhe të bukura video direkt nga shfletuesi i internetit (shpesh falas). Me poshte do te gjeni sitet më të mira për të krijuar video me foto dhe muzikë. 

Permbajtja

Site per te krijuar video falas

Pavarësisht nëse jeni profesionist apo fillestar, nese dëshironi të praktikoni para se të blini një program specifik per te krijuar video, atehere me poshte janë disa nga sitet më të mira për të krijuar video falas në internet.

Fastreel

Site per te krijuar video

Nje nder ato site per te krijuar video qe ju rekomandojme është Fastreel. Një nga mjetet më të lehta në internet për t’u përdorur si editor videosh me funksion prerje, redaktim, shtim titrash, ndryshim shpejtësie, shtim muzikë, por edhe për praninë e qindra modeleve te gatshme për përdorime të ndryshme: prezantime, dasma, tema video blog etj.

Fastreel mund të përdoret falas me kufizimin e eksportimit të videos me cilësi 480p dhe me një filigran të mbivendosur, ose duke u abonuar në një plan me një kosto prej 7,95 euro për çdo video ose me një kosto prej 14,95 euro/muaj për eksportet e pakufizuar në Full HD (1080p) pa filigranë dhe 30 ditë ruajtje në cloud.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Gjëja e parë që duhet të bëni, pasi të keni hyrë në faqen zyrtare të internetit, është të klikoni në butonin Ngarko skedarët/Carica i file/Upload file. Këtu mund të zgjidhni nëse do të ngarkoni video nga pajisja juaj ose nga dy platformat cloud Google Drive ose Dropbox. Përndryshe, mund të ngarkoni një skedar direkt nga telefoni juaj inteligjent duke inkuadruar kodin QR në ekran. Mund të ngarkoni një ose më shumë video, deri në 500 MB gjithsej, në formatin .MP4, .MOV, .MKV, .AVI dhe .WMV ose edhe imazhe në format .JPEG dhe .PNG.

Pas procesit të ngarkimit të videos në platformë, ekrani i redaktuesit do të shfaqet në të gjitha aspektet i ngjashëm me atë të softuerit më të akredituar dhe profesional. Në dritaren në qendër do të shihni pamjen paraprake të videos, ndërsa në fund do të gjeni afatin kohor/time line te imazheve, videove, efekteve speciale, audios etj.

Duke shtypur butonin në formë ingranazhi në krye, mund të vendosni për madhësinë e projektit, më pas duke klikuar në klipin në fund mund të vendosni nëse do ta shkurtoni videon duke përdorur butonin gërshërë Split në një pikë të caktuar (zgjedhur me kursorin portokalli). Pjesa e prerë e videos mund të fshihet përgjithmonë apo edhe të zhvendoset, duke e zvarritur, në një pikë tjetër te videos.

Megjithatë, duke klikuar mbi Shto skedar/Add file, do të jetë e mundur të shtoni një skedar tjetër në afatin kohor/time line, i cili gjithashtu mund të montohet në klipin e mëparshëm përmes një tranzicioni video. Për të shtuar efektin special, shtypni butonin + midis një klipi dhe tjetrit dhe zgjidhni tranzicionin për t’u përdorur. Do të mund të shihni rezultatin e marrë në ekranin e pamjes paraprake në qendër duke klikuar butonin ▶ në të majtë.

Në fund të krijimit të videos suaj, nëse jeni të kënaqur me rezultatin, mund ta eksportoni të gjithë videon duke klikuar në butonin Export në krye dhe duke zgjedhur, nëse nuk jeni abonuar, artikullin Eksportoni videon tuaj në SD (480p) falas me filigran/Export your video in SD (480p) for free with a watermark në fund. Regjistrohu në sit përmes emailit tuaj, shtypni butonin Merr një kod/Get a Code, futni kodin e konfirmimit të marrë në email dhe mund ta eksportoni videon tuaj falas duke klikuar në butonin Eksporto me filigran/Export with Watermark ose duke hequr filigranin me një kosto prej 1 euro.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Përndryshe, ju gjithashtu mund të regjistroheni duke përdorur kredencialet tuaja të Google/Gmail. Pasi të përfundojë procesi i eksportit, do të merrni një email me një link përmes së cilës mund ta shkarkoni videon brenda 24 orëve. Përndryshe, klikoni butonin Shkarko/Download për të shkarkuar videon e krijuar.

