Si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi

Ne kete udhezues do ju tregojme se si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi. Shumica e mjekëve rekomandojnë të humbasin peshë gradualisht dhe ngadalë. Humbja e rreth 0.5-1 kg në javë është më e sigurt dhe ju lejon të ruani peshën e re në planin afatgjatë pa shumë vështirësi (NIH). Sidoqoftë, mund të ketë një rast të veçantë që kërkon humbje të shpejtë të peshës.

Nëse e keni këtë nevojë, me siguri do të duhet të bëni ndryshime të rëndësishme si në ushqimin ashtu edhe në rutinën tuaj të aktivitetit fizik për një javë ose dy. Ju duhet të jeni të vetëdijshëm për rreziqet që lidhen me humbjen e shpejtë të peshës dhe rekomandohet që të konsultoheni me një mjek përpara se të bëni ndonjë ndryshim në dietën tuaj.

Permbajtja

Përgatitjet fillestare

Si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi humbesh kile

1. Si fillim vendosni qëllimet qe do realizoni. Nuk është e lehtë të humbasësh peshë shpejt, prandaj vendosja e qëllimeve të paluajtshme dhe specifike mund t’ju ndihmojë të merrni atë që dëshironi.

  • Mundohuni të jeni sa më specifik të jetë e mundur për të ditur saktësisht se cila është strategjia e saktë për ju.
  • Per shembull nese qëllimi është të humbasesh 3 kg në dy javë duke respektuar një dietë të ekuilibruar prej 1200 kilokalorive ditore dhe stervitjes për të paktën 1 ore në ditë.

2. Vendosni një kufi të kalorive qe do merni me ushqimin cdo dite.Nëse doni të humbni 3 kg, duhet të zvogëloni një sasi të konsiderueshme kalorish çdo ditë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Për të humbur 0.5 deri në 1 kg në javë, duhet të digjni 500 deri në 1000 kalori çdo ditë. Kjo mund të arrihet duke zvogëluar kaloritë që konsumoni dhe duke shtuar aktivitet fizik.
  • Kur bëhet fjalë për zvogëlimin e marrjes së kalorive, duhet të vazhdoni me kujdes ekstrem për t’u siguruar që të merrni lëndë ushqyese dhe vitamina të mjaftueshme përmes ushqimit. Duhet te hani me pak, por jo te nderprisni ushqimin komplet, sepse do kishtit probleme me stomakun dhe shendetin ne pergjithesi.
  • Me pak kalori te maresh (dmth te hash me pak ushqim), rezulton që qe ju të humbni më shumë peshë, por nuk rekomandohet që te merni me pak se 1200 kalori ne ditë, përveç nën mbikëqyrjen e ngushtë mjekësore.

3. Duhet te ruani motivimin per te vazhduar. Kjo është ndoshta pjesa më e vështirë se si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi: pra respektimi i dietës. Nëse jeni duke e kufizuar veten në një mënyrë shumë të forte, do të jetë edhe më e vështirë, por duhet të punoni shumë për të ruajtur angazhimin.

  • Mbani një ditar ushqimor. Filloni të shkruani gjithçka që hani, pini dhe sa ushtrime bëni. Në këtë mënyrë ju do të vini re dobësitë tuaja dhe do të jeni në gjendje të përmirësoni për të maksimizuar rezultatet.
  • Përfshini një mik. Vetëm të kesh një mendim tjetër në dispozicion mund t’ju ndihmojë të ndërtoni vetëbesim.
  • Vendosni disa çmime që duhet të jepen kur arrini gjysmën e qëllimit tuaj, prsh një pushim i vogël, një ditë pazar ose një film në kinema.

4. Mësoni për rreziqet qe mund te lindin gjate humbjes se peshes. Humbja e peshës me shpejtesi bazohet vetëm në një strategji afatshkurtër. Pesha që humbet mbetet e tillë rrallë sepse shpesh merret përsëri. Ky “fenomen” mund të çojë në sëmundje ishemike të zemrës dhe arrest të papritur kardiak në gratë pas menopauzës.

  • Humbja e peshës duhet të trajtohet si një angazhim afatgjatë dhe duhet të jetë rezultat i ndryshimeve të caktuara të stilit të jetës nëse doni të qëndroni të shëndetshëm dhe të mbani humbjen e peshës.

