Si te kuptosh nese je lezbike

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te kuptosh nese je lezbike, dmth je femer, qe i pelqejne femrat (vajze-goce qe i pelqejne vajzat-gocat). Ne fakt, aftësia për të identifikuar dhe pranuar preferencat tuaja seksuale është shpesh një udhëtim i brendshëm i gjatë dhe kompleks. Kalimi nëpër këtë proces mund të jetë konfuz. Lejoni vetes të zbuloni identitetin tuaj të vërtetë, të jeni të sinqertë me veten dhe t’i besoni instinkteve tuaja.

Permbajtja

Njihni preferencat tuaja seksuale

Si te kuptosh nese je lezbike dmth femer qe i pelqejne femrat - gocat - vajzat

1. Analizo pse po ve në dyshim orientimin tend seksual. Ky është një proces i nevojshëm për të njohur veten më mirë, jo sepse të tjerët ju thonë se jeni lezbike. Merrni pak kohë për të reflektuar në vetvete dhe shkruani mendimet tuaja prsh ne një ditar.

2. Ju duhet te identifikoni preferencat tuaja seksuale dhe kjo eshte nje nga menyrat me te mira se si te kuptosh nese je lezbike. Ne fakt mund të ndodh te provosh marrëdhënie seksuale me njerëz të të njëjtit seks, por kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht të jesh lezbike (mund te jete thjesht nje eksperience). Megjithatë, nëse i përjetoni ato shpesh ose ndjeni një dëshirë të vazhdueshme për të qenë me femra në vend të meshkujve, mund të jetë një tregues i orientimit tuaj seksual.

  • Ju duhet te vini re nese vëzhgoni vajzat e tjera; nese vëreni buzëqeshjet, veçoritë dhe karakteristikat e tyre fizike.
  • Nese ju duket terheqese nje femer, mund t’ju shpejtohen rrahjet e zemrës.
  • Ju mund te vazhdoni të ëndërroni për një vajze.
  • Ndiheni e tërhequr nga femrat.
  • Preferoni të puthni dhe të bëni seks me femra.
  • Ju pelqen qe te flirtoni dhe te dukeni bukur para femrave.
  • Preferoni komplimentet e femrave dhe jo te meshkujve.

Shenjat e mesiperme jane shume domethenese se si te kuptosh nese je lezbike, por gjithashtu ju mund te mendoni se ke do donit qe “t’ju vinte anes” ose ju duket terheqes. Nese po shikoni nje film romantik ose skene seksi, dhe do donit te ishit ne vend te burrit, qe t’ju puthta femra, atehere me shume gjasa jeni lezbike.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

3. Mendoni nëse jeni të tërhequr seksualisht nga gratë. Nese mendoni se disa femra kanë një pamje tërheqëse, apo jeni të eksituara seksualisht nga femrat dhe ju pëlqen të imagjinoni se si do të dukeshin nëse do të ishin të zhveshura, apo preferoni të puthni dhe të bëni seks me femra, atehere me siguri jeni të tërhequr seksualisht prej tyre. Kjo eshte nje shenje e forte qe tregon se mund te jeni lezbike.

4. Ju mund te bëni një test të orientimit seksual. Kini parasysh se: nëse tashmë keni ide mjaft të qarta për orientimin tuaj, rezultatet e testit vetëm do të konfirmojnë vetëvlerësimin tuaj.

  • Merrni testin e shkallës Kinsey. Është një test i krijuar pikërisht për këtë qëllim dhe rezultati ju lejon të përcaktoni se në cilin nivel të shkallës jeni – nga heteroseksual në homoseksual (gay), edhe nëse nuk ju etiketon si heteroseksual, biseksual apo homoseksual. Testi përbëhet nga disa pyetje me pergjigje vertete/gabuar.
  • Merrni testin e Inventarit të Orientimit Seksual të Epstein (ESOI). Ky test, i krijuar nga Robert Epstein, një nga psikologët më të famshëm në Shtetet e Bashkuara, është në gjendje të vlerësojë shijet seksuale të një individi. Nuk ju përcakton si lezbike apo heteroseksuale, por ju lejon të kuptoni prirjet tuaja.

5. Provoni te ktheni ne realitet fantazite mbi femrat e tjera. Kjo eshte nje menyre shume e mire si te kuptosh nese je lezbike. Ju mund te njiheni me nje vajze lezbike dhe te provoni eksperiencen tuaj te pare intime.

