Si te kthesh nje file ePub ne PDF

Si te kthesh nje file ePub ne PDF

Ne kete udhezues do ju shpjegojme se si te kthesh nje file ePub ne PDF. Ne fakt, ePub eshte nje nga formatet qe mund te kene librat elektronik, te quajtur ndryshe eBooks, te cilet shkarkohen nga interneti per tu lexuar ne telefon apo tablet. Nese paisja juaj nuk i hap, apo per ta pasur me te thjeshte modifikimin, atehere ju mund ti ktheni ne format pdf. Me poshte do te gjeni programe per kompjuter, sherbime ne internet dhe aplikacione per telefon, te cilat e bejne kthimin nga ePub ne PDF, ne menyre shume te thjeshte.

Permbajtja

Si te kthesh nje file ePub ne PDF: nga Kompjutri

Si te kthesh nje file ePub ne PDF

Programi më i plotë dhe më i besueshëm për të kthyer nje file ePub në PDF është Calibre. Është falas dhe i pajtueshëm me Windows, macOS dhe Linux, i cili ju lejon të menaxhoni bibliotekën tuaj dixhitale në 360 gradë. Duke përdorur atë, ju mund të lexoni libra elektronikë direkt në kompjuterin tuaj dhe më saktë, të konvertoni formate të ndryshme të librave elektronikë me njëri-tjetrin.

Për të shkarkuar Caliber në kompjuterin tuaj, lidhuni me faqen zyrtare te programit, klikoni në logon e sistemit operativ të instaluar në kompjuterin tuaj dhe zgjidhni lidhjen Shkarko Calibre/Download Calibre në faqen që hapet.

Kur shkarkimi të përfundojë, nëse përdorni Windows, hapni file.exe të marrë, vendosni shenjën pranë artikullit Unë pranoj kushtet në Marrëveshjen e Licencës/I accept the terms in the License Agreement dhe përfundoni konfigurimin, fillimisht duke klikuar në butonin Install dhe më pas në Po dhe Finish.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nëse përdorni nje kompjuter macOS, hapni paketën.dmg që përmban Caliber dhe tërhiqeni ikonën e programit te dosja e aplikacioneve macOS. Më pas, nisni softuerin duke klikuar me të djathtën në ikonën e tij, duke zgjedhur artikullin Hap/Apri/Open nga menuja që shfaqet dhe duke shtypur butonin Hap/Apri/Open në dritaren që shfaqet, në mënyrë që të kapërceni kufizimet e vendosura nga Apple në softuer nga certifikatat jo-zhvilluesish. (operacion që duhet të kryhet vetëm në fillimin e parë).

Tani, pavarësisht nga sistemi operativ i përdorur, prisni që dritarja Caliber të jetë e dukshme në desktop, pastaj ndiqni procedurën fillestare të konfigurimit të softuerit. Bëhet fjalë për vendosjen e gjuhës në të cilën do të përdoret programi, zgjedhja e dosjes në kompjuter në të cilin mund të ruani libra dhe të specifikoni modelin e eBook reader ose tabletit që keni.

Pasi të keni përfunduar hapat e mësipërm, klikoni në butonin Shto libra/Aggiungi libri që ndodhet lart majtas dhe zgjidhni librat e formatit ePub që dëshironi të konvertoni në PDF.

Prandaj, prisni që procedura e importimit të përfundojë (nuk duhet të zgjasë shumë), zgjidhni librat që do të shndërrohen në PDF nga biblioteka e Caliber duke mbajtur të shtypur butonin Ctrl (në Windows) ose butonin cmd (në macOS) dhe duke klikuar mbi elementet e interesit tuaj dhe më pas shtypni butonin Converti libri/Convert books që ndodhet lart majtas.

Në dritaren që hapet, zgjidhni artikullin PDF nga menuja rënëse Output që ndodhet lart djathtas dhe për të optimizuar përmbajtjen e librit elektronik në formatin PDF, shkoni te seksioni Output PDF që ndodhet në shiritin anësor të majtë; vendosni shenjën pranë artikullit Injoroni madhësinë e letrës të vendosur në profilin e daljes/Ignora le dimensioni del foglio impostate nel profilo di output dhe sigurohuni që artikulli Madhësia e letrës/Dimensione del foglio në menynë rënëse të jetë vendosur ne Letter.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Më pas, vendosni madhësinë e paracaktuar të shkronjave/Dimensione predefinita dei caratteri dhe Dimensione caratteri a spaziatura fissa një vlerë midis 14 dhe 20 (ose në çdo rast në një vlerë që nuk është shumë e lartë, përndryshe do të merrni PDF me shkrim gjigant), më pas shkoni te seksioni i konfigurimit të faqes/Imposta pagina dhe vendosini të gjitha kufijtë në një vlerë prej 50.

