App per te krijuar logo

App per te krijuar logo

Ne kete udhezues do flasim per aplikacione/app per te krijuar logo. Keto aplikacione ju vijne ne ndihme nese deshironi te krijoni nje logo per ta vendosur ne dyqanin tuaj ose ne karte vizite, apo ne sitin tuaj te internetit etj. Me poshte do te gjeni nje liste me aplikacione te cilat mund te perdoren ne telefonat android, apple dhe iPad. Gjithashtu do gjeni disa aplikacione per te krijuar logo nga kompjutri. Per te gjitha detajet vazhdoni lexoni me poshte.

Permbajtja

App per te krijuar logo falas

Tani le të shohim disa aplikacione/app per te krijuar logo falas që mund të jenë të përshtatshme për ju. Thjesht duhet të testoni zgjidhjet e listuara më poshtë dhe të zgjidhni ate qe ju pershtatet me mire.

Canva (Android/iOS/iPadOS)

App per te krijuar logo

Nese po kërkoni një aplikacion/app per te krijuar logo kompanie/firme per biznesin tuaj, apo logo për ta përdorur në rrjetet sociale, atehere Canva mund të jetë për ju. Është një zgjidhje për Android dhe për iOS/iPadOS, e lehtë për t’u përdorur dhe falas, dhe nëse dëshiron mund të abonohet nga 9,16 €/muaj për të përfituar edhe nga veçoritë e tij të përparuara. Në çdo rast, përmbajtja e krijuar mund të përdoret edhe për qëllime tregtare.

Pas instalimit dhe fillimit të Canva, futuni me Google (Login/Accedi with Google) ose me Facebook (Login/Accedi with Facebook) dhe ndiqni udhëzimet që shfaqen në ekran. Më pas shkruani logo në shiritin e kërkimit në pjesën e sipërme të ekranit dhe zgjidhni një nga rezultatet e gjetura, sipas nevojave tuaja (p.sh. Logo, Logo automotive, Logo per badge, Logo ristorante, etj), më pas zgjidhni modelin e interesin tuaj (ose nëse preferoni, zgjidhni një model bosh, duke shtypur formulimin e duhur).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Në ekranin që hapet, trokitni lehtë mbi një nga elementët në model (nëse keni zgjedhur një bosh, padyshim që nuk do të ketë asnjë) dhe personalizoni duke përdorur butonat në fund. Megjithatë nëse doni të ndryshoni një tekst të paracaktuar, duhet të prekni dy herë mbi të dhe më pas të shkruani tekstin që ju intereson.

Për të futur elementë shtesë, trokitni lehtë mbi butonin (+) që ndodhet në pjesën e poshtme majtas dhe zgjidhni modeleelementë (p.sh. vijaformafoto, etj), tekst shtesë, foto dhe video nga Galeria e pajisjes në përdorim, etj. Pasi të keni zgjedhur elementin për të shtuar, vendoseni në zonën e punës, ndryshoni madhësinë e tij duke përdorur rrëshqitësit e vendosur përgjatë perimetrit të tij dhe personalizoni duke përdorur butonat që shfaqen më poshtë. Kur të jeni gati për ta bërë këtë, shkarkoni logon në telefon ose ndajeni atë duke shtypur shigjetën drejtuar lart (lart djathtas) dhe zgjidhni një nga opsionet e ruajtjes ose ndarjes nga ato të disponueshme.

Ju lutemi vini re se Canva është gjithashtu i disponueshëm si një aplikacion online dhe funksionon në të gjithë shfletuesit kryesorë. 

Adobe Creative Cloud Express (Android/iOS/iPadOS)

App per te krijuar logo

Një zgjidhje tjetër që ju rekomandoj të provoni është Creative Cloud Express. Kjo zgjidhje Adobe, e disponueshme për Android dhe për iOS/iPadOS, ju lejon të krijoni logot në një mënyrë të thjeshtë, intuitive dhe falas (edhe pse duhet thënë se hyrja në disa përmbajtje shtesë është e rezervuar për përdoruesit që abonohen me 12,19 euro/muaj ose 121,99 euro/vit). 

