Si te shkarkosh muzik MP3

Me kete udhezues dua tju tregoj disa faqe që te lejojnë të shkarkosh muzik MP3 në një mënyrë krejtësisht Falas dhe 100% të ligjshme.

Këto janë portale ku është e mundur të gjesh këngë të remiksuara, kopertina dhe punë nga artistë pak a shumë në zhvillim, të cilët kanë vendosur të ndajnë lirisht punimet e tyre në internet. Shtojini të gjitha në të preferuarat tuaja dhe ju siguroj se do të gjeni shumë muzikë të shkëlqyeshme që nuk i keni imagjinuar kurrë se mund t’i shkarkoni falas nga interneti.

Perveç faqeve në Internet ka edhe aplikacione për smartphone dhe tableta që ju lejojnë të bëni të njëjtën gjë.

Permbajtja

SoundCloud

Faqja e parë që ju rekomandoj të vizitoni është SoundCloud. Nëse nuk keni dëgjuar kurrë për të, ai është një shërbim shumë i famshëm muzikor që lejon të dëgjosh këngë streaming dhe të shkarkosh muzik MP3 falas (pasi keni krijuar një llogari, gjithmonë pa asnjë kosto). Ajo ka këngë të të gjitha llojeve: nga hitet e fundit ndërkombëtare (të cilat mund të dëgjohen, por nuk mund të shkarkohen falas) te kopertinat dhe remikset e bëra nga artistë të rinj dhe të pasionuar.

Për të kërkuar një këngë në SoundCloud, lidhuni në faqen kryesore të shërbimit dhe përdorni shiritin e kërkimit të vendosur në qendër të faqes duke shtypur fjalët kyçe të referencës dhe më pas duke zgjedhur rezultatin përkatës nga ato që shihni se shfaqen.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nëse, nga ana tjetër, preferoni të shfletoni këngët më të njohura në zhanrin e platformës sipas zhanrit, klikoni në butonin Scopri la nostra classica Top 50 më poshtë dhe zgjidhni kategorinë e referencës nga menuja zbritëse Të gjitha zhanret/Tutti i generi musicali lart djathtas.

Siç kuptohet lehtësisht, pasi keni gjetur një këngë potencialisht interesante, për ta dëgjuar thjesht klikoni në titullin e saj dhe në butonin portokalli Play që shfaqet në faqen e re të shfaqur. Për ta shkarkuar në kompjuterin tuaj, shtypni butonin […] dhe zgjidhni Scarica/Download nga menuja që shfaqet.

Free Music Archive

Një faqe tjetër e shkëlqyeshme që lejon të shkarkosh muzik MP3 pa asnjë kosto është Arkiva e Muzikës Falas e cila drejtohet nga WFMU, stacioni radio më i njohur i Amerikës. Arkivi i tij përbëhet nga qindra këngë për të cilat nuk ka fuqi të së drejtës së autorit ose autorët e të cilave kanë dhënë pëlqimin për shpërndarje falas përmes internetit.

Për të shfletuar të gjitha këngët e disponueshme për shkarkim, të lidhura me faqen e saj kryesore, poziciononi treguesin e miut në butonin Zhanret/Genres qe ndodhet në krye dhe zgjidhni një zhanër muzikor nga kutia që shfaqet (p.sh. JazzBluesRock ).

Në faqen që hapet, zgjidhni kriterin sipas të cilit për të porositur këngët nga menuja zbritëse e vendosur në pjesën e sipërme djathtas (sipas datës së shtimit ose nivelit të popullaritetit) dhe klikoni në butonin Play ose në shigjetën pranë titullit të secilës këngë për të filluar transmetimin ose shkarkimin.

