Si te hapesh nje file ePub

Si te hapesh nje file ePub

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te hapesh nje file ePub. Para se gjithash duhet te themi se ePub (shkurtim per electronic publication/publikim elektronik) eshte nje format per publikimin e librave dixhital dmth eBooks (libra elektronik qe hapen permes kompjutrit ose telefonit). Per te hapur nje file ePub, gjithçka që duhet të bëni është të shkarkoni një nga aplikacionet e shumta të përshtatshme për këtë qëllim dhe ta instaloni në kompjuterin tuaj. Ka shume qe jane falas, për Windows, per Mac/Apple dhe Linux, por edhe per telefon Android apo iPhone. I gjeni ato me poshte.

Permbajtja

Si te hapesh nje file ePub: ne Kompjuter

Le të fillojmë me disa programe falas që ju lejojnë të lexoni (në disa raste edhe të organizoni ose konvertoni) libra elektronikë/eBooks në formatin ePub, në kompjuter Windows, Mac/Apple dhe kompjuter Linux.

Calibre (Windows/macOS/Linux)

Si te hapesh nje file ePub

Nëse do te dish se si te hapesh nje file ePub ne kompjuter me Windows 10, ose në versione të tjera të sistemit operativ Microsoft apo edhe në Mac apo Linux, atehere Calibre është sigurisht zgjidhja më e përshtatshme për ju.

Ky eshte softueri më i mirë falas për menaxhimin e librave elektronikë sepse ju lejon të lexoni, katalogoni, konvertoni dhe sinkronizoni ato me lloje të ndryshme pajisjesh (lexues eBook dhe tableta). 

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për ta shkarkuar atë në kompjuterin tuaj, lidhuni me faqen zyrtare të internetit, shkarkoni versionin më të përshtatshëm për sistemin tuaj operativ (duke klikuar në ikonën e duhur) dhe instaloni duke ndjekur udhëzimet.

Ajo që Caliber do t’ju prezantojë është një ndërfaqe jashtëzakonisht e lexueshme, veçanërisht për sa i përket funksionalitetit. Në krye do të gjeni listën e operacioneve të disponueshme, duke përfshirë Shto libra përmes të cilave mund të plotësoni bibliotekën tuaj dixhitale ose nëse keni vënë re ndonjë gabim shtypi, për shembull në titull, mund ta rregulloni duke përdorur Modifica Metadati/Edit Metadata.

Me butonin Converti Libri/Convert Books mund të kaloni lehtësisht nga një format në tjetrin ndërsa funksioni Merr libra/Ottieni Libri/Get books ju lejon të kërkoni dhe blini librat e preferuar të kërkueshëm sipas autorit, titullit ose dyqanit. Gjithashtu mund te fshini nje liber nga biblioteka juaj virtuale duke përdorur Hiq librin/Rimuovi Libro ose nëse keni ndërmend të aplikoni ndryshime në skedar, mund ta bëni këtë duke përdorur Modifiko librin/Modifica Libro.

Siç mund ta shihni, përdorimi i Caliber është vërtet i thjeshtë dhe falë të gjitha funksioneve që aplikacioni ju vë në dispozicion, mund të bëni një numër të madh ndryshimesh sipas shijeve tuaja. Ju gjithashtu mund t’i konvertoni librat tuaj elektronikë në dhe nga formate të ndryshme skedarësh.

Programe të tjera për të hapur skedarët ePub në kompjuter

Si te hapesh nje file ePub

Duke qëndruar në temën e programeve falas, me poshte keni nje liste me programe te pershtatshme per kompjutrat Windows dhe Mac/Apple.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • NeatReader (Windows/macOS): me të do të lexoni, shënoni dhe menaxhoni ePub si kurrë më parë. Kjo është motoja e NeatReader, një aplikacion që mund të përdoret si për sistemet Windows ashtu edhe për macOS që do t’ju lejojë të hapni skedarët tuaj ePub me thjeshtësi ekstreme falë një ndërfaqe thelbësore, por efektive. Në fakt, ju vetëm duhet të instaloni aplikacionin dhe klikoni mbi Shto librin/Add Book për të shtuar dhe më vonë për të hapur skedarin tuaj ePub. Në të njëjtën kohë do t’ju lejojë të nënvizoni pjesët e tekstit që ju interesojnë, të përpiloni shënime apo edhe të përktheni në anglisht dhe të kërkoni në internet për pjesët e treguara të tekstit. NeatReader është një aplikacion falas, por ai gjithashtu vjen me një abonim vjetor prej 19,99 dollarë e cila do t’ju lejojë të merrni 10 GB hapësirë ​​për ruajtjen e skedarëve tuaj dhe veçori të tjera, si p.sh. mundësinë për të zgjedhur temën (për shembull atë të errët) për lexim.
  • Freda (Windows): nëse ajo që dëshironi është një lexues i gjithanshëm dhe falas ePub, Freda me siguri e vendos veten si një mundësi e shkëlqyer falas për të hapur skedarët tuaj ePub, por edhe MOBI, FB2, HTML dhe TXT. Një veçori tjetër e Fredës është ajo e aftësisë për të personalizuar karakteret e tekstit, si dhe për të kuptuar dhe riprodhuar paraqitjen e formatimit të skedarit. Përveç kësaj, ju mund të hyni drejtpërdrejt në ePub-in tuaj nga Dropbox dhe OneDrive nëse nuk gjeni diçka që ju përshtatet drejtpërdrejt nga faqet për të shkarkuar libra elektronikë falas.
  • EPUB Reader (Windows): aplikacion i aftë për të kombinuar si thelbin e grafikës intuitive ashtu edhe multifunksionalitetin e një lexuesi që ju lejon të kryeni veprime të shumta në skedarin tuaj. Së pari, do t’ju lejojë jo vetëm të hapni skedarë ePub, por edhe të lexoni formate të shumta si MOBI, PDF, FB2, CBR dhe TXT dhe të shtoni shënime, të nënvizoni pjesët përkatëse, të zgjidhni madhësinë dhe fontin e shkronjave. Ju gjithashtu mund të tregoni mënyrën e shfaqjes së faqeve (të dyfishta ose të vetme), por edhe për të vendosur temën (ditë, natë).

