Si te krijosh ikona nga imazhet

Si te krijosh ikona nga imazhet

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te krijosh ikona nga imazhet. Ky mund te duket nje operacion i komplikuar por me ndihmen e disa programeve apo sherbimeve online, ju mund te realizoni qellimin tuaj ne disa klikime. Ne kete menyre mund te krijoni ikona te personalizuara duke u nisur nga nje imazh dhe pastaj mund ti perdorni edhe ne vend te ikonave standarte te kompjutrit Windows ose Apple. Per te gjitha detajet, vazhdoni lexoni me tej.

Permbajtja

Programe per te krijuar ikona nga imazhet

Le të fillojmë duke parë disa programe të mira për kompjuterin tuaj që ju lejojnë të krijoni ikona të shkëlqyera, më pas do të kalojmë edhe te sherbimet online apo app për telefonat dhe tabletët.

icofx (Windows)

Si te krijosh ikona nga imazhet

Nëse do të dish se si te krijosh ikona nga imazhet me format JPG duke perdoruar një kompjuter Windows, atehere një nga zgjidhjet më të mira që mund të rekomandojme është icofx. Ky eshte një program shumë praktik që kërkon një pagesë prej 29,99 dollarë. për licencën bazë, por ofron një periudhë prove 10-ditore falas.

Për të qenë në gjendje ta përdorni, hapi i parë që duhet të bëni është të lidheni me faqen e internetit te icofx dhe të klikoni në butonin Shkarko tani/Download now, në mënyrë që të shkarkoni programin në kompjutrin tuaj. Në fund të shkarkimit, hapni file e marrë duke klikuar dy herë mbi të, shtypni Po dhe OK për të konfirmuar gjuhën, më pas vendosni shenjen ne kutinë në lidhje me pranimin e kushteve të përdorimit dhe për të përfunduar konfigurimin, klikoni mbi Instalo/Install dhe Përfundo/Finish.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Tani hapni programin dhe përdorni një nga opsionet e shumta për të zgjedhur nëse do të krijoni një ikonë të re për WindowsMaccelular ose një tregues të miut. Ne këtë shembull, do t’ju tregojme se si të krijoni një ikonë per kompjuter Windows.

Zgjidhni artikullin Hapni një skedar ekzistues/Apri un file esistente, më pas zgjidhni imazhin nga memoria dhe pasi të zgjidhni, hapeni atë. Pasi të bëhet kjo, programi ju pyet se çfarë dëshironi të bëni me të, më pas zgjidhni artikullin Krijo një ikonë Windows nga imazhi/Crea un’icona di Windows dall’immagine për ta bërë qe të konvertohet automatikisht (pranoni ndryshimin e madhësisë së imazhit nëse është e nevojshme).

Do të duhen disa sekonda për të krijuar një file ikonë nga një imazh, pastaj do te mund ta modifikoni me mjetet e ndryshme të editimit të pranishëm, ose ta ruani duke shtypur menunë File dhe më pas Save As/Salva con nome. Formati i parazgjedhur është ikona Windows (.ico). Ne te njejten menyre por duke zgjedhur arsyen pse e doni ikonen, mund te krijoni ikonat e deshiruara.

Image2Icon (Mac)

Si te krijosh ikona nga imazhet

Nese keni një kompjuter Apple/Mac, atehere mund të drejtoheni te Imag2Icon. Është falas (por ofron opsione me pagesë për të zhbllokuar veçori shtesë), super i lehtë për t’u përdorur dhe rezultatet përfundimtare janë të garantuara. 

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për ta perdorur, lidhuni me faqen e Mac App Store dhe instaloni atë duke klikuar në butonin Merr/Get/Ottieni dhe duke futur fjalëkalimin e Apple ID ose duke përdorur Touch ID.

Më pas, nisni aplikacionin dhe tërhiqni imazhin që dëshironi të shndërroni në një ikonë në dritaren e tij që shfaqet në desktop. Nëse dëshironi të hiqni sfondin, klikoni në butonin Heqja e sfondit/Rimozione sfondo poshte manjtaz dhe përdorni shiritin e rregullimit që shihni të shfaqet për të vendosur shkallën e transparencës.

Në këtë pikë, zgjidhni modelin/tamplate që preferoni midis atyre në listën në të djathtë, klikoni në butonin Export/Esporta (i cili është gjithmonë në të djathtë) dhe zgjidhni formatin e synuar nga ato të disponueshme. Kaq ishte.

Nëse dëshironi, mund të aplikoni gjithashtu ikonën e sapokrijuar drejtpërdrejt në elementin e perkates. Për ta bërë këtë, tërhiqni gjithashtu dosjen ose skedarin në të cilin dëshironi të aplikoni personalizimin në fjalë, në dritaren e programit, pasi te tërhiqni imazhin nga i cili do të gjeneroni ikonën dhe kjo është e gjitha.