Në këtë pikë, klikoni në butonin OK që ndodhet poshtë djathtas, prisni disa sekonda që procedura e konvertimit të përfundojë dhe merrni rezultatin përfundimtar.

Në fund të konvertimit, për të hyrë në librat tuaj në formatin PDF, zgjidhni titullin e tyre në bibliotekën e Caliber dhe klikoni mbi artikullin Kliko për të hapur/Fare clic per aprire në shiritin anësor të djathtë. Dosja ku u ruajt eBook në format PDF do të hapet dhe më pas mund ta hapni, kopjoni ose zhvendosni skedarin sipas dëshirës tuaj.

Nëse madhësia e shkronjave ose trashësia e kufijve në skedarin PDF nuk ju bindin, mund ta përsërisni konvertimin me Caliber duke vendosur parametra të ndryshëm nga ata që tregova më parë.

Si te kthesh nje file ePub ne PDF: Online

Nese nuk ju pëlqen të instaloni programe të tjera në kompjuter, apo aplikacione ne telefon, atehere mund te transformoni nje file ePub në PDF, ne internet, duke perdorur shfletuesin e telefonit ose kompjutrit (prsh google chrome, safari etj). Duhet të theksohet gjithashtu se privatësia e përdoruesit zakonisht mbrohet, pasi të dhënat e ngarkuara hiqen nga serverët e kompanive pas disa orësh.

Online Convert

Si te kthesh nje file ePub ne PDF

Tani le te shikojme se si te kthesh nje file ePub ne PDF me Online Convert. Është një konvertues gjithçka-në-një që ju lejon të konvertoni jo vetëm libra elektronikë, por edhe fotografi, skedarë muzikorë, video, dokumente zyre dhe shumë lloje të tjera skedarësh. Ju lejon të ngarkoni skedarë të mëdhenj deri në 100 MB. Për të kapërcyer këtë kufi, duhet të regjistroheni për shërbimin dhe të abonoheni në një nga planet me pagesë (me çmime që fillojnë nga 6 euro/muaj) që ju mundëson gjithashtu të merrni funksione të tjera shtesë.

Për të qenë në gjendje të përdorni Online Converter, shkoni në faqen kryesore të shërbimit, klikoni në butonin Zgjidh skedarin/Seleziona file dhe zgjidhni skedarin ePub të interesit tuaj. Ju gjithashtu mund ta shkarkoni skedarin nga Google Drive, Dropbox ose duke siguruar URL-në duke klikuar në linket e duhura.

Nëse është e nevojshme, rregulloni gjithashtu opsionet në lidhje me konvertimin, duke ndërhyrë në fushat dhe menutë rënëse që gjeni në seksionin e cilësimeve opsionale/Impostazioni opzionali të vendosura në fund; mund të optimizoni dokumentin sipas pajisjes së leximit, mund të ndryshoni titullin, autorin etj.

Më në fund, klikoni butonin Avvia conversione/Start Conversion. Pasi të përfundojë procesi i konvertimit, shkarkimi i skedarit do të fillojë automatikisht. Nëse kjo nuk ndodh, mund të detyroni shkarkimin e dokumentit të daljes duke klikuar butonin Shkarko/Download i dukshëm në ekran.

Zgjidhje te tjera për të kthyer nje file ePub në PDF online

Si te kthesh nje file ePub ne PDF

Nese po kërkoni zgjidhje të tjera për të transformuar nje file ePub në PDF duke vepruar nga shfletuesi ne internet, atehere me poshte do gjeni disa zgjidhje te tjera qe mund t’ju ndihmojne.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • ZamZar: është një konvertues i njohur në internet që mbështet shumicën e dokumenteve dhe skedarëve multimedialë dhe ju lejon të redaktoni deri në 5 dokumente njëkohësisht, me një limit ngarkimi prej 100 MB. Për të kapërcyer këto kufizime, duhet të abonoheni në një abonim me pagesë (me kosto duke filluar nga 8 euro/muaj).
  • CloudConvert: nje shërbim falas në internet që nuk kërkon regjistrim, i cili ju lejon të konvertoni ePub në dokumente PDF dhe të veproni në lloje të ndryshme skedarësh të tjerë. Megjithatë, duhet të theksohet se ju lejon të bëni deri në 25 konvertime në ditë. Për të kapërcyer këtë kufi, duhet të blini një nga paketat speciale (me kosto duke filluar nga 9.76 euro).
  • Free File Converter: ky është një tjetër shërbim krejtësisht falas që ju lejon të konvertoni skedarët që i janë futur në një mënyrë mjaft të thjeshtë dhe të shpejtë. Është falas, nuk kërkon regjistrim dhe është gjithashtu mjaft intuitiv.
  • Convertio: eshte nje konvertues i mire, i cili lejon jo vetem kthimin e file ePub ne PDF, por edhe shume formate te tjera si video, audio, imazhe, dokumente etj.