Mënyra e dytë për të krijuar një video nëpërmjet Fastreel është përdorimi i një prej medeleve të gatshëm për përdorim. Për ta bërë këtë, në faqen kryesore të sitit, klikoni në butonin Templates lart djathtas dhe zgjidhni të preferuarën tuaj nga kategoritë e propozuara. Çdo model është i personalizueshëm në çdo aspekt, nga futja e shkrimeve dhe titujve deri te shtimi i muzikës, si dhe mundësia e shtimit të nje video ose fotove tuaja brenda modelit.

Në fund të krijimit të videos, duke klikuar në butonin Export, mund ta riemërtoni videon tuaj dhe duke shtypur butonin Shkarko/Download, ta shkarkoni në kompjuterin tuaj. Përndryshe, ju mund të ngarkoni videon tuaj direkt në YouTube duke klikuar në butonin në të djathtë dhe duke futur kredencialet tuaja të Google/Gmail.

Animoto

Site per te krijuar video

Nje tjeter nder ato site per te krijuar video eshte Animoto. Kjo është një platformë në internet për editimin e videove dhe krijimin e kolazheve midis videove, klipeve të animuara, prezantimeve dhe përmbajtjeve të rrjeteve sociale, shumë të personalizueshme falë një biblioteke të madhe multimediale të përfshirë. Mund të përdoret falas me eksport video me cilësi 720p me filigran mbivendosje dhe shkarkim te çaktivizuar, përndryshe përmes planeve të abonimit me një kosto prej 14 euro/muaj28 euro/muaj dhe 69 euro/muaj, do të jetë e mundur të keni akses, në këngë, imazhe dhe shkronja për t’i shtuar videos tuaj. Gjithashtu mundësine për të shkarkuar videon e krijuar në kompjuterin tuaj.

Për të përdorur Animoto, hapi i parë është të lidheni me faqen kryesore të shërbimit dhe të regjistroni llogarinë tuaj. Për ta bërë këtë, klikoni në butonin Regjistrohu falas/Sign Up Free lart djathtas dhe plotësoni formularin që shfaqet, me emailin tuaj dhe një fjalëkalim, pranoni kushtet e shërbimit dhe politikën e privatësisë dhe në fund klikoni në Krijo një llogari/Create An Account. Përndryshe, mund të regjistroheni duke përdorur llogarinë në Facebook, duke shtypur butonin e duhur dhe duke siguruar të dhënat e hyrjes.

Më pas, ju sugjeroj të zgjidhni një model nga ato të disponueshme në Animoto, me të cilin të filloni projektin tuaj. Pasi të keni zgjedhur modelin, duke klikuar në butonin Choose Template, përmes dritares së ngarkimit, mund të ngarkoni imazhet ose videot tuaja. Pasi të përfundojë procesi i ngarkimit, do të jeni gati të personalizoni dhe krijoni filmin tuaj.

Ekrani i redaktuesit duket i ngjashëm me programet e tjera të redaktimit të videove, në qendër do të shihni pamjen paraprake të filmit, ndërsa në fund do të gjeni afatin kohor/time line në të cilin vendosni videoklipet (të reja ose të shkurtuara) dhe shtoni tekst dhe tranzicione. Pasi ta keni zvarritur videon tuaj në afatin kohor më poshtë, para së gjithash, mund të vendosni nëse do të zgjidhni një temë grafike, d.m.th. grupin e ngjyrave, shkronjave dhe stileve për të personalizuar videon tuaj, për ta bërë këtë klikoni në butonin e lapsit Design me sipër dhe zgjidhni temën që preferoni.

