Televizori me i mire

Nese doni te dini se cili eshte televizori me i mire (smart TV) perpara se te vazhdoni me blerjen, atehere ketu jeni ne udhezuesin e duhur. Me poshte do të gjeni një listë televizorash të madhësive dhe çmimeve te ndryshme, bashke me shpjegimet mbi karakteristikat perkatese. Duhet te dini se tendencat e momentit janë Smart TV, Ultra HD 4K, HDR, OLED dhe Quantum Dot, të gjitha shumë më interesante se 3D.

Permbajtja

Televizori me i mire: TV Samsung UE43AU7190UXZT 43″

Televizori me i mire

Samsung TV UE43AU7190UXZT është një televizor inteligjent (smart TV) 43″ nga seria AU7100, i cili ofron një përvojë shikimi me cilësi të lartë falë rezolucionit të tij Crystal UHD 4K. Ky model, i pajtueshëm me Alexa, është i pajisur me shumë veçori dhe teknologji të fundit për të ofruar një përvojë e plotë argëtimi.

Një nga pikat e forta të këtij televizori është teknologjia e tij e imazhit, e cila kombinon Dynamic Crystal Color dhe procesorin Crystal 4K për të optimizuar ngjyrat dhe kontrastin, duke siguruar cilësi të jashtëzakonshme të figurës. Për më tepër, shpejtësia e prditesimit 60 Hz siguron shikim të qetë dhe pa dridhje.

Për entuziastët e lojërave, televizori Samsung UE43AU7190UXZT ofron funksionin Motion Xcelerator Turbo, i cili rrit performancën e televizorit për të ofruar një përvojë lojërash edhe më realiste. Modaliteti Game Enhancer ju lejon gjithashtu të shijoni video lojërat në maksimum, duke minimizuar çdo vonesë ose shtrembërim të imazhit.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Adaptive Sound është një tjetër veçori e rëndësishme sepse zeri optimizohet bazuar në atë që po shikoni, duke ju dhënë audio të përsosur në çdo skenë. 

Ai përveç se është i pajtueshëm me Alexa, ai mund të përdoret me Google Assistant ose Bixby, duke ju lejuar të kontrolloni televizorin nëpërmjet komandave zanore. Për më tepër, falë modalitetit me valë, mund ta lidhni lehtësisht kompjuterin tuaj me televizorin dhe të shijoni përmbajtjen tuaj të preferuar në ekranin e madh.

Së fundi, është e rëndësishme të nënvizojmë se ky model dhe të gjithë televizorët e serisë AU7190 janë tashmë gati për kalimin në televizorin e ri dixhital tokësor 2.0 ose DVB-T2, duke garantuar kështu qëndrueshmëri më të madhe dhe një përvojë shikimi gjithmonë më të avancuar.

LG 32LQ63006LA 32″

Televizori me i mire

LG 32LQ63006LA Smart TV 32″ Full HD është një televizor LED i gjeneratës së fundit, i pajisur me karakteristika të shumta që e bëjnë atë një produkt më të avancuar në këtë sektor. Falë rezolucionit të tij Full HD, ju do të mund të shijoni imazhe të qarta dhe të detajuara, me një televizor 50% më të madh se një televizor 32″ HD Ready.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Në zemër të këtij televizori është procesori α5 Gen 5, i cili siguron përpunim të saktë të imazhit dhe zërit, duke përmirësuar cilësinë e përmbajtjes që shikoni. Për më tepër, ai është gati për kalimin, falë integrimit të standardit DVB-T2 HEVC Main 10, ne standardit e radhes se Dixhitalit Tokësor.

Një nga aspektet më interesante të këtij Smart TV është prania e sistemit operativ webOS 22, i cili e bën televizorin edhe më të zgjuar dhe rekomandon se çfarë të shikoni bazuar në historikun tuaj. Do të keni akses të lehtë në platforma të shumta transmetimi si Netflix, Disney+, Amazon Prime, DAZN dhe shumë të tjera, për të shijuar filma, seriale televizive dhe ngjarje sportive etj.

Nëse jeni adhurues i videolojërave, ai ofron gjithashtu mundësinë e luajtjes pa përdorur një tastierë ose kompjuter, falë mbështetjes së tij për lojërat cloud me Google Stadia dhe NVIDIA GeForce now. Thjesht lidhni një controller (pulti i konsoles) të përputhshëm për te vazhduar.

Për adhuruesit e sporteve, funksioni App Sports Alert ju lejon të konfiguroni ekipet tuaja të preferuara dhe të merrni njoftime në kohë reale për rezultatet e ndeshjeve, edhe kur jeni duke parë përmbajtje të tjera. Për më tepër, Smart TV është i pajisur me lidhje Wi-Fi dhe Bluetooth, si dhe është i pajtueshëm me Google Home dhe Alexa për kontroll të thjeshtë dhe intuitiv zanor.

