Si te kuptosh nese i pelqen nje vajze

Ne kete udhezues do ju tregojme se si te kuptosh nese i pelqen nje vajze. Shenjat qe mund te merni ne konsiderate jane te shumta dhe mund t’ju japin nje ide me te qarte mbi ndjenjat qe mund te kete nje vajze. Nje shembull do ishte kur eshte gjithmon e buzeqeshur ne pranine tuaj.

Permbajtja

Si te kuptosh nese i pelqen nje vajze: Interpreto gjuhën e trupit te saj

Si te kuptosh nese i pelqen nje vajze

1. Shiko menyren si rri ulur ne pranine tende. Kur i pelqeni nje vajze, ajo do të kthehet në drejtimin tuaj. Nëse ajo po mban gjoksin drejt jush, ose po përpiqet të bëjë ndonje prekje fizike, do të thotë se është rehat duke folur me ju. Ndryshe, nese mban krahët e kryqezuar ose këmbët, ajo ndoshta është nervoze ose e turpshme, ose ndoshta po përpiqet të krijojë një pengesë për t’ju bërë të ditur se nuk është e interesuar.

 • Gjithashtu nese kur flet me ju, mban krahet dhe kembet te hapura, atehere do te thote qe ndihet rehat ne pranine tuaj.
 • Në përgjithësi, një vajzë qe do te rrije afër jush dhe do të ketë gjuhën e trupit më të relaksuar. Për shembull, do të ketë shpatulla të relaksuara dhe nuk do të kryqëzojë krahët. Por personaliteti dhe edukimi kulturor i secilit ndryshojnë shumë nga personi në person.

2. Kushtojini vëmendje si te shikon ne sy. Kjo eshte nje menyre shume e mire si te kuptosh nese i pelqen nje vajze. Ajo do të priret të shikojë në sytë tuaj për disa sekonda ose të shikojë poshtë sapo te shkembehen shikimet. Këto reagime mund të sugjerojnë një tërheqje. 

 • Kur i pelqeni nje vajze, bebëzat e syve te saj mund të zgjerohen, por duhet te jeni afer per ta kuptuar.
 • Nëse po shikon një vajzë dhe ve re qe edhe ajo po ju shikon, atehere mund të jete nje shenje se i pëlqeni.

3. Vini re nëse ajo ju prek ose përpiqet t’ju afrohet kur bisedoni. Kur një vajzë ju pëlqen, ajo shpesh do të përpiqet t’ju prekë. Ajo mund të prekë krahun tuaj kur ju thoni diçka qesharake, ose t’ju prek me shpatull ose duart tuaja (gjoja rastesisht), ose ta vendosë dorën e saj në gjurin tuaj.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Kuptohet qe jo të gjitha vajzat e shfaqin interesin e tyre përmes kontaktit fizik. Nëse ju pëlqen një vajzë, mund te beni ju ndonje prekje delikate dhe vini re reagimin e tij.

4. Shikoni nëse ju përqafon ndonjehere pa ndonjë arsye të dukshme. Kjo eshtë e rëndësishme nëse ajo nuk ka këtë qëndrim ndaj djemve të tjerë. Përqafimet janë një mënyrë miqësore dhe e dashur për t’u afruar dhe për t’ju prekur pa u dukur flirtues.

5. Vini re nëse ajo imiton lëvizjet tuaja. Nëse një vajzë kopjon sjelljet tuaja, si për shembull të kalojë gishtat nëpër flokët e saj disa sekonda pasi e keni bërë ju ne floket tuaj, ajo mund të jetë duke ju kopjuar në mënyrë të pandërgjegjshme sepse i pëlqeni.

6. Vini re nëse ajo luan me flokët e saj. Edhe kjo eshte nje shenje e mire si te kuptosh nese i pelqen nje vajze sepse lujtja me floket ose kalimi i duarve nëpër flokë mund të jenë përpjekje për joshjen tuaj.

7. Vini re nëse ka shenja nervozizmi. Kur një vajzë ju pëlqen, ajo do të prekë buzët, klavikulat dhe qafën për të tërhequr vëmendjen tuaj në ato zona. Ajo madje mund të vendosë buzëkuq para jush apo bej dicka tjeter per tu zbukuruar.

