Si te kuptosh nese je dashuruar

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te kuptosh nese je dashuruar me nje djale (cun) ose vajze (goce) dmth te kuptosh nese ke rene ne dashuri apo jo. Mund te themi se nuk eshte e thjeshte te perkufizosh kete fakt, por duke pare se si silleni, cfar mendoni dhe thoni, ju do krijoni nje ide me te qarte mbi thellesine e ndjenjave tuaja per personin tjeter.

Permbajtja

Si te kuptosh nese je dashuruar: Shiko çfar mendon

Si te kuptosh nese je dashuruar, ke ren ne dashuri, do nje goc, do nje cun

1. Nuk mund ta imagjinosh të ardhmen pa personin tjeter. Dmth nëse jeni vërtet të dashuruar, kur beni nje projekt apo plan per te ardhmen, personi tjeter eshte pjese e pandashme e tyre. Pra, nuk mund ta imagjinoni jetën pa të. Per shembull po ju japim disa raste:

  • Nuk mendoni aspak te trasferoheni ne nje qytet tjeter (edhe kur duhet, prsh per pune) nese nuk keni ate person prane.
  • Nëse doni femije, nuk imagjinoni ti keni me dike tjeter.

2. Nuk mund të rrish shume kohe pa e menduar ose e mendon tere kohes sepse cdo gje te kujton ate. Kjo eshte nje shenje e mire si te kuptosh nese je dashuruar me dike. Per shembull:

  • Nëse shikon një film pa të, pyet veten se çfarë do të mendonte ajo/ai.
  • Nëse po provon rroba pa të, pyet veten nëse do t’i pëlqejne.
  • Nëse i telefononi ose i shkruani atij/asaj pa arsye specifike, por vetëm sepse keni dashur t’i degjoni zerin.

3. E vlerësoni vërtet mendimin e atij personi. Nëse jeni vërtet të dashuruar, vlerësoni shumë mendimin e personit qe doni dhe beni gjithcka mundeni per mos ti prishur qejfin. Per shembull:

  • Nëse merrni parasysh mendimin e saj/tij kur duhet të merrni një vendim të rëndësishëm.
  • Nëse e gjeni veten në një situatë të vështirë dhe vlerësoni mendimin e partnerit/partneres për atë që duhet të bëni.

Si te kuptosh nese je dashuruar, ke ren ne dashuri, do nje goc, do nje cun

4. Kur ai/ajo ju bën (pa kerkuar gje) qe ju të dëshironi të jeni një person më i mirë me qellim qe ta kenaqni sa me shume. Nëse jeni vërtet të dashuruar, prap mund te mos jeni plotësisht të kënaqur me mënyrën se si janë gjërat, edhe nëse jeni shumë mire me ate person. Ne fakt, të qenit me ate person mund t’ju bëjë të dëshironi ta çoni jetën tuaj në një nivel me te larte dhe të bëheni personi më i mirë i mundshem. Per shembull:

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Nëse dëshironi fitoni me shume para, të dini më shumë, të kujdeseni më shumë per të dhe të bëheni një person më i plotë, sepse ajo/ai ju motivon të ndryshoni jetën tuaj në një mënyrë pozitive.
  • Nëse doni të rregulloni defektet tuaja dhe të përmirësoni personalitetin tuaj.

5. Ndiheni si një person më i mirë kur jeni ne prezencen e saj/tij. Nëse jeni të dashuruar, personi që doni duhet të nxjerrë nga ju më të mirën tuaj. Kështu që ai person duhet t’ju bëjë të ndiheni më të mirët. Per shembull:

  • Nëse ndiheni më te bukur kur jeni me ate, edhe nëse jeni veshur normalisht.
  • Nëse ndiheni më të zgjuar kur flisni për diçka me të.
  • Nëse ndiheni të sigurt me të dhe nuk keni frikë se dukeni budalla kur thoni diçka.

6. I dini të metat e tij/saj por i pranoni ato pa problem (ju duken te parendesishme) ose e shikoni perfekt dhe pa asnje te mete. Prsh nuk e keni problem të pranoni se partneri juaj mund të jetë pak llafazan ose egoist, dmth ju keni një këndvështrim realist per marredhenien por s’ju ben pershtypje.

  • Njohja e të metave të tij/saj nuk do të thotë se nuk duhet ta ndihmoni t’i rregullojë ato nëse është gjëja e duhur.
  • Nëse nuk mund të mendoni për dy ose tre gjëra që e bëjnë partnerin tuaj me të meta, kjo do të thotë që nuk e shihni atë si personi që është.
  • Nëse ju dhe partneri juaj mund të qeshni me të metat e njëri-tjetrit, me siguri jeni të dashuruar.