Ndrysho llojin e ushqimit

Si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi humbesh kile

1. Duhet te hani shumë proteina të dobeta.

  • Proteinat e dobeta ndihmojnë në përshpejtimin e metabolizmit dhe qe te ndiheni më të ngopur gjatë ditës. Keto jane te rendesishme ne procesin se si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi.
  • Përfshini të paktën 1-2 pjesë të proteinave të dobeta me çdo vakt. Secila pjesë duhet të ketë afërsisht 85-110 g proteina.
  • Ndër proteinat e dobeta që do të përfshihen në dietën tuaj, mund të merrni parasysh: shpendët, vezët, mishin e derrit dhe viçin, ushqimet e detit, bishtajoret dhe tofu. Kuptohet qe nuk duhet ekzagjeruar asnjehere me sasine.

2. Duhet te hani shumë fruta dhe perime. Në këtë mënyrë ju zvogëloni kaloritë dhe humbni peshë më shpejt.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Frutat dhe perimet kanë një përmbajtje me kalori të ulët, por janë të pasura me fibra, vitamina dhe minerale; prandaj, ata mund të shtojnë vëllim në ushqimet tuaja dhe t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur, duke mbajtur shumën e kalorive të ulëta. Per te pasur rezultat ne proceduren se si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi, duhet te konsideroni patjeter frutat dhe perimet.
  • Zgjidhni kryesisht perime tilla brokoli, koke laker ose fasule jeshile. Perimet të tilla si karrota dhe patate dhe frutat përmbajnë më shumë kalori dhe karbohidrate që mund të ngadalësojnë (por jo të ndërpresin) qëllimin për të humbur peshë shpejt.

3. Ulni konsumit të drithërave. Kjo mund t’ju ndihmojë të humbni peshë shpejt, por gjithashtu mund të ketë pasoja. Në vend që t’i eleminoni ato krejt, por mund te konsumoni produkte integrale (si buka e zeze).

  • Disa studime kanë treguar që dietat e ulëta të karbohidrateve ju ndihmojnë të humbni peshë më shpejt. Prsh makaronat dhe buka ju shendoshin.

Si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi

4. Pini me shume uje. Nëse rritni konsumin e tij, mund të arrini më lehtë qëllimin tuaj për humbje të shpejtë të peshës.

  • Pini dy gota ujë para çdo vakti për të zvogëluar urinë. Nëse stomaku tashmë përmban ujë, ai percepton një nevojë më pak të fortë për ushqim.
  • Gjithashtu, nëse jeni dehidratuar, keni tendencë të ndjeheni më të uritur kur në të vërtetë është e etje.
  • Përfitoni nga pirja e të paktën 8 gotave të ujit çdo ditë, megjithëse ekspertët rekomandojnë të arrijnë deri në 13, bazuar në trupin tuaj dhe nivelin e aktivitetit fizik.

5. Shmangni produktet e përpunuara në mënyrë industriale. Shumë ushqime që kanë kaluar një proces prodhimi përmbajnë ëmbëlsues, kripë, aromë natyrale, yndyrna dhe ju ruajnë, të gjithë përbërësit që janë përgjithësisht të pasur me kalori, por të ulët në lëndë ushqyese. Hiqni dorë nga ngrënia e tyre nëse doni të humbni peshë shpejt.

  • Këto ushqime përfshijnë: patate të skuqura, ëmbëlsira, pije me sheqer, sallame dhe ushqime të konservuara.
  • Përgatitni ushqime në shtëpi më shpesh sesa të mbështeteni në ushqimet e restorantit ose ushqimet e përpunuara në mënyrë industriale.
  • Ai gjithashtu heq dorë nga alkooli sepse nuk keni nevojë për kalori shtesë.

6. Shmangni dietat shume te shpejta (rrufe) ose dieta shumë kufizuese. Shumë dieta propozohen ose reklamohen dhe premtojnë të humbasni peshë shume shpejt, por nuk janë as të përshtatshme dhe as të sigurta.

  • Disa shembuj të dietave më të zakonshme rrufe janë: dieta pastruese, bazuar në lëngje, pilula dietike, ekstrakte bimore ose injeksione.
  • Shumica e mjekëve rekomandojnë të mos ndjekin këto plane diete; ato zakonisht nuk konsiderohen të sigurta sepse sigurojnë një sasi shumë të vogël të lëndëve ushqyese. Për më tepër, me këto dieta është e vështirë të ruhet pesha e re për një kohë të gjatë.

