Si te kuptosh nese je Gay dmth te pelqen i njejti seks.

Si te kuptosh nese je Gay

Ne kete udhezues do ju tregojme se si te kuptosh nese je Gay. Ne fakt zbulimi i orientimit tuaj seksual është personal dhe është normale të eksploroni ndjenjat tuaja. Nëse dyshoni se ju pelqejne personat e te njejtit seks (dmth jeni homoseksuale), duhet te analizoni mendimet dhe sjelljet tuaja për të kuptuar me mire.

Permbajtja

Analizimi i mendimeve dhe sjelljeve

Si te kuptosh nese je Gay, homoseksual, te pelqejne meshkujt.

1. Shihni nëse ju bien me shume ne sy njerëz të një gjinie apo tjetre, dmth kur jeni në publik, kë vini re më shpesh. Meshkujt homoseksualë kanë një tendencë për t’u tërhequr më shumë nga meshkujt, ndërsa njerëzit heteroseksual shikojnë më shumë ata të seksit të kundërt. Biseksualët i vërejnë të dyja gjinitë në mënyrë të barabartë.

  • Për shembull, imagjinoni se jeni nje burrë në plazh. Nëse shikoni meshkuj të tjerë me kostume, ndoshta jeni gay.
  • Kini parasysh se në disa raste do të vini re njerëzit thjesht se ju pëlqejnë vërtet veshjet e tyre (pa qellime te tjera).

2. Vini re se ndaj kujt ndjeni tërheqje seksuale. Ne fakt kjo eshte nje nga menyrat me te mira se si te kuptosh nese je Gay. Të jesh homoseksual do të thotë të kesh një preferencë seksuale ndaj njerëzve të të njëjtit seks me ty. Shikoni fotot e njerëzve që zakonisht konsiderohen “tërheqës” dhe vini re se cilët ju tërheqin.

3. Shqyrtoni lidhjet tuaja të vjetra për të kuptuar se nga kush jeni te tërhequr. Mendoni për njerëzit që ju pëlqenin dhe vini re nëse keni pasur shpesh ndjenja për njerëzit e të njëjtit seks. Kjo mund të jetë një shenjë që ju jeni homoseksual ose biseksual.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Për shembull, nëse jeni djalë dhe ju ka pelqyer një shok, ju ndoshta jeni homoseksual.
  • Është normale të kesh dashuri me dikë të të njëjtit seks, pa qellime te tjera, por nëse kjo ju ndodh shpesh, mund të jeni homoseksual.

4. Reflektoni për marrëdhëniet tuaja të mëparshme dhe se si ato ju bënë të ndiheni sepse mund të jeni homoseksual (terheqje per meshkujt) edhe nëse keni pasur marrëdhënie heteroseksuale (marrdhenie me femra) në të kaluarën. Pyesni veten nëse ju tërhoqën ata dhe çfarë lloj tërheqjeje ishte. Kjo mund t’ju ndihmojë të kuptoni nëse jeni homoseksual apo biseksual.

  • Për shembull, një djalë që ka pasur shumë të dashura, por eshte ndjerë gjithmonë në siklet kur marrëdhëniet përfshijnë kontakt fizik, mund të jete gay.

5. Shqyrtoni fantazitë tuaja seksuale për të zbuluar preferencat tuaja. Kjo eshte nje menyre tjeter e mire se si te kuptosh nese je Gay. Reflektoni për fantazitë që keni pasur në të kaluarën. Mendoni se çfarë e imagjinonit veten duke bërë dhe për kë keni menduar. Nëse shpesh fantazoni për marrëdhënie të të njëjtit seks, ndoshta jeni homoseksual ose biseksual (ju pelqejne dhe femrat dhe meshkujt).