8. Vini re nëse është eshte gjithmon e buzeqeshur ne pranine tuaj. Mund të jetë mënyra e saj për t’ju bërë të ditur se është e lumtur pranë jush. Prsh ajo mund të qeshë gjithmonë me shakatë tuaja (pa marrë parasysh sa qesharake janë ato).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

9. Merrni parasysh situaten qe ndodheni. Interpretimi i gjuhës së trupit të një vajze ndryshon shumë në varësi të situatës në të cilën ndodheni. Për shembull, nëse jeni vetëm të dy duke folur dhe ajo ju prekë krahun për disa sekonda, me siguri po flirton me ju.

Si te kuptosh nese i pelqen nje vajze: Ki parasysh shenjat e tjera të flirtimit

Si te kuptosh nese i pelqen nje vajze

1. Kushtojini vëmendje komplimenteve qe mund t’ju beje. Nëse një vajzë ju bën komplimente, mund ti pelqeni. Ndoshta është mënyra e saj për t’ju bërë të ndiheni të deshiruar.

  • Ajo mund të thotë prsh “ke sy të bukur” etj.

2. Vëzhgoni reagimet e miqve të saj kur te shikojne. Nëse vëreni se pothuajse të gjithë miqtë e saj janë duke buzëqeshur ose duke qeshur kur ju shikojnë, atëherë ajo me siguri u ka treguar atyre për ju dhe ata e dinë që i pelqeni asaj. 

3. Vini re menyren se si vishet ne pranine tuaj. Kjo eshte nje menyre e mire si te kuptosh nese i pelqen nje vajze sepse ajo shpesh do të përpiqet t’ju bëjë përshtypje me pamjen e saj fizike duke u veshur me bukur. Prsh mund të ketë veshur rroba te pak te shkurtra ose vendosur shume buzëkuq për të tërhequr vëmendjen tuaj.

4. Kushtojini vëmendje kur ajo ju ngacmon në një mënyrë të lehtë dhe miqësore. Kur një vajzë ju pëlqen, ajo mund t’ju ngacmojë për gjërat që thoni ose bëni. 

5. Shihni nëse ajo gjen menyra për të folur me ju. Ajo mund t’ju dergoje kerkese miqesie në rrjetet sociale, të flasë personalisht me ju çdo ditë ose t’ju dërgojë mesazhe pa ndonjë arsye specifike.

6. Shikoni sa shpejt i pergjigjet mesazheve apo telefonatave tuaja. Kjo eshte nje nga menyrat me te mira si te kuptosh nese i pelqen nje vajze. Nese ajo i pergjigjet direkt mesazheve tuaja WhatsApp (android/iPhone), apo rri edhe vone naten per te vazhduar biseden me ty, atehere eshte nje shenje e qarte qe i pelqeni.

7. Vereni nese shikon gjithmon apo vendos like, te story apo foto qe vendosni ne rrjetet sociale. Kjo eshte nje shenje e mire qe tregon interes nga ana e saj dhe qe shikon gjithmon ate qe ti ben.

8. Vini re nëse ajo ju pyet nese jeni te lidhur apo jo. Kur një vajzë ju pëlqen, ajo do të dëshirojë të dijë nëse jeni beqar, në mënyrë që të vendosë nëse do të flirtojë me ju. Ajo mund t’ju pyesë drejtpërdrejt nëse keni një të dashur, ose duke i ardhur anes muhabetit, apo provokuar.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Prsh mund te ngacmojë per nje film duke thënë: “me siguri e ke pare me te dashuren ate film”. Ju mund të shfrytëzoni këtë mundësi për të flirtuar duke thënë: “Nuk kam një të dashur, por me pelqen filmi. Nese deshiron mund te shkojme bashke?”.

9. Ki parasysh momentet qe mund te hiqet “sikur ka nevoje per ndihme”. Kur i pelqeni nje vajze, ajo mund të pretendojë se është në një situatë të vështirë për të vlerësuar reagimin tuaj. Për shembull, kur jeni jashtë, ajo mund të thotë eshtë ftohtë! Kjo është një mënyrë për t’ju kërkuar qe ti jepni xhupin tuaj. Ky eshte nje gjest i embel.

  • Në disa raste vajzat pretendojnë se nuk janë në gjendje të bëjnë diçka, për t’ju dhënë mundësinë t’i ndihmoni dhe qe te rrine me ju.
  • Kur ju ofroni ndihmë dhe vini re një reagim të zhgënjyer ose të irrituar nga ana e saj, atehere nuk ka interes per ju.

10. Vendosni ne prove interesin e saj duke i kërkuar ndihmë. Nëse ajo është gjithmonë pranë jush kur keni nevojë për të, mund ti pëlqeni.

  • Mos e përdorni shumë këtë qasje dhe mos kërkoni ndihmë për një pune që është shumë e vështirë, sepse ajo mund të mendojë se jeni dembel, jeni duke e testuar apo qe jeni i bezdisshem.