LG 32LQ63006LA Smart TV 32″ Full HD paraqitet si një produkt i plotë dhe i gjithanshëm, i aftë për të kënaqur nevojat e atyre që kërkojnë një televizor cilësor me funksionalitet të fundit. Karakteristikat e tij teknike dhe opsionet e shumta argëtuese të ofruara e bëjnë atë një zgjedhje e shkëlqyer për ata që duan një eksperiencë vizuale dhe zëri të nivelit të lartë.

Televizori me i mire: LG 24TQ510S-PZ 24″

Televizori me i mire

LG HD 24TQ510S-PZ është një TV inteligjent/Smart me përmasa të vogla me një ekran 23,6 inç, ideal për ata që kërkojnë një pajisje kompakte pa hequr dorë nga veçoritë e përparuara të ofruara nga teknologjitë moderne. Ky model, i prodhuar nga marka e njohur LG, shquhet për elegancën dhe dizajnin modern, me finiturat e zeza dhe gri që e bëjnë të përshtatshëm për çdo ambient.

Cilësia e figurës sigurohet nga teknologjia LED e ekranit, e cila ofron ngjyra të gjalla dhe kontrast optimal. Rezolucioni i ekranit është 4K, duke ju lejuar të shijoni imazhe të qarta dhe të detajuara edhe në një ekran të vogël. Për më tepër, shpejtësia e perditesimit 240 Hz siguron shikim të qetë dhe pa dridhje, ideale për adhuruesit e filmave aksion dhe videolojërave.

Një nga veçoritë kryesore të këtij televizori është lidhja e tij Smart TV, e cila lejon aksesin në shërbime të ndryshme të internetit si Netflix, Amazon Instant Video dhe YouTube. Falë pranisë së lidhjes Wi-Fi, mund ta lidhni me lehtësi pajisjen tuaj me rrjetin e shtëpisë dhe të shijoni përmbajtjen tuaj të preferuar të transmetimit.

LG HD 24TQ510S-PZ është i pajisur me porta dhe lidhje të ndryshme për lidhjen e pajisjeve të jashtme, të tilla si konsolat e lojërave, luajtësit Blu-ray dhe set-top boxes. Ndër komponentët e përfshirë në paketë, do të gjeni edhe një këllëf praktik për ruajtjen e telekomandës në mënyrë të sigurt dhe të rregullt.

Hisense 50E78HQ

Televizori me i mire

Hisense 50″ QLED UHD 50E78HQ është një televizor inteligjent i gjeneratës së fundit që ofron një përvojë të jashtëzakonshme shikimi falë teknologjisë së tij QLED 4K dhe panelit VA. Rezolucioni 3840×2160 garanton imazhe të mprehta dhe të detajuara, ndërsa dizajni i hollë me korniza të reduktuara ju lejon të fokusoheni më shumë në imazhet.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Sistemi operativ Smart VIDAA 5.0 e bën këtë televizor jashtëzakonisht të gjithanshëm dhe të lehtë për t’u përdorur. Falë kontrolleve zanore të integruara të Alexa dhe Google Assistant, mund të lundroni midis përmbajtjes dhe aplikacioneve pa pasur nevojë të përdorni telekomandën. Plus, Wi-Fi i integruar ju lejon të lidheni lehtësisht me internetin për të hyrë në një gamë të madhe shërbimesh dhe përmbajtjesh, duke përfshirë Netflix, Amazon Prime Video, Disney+, RaiPlay dhe YouTube.

Tuneri DVB-T2/S2 HEVC 10 garanton përputhshmëri me versionet t dixhitalit tokesor dhe certifikata Lativù 4K siguron marrjen e kanaleve me definicion të lartë. Për më tepër, portat 4K HDMI 2.1 mbështesin veçoritë e lojërave si ALLM, 4K 48-60Hz VRR dhe audio eARC, duke e bërë këtë televizor ideal edhe për lojtarët.

Audioja 14 W e mundësuar nga DTS Virtual:X jep tingull gjithëpërfshirës dhe me cilësi të lartë, ndërsa mbështetja Bluetooth ju lejon të lidhni me lehtësi pajisje të jashtme si kufjet ose altoparlantët pa përdorur kabllo.

Telekomanda e përfshirë ofron akses të drejtpërdrejtë në 9 përmbajtje, duke e bërë navigimin midis aplikacioneve dhe shërbimeve të ndryshme të disponueshme edhe më të lehtë dhe më të shpejtë. Përveç kësaj, televizori vjen me një kabllo rryme dhe dy bateri AAA të nevojshme për funksionimin e telekomandës.

Televizori me i mire: Hisense 40A4FG 40″

Televizori me i mire

Hisense 40″ LED Full HD 40A4FG është një televizor inteligjent me cilësi të lartë që ofron një përvojë të jashtëzakonshme shikimi falë rezolucionit të tij Full HD prej 1920 x 1080 piksele. Teknologjia e ekranit LED garanton imazhe të mprehta dhe të detajuara, ndërsa shpejtësia e perditesimit prej 60 Hz siguron qetësi dhe shikim pa dridhje.