  • Për shembull, nese mendoni për njerëz të të njëjtit seks kur masturboni, atehere mund të jeni homoseksual, ose biseksual nëse fantazoni edhe për persona të seksit të kundërt.
  • Mendoni për personazhin me të cilin identifikoheni më shumë gjatë skenave romantike ose seksuale në filma. Për shembull, nëse je burre dhe identifikohesh me vajzen ne film, atehere do të doje te puthje burrin dhe ndoshta je gay.

6. Mos supozoni se jeni homoseksual bazuar në mënyrën se si ecni, flisni ose visheni. Ju ndoshta keni dëgjuar shumë stereotipe për sjelljen e homoseksualëve, por orientimi juaj seksual nuk ka të bëjë fare me stilin, pamjen apo mënyrën se si flisni. Injoroni këto stereotipe kur përpiqeni të zbuloni orientimin tuaj seksual.

  • Për shembull, nëse je djalë dhe ke zë të holle, nuk do të thotë që je gay. Po kështu, mbajtja e flokëve të shkurtër nëse je vajzë nuk të bën lezbike.

Eksperimentoni me seksualitetin tuaj

Si te kuptosh nese je Gay dmth te pelqen i njejti seks.

1. Flirtoni me dikë të të njëjtit seks dhe vini re se si ndiheni. Kjo eshte nje nga menyrat me te sigurta si te kuptosh nese je gay. Filloni duke i dhënë një kompliment dikujt që ju duket tërheqës, apo prekni krahun ose shpatullën. Vini re se si ju bën të ndiheni kjo sjellje.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Nëse ju pëlqen të flirtoni me njerëz të të njëjtit seks, mund të jeni homoseksual ose biseksual.
  • Megjithatë, nëse ju duket e bezdisshme ose e turpshme kjo sjellje, me siguri jeni hetero (ju pelqen seksi tjeter).

2. Ju mund te mbani dorën e një personi të të njëjtit seks ose puthni atë. Intimiteti fizik, si puthja ose mbajtja e duarve, do t’ju ndihmojë të kuptoni nëse ju pëlqen të jeni me dikë të të njëjtit seks.

  • Mos harroni se puthja dhe prekja e dikujt të të njëjtit seks nuk ju bën automatikisht homoseksual. Gjithcka varet nga ndjesite qe vijne pas gjestit.

3. Përdorni mbrojtje nëse vendosni të kaloni naten me dikë. Nëse dëshironi të keni intimitet seksual me dikë, përdorni një prezervativ për të mbrojtur ju dhe partnerin tuaj nga sëmundjet seksualisht të transmetueshme.

  • Bëj seks me dikë vetëm nëse e dëshiron vërtet. Mos kini frikë të prisni momentin e duhur. Ndjesite gjate dhe pas pervojes do ju qartesojne idete pergjithmon nese jeni gay apo jo.

4. Mësoni ta shihni identitetin tuaj seksual si diçka që mund te ndryshoj sepse eshtë normale që ju të keni pyetje dhe të ndryshoni mendim herë pas here. Gjithmonë dëgjoni zemrën tuaj dhe respektoni preferencat tuaja personale.

Identifikohu si Gay

1. Festoni identitetin tuaj seksual si pjesë e asaj që jeni. Të pranosh se kush je në të vërtetë është diçka për t’u festuar, kështu që duhet të ndihesh krenar për veten.

  • Nëse nuk jeni gati t’u tregoni të gjithëve se jeni homoseksual, ska gje. Kjo nuk do të thotë që ju nuk jeni krenarë për veten tuaj. Është normale të ndiheni nervoz, ndaj mos nxitoni dhe rrëfeni orientimin tuaj seksual në momentin e duhur.

2. Vendosni identitetin tuaj seksual kur të ndiheni gati. Merrni gjithë kohën që ju nevojitet për të kuptuar orientimin tuaj seksual. Nuk ka asgjë të keqe nëse ju merr shumë kohë dhe ndryshoni mendje. Është krejtësisht normale të eksperimentosh dhe të vësh në dyshim preferencat e tua seksuale. Kur të ndiheni gati, vendosni se çfarë etikete t’i jepni vetes.

