Libra audio falas

Libra audio falas

Ne kete udhezues do te flasim per libra audio falas, te cilet mund ti gjeni ne internet. Ne fakt ato jane file audio (regjistrime me zë) ne format MP3, qe mund te degjohen nga paisjet tuaja elektronike dhe permbajne vepra te ndryshme letrare nga te gjitha llojet. Leximet behen nga vullnetare ose profesioniste dhe file audio shperndahet falas ose me pagese sipas rastit. Per detajet vazhdoni lexoni me poshte.

Permbajtja

Libra audio falas: LiberLiber

Libra audio falas

Ndër faqet me më shume libra audio falas është LiberLiber. Ky është një shërbim që ofron akses falas në klasikët e mëdhenj të letërsisë botërore. Përveç e-book, ai gjithashtu ka libra në format audio (MP3) që mund të shkarkohen pa kosto dhe pa asnjë regjistrim.

Gjithçka që duhet të bëni për të shkarkuar veprat është të lidheni me seksionin e faqes kushtuar librave audio dhe të zgjidhni emrin e një autori. Në faqen që hapet, gjeni veprën që dëshironi të shkarkoni në formën e një libri audio (janë ata me shkrimin [audiobook/audiolibro] pranë titullit) dhe klikoni në linket që lidhen me kapitujt e ndryshëm të këtij të fundit.

Nëse klikimi në linkun e një libri audio ben qe te filloj automatikisht riprodhimi i tij dhe skedari nuk shkarkohet në PC, kapërceni pengesën duke klikuar me të djathtën mbi linkun dhe zgjidhni artikullin Salva link con nome/Salva oggetto con nomenga menuja që hapet.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nese dëshironi të shfletoni listën e veprave të disponueshme në LiberLiber bazuar në titullin e tyre dhe jo emrin e autorit, atehere vizitoni këtë faqe dhe do të gjendeni përballë listës së librave që shkarkohen në format audio.

Libra audio falas: LibriVox

Libra audio falas

Një tjetër pikë referimi në internet për ata që kërkojnë libra audio falas është LibriVox, i cili mbijeton falë punës së vullnetarëve, të cilët lexojnë me zë të lartë disa nga klasikët më të mëdhenj të letërsisë botërore dhe i vënë regjistrimet e tyre në dispozicion të publikut. Faqja ka një shtrirje ndërkombëtare, pra përfshin punime në gjuhë të ndryshme.

Për të shkarkuar një libër audio nga LibriVox, lëvizni nëpër faqet e sajtit që përmbajnë vepra të ndryshme (thjesht përdorni numrat më poshtë) dhe klikoni në butonin Shkarko/Download që ndodhet pranë kopertinës së librit që ju intereson. Nuk kërkohet regjistrim për të përfunduar operacionin. Skedarët e shkarkuar janë të gjithë në format MP3.

Mund të shfletoni listën e librave audio të disponueshëm në sit sipas emrit të autorit (parazgjedhja) ashtu edhe sipas datës së shtimit, duke vendosur opsionin Data e publikimit/Release date në menunë rënëse që ndodhet lart djathtas. Për të hyrë në katalogun e plotë të veprave dhe për të parë jo vetëm ato në italisht, shkoni te skeda Gjuha/Language dhe zgjidhni gjuhën që preferoni nga ato që janë në dispozicion (anglisht, frëngjisht, spanjisht, etj).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

LibriVox është gjithashtu i disponueshëm si një aplikacion për telefon dhe tablet. Mund ta gjeni direkt në dyqanet Android dhe iPhone/iPad. Shkarkimi është falas.

Libra audio falas: Projekti Babele

Libra audio falas

Nëse përveç klasikëve të letërsisë ju interesojnë edhe veprat e autorëve në zhvillim, ju sugjeroj t’i hidhni një sy faqes së internetit Progetto Babele, e cila vë në dispozicion të publikut, krejtësisht falas, versionet audio të dhjetëra tregimeve që i përkasin lljeve të ndryshme. Skedarët janë të gjithë në format MP3.

