Si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune

Si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune. Ne fakt duke pasur parasysh se sa shume kohe kaloni ne pune, eshte normale qe te krijohen edhe simpati apo edhe dashuri. Megjithate nuk eshte e thjeshte te kuptosh nese nje koleg eshte tip miqesor apo i pelqen dhe po flirton me ty. Per te krijuar nje ide me te qarte mbi sjelljen e tij, vazhdo lexo me poshte.

Permbajtja

Si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune: 12 shenja

Si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune

Me poshte do ju tregojme se cilat jane 12 shenjat kryesore, qe ju te kuptoni nese i pelqeni nje kolegu me te cilin punoni apo jo.

1. Ai gjithmonë drekon me ju gjate pushimit te drekes ne pune. Kjo sjellje është edhe më domethenese nëse e bën edhe jashte orareve qe ai mundet. Dmth përpiqet të bëjë pushim kur e bëni ju, pa marrë parasysh se në cilën orë të ditës. Ne kete rast ka mundesi qe dëshiron më shumë se një miqësi, veçanërisht nëse ju ofron t’ju blejë dhe drekën.

  • Ne fakt duke ngrene bashke ai po kerkon nje menyre me intime per te biseduar dhe per te pasur afer vetem ty.

2. Ai shpesh ndalon për të biseduar me ju sa here qe ju shikon. Ai mund te shfrytëzoje çdo mundësi për të ardhur dhe të flasë me ty, prsh i afrohet tavolinës suaj për të hapur biseda. Megjithatë, nëse e shihni duke biseduar ne te njejten menyre edhe me kolegë të tjerë, ndoshta ai është thjesht një tip shumë i shoqërueshëm.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Për shembull, nëse punoni në kate të ndryshme dhe ai vjen në katin tuaj gjatë gjithë kohës, ai me siguri po e bën vetëm për t’ju parë dhe folur me ju kur i krijohet mundesia.

3. Vereni nesi ai komplimenton vetëm ju. Kjo eshte nje menyre efikase si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune. Prsh ai shpesh bën komente pozitive për veshjen tuaj apo sjelljen. Kuptohet qe: nese komplimentet jane vetem per ju, atehere i pelqeni. Megjithatë, nëse kete e ben me te gjithe, thjesht mund te jete nje njeri i mire.

  • Kushtojini vëmendje mënyrës se si ai i trajton të tjerët. Nëse vëreni një ndryshim pozitiv midis menyres se si sillet me ju dhe sjelljes që ai ka me te tjeret, kjo është një shenjë e qartë qe i pëlqeni.

Si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune

4. Kryqezon shpesh shikimin tend. Nese ju shikon gjatë takimeve apo në momente punë, apo buzëqesh dhe tund koken sa herë që shkembeni shikimet, atehere ai po flirton me ju.

  • Nëse nuk ka si qellim t’ju bjere në sy, ai do të largohet apo kthehet ne ane tjeter nese kryqezoni shikimet.

5. Ai anon/afrohet drejt jush kur flet me ju. Kjo është një shenjë e qartë si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune sepse tregon tërheqje dhe interes. Nëse jeni të interesuar edhe ju, mund te anoni edhe ju drejt tij ose ndryshe largohuni me kujdes.

  • Per te hequr dyshimet, shikoni se si sillet kur flet me koleget e tjera. 

6. Ju dërgon mesazhe jashtë orarit të punës. Prsh ju shkruan ne WhatsApp (android/iPhone) per arsye jo vertete te rendesishme. Nëse nuk e ka numrin tuaj, mund t’ju dërgojnë email ose mesazh në një platformë tjetër. Është një justifikim për të folur me ju edhe jashtë punës.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Ndoshta bisedat fillojnë edhe për punën, por përfundojnë duke u bërë një bisedë më informale për tema të tjera duke zgjatur muhabetin. Keshtu po perpiqet t’ju njohe me mire.

7. Duket xheloz për marrëdhëniet tuaja. Edhe kjo eshte nje shenje shume e mire si te kuptosh nese i pelqen nje kolegu pune. Ai mund t’ju pergjigjet disi keq ose të duket i bezdisur kur ju thoni se keni një takim me dikë. Kur kolegu interesohet shume per jeten tuaj sentimentale, atehere ai mund te kete interes/pelqim per ju, por nuk di si ta thote.

  • Ai madje mund të reagojë në mënyrë të kundërt, duke ju inkurajuar të dilni me njerëz të tjerë, por nese e beni ai do ndryshoj disi sjellje perkundrejt jush. Me siguri do e kuptonit.

8. Ai gjithmonë ju kushton vëmendje edhe kur jeni ne grup me kolege te tjere. Prsh rri gjithmonë i kthyer drejt/perball jush. Kur jeni me kolegë të tjerë, ai ju bën shumë pyetje apo qesh me shumë me shakate tuaja.

  • Ai madje mund të përpiqet t’ju ndaj nga grupi për të bërë një bisedë private (me intime) në vend që të bashkohet me bisedën në grup.

9. Ai mund t’ju prek në krah ose në shpatull sa here ka mundesine. Kjo eshte nje shenje e qarte flirtimi. Kërkimi i kontaktit fizik duke prekur krahun ose shpinën (prekja e dores eshte shenja finale), është një mënyrë e shkëlqyer për të komunikuar pelqimin.

  • Kini gjithashtu parasysh se nese ndonje koleg vepron keshtu me te gjithe (prsh i perqafon apo prek), atehere ajo sjellje nuk tregon asgje. Megjithate, prekja e dores eshte nje shenje e qarte flirtimi.

10. Mundohet të zgjase bisedat sa here qe flet me ty. Kjo do të thotë që atij i pëlqen shumë të rrije dhe flase me ju. Dmth ai mund te gjeje shpejt një temë të re sa herë që biseda shkon në rrugë pa krye.

  • Ai gjithashtu mund të jetë thjesht një folës i madh, në këtë rast ai do të ishte i tillë me të gjithë. Por nëse ai po e bën këtë vetëm me ju, ka shumë mundësi që ai po flirton se i pelqeni.

11. Ju pyet nëse planifikoni të shkoni në ndonje mbledhje/ngjarje pune. Ai mund te thotë se nuk do të shkojë nëse nuk shkoni dhe ju. Një pyetje e tillë do të thotë se ai dëshiron t’ju shohë jashtë orarit normal të punës.

  • Për shembull, ai mund t’ju pyesë nëse jeni duke shkuar në një festë bashke me koleget e tjere dhe të duket i trishtuar ose i zhgënjyer nëse i thoni jo.

12. Ai shpesh bën shaka me ju. Kjo është veçanërisht e rëndësishme nëse nuk është një person që zakonisht bën shaka. Ndoshta përmend të njëjtin incident argetues pa pushim, edhe kur nuk duket i rëndësishëm.

  • Megjithatë, nëse ai eshte shakaxhi ne pergjithesi dhe shpesh bën shaka me të tjerët, kjo nuk është një sjellje që t’i kushtohet shumë rëndësi.

Këshilla

 • Nëse nuk ju pëlqen vëmendja dhe interesi i kolegut tuaj, atehere ju mund ta injoroni atë qe ne fillim apo te bisedoni me shefat tuaj.