Si te hapesh nje file ePub: Online

Nëse jeni duke kërkuar për diçka alternative, të lehtë dhe të shpejtë për të hapur skedarë ePub në internet që nuk përfshin shkarkime të asnjë lloji, por që në të njëjtën kohë mund të përdoret plotësisht pa pagesë, atëherë me poshte do ju tregoj disa platforma dhe sajte që janë të përshtatshme për qëllimin tuaj. 

GroupDocs

Si te hapesh nje file ePub

GroupDocs është një platformë ku mund të shikoni, inspektoni, konvertoni të gjithë skedarët tuaj, por mbi të gjitha, është krejtësisht falas për t’u përdorur. Në shikim të parë do të kuptoni numrin e madh të formateve me të cilat është e përputhshme kjo platforme. Megjithate ne do ju tregojme se si të përdorni GroupDocs për të hapur skedarët ePub direkt nga shfletuesi (prsh Google Chrome).

Pasi të hapet faqja kryesore e sajtit dhe tani qe jeni ne menune Viewer, ngarkoni skedarin ePub që dëshironi të shikoni duke klikuar në ikonën e rese me shigjetën drejtuar lart dhe më pas në dokumentin, të cilin do ta zgjidhni me anë të Open/Apri.

Pasi të përfundojë ngarkimi, mund të hapni skedarin tuaj ePub dhe ta shikoni pa probleme. Për më tepër, ju gjithashtu mund të shkarkoni një kopje në formatin PDF ose ZIP dhe ta dërgoni skedarin tuaj direkt për printim nese doni.

Gjithashtu mund te shkoni te faqa fviewer ose te faqa epubonlinereader.

Si te hapesh nje file ePub: ne Telefon Android

Nëse keni nevojë për një aplikacion/app për të hapur skedarë ePub në telefonin (ose tabletin) tuaj Android, atëherë mund te provoni ato qe gjeni me poshte.

ReadEra

Si te hapesh nje file ePub

ReadEra është një lexues falas që do t’ju lejojë të hapni skedarët tuaj ePub në një mënyrë shumë komode. ReadEra, synon t’i ofrojë lexuesit një përvojë të paktën relaksuese pa e shqetësuar atë me reklama invazive dhe pa imponuar blerje të brendshme, për më tepër ndërfaqja i jep vetes një model organizimi jashtëzakonisht efikas që lejon, përmes menysë anësore, të identifikojë lehtësisht Librat e preferuar, ata Për të lexuar, Libra tashmë të lexuar, ose duke bërë një dallim sipas autorëvekoleksionevedosjeveformateve. Duke folur për këto, aplikacioni mbështet formate të shumta duke përfshirë PDFDOCDOCXRTFMOBIAZW3DJVUFB2TXTODT dhe CHM.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Per ta instaluar thjesht shkoni në Play Store dhe kërkoni për ReadEra. Pasi të dalloni ikonën e librit portokalli në një sfond blu, trokitni lehtë mbi Instalo për të shkarkuar aplikacionin. 

Kur hapni aplikacionin, ai do t’ju kërkojë leje për të gjetur të gjithë librat dhe dokumentet e disponueshme në pajisjen tuaj. Shtypni butonat Gjej dhe lejo në mënyrë që aplikacioni të gjejë skedarin ePub.

Në këtë pikë, gjithçka që duhet të bëni është të prekni skedarin ePub për ta hapur dhe për ta parë ate. Mund t’i shtoni skedarët tuaj te të preferuarat për t’i gjetur më shpejt ose nëse keni disa skedarë në dispozicion, menuja në të majtë do t’ju lejojë të kërkoni për atë që ju intereson.