Për të shkarkuar një vepër nga Progetto Babele, lidhunu me faqen kryesore, gjeni një tregim që mund t’ju interesojë dhe klikoni në ikonën e altoparlantit që ndodhet pranë titullit të saj. Në dritaren që hapet, kliko me të djathtën në linkun Cicca qui con il tasto DX per scaricare il file formato MP3 dhe zgjidhni artikullin Ruaj lidhjen si/Salva link con nome ose Ruaj objektin si/Salva oggetto con nome nga menuja që hapet.

Librat audio janë grupuar sipas lloit që i përkasin: duke lëvizur nëpër listë mund të gjeni tregime fantastiko shkencorethrillers etj. Nën titullin e secilës vepër ka një permbledhje të shkurtër për permbajtjen e saj, të cilën mund ta zgjeroni duke klikuar në lidhjen Vazhdo/Continua.

Libroaudio

Libra audio falas

LibroAudio është një faqe tjetër per libra audio falas. Aty gjeni klasikët e mëdhenj të letërsisë për fëmijë dhe funksionimi i faqes është aq intuitiv sa nuk do të kishte nevojë për asnjë shpjegim. Në shiritin anësor djathtas janë renditur të gjitha veprat e disponueshme për dëgjim (dhe për shkarkim). Për të shkarkuar një, fillimisht klikoni mbi titullin e tij dhe më pas në artikullin që lidhet me kapitullin për t’u shkarkuar.

Shkarkimi bëhet në format MP3. Skedarët nuk kanë DRM, kështu që ato mund të kopjohen lirisht dhe të riprodhohen në çdo pajisje.

Audible

Edhe pse nuk është një shërbim falas, Audible eshte nje sherbim per tu permendur. Audible është një shërbim i Amazon i dedikuar tërësisht librave audio. Ai ka mijra libra në gjuhë të ndryshme, të lexuar nga aktorë profesionistë, disa prej të cilëve janë gjithashtu shumë të njohur.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ai kushton 9.99 euro në muaj. Lajmi i mirë është se anëtarët e rinj mund ta provojnë falas për 30 ditë pa asnjë detyrim për ta rinovuar. Kjo do të thotë që abonimi mund të anulohet në çdo kohë pa marrë asnjë tarifë në kartën tuaj të kreditit (e cila në çdo rast duhet ta keni gjate regjistrimit).

Audible mund të përdoret drejtpërdrejt nga kompjuteri juaj ose si një aplikacion për AndroidiPhone/iPad ose Windows 10

Storytel

Një zgjidhje tjetër me pagesë që mund te provoni është Storytel. Eshtë një shërbim që ofron një katalog të përbërë nga 120,000 libra audio në anglisht, 7000 libra audio në italisht, dhe 12,000 në spanjisht, si dhe 150,000 e-book në anglisht qe ti dëgjoni dhe lexoni edhe jashtë linje/offline, përmes aplikacioneve për Android (gjithashtu në HUAWEI AppGallery) dhe iPhone dhe iPad. Abonimi Unlimited kushton 9,99 euro/muaj ose 89,99 euro/vit por ofron një periudhë prove falas 14-ditore pa detyrim rinovimi.

Përveç kësaj, studentët mund të përfitojnë 50% zbritje në abonimin Unlimited duke kërkuar verifikimin e ID-së së Studentit përmes SheerID pasi regjistrohen në Storytel. Pas verifikimit, ata marrin një zbritje 50% në abonim, e cila shkon nga 9, 99 euro/muaj deri në 4.99 euro/muaj.

