Si te kuptosh nese i pelqen nje djali

Ne kete udhezues do ju tregojme se si te kuptosh nese i pelqen nje djali. Zakonisht djemte jane me te hapur ne tregimin e qellimeve te tyre perkundrejt vajzave, por kjo mund te ndryshoje, prsh kur keni qene vec miq per nje kohe te gjate. Megjithate duke lexuar keshillat me poshte ju do arrini te kuptoni me mire nese i pelqeni nje djali apo jo.

Permbajtja

Si te kuptosh nese i pelqen nje djali: Analizoni bisedat qe beni

Si te kuptosh nese i pelqen nje djali

1. Shikoni se si ai flet me ju. Kjo do t’ju tregojë shumë për ndjenjat e tij të vërteta. Kur te dilni bashke, kushtojini vëmendje tonit te zerit dhe nivelit të vëmendjes që ai ju jep kur bëni një bisedë.

  • Shihni nëse ju shikon ne sy dhe a ju kushton vëmendjen e tij të plotë apo shikon përreth kur flisni. Nese prish shikimin sy me sy, pastaj buzëqesh. Ndoshta ai ndihet i turpshëm në shoqërinë tuaj.
  • Kontrolloni nëse ai ju dëgjon me kujdes kur flisni. Gjithashtu nëse ai flet me ju sikur jeni i vetmi person në botë dhe nuk do te dije kush eshte perreth, atehere me siguri i pelqeni shume.
  • Vini re nëse ai përpiqet t’ju lërë përshtypje duke treguar histori që nxjerrin në pah anën tuaj mashkullore, aventureske apo argëtuese, sepse ka të ngjarë që ai dëshiron të tërheqë vëmendjen tuaj.
  • Vini re nëse ai ul zërin kur flet me ju, sepse kjo mund te jete nje shenje qe do t’ju kete me afer.

2. Vereni temat per te cilat flisni. Nëse ai ju konsideron një shoqe, do të zgjedhë disa tema dhe do të anashkaloje të tjera. 

  • Prsh, nese flet me ju për çështje private duke treguar për problemet e tij me miqtë ose familjen, atëherë ai vlerëson mendimin tuaj dhe ju pëlqen. Por nëse ai ju tregon për vajzën me të cilën është i dashuruar, padyshim që nuk është i interesuar.
  • Vini re nëse ai përmend fëmijërinë e tij. Djemtë nuk flasin gjithmonë për këtë çështje, kështu që nëse ai hapet, do të thotë se po përpiqet të afrohet me ju.
  • Nëse ai ju ben komplimente, kjo tregon vlerësim për pamjen ose karakterin tuaj, kështu që ndoshta i pëlqeni.
  • Gjithashtu, nese luan me ju dhe ju “ngacmon” shpesh, atehere kjo mund te jete nje shenje qe i pelqeni.
  • Vini re nëse ai përpiqet të kontrollojë disa sjellje te keqija kur është me ju, si gromësira apo sharjet. Nëse i pelqeni, ai do të përpiqet të flasë me ju në një mënyrë më të matur dhe të sjellshme për t’ju lënë një përshtypje të mirë.

3. Vereni nese flet për vajzat e tjera. Nëse e ben, ai mund ta bëjë këtë për dy arsye: dëshiron t’ju bëjë xheloze ose ai thjesht ju konsideron një shoqe dhe kërkon këshillën tuaj.

  • Nëse ai gjithmonë ankohet për takimet qe mund te kete dhe thotë: Asnjë prej tyre nuk ka atë që unë po kërkoj, ndoshta ai po përpiqet t’ju thotë se ju jeni e vetmja qe vleni.
  • Ndersa, nëse ai gjithmonë ju kërkon këshilla romantike, atëherë ndoshta ju konsideron një shoqe.
  • Nëse gjithmonë flet për vajzen e fundit qe ka njohur, por nuk kërkon këshillën tuaj, ndoshta dëshiron t’ju bëjë xheloze. 
  • Nëse ai ju krahason me vajzat e tjera, por ju vendos në krye, atehere i pëlqeni.