Archive.org

Archive.org është nje vend që mbledh qindra e qindra vepra publike të të gjitha llojeve. Eshtë e mundur të gjesh muzikë (por edhe gazeta, revista dhe filma) që nuk mbrohen më nga e drejta e autorit dhe prandaj mund te shkarkosh muzik  MP3 Falas. Eshtë e qartë, mos prisni sukseset më të fundit të momentit, por fakti mbetet se duke shfletuar skedarët e ndryshëm në dispozicion nuk mund të hasni në përmbajtje interesante. Me pak fjalë, një vështrim është praktikisht i domosdoshëm!

Për ta përdorur atë për të shkarkuar muzikë MP3, ju lutemi vizitoni faqen e internetit të Archvie.org dhe klikoni në ikonën me altoparlantin stereo që është në të majtën e sipërme dhe më pas shtypni mbi fjalët All audio nën titullin Featured që ndodhet në krye të hyni në arkivin e plotë të materialit audio të disponueshëm.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Tani zgjidhni një nga kategoritë e disponueshme në qendër të faqes (p.sh. Komuniteti AudioArkivi i Muzikës së DrejtpërdrejtëProgramet e Radios etj.) Dhe filtroni përmbajtjen e propozuar duke zgjedhur opsionet e interesit tuaj nga kolona në të majtë. Ju gjithashtu mund të kryeni një kërkim të drejtpërdrejtë duke shtypur fjalën kyçe të referencës në fushën e duhur në të majtë.

Kur të gjeni një këngë që mendoni se mund t’ju interesojë, klikoni në titullin e saj dhe më pas shtypni butonin Play në faqen e re që hapet për të filluar transmetimin e saj. Nëse ju pëlqen, mund ta shkarkoni në kompjuterin tuaj duke lëvizur poshtë faqes, duke zgjedhur formatin që preferoni nga kutia e opsioneve të Shkarkimit/Download options dhe duke shtypur ikonën e shigjetës poshtë pranë emrit të skedarit.

Jamendo

Nëse jeni një tifoz i pavarur i muzikës dhe ju pëlqen të zbuloni artistë të rinj, patjetër që duhet të vizitoni Jamendo, një sit që është bërë një institucion i vërtetë në këtë sektor. Brenda, ka punime të shumë këngëtarëve, muzikantëve, DJ-ve dhe grupeve që duan të bëjnë të njohur muzikën e tyre dhe bien dakord të ndajnë falas punimet e tyre në internet. Për të nënvizuar faktin se, përveç që mund të shkarkosh muzik në MP3 falas, në Jamendo mund të gjeni edhe këngë të shpërndara nën licencën Creative Commons, të cilat mund të ripërdoren lirisht në projekte personale dhe komerciale.

Ju mund të kërkoni për këngë specifike në portal duke shkuar në faqen kryesore të së njëjtës, duke shtypur fjalën kyçe të referencës në kutinë e kërkimit në krye dhe më pas duke zgjedhur këngët e interesit tuaj nga lista që shfaqet.

Nëse, nga ana tjetër, dëshironi të dëgjoni veprat e disponueshme bazuar në zhanrin e tyre, klikoni në artikullin Discover/Scopri në shiritin anësor të majtë, zgjidhni skedën Komuniteti/Community dhe klikoni mbi emrin e zhanrit që preferoni midis atyre që ju propozohen.

Në të gjitha rastet, për të dëgjuar ose shkarkuar një këngë, duhet të klikoni në emrin e saj dhe, përkatësisht, të shtypni butonin Room Play ose në njërën me shigjetën poshtë.

Biblioteka audio në YouTube

Dhe nëse jeni duke kërkuar këngë për t’u përdorur si muzikë sfond për një video për të ngarkuar në internet, hidhni një vështrim në bibliotekën audio YouTube që ofron dhjetëra mundesi qe te shkarkosh muzike MP3 falas në PC tuaj dhe për t’u përdorur në filma pa hasur probleme me të drejtat e autorit.