  • Për shembull, mund të mendoni se jeni biseksual sepse keni takuar njerëz të të dy gjinive. Megjithatë, më vonë mund të kuptoni se jeni homoseksual. Nuk ka asgjë të keqe të ndryshosh mendjen.

3. Beni coming out (dmth tregoni se jani gay) si të doni. Identiteti juaj seksual është privat, kështu që nuk keni pse t’ia shpjegoni veten askujt. Në të njëjtën kohë, zbulimi i orientimit tuaj seksual me krenari mund t’ju bëjë të ndiheni më të sinqertë për veten tuaj. Kur të ndiheni gati, rrëfeni të vërtetën një personi të cilit i besoni dhe më pas informoni gradualisht të gjithë ata që janë të rëndësishëm për ju.

  • Për shembull, mund të filloni me shokun tuaj më të mirë duke thënë: A e ke vënë re ndonjëherë se unë jam duke parë gjithmonë djem të lezetshëm! Kjo është se jam gay!
  • Kur u tregoni prindërve tuaj të vërtetën, mund të mbani artikuj dhe literaturë në dispozicion për prindërit e fëmijëve homoseksualë. Mund të thuash: “Të dua dhe dua të ndaj diçka të rëndësishme me ty: unë jam homoseksual. Shpresoj se mund të më kuptoni dhe të më mbështesni”.
  • Nëse e keni vënë në dyshim identitetin tuaj seksual, kërkoni njerëz që e dini se do t’ju mbështesin. Nëse jetoni në një zonë ku komuniteti homoseksual nuk merr shumë mbështetje, kërkoni në internet informacione, grupe mbështetëse dhe forume që mund t’ju ndihmojnë. Ka aplikacione per telefon, si Disco, ku mund te gjeni nje komunitet te gjere gay.

4. Nëse jeni të tërhequr nga të dyja gjinitë, mendoni të jeni biseksual. Pasi folem se si te kuptosh nese je gay, duhet te dini se mund t’ju pelqejne edhe te dyja gjinite, dmth te jeni biseksual. Ndjenja e të qenit i tërhequr nga njerëzit e të dy gjinive mund të jetë shumë konfuze në fillim por jepi vetes mundësinë ta eksplorosh këtë mundësi.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Të jesh biseksual nuk do të thotë që të tërheqin të gjithë. Thjesht do të thotë që ju mund të pëlqeni njerëzit e të dy gjinive.
  • Po kështu, të jesh biseksual nuk do të thotë që duhet të kesh partnerë me seks të ndryshëm gjatë gjithë kohës.

5. Shikoni një psikolog nëse ndiheni të shqetësuar emocionalisht. Është normale të keni emocione të përziera kur jeni ende duke eksploruar identitetin tuaj seksual. Por nëse ndiheni të pushtuar nga faji, trishtimi, ankthi ose nuk po gjeni mbështetjen që ju nevojitet nga shoket ose familja juaj, ka disa njerëz që mund t’ju ndihmojnë. Kërkojini mjekut tuaj të rekomandojë një psikolog.

Këshilla te tjera

 • Mos harroni se orientimi seksual është i ndryshëm nga identiteti gjinor.
 • Të jesh homoseksual është pjesë e personalitetit tënd dhe nuk është problem. Disa njerëz mund të mos e kuptojnë orientimin tuaj seksual, por ju jeni perfekt ashtu siç jeni.
 • Nuk është e nevojshme të jesh seksualisht aktiv për të qenë homoseksual, orientimi seksual bazohet vetëm në preferencat e tua.
 • Merrni gjithë kohën që ju nevojitet për të kuptuar nëse jeni homoseksual. Provoni të shoqëroheni me njerëz të ndryshëm për të kuptuar se çfarë ju bën të lumtur.
 • Gjithmonë praktikoni seks të sigurt me mjete mbrojtese.