 • Vini re se si ndiheni kur i prekni doren apo mbani doren.
 • Shikoni se çfare ndjesish ju jep kur e puthni dhe perqafoni.
 • Dhe me e rendesishmja: vereni djesite qe keni kur e shikoni te zhveshur apo pasi keni kryer marredhenie seksuale.

Nese pas kesaj eksperience me nje femer tjeter, ju ndiheni te lumtura/kenaqura dhe do donit te vazhdonte apo perseritej, atehere orientimi juaj seksual eshte i drejtuar te komuniteti i lezbikeve.

Njihni dhe pranoni atë që mësoni për veten tuaj

Si te kuptosh nese je lezbike dmth femer qe pelqen te njejtin seks - homoseksuale

1. Ju duhet te pranoni qe keni preferenca seksuale. Është krejt e natyrshme të përpiqesh të shmangësh dëshirën seksuale ndaj te njejtit seks per te ndenjur konforme me rregullat shoqerore; Është normale të ndihesh i frikësuar. Nëse doni të ecni përpara dhe mos te keni pengje ne jeten juaj, duhet të përballeni me dobësitë dhe të jeni të sinqertë me veten. Kur ndaloni së shtypuri shijet tuaja seksuale, mund të filloni të punoni në brendësinë tuaj dhe të mësoni ta pranoni veten ashtu siç jeni.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Preferenca seksuale mund te jete e ndryshueshme dhe nuk mund të përfshihet në një përkufizim standard. Kjo është e zakonshme.
  • Prsh biseksualët (ato qe shkojne me meshkuj dhe femra) mund të mos tërhiqen njëlloj nga të dyja gjinitë. Ato mund të preferojnë meshkujt mbi femrat ose anasjelltas.
  • Mund te ndodhin qe femrat te cilat identifikohen si lezbike ndonjëherë mund t’i shohin burrat tërheqës ose mos t’ju japin asnje ndjesi.

2. Duaje dhe pranoje veten. Gjatë udhëtimit që ju bën të pranoni veten ashtu siç jeni, njohja e homoseksualitetit (pelqimi i te njejtit seks) tuaj është hapi i parë në një proces gradual. Vështirë se do ta pranoni veten plotësisht në vetëm një natë. Mundohuni të jetoni jetën tuaj pa nevojën për të kërkuar falje, hiqni qafe fajin dhe turpin.

3. Perpiqu qe ta mbash veten gjithmon pozitive. Nëse jeni rritur në një familje me rregulla shume te ngurta ose keni jetuar në një vend intolerant, identiteti juaj seksual mund të biere ndesh me moralin ose besimin fetar që ju kanë mësuar qe femije. Ndryshimi i mendimeve është një metodë shumë efektive për të ndryshuar perceptimin tuaj për të mirën dhe të keqen.

Mos i thoni vetes se nuk meritoni të merrni dashuri ose të jeni të lumtur dhe përkundrazi filloni të besoni në vlerën tuaj si qenie njerëzore. Në vend që të mendoni se homoseksualiteti është një mëkat, pranoni se ai është i natyrshëm, i shëndetshëm per ju.

  • Filloni duke identifikuar zakonet tuaja për të menduar negativisht për veten tuaj. Prsh vini re se çfarë gënjeshtrash të rrezikshme po i thoni vetes dhe a lindin këto mendime për shkak të situatave specifike, si për shembull një bisedë ne familje.
  • Zëvendësoni këto mendime negative me ato pozitive dhe të personalizuara. Kur e gjeni veten duke menduar: nuk jam e denjë ose nuk e meritoj të jem e lumtur, merrni frymë thellë, buzëqeshni dhe mendoni se jeni “e rëndësishme dhe keni të drejtë të jetoni një jetë të sinqertë per te qene e lumtur.

4. Zbuloni nëse është e sigurt të beni coming out (dmth te tregoni preferencat tuaja seksuale publikisht). Vendosja se kur është koha për të folur për preferencat tuaja seksuale është shpesh një vendim sfidues emocionalisht, i cili gjithashtu mund të ketë pasoja që nuk janë gjithmonë pozitive. Përpara se të flisni për këtë me familjen, miqtë dhe shokët e klasës, duhet të mendoni nëse është e sigurt ta bëni këtë.