Në vend të kësaj, duke klikuar në butonin Audio, mund të përdorni një database me qindra këngë të gatshme për përdorim për t’i shtuar në filmat tuaj, klikoni në butonin + pranë titullit të këngës për ta shtuar në afatin kohor/time line. Duke shtypur butonin Ratio në vend të kësaj, ju mund të zgjidhni pamjen e projektit, qoftë horizontal, vertikal apo katror, ​​pra i përshtatshëm për rrjetet sociale.

Për të shtuar mbivendosje teksti në videon tuaj, thjesht klikoni në butonin T Shto tekst/Add text, nga menuja në të majtë mund të zgjidhni nëse do të shtoni një titull apo një nëntitull.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ndër veglat më të mira të Animoto ekziston mundësia për të ndryshuar rregullimin e kornizës, duke përdorur butonin Layout, madje mund ta ndani filmin në korniza të shumta dhe të zgjidhni se cilën media të shtoni në secilën pjesë të videos. 

Kur të përfundojnë ndryshimet, pasi ta shikoni videon me butonin Play, mund ta eksportoni, në rastin e një llogarie falas, eksporti do të bëhet nëpërmjet një linku që do të shpërndahet në rrjetet sociale ose do të shikohet në shfletues. Për ta bërë këtë, klikoni në butonin Export lart djathtas dhe më pas në Kopjo lidhjen/Copy Link, linku me videon do të shfaqet në dritaren kryesore ndërsa në kolonën e majtë do të aksesoni automatikisht ndarjen në rrjetet tuaja sociale të preferuara, duke futur kredencialet e hyrjes për autorizimin për publikim.

Animoto është gjithashtu i disponueshëm si një aplikacion për iOS, me të cilin mund të krijoni dhe modifikoni videot tuaja për t’u ngarkuar shpejt në rrjetet sociale.

Shenim: nese nuk deshironi ta ndani videon ne rrjetet sociale, atehere pasi te keni shtypur butonin Play, perdorni nje program per te filmuar ekranin dhe ne kete menyre te shkarkoni videon.

Flixpress

Site per te krijuar video

Flixpress është një tjeter nder ato site per te krijuar video online, vërtet e fuqishme dhe e personalizueshme në çdo funksion. Do të keni shumë vegla dhe efekte speciale për t’i shtuar filmit tuaj, për t’i dhënë atij pamjen më profesionale të mundshme, si dhe aftësinë për të ngarkuar imazhe dhe foto brenda modeleve të disponueshëm dhe të gatshëm për përdorim. Flixpress mund të përdoret falas me disa kufizime, të tilla si eksportimi i videove me 380p dhe me nje filigrane dhe 15 modele në dispozicion, ose duke u abonuar në një nga tre planet e abonimit me një kosto prej 9,99 dollar/muaj, 49,99 dollar /muaj o 79,99 dollar /muaj me aftësinë për të eksportuar video me cilësi 1080p, akses në një numër më të madh modelesh dhe një gjatësi më të madhe të videove që do të bëhen.

Për të përdorur Flixpress ju duhet të regjistroheni falas, shkoni në faqen e tij zyrtare dhe klikoni në butonin Regjistrohu/Register lart djathtas. Futni emrin e përdoruesit, emrin, mbiemrin, adresën e emailit dhe fjalëkalimin, pranoni kushtet, klikoni mbi Unë nuk jam një robot/Non sono un robot per antispam dhe së fundi, në butonin Regjistrohu/Register. Në faqen tjetër, kliko Merr Planin Falas/Get Free Plan për të filluar krijimin e videos.

Gjëja e parë që duhet të bëni, për të filluar krijimin e videove me Flixpress, është të zgjidhni një model nga ato të disponueshme në faqe, për ta bërë këtë klikoni në Modelet e automatizuara/Automated Templates në krye, zgjidhni modelin tuaj të preferuar dhe klikoni në Personalizo Tani/Customize Now për të filluar personalizimin e videos.