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Pasi të keni instaluar dhe nisur aplikacionin, krijoni një llogari Adobe duke dhënë adresën tuaj të postës elektronike (Regjistrohuni falas/Registrati gratuitamente) ose duke u identifikuar nëpërmjet GoogleFacebook ose Apple (duke shtypur butonat perkates) ose,përsëri, identifikohuni me ID-në tuaj të Adobe (nëse e keni tashmë një të tillë).

Më pas lëvizni poshtë ekranit dhe një herë në seksionin Logos, klikoni mbi Shfaq të gjitha/Visualizza tutto, zgjidhni tamplate e interesit tuaj dhe më pas trokitni lehtë mbi butonin Remix this template/Remixa questo modello.

Për të personalizuar elementët tashmë të pranishëm në logo, zgjidhni ato që ju interesojnë dhe përdorni mjetet në aplikacion. Për të futur elementë shtesë, nga ana tjetër, shtypni butonat Shto/Aggiungi/Add (për të futur tekst, foto, etj), Ngjyra/Colori (për të personalizuar ngjyrat), Layout (për të ndryshuar paraqitjen), Marka/Marchio (për të futur një ikonë) dhe/ose Ndryshimi i madhësisë/Ridimensiona (për të ndryshuar madhësinë e fletës së punës), e kështu me radhë.

Pasi të mbaroni pune, trokitni lehtë mbi simbolin katror me shigjetën që tregon lart, lart djathtas, zgjidhni sfondin e logos dhe më pas zgjidhni opsionin ruaj/nda që ju pëlqen.

App te tjera per te krijuar logo

App per te krijuar logo

Ka aplikacione/app te tjera per te krijuar logo që mund të jenë të përshtatshme për ju. Po i rendisim më poshtë.

  • Logo Maker Plus (Android) nëse jeni duke kërkuar për një aplikacion për të krijuar logot e story ne plan te pare(prsh. ne Instagram), ky mund të jetë për ju, pasi integron disa ikona të dobishme për këtë qëllim, si dhe mundësi të ndryshme personalizimi. Në thelb është falas, por aksesi në të gjitha funksionet dhe modelet e tij kërkon blerje brenda aplikacionit duke filluar nga 3,19 euro.
  • Logo Maker (Android/iOS/iPadOS) është një aplikacion interesant që mund të vendosni ta instaloni në tabletin tuaj Android ose iOS/iPadOS, pasi ju lejon të krijoni logo shumë të bukura në vetëm disa hapa, duke filluar nga mbi 2000 modele të gatshëm për përdorim, mbi 5000 ikona të disponueshme dhe shumë funksione të personalizimit të disponueshme. Aksesi në të gjitha funksionet, kërkon një abonim, i cili fillon nga 10,99 €/muaj.
  • Logo Foundry (iOS/iPadOS) është një nga aplikacionet më të mira për të krijuar logot falas ne iPhone (megjithëse veçoritë e avancuara ofrohen duke u abonuar nga 1,99 euro/muaj). Ndërfaqja e tij, e rafinuar dhe e thjeshtë në të njëjtën kohë, si dhe modelet e shumta plotësisht të personalizueshme, e bëjnë atë një nga më të mirët.

App per te krijuar logo: Kompjuter

Po e mbyllim artikullin duke ju treguar për disa programe për të krijuar logo nga kompjutri. Nëse jeni duke kërkuar për programe ose aplikacione Windows ose Mac për të krijuar logo, atehere lexoni me poshte.

  • Adobe Illustrator (Windows/macOS) eshte nje softuer i famshëm Adobe i krijuar kryesisht për përdorim profesional që ju lejon të krijoni lloje të ndryshme grafikash, duke përfshirë logot, duke përdorur mjete dhe funksione të shumta të avancuara. Mund të testohet falas për 7 ditë, më pas kushton 24.39 euro/muaj. 
  • Inkscape (Windows/macOS/Linux) është një aplikacion falas dhe me burim të hapur, i konsideruar alternativa më e mirë falas për Illustrator (të cilin e përmenda më lart). Kjo ju lejon të krijoni grafika vektoriale dhe logo në një mënyrë të thjeshtë dhe mjaft intuitive. 
  • GIMP (Windows/macOS/Linux) eshte zgjidhje me burim të hapur dhe me shumë platforma, e krijuar veçanërisht për editimin e fotografive, por mund të jetë e dobishme kur nevojitet për të krijuar logo dhe dizajne të ndryshme.