Ndrysho zakonet dhe stilin e jetesës

Si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi

1. Bëni ushtrime kardiovaskulare (kardio). Ky lloj aktiviteti fizik është mënyra më e mirë për të djegur kalori të tepërta dhe për t’ju ndihmuar të humbni peshë shpejt.

  • Në minimum, duhet të kryeni të paktën 150 minuta ushtrime kardiovaskulare me intensitet të moderuar në javë. Kjo eshte nje nga menyrat me te mira se si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi.
  • Nëse stërviteni për një periudhë edhe më të gjatë, mund të digjni edhe më shumë kalori.
  • Mundohuni të kryeni edhe aktivitete të tilla si: vrapimi, çiklizmi, noti, boksi ose sporte të tjera intensive.

2. Shtoni ushtrimet me ngritje peshash.Ky lloj aktiviteti fizik i tonifikon trupin. Ushtrimet kardio së bashku me ushtrimet e forcës formojnë një kombinim perfekt.

  • Mundohuni të beni të paktën 2 ditë duke ngritur peshat gjatë javës, duke punuar në secilin grup kryesor të muskujve.

3. Bëni më shumë lëvizje gjatë gjithë ditës.Për të djegur më shumë kalori gjatë gjithë ditës, duhet të rritni aktivitetet themelore ditore. Mundohuni të ecni dhe të lëvizni sa më shumë që të jetë e mundur.

  • Aktivitetet themelore janë ato që kryeni normalisht çdo ditë. Për shembull, ecja në kembe, ngjitja e shkallëve ose largimi nga shtëpia për të drejtuar veprime janë të gjitha veprimet që bëni zakonisht.
  • Mendoni për atë që bëni çdo ditë dhe vlerësoni nëse mund të gjeni mënyra për të ecur ose lëvizur më shpesh.

Te dukesh me e dobet pa humbur peshe

1. Ulja e konsumit te ushqimit që prodhon gaz.Disa ushqime, veçanërisht perime, nxisin sistemin tretës të prodhojë një sasi më të madhe gazi, duke ju bërë kështu të ndjeheni dhe të dukeni më të fryrë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Kufizoni këtë lloj ushqimi disa ditë para një ngjarje ose rasti të veçantë. Në këtë mënyrë nuk do të ndjeheni të fryrë dhe mund të vishni rroba të ngushta.
  • Ulni konsumin e fasuleve, thjerrëzave, sallatës, brokolit, lulelakrave, lakrës dhe lakrës së Brukselit.
  • Ju gjithashtu mund të merrni disa ilaçe (enterogermina) për të provuar të parandaloni formimin e gazit dhe

2. Bleni rrobe modeluese te trupit. Kjo ju lejon të keni menjëherë një pamje shumë të hollë pa pasur nevojë të humbni peshë.

  • Përveç që ju bëjnë të dukeni më të hollë, ata gjithashtu ndihmojnë në zbutjen e kthesave të trupit (veçanërisht për gratë).
  • Ju mund të blini rroba modeluese që formojnë vetëm disa zona të trupit, ose të tjerë që mbulojnë sipërfaqe më të mëdha.

3. Vishuni me rroba te zeza. Duke veshur rroba të zeza, menjëherë mund të paraqiteni më të dobet. Ky është një nga truket më të vjetra të modës.

  • Përgjithësisht të gjitha ngjyrat e errëta japin një pamje të dobet.
  • Mundohuni të shmangni ngjyrat e lehta si të bardha, veçanërisht për veshje që mbulojnë pjesen e poshtme te trupit.

Këshilla shtese se si te humbesh peshe (dobesohesh) shpejte dhe me lehtesi

 • Bëni të paktën 30-40 minuta ushtrime kardio ose aerobike për të shpejtuar rrahjet e zemrës suaj. Sepse thjesht ngrënia e perimeve nuk do t’ju ndihmojë të humbni peshë.
 • Konsultohuni me mjekun tuaj përpara se të ndryshoni rutinën tuaj të dietës ose aktivitetit fizik. Mjeku do të jetë në gjendje t’ju tregojë nëse mund të humbni peshë në mënyrë të sigurt dhe të duhur për situatën tuaj specifike.