Në varësi të llojit të modelit, mund ta personalizoni duke shtuar imazhe, video ose tituj dhe shkrime. Për ta bërë këtë, klikoni, duke ndjekur udhëzimet në ekran, në butonin Ngarko imazhin/Upload Image, për shembull për të ngarkuar imazhin tuaj, ose në Shto Audio/Add Audio për të ngarkuar një skedar audio. Personalizojeni tekstin në fushat e duhura Titulli Kryesor/Main Title dhe Teksti/Text dhe së fundi, klikoni në Create Preview për të parë rezultatin e marrë.

Pasi të jetë përpunuar pamja paraprake e videos, do të merrni një email, ose mund të klikoni në butonin Llogaria ime/My Account në krye dhe zgjidhni My Previews për të parë paraprakisht videon që keni krijuar (ose edhe ato të krijuara më parë). Nëse jeni të kënaqur me rezultatin, mund të klikoni mbi Vendosni porosinë/Place Order : pas disa çastesh, duke klikuar te Porositë e mia/My Orders, ende në seksionin Llogaria ime/My account, duke shtypur butonin Shkarko & Ndaj/Download & Share, mund të shkarkoni videon e sapo krijuar.

Flixpress është ideal nëse doni të bëni video të shkurtra prezantimi, ndoshta për qëllime reklamimi që do të publikohen në rrjetet sociale. Në fakt, do të jetë e mundur të krijohen video, pa asnjë aftësi të mëparshme, me elementë ose sekuenca tredimensionale me aktorë realë falë modeleve të shumtë të gatshëm për përdorim.

Faqe të tjera për të krijuar video falas

Nese asnjë nga sitet për krijimin e videove falas që sugjerova nuk ju bindi, atehere me poshte ke disa alternativa po aq të vlefshme.

  • Magisto: është një platformë në internet për redaktimin e videove bazuar në modele të gatshme për përdorim. Pika e fortë është inteligjenca artificiale e redaktorit të aftë për të automatizuar çdo proces krijimi video pa përpjekjen më të vogël. Në pak minuta do të keni një film të mrekullueshëm për ta ndarë kudo që dëshironi. Magisto gjithashtu ka një aplikacion për Android dhe iOS/iPadOS.
  • Video Candy: krijimi i videove me Video Candy është shume i lehte, ndërfaqja, në fakt është shumë spartane, por në të njëjtën kohë intuitive dhe e lehtë. Ju mund të shkurtoni dhe bashkoni videot tuaja, të ndryshoni madhësinë e tyre, të shtoni muzikë, të ndryshoni shpejtësinë, të krijoni loop video, të gjitha këto shumë shpejt. Video Candy është plotësisht falas dhe nuk kërkon as regjistrim. Mund të importoni video deri në 2 GB dhe t’i eksportoni ato pa filigranë.
  • ClipChamp: eshte një nga sitet më të mira për të krijuar video, falë të cilave, falas, mund të modifikoni dhe krijoni videot tuaja direkt në shfletues. ClipChamp ka të gjitha mjetet bazë që do t’ju nevojiten për modifikimin e videos: korrigjimin e ngjyrave, heqjen e sfondit, ndryshimin e shpejtësisë, filtrat, tranzicionet, si dhe aftësinë për të regjistruar ekranin e kompjuterit tuaj ose për të regjistruar direkt nga kamera në internet, në mënyrë që të mund të krijoni një video brenda një mjedisi të vetëm, pa importuar skedarë nga pajisje shtesë. Së fundi, funksioni i transmetimit të zërit është i dobishëm për regjistrimin e zërave për t’u shtuar si shoqërues në filmat tuaj. ClipChamp gjithashtu përmban Clipchamp Lite, një  aplikacion iOS për të regjistruar, shtuar titrat dhe modifikuar videot tuaja direkt nga smartfoni.