Për ta përdorur, lidhuni në faqen përkatëse të internetit dhe lëvizni nëpër listën e këngëve të ndryshme të disponueshme në seksionin Muzikë Falas/Musica gratuita (nëse jeni duke kërkuar fonogram dhe muzikë në sfond) ose në skedën Efektet e zerit/Effetti sonori (nëse kërkoni efekte zanore).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ju gjithashtu mund të renditni këngë të ndryshme sipas zhanrit, atmosferës, instrumentit, datës dhe atributit duke përdorur menutë speciale në krye. Ju gjithashtu mund të kryeni një kërkim më të synuar duke shtypur në shiritin e duhur në krye të djathtë të fjalëve kyçe të referencës.

Për të transmetuar një ose më shumë këngë që mendoni se mund t’ju pëlqejnë, shtypni butonin Play pranë titullit përkatës. Për ta shkarkuar në kompjuterin tuaj, klikoni në butonin e shigjetës poshtë në të djathtë.

Aplikacion për të shkarkuar muzikë MP3

Siç ju thashë në fillim të udhëzuesit, ju gjithashtu mund të shkarkoni muzikë MP3 drejtpërdrejt dhe të qetë nga smartphone ose tableti juaj, duke përdorur aplikacionet e krijuara për këtë qëllim. Unë u referohem të gjitha atyre aplikacioneve që ju lejojnë të dëgjoni muzikë në transmetim pas abonimit mujor/vjetor (i cili, megjithatë, mund të përdoret pa ndonjë kosto për një periudhë fillestare prove) dhe që gjithashtu ofrojnë mundësi për shkarkimin e këngëve.

  • Spotify ( Android/iOS/Windows ) – eshtë një nga shërbimet më të famshme dhe më të vlerësuara të transmetimit të muzikës në botë dhe një nga të parët që ka zënë rrënjë në një shkallë të gjerë. Përveçse ju lejon të dëgjoni albume, lista për luajtje dhe radio në Internet, ju lejon të shkarkoni përmbajtje me interes për dëgjim jashtë linje. Për ta bërë këtë, thjesht shtypni në kopertinën e albumit ose këngës dhe aktivizoni funksionin e shkarkimit duke lëvizur levën relative nga OFF në ON.
  • Apple Music ( iOS/Android ) – Siç mund ta merrni me mend nga vetë emri, ky është shërbimi i transmetimit të muzikës i vënë në dispozicion nga kompania apple. Kjo ju lejon të dëgjoni këngët tuaja të preferuara dhe listat e dëgjimit si në Internet dhe jashtë linje. Për të shkarkuar një këngë thjesht trokitni lehtë mbi butonin [+] për ta shtuar në bibliotekë dhe shtypni butonin e shigjetës poshtë për të filluar shkarkimin. Për të shkarkuar albumet, megjithatë, duhet të zgjidhni Shto
  • YouTube Music ( Android/iOS ) – Ky është një tjetër shërbim i mirë i google. Ndryshe nga Play Music, ajo bazohet në bazën e të dhënave praktikisht të mëdha të YouTube. Mund të shikoni videot dhe të dëgjoni vetëm audion e së njëjtës me mbështetjen për të dëgjuar në sfond (ndryshe nga sa lejon aplikacioni “klasik” i YouTube). Për të shkarkuar këngë dhe lista për dëgjim, thjesht shtypni në kopertinën përkatëse dhe në butonin me shigjetën poshtë. Megjithatë, për këngë të vetme, duhet të shtypni butonin […] dhe të zgjidhni Download
  • Amazon Music ( Android/iOS ) – Emri nuk lë hapësirë ​​për shumë dyshime: ne jemi në prani të shërbimit të transmetimit të muzikës në shtëpi në Amazon. Katalogu është mjaft i madh (mbi 50 milion këngë) dhe është e mundur të luani këngë me interes si përmes internetit dhe jashtë linje, pas shkarkimit. Për ta bërë këtë, thjesht shtypni në kopertinën e albumit ose këngës dhe trokitni lehtë mbi shigjetën poshtë. Duhet gjithashtu të theksohet se abonentët e Amazon Prime mund të përdorin një version pak më të kufizuar të shërbimit pa paguar para shtesë.