Si te kuptosh nese i pelqen nje djali: Vereni menyren se si sillet

Si te kuptosh nese i pelqen nje djali

1. Vëzhgoni gjuhën e trupit të tij. Ne fakt eshtë e vështirë të dallosh nëse përqafimi/afrimi i nje djali është si shoke apo jo.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Megjithate shikoni ku ulet. Nje nga menyrat si te kuptosh nese i pelqen nje djali, eshte te veresh a perpiqet t’ju rrije sa me afer, derisa mund t’ju preke.
  • Mundohuni të kuptoni nëse ai ju shikon kur jeni pa mendje. Nëse e shikoni dhe ai skuqet, duke zhvendosur shikimin, me siguri po ju shikonte.
  • Shihni nëse ai gjithmonë kërkon justifikime për t’ju prekur, veçanërisht duart tuaja.
  • Nëse ai ju pëlqen, trupi i tij do të lëvizë në drejtimin tuaj, veçanërisht krahët dhe këmbët e tij, duke bëre gjeste drejt jush ndërsa flet.
  • Shikoni nese afrohet apo prek vajzat e tjera. Nëse ai e bën atë vetëm me ju, atëherë i pëlqeni.
  • Vini re nëse ai ju përkëdhelë dorën, qoftë edhe për shaka. Është një gjest shumë intim që tregon interesin e tij për ju.

2. Shikoni gjërat që ben apo ka deshire te beje per ju. Ne fakt duhet te mësoni të dalloni sjelljen e një miku të mirë dhe atë të një djali që ka një interes romantik.

  • Nëse ai është shumë i vëmendshëm ndaj jush (prsh t’ju sjellë dicka per te pire apo per te ngrene, apo t’ju plotesoje ndonje deshire qe ke shprehur), atehere ai dëgjon gjithçka që ju thoni dhe dëshiron t’ju bëjë të lumtur.
  • Nese ai këto gjëra nuk i ben për të gjithë por vetëm për ju, dmth ju trajton ndryshe nga të tjerët, atehere i pelqeni.
  • Nëse ai ju ndihmon me punët qe mund te kesh dhe eshte gjithmon i disponueshem, atëherë ai thjesht po gjen nje menyre per te te ndenjur prane. Kjo do te thote se i pelqen shume.

3. Vëzhgoni se si sillet me vajzat e tjera. Ky eshte nje faktor i rendesishem si te kuptosh nese i pelqen nje djali.

  • Eshte shume e rendesishme qe ai te flirtoje vetëm me ju dhe jo me cdo vajze tjeter. 
  • Ndryshe, nese ai flirton me të gjitha përveç jush, atehere ndoshta ju jeni e vetmja që ai vërtet pëlqen dhe ju respekton shumë për t’u afruar.
  • Nese ndihet ngushte dhe i vjen zore nëse e shihni me nje vajze tjeter, ndoshta i interesoni ju.
  • Nese e shikon me nje vajze tjeter dhe ajo te jep “shikim jo fort te mire”, atehere do te thote qe ajo te njeh, sepse ai i ka folur per ty dhe eshte xheloze.

4. Nëse ai gjithmonë përpiqet të takohet me ju. Nese nje djal perpiqet gjithmon t’ju shohe, duke gjetur edhe arsye “te parendesishme”, atehere i pelqeni.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Nese ai vepron sikur jeni i vetmi person në një dhomë plot me njerëz, apo rri vetem me ju gjatë një feste ose takimi, atehere kerkon vemendjen tuaj te plote se i pelqeni.
  • Nëse shkoni diku dhe ai përpiqet të ulet pranë jush dhe madje ju ruan një vend, atehere i pelqeni.
  • Nëse e takoni “rastësisht” në vendin tuaj të preferuar, ndoshta ai ishte përreth me shpresën për t’ju takuar. 

5. Analizoni vendet se ku dilni bashke. Ne fakt duhen mare parasysh edhe vendet se ku shkoni dhe sa shpesh dilni bashke.

  • Nëse shkoni shpesh në vende romantike, si një park pa njerëz, bar verërash ose zona të frekuentuara nga çifte, ai me siguri ju pëlqen dhe do qe te rrije vetem me ju.
  • Nëse deshiron qe te jeni vetëm, ai ka interes, por nëse fton të tjerët, ai mund t’ju konsiderojë thjesht një shoqe.
  • Nëse ju kerkon qe te dilni sa me shpesh, atehere me siguri i interesoni dhe deshiron te rrije me ju.
  • Kini parasysh qe takimi për një kafe është një aktivitet që kalon në zonën e miqve/friend zone, ndërsa dalja në darkë ose në kinema është më tipike për çiftet dhe më romantike.