  • Flisni me një psikolog për të hipotezuar se si mund të reagojnë prindërit ose miqtë tuaj. Vëzhgoni se si merren me çështjet e homoseksualëve dhe mendoni se si mund të reagojnë ndaj lajmeve që janë kaq tronditëse për ta.
  • Nëse prindërit ose miqtë tuaj janë haptazi armiqësorë për homoseksualitetin, tregohuni të kujdesshëm dhe selektiv kur flisni për të. Megjithate nese keni nje shoqe te ngushte dhe mendoni se nuk do ju gjykonte apo braktiste (sepse ju do shume), kjo mund te jete nje menyre per te pare sa miqesi te sinqerte keni.

5. Duhet te kuptoni se udhëtimi juaj i vetë-pranimit do të ndikojë tek të tjerët edhe pse është një proces jashtëzakonisht personal. Nese të dalësh me miqtë, familjen dhe kolegët do beheshe stresuese, ju nuk duhet domosdoshmërisht t’u tregoni kujtdo që njihni ose takoni për preferencat tuaja seksuale. Pasi të ndiheni rehat dhe të sigurt, filloni me personin me të cilin ndiheni rehat. Jini të përgatitur për të shkaktuar reagime negative dhe pozitive.

6. Kontaktoni një psikolog. Procesi i përcaktimit dhe pranimit të identitetit tuaj seksual është i gjatë dhe kompleks. Menaxhimi i stigmës sociale mund të jetë sfidues mendërisht dhe emocionalisht. Një psikolog mund t’ju ndihmojë të pranoni orientimin tuaj seksual dhe mund t’ju ndihmojë të përballeni me daljen me familjen dhe kolegët tuaj.

Të jetosh në mënyrë autentike

 

1. Përcaktoni veten dhe jetoni jetën tuaj siç e deshironi. Edhe nëse shoqëria propozon stereotipe në lidhje me lezbiket, në realitet komuniteti lezbike përbëhet nga femra të ndryshme nga njëra-tjetra dhe me një numër të pafund karakteristikash. Ndërsa filloni të takoheni dhe të shoqëroheni me komunitetin lezbike, përpiquni të mësoni gjithçka që duhet të dini rreth këtij mjedisi. Do të mësoni të përcaktoni personalisht se çfarë do të thotë të jesh lezbike dhe të jetosh jetën tënde në përputhje me rrethanat.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

2. Mësoni me shume rreth komunitetit LGBTQI. Të jesh në gjendje të kesh informacion bazë për të kaluarën, të tashmen dhe të ardhmen e kësaj bote do t’ju ndihmojë të largoni shumë dyshime. Kjo do t’ju bëjë të vetëdijshëm për pengesat e mundshme dhe do t’ju japë një ide se si të kapërceni pengesat.

  • Mësoni të dalloni seksin dhe gjininë; familjarizohuni me të gjitha nuancat e orientimit seksual.
  • Lexoni tekste akademike; Studimet universitare për çështjet LGBTQI apo shikoni lajme.

3. Rrethojeni veten me njerëz që ju ofrojnë mbështetje. Nuk ka dhimbje më të keqe se ajo e izolimit. Është thelbësore që gjatë procesit të vetë-pranimit të keni një mik të besueshëm ose një grup mbështetës për t’ju ndihmuar. Ata do të jenë në gjendje t’ju japin këshilla dhe ngushëllim kur të përballeni me kohë të vështira.

  • Flisni me miqtë dhe familjen që keni besim.
  • Bashkohuni me një grup lokal mbështetës ose bëhuni pjesë e një komuniteti në internet.
  • Duke ndjekur kishat, tempujt dhe shtëpitë e adhurimit që njohin grupet LGBTQI, ju do të jeni në gjendje të lidheni me njerëz që mund të jenë mbështetës dhe që ndajnë vlerat tuaja fetare.
  • Pyesni komunitetin LGBTQI në zonën tuaj ose online, për të mësuar rreth komuniteteve fetare që njohin homoseksualitetin.

4. Gjeni dhe kontaktoni shoqatat LGBTQI. Ata tani janë të pranishëm në shumë qytete. Këto janë pika të vlefshme referimi dhe mund të jenë një mbështetje e rëndësishme për t’ju ndihmuar të mësoni më shumë rreth kësaj bote “paralele” dhe ku mund të eksploroni orientimin dhe identitetin tuaj seksual. Ne fakt ka edhe aplikacione per telefon si Spicy ose Zoe, ku ju mund te njiheni me shume femra te tjera per shoqeri.