Si te kthesh nje file ePub ne PDF: me Aplikacione per Telefon

Nese deshironi te instaloni nje aplikacion ne telefonin tuaj per te bere kthimin e nje file ePub ne PDF, atehere me poshte do te gjeni aplikacionet me te mira per telefon Android dhe iPhone.

File Converter (Android/iPhone/iPadOS)

Nëse keni një telefon Android ose një iPhone, mund ta konvertoni ePub në PDF duke përdorur aplikacionin Ebook Converter, i cili është falas dhe ju lejon të kryeni operacionet më të ndryshme të konvertimit, kështu që mund ta përdorni jo vetëm në eBooks, por edhe në skedarë audio, video etj. Është shumë i lehtë për t’u përdorur dhe është gjithashtu mjaft i shpejtë. Vini re se ofrohen blerjet përmes aplikacionit (me çmime që fillojnë nga 1,99 euro/javë) për të zhbllokuar konvertimin në grup dhe veçori të tjera shtesë.

Për të qenë në gjendje ta përdorni, shkarkoni dhe instaloni aplikacionin në pajisjen tuaj duke vepruar si më poshtë: nëse jeni duke përdorur nje telefon Android, vizitoni Play Store dhe shtypni butonin Instalo; nëse jeni duke përdorur iPhone/iPadOS, shkoni te App Store, shtypni butonin Merr, më pas butonin Instalo dhe autorizoni shkarkimin përmes Face IDTouch ID ose fjalëkalimin Apple ID. Më pas, hapni Ebook Converter duke zgjedhur ikonën e tij që është shtuar në ekranin bazë.

Tani që jeni duke parë ekranin kryesor të aplikacionit, jepni Ebook Converter çdo leje që mund të kërkojë, zgjidhni opsionin Convertitore di ebook/Ebook Converter dhe shtypni butonin (+) që ndodhet në fund djathtas për të treguar vendndodhjen nga ku do të shkarkohet skedari për t’u konvertuar dhe për të zgjidhur dokumentin.

Më pas zgjidhni formatin PDF nga lista, shtypni butonin fillo konvertimin/avviare la conversione/start conversion që ndodhet në fund dhe prisni që procesi i konvertimit të përfundojë, më pas vendosni se ku ta ruani skedarin.

Nëse dëshironi, përpara se të vazhdoni me konvertimin, mund të ndërhyni në cilësimet e skedarit dalës, duke shtypur ikonën e rrotës së ingranazhit që gjeni pranë artikullit Cilësimet/Impostazioni/Settings në ekranin e mësipërm dhe duke rregulluar parametrat e ndryshëm të disponueshëm (meta të dhënat, kodimi, etj) nëpërmjet opsioneve të disponueshme.

Aplikacione të tjera për të kthyer nje file ePub në PDF ne telefon

Nëse jeni duke kërkuar për aplikacione të tjera me anë të të cilave mund të konvertoni librat tuaj elektronikë ePub në dokumente PDF, mund të provoni edhe zgjidhjet që kam përfshirë në listën e mëposhtme.

  • PDF to EPUB — Free E-Book Converter (Android): aplikacion falas vetëm për pajisjet Android që ju lejon të konvertoni dokumentet PDF në ePub dhe formate të tjera specifike për Ebook, por edhe të bëni të kundërtën. Është e lehtë për t’u përdorur dhe është falas.
  • Ebook Converter (Android): eshte një aplikacion tjetër për pajisjet Android vetëm për të kryer operacione konvertimi në skedarë në formatin ePub dhe më shumë. Në thelb është falas, por ofrohen blerjet brenda aplikacionit (me çmime që fillojnë nga 1.06 euro) për të zhbllokuar të gjitha funksionet e ofruara.
  • Konvertuesi Ebook (iPhone/iPadOS): eshte nje aplikacion vetëm për iPhone dhe iPad që ju lejon të transformoni dokumentet ePub në PDF dhe në të gjitha formatet më të zakonshme në të cilat shpërndahen librat dixhitalë. Është falas, por ofron blerje brenda aplikacionit (me një kosto bazë prej 4,4 euro/muaj) për të zhbllokuar veçori shtesë.