Aplikacione të tjera për të hapur skedarët ePub në telefon Android

Si te hapesh nje file ePub

Nëse propozimet per telefon android nuk ju kanë bindur në një mënyrë të veçantë, atehere mund të merrni parasysh ato që do t’ju rendis me poshte.

  • Eboox Reader: ndër lexuesit ePub me ndërfaqen më miqësore për përdoruesit, gjejmë edhe Eboox Reader. Aplikacioni është falas dhe pa reklama që mund të shqetësojnë leximin, gjë që lehtësohet shumë edhe nga mundësia e zgjedhjes së modalitetit të natës. Ai mbështet formate të ndryshme si arkivat FB2, ePub, DOC, MOBI, PRC, TXT, RTF, ODT, HTML dhe ZIP.
  • Google Play Books: Google Play Books, nuk është vetëm një nga lexuesit më të përdorur, por edhe një nga ata të zgjedhur thjesht për të blerë drejtpërdrejt vëllimet që dëshironi, duke përfshirë romane ose edhe libra audio. Në të vërtetë, ky aplikacion ju lejon të lexoni librat tuaj, por edhe të dëgjoni librat tuaj audio kudo që dëshironi.
  • Lithium: EPUB Reader: është një lexues i shkëlqyer ePub, i lehtë për t’u përdorur dhe falas (i disponueshëm edhe në versionin e tij PRO me pagesë). Me Lithium mund të vendosni paraqitjen e faqeve sipas llojit të leximit që dëshironi të merrni, temës sipas ngjyrave të disponueshme, madhësisë së tekstit dhe shtrirjes. Ju gjithashtu mund të nënvizoni fjalët ose fjalitë që dëshironi ose edhe t’i nënvizoni, kopjoni dhe shpërndani ato.

Si te hapesh nje file ePub: ne iPhone

Tani le te shikojme se si te hapesh nje file ePub ne iPhone ose iPad. Me poshte do gjeni nje liste me aplikacione ku mund te zgjidhni sipas deshires ate qe i pershtatet me mire nevojave tuaja.

Yomu

Yomu jo vetëm që do të thotë: të lexosh, në japonisht, por është edhe emri i një prej lexuesve ePub më të përdorur dhe mbi të gjitha falas. Aplikacioni mbështet formatet ePubMOBIPRCAZRAZW3KF8CBZCBR dhe PDF duke ju lejuar të vizatoni drejtpërdrejt disa nga faqet më të mira të librave elektronikë falas. 

Për të shkarkuar Yomu, shkoni te App Store dhe shkruani Yomu në seksionin e kërkimit. Pasi të dalloni ikonën e hapur të librit të bardhë në një sfond të zi, trokitni lehtë mbi Get/Merr dhe konfirmoni identitetin tuaj duke përdorur Face IDTouch ID ose fjalëkalimin tuaj të Apple ID.

Pasi të hapet aplikacioni, lëvizni duke rrëshqitur majtas për të zbuluar veçoritë e Yomu ose shtypni Kapërce/Salta/Skip për të shkuar drejtpërdrejt te funksionet e lexuesit dhe më pas prekni butonin jeshil me fjalën Le të fillojmë/Iniziamo. Duke përdorur shenjën + në krye, ju mund të zgjidhni rrugën nga e cila do të merrni skedarin në fjalë, në fakt pasi të ridrejtoheni në shtegun e zgjedhur, mund të zgjidhni skedarin duke shtypur Hap/Apri/Open dhe Import.

Në seksionin Panoramica mund të prekni ikonën e lapsit për të riemërtuar librin ose për të korrigjuar emrin e autorit, për të shtuar botuesin dhe gjithashtu burimin nëse nuk është i pranishëm. Në seksionin Shënime/Annotazioni, mund të grumbulloni të gjitha shënimet që mund të shkruani gjatë leximit duke mbajtur thjesht shtypur tekstin dhe duke zgjeruar shiritin për të nxjerrë në pah pjesën që ju intereson. Në këtë mënyrë mund ta kopjoni, ta theksoni, ta përktheni, ta shpërndani dhe të aplikoni një shënim.

Dhe këtu e keni skedarin tuaj ePub në bibliotekën tuaj. Për ta hapur, thjesht prekni titullin dhe mund të filloni të lexoni.

Aplikacione të tjera për të hapur skedarët ePub në iPhone

Nese mendoni se propozimet për iPhone/iPadOS janë më pak funksionale se ato të propozuara në platformat e tjera, atehere mund t’ju ofroj disa alternativa që i kemi treguar tashmë, por që mund të përdoren edhe në këtë lloj pajisjeje.

  • Apple Books: Duke qenë një aplikacion i parainstaluar tashmë nga sistemi, nuk duhet të jetë e nevojshme që ju ta shkarkoni.
  • Google Play Books: Google Play Books disponohet gjithashtu në Apple App Store, i cili ndjek në mënyrë të përsosur atë që ofrohet në Android.
  • EPUB Reader-Neat: është një aplikacion i disponueshëm edhe për iPhone dhe iPad, që ofron të njëjtin funksionalitet si per Android.