Nëse më pas dëshironi të aplikoni personalizime të mëtejshme në ikonë, shtypni butonin me shiritat e rregullimit lart djathtas dhe përdorni rrëshqitësit e bashkangjitur në menunë që është hapur për të rregulluar orientimin, zmadhimin dhe shkallën e rrotullimit të ikonës.

Programe të tjera për të krijuar ikona nga imazhet

Si te krijosh ikona nga imazhet

Nese nuk ju pëlqyen zgjidhjet që kemi propozuar deri tani, atehere le t’i hedhim një sy disa programeve të tjerë për të krijuar ikona nga imazhet.

  • PixelToolbox (Windows) eshte një program për të krijuar ikona nga imazhet (është plotësisht falas) pak i vjetëruar, por që ju lejon të krijoni ikona nga e para duke përdorur imazhet tuaja ose mjetet grafike të ofruara.
  • IconWorkshop (Windows) eshte nje program i shkëlqyer që ju lejon të krijoni ikona për çdo lloj pajisjeje. E disponueshme në versionin e provës 30-ditore, ndërsa çmimi i blerjes është 69 euro.
  • Greenfish Icon Editor Pro (Windows) edhe këtu mund të krijoni të gjitha llojet e ikonave apo të modifikoni lehtësisht imazhe.

Si te krijosh ikona nga imazhet online

Si te krijosh ikona nga imazhet

Nëse burimet e mësipërme nuk ju kanë bindur sepse nuk deshironi te instaloni programe të reja në kompjuterin tuaj, atëherë provoni Iconizer.net.

Është, në fakt, një shërbim online pa kosto dhe i përdorshëm drejtpërdrejt nga shfletuesi pa pasur nevojë të shkarkoni dhe instaloni absolutisht asgjë në kompjuter. Ju lejon të krijoni ikona të personalizuara duke filluar nga fotot dhe imazhet dhe përfshin një editor plot opsione, për të aplikuar personalizimet më të ndryshme.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Per ta perdorur lidhuni me faqen kryesore të shërbimit, klikoni në fushën Kliko për të zgjedhur skedarin/Click to select file në fund dhe zgjidhni imazhin në kompjuterin tuaj që dëshironi ta shndërroni në një ikonë, më pas shtypni butonin Ngarko/Upload për ta ngarkuar atë në faqe.

Nëse imazhi që keni ndërmend të transformoni në një ikonë është online, mund ta ngarkoni gjithashtu direkt nga interneti, duke vendosur shenjen ne kutinë pranë shkrimit From Web (http only) dhe duke ngjitur linkun përkatës në fushën përkatëse.

Pasi të përfundojë ngarkimi, do të gjendeni përballë editorit përmes të cilit mund të modifikoni ikonën tuaj. Më pas përdorni veglat në shiritin anësor ne të majtë për të zgjedhur formatin përfundimtar të ikonës, për të aplikuar sfondin transparent, për të rrotulluar imazhin dhe për të bërë të gjitha ndryshimet e tjera të ndryshme dhe të mundshme. Në të djathtë mund të shikoni paraprakisht ndryshimet e bëra në ikonë.

Kur të përfundojnë modifikimit, shtypni butonin Shkarko/Download në fund të ekranit dhe ikona e krijuar dhe e personalizuar do të shkarkohet menjëherë në kompjuterin tuaj. 

Krijo ikonë nga imazhi: Android

Nese nuk ju pelqejne ikonat e paracaktuara të Android, atehere le të shohim një aplikacion që do t’ju lejojë t’i ndryshoni ato praktikisht në çdo mënyrë. Po flasim per Any icon, i disponueshme si Cambia icone në Play Store.

Pasi të keni shkarkuar aplikacionin, thjesht hapeni atë dhe zgjidhni cilin app planifikoni të modifikoni. Duke trokitur mbi të, fillimisht mund të bëni disa ndryshime stilistike në versionin aktual. Megjithatë, nëse doni të krijoni një me imazhin tuaj, atëherë trokitni lehtë mbi butonin + dhe më pas zgjidhni artikullin Image/Immagine.

Merrni skedarin që ju intereson nga memoria e pajisjes suaj, priteni dhe rrotullojeni siç e shihni të arsyeshme, më pas shtypni artikullin Përdor/Utilizzo ose Opsionin 2 për të krijuar ikonën. E para krijon një të rrumbullakosur, e dyta, drejtpërdrejt nje me imazhin si e keni ngarkuar. Ato që krijoni janë shkurtore për aplikacionin origjinal, kështu që do t’ju duhet të hiqni ikonën e aplikacionit dhe ta zëvendësoni atë me shkurtoren për të marrë rezultatin që dëshironi.

Krijo ikonë nga imazhi: iPhone

Nese keni një iPhone ose një iPad dhe dëshironi të krijoni ikona qe ti perdorni ne telefon, atehere gjëja më e thjeshtë që mund të bëni është të mbështeteni në aplikacionin e parazgjedhur Komandat dhe të krijoni lidhje të personalizuara (me ikona qe mund ti zgjedhni lirisht nga galeria e pajisjes suaj).