11. Vini re se si sillet ai me njerëzit e tjerë. Nëse një vajzë flirton me ju, kjo nuk do të thotë domosdoshmërisht se i pëlqeni. Mënyra më e mirë për të kuptuar nëse ajo po flirton vetëm me ju, apo nëse kjo nuk është sjellja e saj natyrale, është ta vëzhgoni atë kur është me njerëz të tjerë.

  • Nëse ajo ju trajton ndryshe nga njerëzit e tjerë atehere mund ti pelqeni.

Si te kuptosh nese i pelqen nje vajze: Tregojini drejtperdrejt interesin tuaj

1. Buzëqeshni asaj kur keni mundesine. Një buzëqeshje e natyrshme, e sinqertë është mënyra ideale për t’i bërë të ditur një vajze se ndiheni mire me te. Ju gjithashtu do t’i tregoni asaj se jeni një person i lumtur dhe duke qenë se lumturia është ngjitëse, ajo do të lidhë emocionet e saj pozitive me ju.

2. Filloni një bisedë me te. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të vlerësuar interesin e një vajze për ju. Kur flisni, kini kujdes për shenjat që mund te tregojne se i pëlqeni dhe vini re nëse ajo përdor një gjuhë të paksa romantike. 

  • Për të filluar një bisedë, mund të bëni një pyetje të hapur për shkollën, punën ose kulturën popullore. Ju thjesht mund të pyesni: “Çfarë mendon për këtë kenge?” apo “Si kalove sot?”

3. Mbani mend bisedat qe flisni. Nëse ju pëlqen një vajzë, përmirësoni shanset tuaja për ta fituar atë duke kujtuar disa detaje të asaj që ajo thotë. Dëgjoni me kujdes fjalët e saj, në mënyrë që t’i përdorni ato në të ardhmen.

  • Për shembull, nëse ajo ju tregon emrin e kengetarit të saj të preferuar, përmendni një nga këngët e tij herën tjetër që do të shihni njëri-tjetrin; asaj do t’i bëjë përshtypje që keni vënë re atë që i pëlqen.

4. Lërini vajzën të kuptojë se ju pëlqen. Bëjeni këtë vetëm nëse ju pëlqen vërtet dhe nëse mendoni se ajo ndjen te njejten gje per ju. Kjo eshte një qasje e guximshme dhe mënyra më e shpejtë për të arritur ne një lidhje.

  • Ju mund t’i tregoni asaj se jeni të interesuar për të duke i thënë: Të jesh shoqja jote është e mrekullueshme, por do të më pëlqente nëse mund të ishim më shumë se miq.

5. Kërkojini qe te dilni per ndonje xhiro a film. Nëse të pëlqen një vajzë, por nuk je i sigurt nëse ajo ndjen te njejten gje, mund të provosh duke thënë: kam degjuar per nje film te bukur, si thua te shkojme ta shikojme?. Nëse ajo thotë po, është e interesuar për ju. Nëse refuzon, mund ta ndryshoni shpejt temën e bisedës.

6. Kushtojini vëmendje sinjaleve që ajo ju dërgon. Bëni një hap prapa nëse mendoni se nuk i pelqeni, ose provoni të flirtoni nëse mendoni se interesi është i ndërsjellë.

7. Shmangni të menduarit e tepërt. Mendimi i tepërt për sjelljen e saj mund t’ju bëjë të fiksuar sepse do duhet ta fitoni atë, duke harruar se është shumë më e rëndësishme të përpiqeni ta njihni atë më mirë si person.

  • Në vend që të shpenzoni shumë kohë për të kuptuar nëse një vajzë ju pëlqen, shfrytëzoni rastin për të kaluar kohë me të dhe miqtë e saj herë pas here. Sigurohuni që qëllimet tuaja të jenë mjaft të qarta sepse mund te perfundoni ne zonen e miqve/friend zone.

Këshilla

 • Nëse një vajzë ju kërkon të dilni dhe të bëni diçka vetëm me të ose me një çift tjetër, ajo ndoshta po përpiqet t’ju tregojë se ka ndjenja për ju.
 • Nëse ajo është shumë e turpshme, ajo mund të mos ketë guximin të flasë personalisht me ju, por është e mundur që në internet të gjeje forcën për ta bërë këtë. Nëse ajo ju dërgon mesazhe në internet, por tërhiqet kur ju sheh, ajo ndoshta ju pëlqen, por nuk mund t’ju tregojë personalisht.