6. Vereni nese ai flirton me ju. Jo të gjithë djemtë e bejne kete në të njëjtën mënyrë, por ka disa shenja te pergjithshme.

  • Ai gjithmonë përpiqet t’ju bëjë të qeshni.
  • Ai ju dërgon shumë emoji kur shkëmbeni mesazhe.
  • Ju shtyn butësisht në një mënyrë loje.
  • Ai gjithmonë përpiqet të beje te buzëqeshesh dhe skuqet kur ju ndani se bashku një të qeshur.
  • Ju shkruan mesazhe ne ore te vona te nates dhe nuk iken pa thene naten e mire (apo miremengjes kur zgjohet).
  • I pergjigjet menjehere telefonatave apo mesazheve tuaja WhatsApp/Instagram/Facebook etj.
  • Mund te kete vendosur nje zile apo emer te personalizuar per ty ne telefon.

Si te kuptosh nese i pelqen nje djali: Kërko mendimin e një shoqe

1. Pyetni miqtë tuaj se çfarë mendojnë. Ndoshta ju nuk mund të shihni gjithçka në mënyrë objektive, ndërsa miqtë tuaj, të cilët ndoshta e njohin atë dhe situatën, munden te ndihmojne me mire si te kuptosh nese i pelqen nje djali.

  • Merrni këshillën e dikujt që e njeh mirë situatën. Nëse ju ka parë shpesh bashkë, duhet të ketë një ide të qartë për marrëdhënien tuaj.
  • Kërkojini një shoqe që t’ju shikojë herën tjetër që do t’ju shohë së bashku. Sigurohuni që ai ta bëjë këtë në një dalje ne grup ose përndryshe djali do e kuptoje se cfar po beni.
  • Kujdes, shoqa juaj duhet të ketë pak ndjeshmëri në çështjet sentimentale.
  • Kërkojini shoqes qe të jetë e sinqertë dhe te thote te verteten se cfar mendon.

2. Nëse ndiheni e guximshme, pyesni miqtë e tij. Ky hap është i rrezikshëm sepse shoket zakonisht nuk tregojne per njeri tjetrin, plus qe do ja thonë atij. 

  • Ne fakt miqtë e tij janë praktikisht të vetmit me të dhëna të sigurta.
  • Të pyesësh miqtë e tij është e dobishme nëse dëshiron që dikush tjetër t’i tregojë djalit që të pëlqen.

3. Pyete vete djalin. Nëse keni pritur një kohë të gjatë, besoni se shenjat janë të gjitha në favorin tuaj dhe mendoni se ai është shumë i turpshëm për të marrë iniciativën, pyeteni ju.

  • Pyete atë kur je vetëm, jo ​​në shoqërinë e miqve të tij.
  • Jini të sinqertë dhe të hapur. Përpara se të përgjigjet, thuaji se nuk ka pse të të japë një përgjigje pozitive.
  • Këtë hap duhet ta bëni vetëm nëse jeni të sigurt në ndjenjat e tij. 

Këshilla

 • Buzëqeshni atij dhe jini e sjellshme.
 • Mos ja beni gjerat “shume” te lehta sepse djemve i pelqejne sfidat.
 • Mundohuni ta bëni atë të qeshë.
 • Ngacmojeni, por buzëqeshni kur e bëni këtë.
 • Tregojini atij se kujdeseni për të.
 • Mos e teproni ne ngacmime.
 • Mos nxirrni tema që e bëjnë të mos ndihet rehat.
 • Përpiquni ta bëni ndonjehere xheloz per te pare si reagon. Ne fakt ky eshte nje nga treguesit me te mire si te kuptosh nese i pelqen nje djali. Nese ju i pelqeni atij por ju i flisni per nje djale tjeter, me siguri ai do behet xheloz dhe do ndryshoje sjellje, si prsh do ju shkruaj me pak, do evitoj biseden, do gjej ndonje pretekst per tu larguar apo sdo ju pergjigjet njesoj ne telefon etj.