Si te kuptosh nese je dashuruar: Shiko cfar bën

Si te kuptosh nese je dashuruar, ke ren ne dashuri, do nje goc, do nje cun

1. Nëse e ndihmon me kenaqesi kur ka nevoje. Dashuria do të thotë të japësh dhe të marrësh. Nëse je i dashuruar, duhet të kënaqesh duke dhënë po aq sa kur merr. Ju ndjeni kënaqësi kur përgatitni darken për të, lani pjatat apo i dhuroni nje udhetim. Per shembull:

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Nëse ju pëlqen t’i coni një ëmbëlsirë nga pastiçeri i saj/tij i preferuar pa menduar se po humbisni kohën tuaj.
  • Nëse ju pëlqen t’i mësoni partnerit tuaj se si të bëjë diçka dicka qe nuk di, prsh si te ngase makinen.

2. Nëse ai/ajo ju bën të qeshni ose qeshni edhe kur perpiqet, por nuk arrin te thote dicka shume qesharake. Nëse jeni vërtet të dashuruar, duhet të jeni në gjendje të bëni shaka dhe të qeshni me të dhe të vlerësoni sensin e tij/saj të humorit. Per shembull:

  • Nëse ai/ajo mund t’ju bëjë të qeshni edhe kur jeni te merzitur, atehere mund të jeni të dashuruar.

3. Nëse ju pëlqen të bëni edhe gjërat e vogla me të. Dashuria e vërtetë do të thotë të jesh në gjendje të gjesh kënaqësi në jetën e njëri-tjetrit edhe me gjera te vogla, prsh duke pirë një kafe ne lokal ose duke ngrene nje akullore se bashku. Per shembull:

  • Nëse ju pëlqen të uleni bashke në divan dhe shikoni televizor.
  • Nëse ju pëlqen të dilni për akullore me të po aq sa të shkoni në një restorant lluksoz.
  • Nëse ju pëlqen të rrini bashke me të, me shume se cdo shetitje apo udhetim i mundshem.

Si te kuptosh nese je dashuruar, ke ren ne dashuri, do nje goc, do nje cun

4. Nëse arrin të kalosh momentet e vështira qe mund te keni. Dashuria nuk është e gjitha vetem lule, por ka edhe zenka apo keqkuptime. Ne fakt, situatat e vështira jane nje test per forcën e marrëdhënies suaj. Per shembull:

  • Nëse keni arritur të kapërceni një problem të madh në marrëdhënien tuaj, prsh e beni te funksionoje edhe pse njeri ka nje karakter te keq, atehere marrëdhënia juaj duhet të jete e forte.

5. Jeni të gatshëm të dilni nga zona juaj e rehatisë për të. Dmth jeni të gatshëm të provoni gjëra të reja dhe të papritura edhe nëse ato ju frikësojnë ose ju bëjnë të mos ndiheni rehat. Prsh te shkoni te takoni prinderit e saj/tij edhe pse jeni te turpshem.

  • Nëse jeni të gatshëm të bëni diçka që nuk e kishit menduar kurrë se mundeni, si të mësoni një gjuhë të re ose të hidheni me parashute, sepse është e rëndësishme për personin që doni.

6. Nëse jeni të gatshëm të bëni kompromis për gjerat qe nuk bini dakort. Të jesh i dashuruar do të thotë të marrësh atë që dëshiron në disa raste dhe ta lejosh partnerin të marrë atë që dëshiron në të tjerat, ose më mirë akoma, të gjesh një zgjidhje që ju bën të dy të lumtur.

  • Nëse jeni vërtet të dashuruar, të dy duhet të jeni në gjendje të bëni kompromis.

7. Nëse mund të ruani individualitetin tuaj. Ju nuk duhet të ktheheni në një klon të partneres/partnerit tuaj, duke kopjuar të gjitha interesat dhe hobi qe ka dhe duke hequr dorë nga të gjitha gjërat që ju bënin të lumtur përpara se të filloni lidhjen. Per shembull:

  • Ju nuk duhet të keni problem të ruani interesat tuaja, si futbolli, apo muzika edhe nëse partneri juaj nuk i ndan ato.

Si te kuptosh nese je dashuruar: Shiko atë që thua

1. Nëse vërtet mund ta thoni mendimin tuaj para personit tjeter. Ju duhet të jeni në gjendje të flisni për atë që ju shqetëson, ose ndani ndjenjat tuaja të vërteta, pa menduar se nuk ia vlen sepse partneri juaj mund të mërzitet, të zemërohet ose t’ju gjykoje.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Nëse mund t’i tregoni partnerit tuaj saktësisht se çfarë mendoni për diçka (dmth sekretet e thella), pa u shqetësuar se mos tingëlloni i papjekur ose ju gjykon.
  • Nëse nuk e keni problem të bëni një shaka, sado budallaqe te jene.