Gjithashtu vlen të përmendet disponueshmëria e planit Unlimited + i cili kushton 14,99 €/muaj pas 14 ditëve të para të provës falas dhe përfshin dy llogari të Unlimited dhe dy llogari për Fëmijë. Duke e aktivizuar, çdo përdorues i përfshirë në abonim mund të hyjë në llogarinë e tij dhe të dëgjojë/lexojë libra në Storytel në të njëjtën kohë duke pasur një bibliotekë private personale. Mund të përdoren gjithsej katër pajisje njëkohësisht: dy me akses në të gjithë përzgjedhjen e Storytel dhe dy me modalitetin për fëmijë, pra me akses vetëm në kategorinë Kids. 

Veprat e disponueshme në shërbim i përkasin llojeve më të ndryshme dhe lexohen nga disa prej emrave më të rëndësishëm në botën e dublimit dhe teatrit. Nëse dëshironi të provoni Storytel, lidhuni me faqen zyrtare dhe klikoni në butonin Provo falas për 14 ditë/Prova gratis per 14 giorni. Më pas plotësoni formularin që ju propozohet me adresën tuaj të emailit dhe fjalëkalimin që synoni të përdorni për llogarinë tuaj, vendosni shenjën pranë Unë pranoj Kushtet e regjistrimit dhe politikën e privatësisë, zgjidhni nëse do të merrni ose jo komunikime promocionale dhe shtyp butonin Vazhdo/Continua. Përndryshe shtypni butonin Facebook dhe identifikohuni me të dhënat e llogarisë suaj sociale.

Më pas, futni detajet e kartës suaj të kreditit ose të debitit (nuk do të tarifohet para skadimit të provës 14-ditore, me mundësinë e çaktivizimit të rinovimit automatik kur të dëshironi), vendosni shenjën pranë artikullit Accetto le Condizioni aggiuntive Unlimited dhe shtypni butonin Aktivizo abonimin/Attiva abbonamento për të konfirmuar krijimin e llogarisë tuaj dhe aktivizimin e provës.

Në këtë pikë, instaloni aplikacionin Storytel në Android ose iOS/iPadOS, niseni dhe regjistrohuni në llogarinë e krijuar më sipër. Më pas gjeni librin audio të interesit tuaj duke shfletuar përmbajtjet, kategoritë ose renditjet e rekomanduara në menynë e aplikacionit dhe shtypni në kopertinën e veprës që dëshironi të dëgjoni.

Së fundi, shtypni butonin e zemrës për të ruajtur librin audio të përzgjedhur në bibliotekën tuaj dhe shtypni Listen për të filluar riprodhimin e tij dhe nëse është e nevojshme, vendosni një kohëmatës për ta ndaluar automatikisht, shtoni një faqeshënues, ndryshoni shpejtësinë e riprodhimit dhe shkarkoni librin audio jashtë linje/offline.

Podkaste dhe burime të tjera të dobishme

Së fundi, do të doja të theksoja disa podkaste në të cilat mund të abonoheni falas për të marrë libra audio të rinj direkt në telefon ose në PC tuaj. Ata punojnë me iTunes ose çdo aplikacion tjetër që mbështet podkastet.

  • Reklamë me zë të lartë: podkasti i një transmetimi popullor radiofonik në të cilin lexohen me zë dymbëdhjetë nga romanet më të famshëm të letërsisë botërore dhe mund ta shkarkoni nga këtu.
  • Përralla audio për fëmijë: përralla, pak a shumë të famshme, lexohen me zë. Ai përfshin gjithashtu klasikë të përjetshëm si Hirushja, Kësulëkuqja etj dhe mund ta shkarkoni nga këtu.
  • Fjalë tregimesh: një tjetër podcast kushtuar përrallave për të vegjlit dhe mund ta shkarkoni nga këtu.

Mos harroni gjithashtu të bëni një kerkim në Google Play Books dhe iBooks Store, dyqanet e librave Google dhe Apple, ku publikohen gjithashtu herë pas here librat audio falas (edhe pse shumica e tyre janë me pagesë).