2. Nëse jeni të lumtur kur flisni me të, qoftë edhe për orë të tëra. Ne fakt, dashuria gjendet në gjërat e vogla dhe shumica e bisedave tuaja nuk do të jenë të rëndësishme.

  • Nëse jeni vërtet i dashuruar, duhet të jeni të lumtur të flisni qofte per nje film me partnerin/partneren dhe jo të ndjeni nevojën për biseda më të thella.
  • Nëse keni përfunduar një telefonatë dhe pasi keni qeshur gjatë gjithë kohës edhe ne fund “nuk di per cfar folet”, mund te jesh dashuruar.

3. Nëse nuk keni frikë t’i tregoni dobësitë tuaja. Ju duhet të jeni rehat për ta lënë partnerin të shohë si jeni vërtetë, edhe nëse kjo do të thotë të tregoni të metat tuaja. Per shembull:

  • Nëse jeni të gatshëm të flisni për gabimet ose keqardhjet tuaja të së kaluarës.
  • Ju do ndiheni më mirë pasi t’i ndani ato. 

4. Nëse gjeni gjithmonë komplimente të reja për të. Kur ndjeni nevojën për të komplimentuar ate, mund të keni gjithmonë në mendje diçka të re. Ju duhet të jeni në gjendje të komplimentoni anët më të mira të tij/saj.

  • Nëse ngelesh i befasuar nga cilësitë e pafundme të saj/tij.
  • Nëse shpesh i thoni gjërat që pelqeni te ai/ajo.

5. Nëse jeni të dashuruar, do ti jepni me shume rendesi bukurise së brendshme, pastaj asaj të jashtme. Me fjale te tjera ai/ajo do ju duket me e bukura qe ekziston dhe nuk ju ben pershtypje askush tjeter qe mund te shikoni.

Si te kuptosh nese je dashuruar: Shenjat finale qe tregojne se ke rene ne dashuri

 • Nëse vetëm ta shikoni ju bën të buzëqeshni, apo nëse vetëm mendimi apo ti degjoni zerin ju bën të ndiheni të lumtur, atehere jeni dashuruar.
 • Nëse mendoni për të sapo zgjoheni dhe para se të flini, me siguri jeni të dashuruar.
 • I shkruani nje mesazh WhatsApp (android/iPhone) per ti thene miremengjes apo naten e mire. Kjo per ti treguar se je mendimi i pare dhe i fundit, gjate dites.
 • Kur dëgjoni një këngë romantike dhe direkt ju vjen ai/ajo ne mendje.
 • Nëse jeni të dashuruar, mund të ndjeni një goditje në zemër dhe rrahjet mund të shpejtohen kur shihni personin që doni.
 • Mund te filloni te ndjeni perzjerje ne stomak apo t’ju ike uria.
 • Nëse ju pëlqen një person, do të skuqeni dhe do të ndiheni te emocionuar apo nervoz në praninë e tij. 
 • Do të shqetësoheni me shume për pamjen tuaj, dmth si dukeni.
 • Ai/ajo mund t’ju bëjë të ndiheni më të lumtur ose më energjik, por më e rëndësishmja, do t’ju frymëzojnë të jeni një person më i mirë.
 • Kur jeni të dashuruar, jeni gjithmonë në kërkim të personit tjeter, doni ta takoni, te flisni, te rrini me te dhe shihni cdo moment.
 • Pamundesia e personit tjeter per t’ju takuar, do ju bente te merzitur me të edhe kur e dini qe s’duhet, duke shkuar edhe ne “grindje te vogla”. Do te thote se ju mungon shume.
 • Nese rri me të dhe ndjen lumturi thjesht ta kesh prane, pa qene e domosdoshme nje marredhenie fizike, atehere me siguri ke rene ne dashuri.
 • Nese, pavaresisht defekteve qe mund te kete, ne syte tuaj ai person eshte me i miri qe ekziston dhe nuk e nderroni me asnje.
 • Nuk ju interesojne gjerat materiale apo pasuria, mjafton thjesht te jeni bashke.
 • Nëse keni menduar për dikë gjatë këtij artikulli, me siguri e doni atë.

Tani ne fund po ju japim nje perkufizim perfundimtar mbi dashurine dhe se si te kuptosh nese je dashuruar:

 • Dashuria e vertete do te thote, te luftosh, per ta mbajtur gjalle dashurine!

Ne kete univers asgje nuk zgjat pergjithmon, prandaj duhet te luftosh dhe sakrifikosh qe ndjenjat qe keni mos te shuhen kurre.