Një nga veçoritë kryesore të këtij televizori është sistemi operativ Smart VIDAA 4.2, i cili lejon akses të lehtë në shërbime të shumta të internetit si Netflix, Amazon Prime Video, dhe YouTube. Për më tepër, falë kontrolleve të integruara të zërit Alexa, mund të menaxhoni funksionet e televizorit thjesht duke folur me pajisjen tuaj.

Audioja e Hisense 40A4FG garantohet nga një sistem 14W 2.0 me teknologjinë DTS Virtual-X, i cili ofron tingull të qartë dhe të fuqishëm për të shijuar më mirë filmat dhe programet tuaja të preferuara. Telekomanda e përfshirë në paketë lejon akses të drejtpërdrejtë në 7 përmbajtje duke përfshirë Prime Video, Netflix, duke e bërë navigimin midis platformave të ndryshme edhe më të lehtë dhe më të shpejtë.

Për sa i përket marrjes së kanaleve televizive, Hisense 40″ LED Full HD 40A4FG është e pajisur me një sintonizues DVB-T2/S2 HEVC 10, i pajtueshëm me dixhitalin tokesor. Kjo garanton marrjen optimale të kanaleve dixhitale tokësore dhe satelitore, gjithashtu në definicion të lartë.

Lidhja e televizorit sigurohet nga prania e portave USB, të cilat ju lejojnë të lidhni pajisje të jashtme ose disqet e ngurtë për të luajtur përmbajtje multimediale. Televizori furnizohet nga një kabllo elektrike e përfshirë në paketë.

Samsung UE55AU7190UXZT 55″

Televizori me i mire

Samsung TV UE55AU7190UXZT është një televizor inteligjent 55″ nga seria AU7100 që ofron një përvojë shikimi me cilësi të lartë falë rezolucionit të tij kristal 4K UHD. Televizori është i pajtueshëm me Alexa, gjë që e bën atë jashtëzakonisht të gjithanshëm dhe të lehtë për t’u kontrolluar nëpërmjet komandave zanore.

Teknologjia e imazhit e përdorur në këtë model është Dynamic Crystal Color, e cila së bashku me procesorin Crystal 4K optimizon ngjyrat dhe kontrastin për të dhënë një imazh të jashtëzakonshëm. Për më tepër, shpejtësia e perditesimit 60 Hz siguron shikim të qetë dhe pa dridhje.

Për entuziastët e lojërave, televizori Samsung UE55AU7190UXZT është i pajisur me veçorinë Motion Xcelerator Turbo, i cili rrit performancën e televizorit për të ofruar një përvojë lojërash shume te mire. Gjithashtu siguron cilësi të shkëlqyer të figurës gjatë sesioneve të lojërave.

Tingulli i këtij televizori inteligjent është po aq mbresëlënës, falë teknologjisë Adaptive Sound. Kjo veçori optimizon audion bazuar në atë që po shikoni, duke siguruar tingull të mrekullueshëm në çdo skenë.

Ai ofron gjithashtu opsione të ndryshme lidhjeje dhe integrim me pajisje të tjera. Ju mund të përdorni asistentë zanor si Alexa, Google Assistant ose Bixby për të kontrolluar me lehtësi televizorin tuaj. Plus, mund ta lidhni kompjuterin tuaj me valë ose të shikoni përmbajtje direkt në ekranin e madh.

Një aspekt tjetër i rëndësishëm për t’u marrë parasysh është se ky model dhe të gjithë televizorët e serisë AU7190 janë gati për kalimin në versionin e ri dixhital tokësor 2.0 ose DVB-T2. 

Hisense 43A6FG 43″

Hisense 43″ UHD 4K 2022 43A6FG është një televizor inteligjent i gjeneratës së fundit që ofron një përvojë vizuale me cilësi të lartë falë rezolucionit të tij 4K (3840 x 2160). I pajisur me një ekran LED 43 inç, ky televizor dallohet hollesine dhe dizajn modern, me korniza të reduktuara në minimum për të lejuar një vizion më gjithëpërfshirës.

Një nga pikat e forta të këtij modeli është sistemi operativ VIDAA 5.0, i cili ju lejon të aksesoni lehtësisht shërbime të shumta të internetit si Netflix, Amazon Prime Video, RaiPlay dhe YouTube. Përveç kësaj, Hisense 43A6FG mbështet kontrollet zanore nëpërmjet Alexa dhe Google Assistant, duke e bërë navigimin midis funksioneve të ndryshme të televizorit edhe më të lehtë dhe më intuitiv.

Audioja garantohet nga një sistem 14W DTS Virtual:X, i cili siguron një tingull të qartë dhe të fuqishëmTelevizori është gjithashtu i pajisur me lidhje Bluetooth, duke ju lejuar të lidhni pajisje të jashtme pa përdorur kabllo. Tuneri i integruar DVB-T2/S2 HEVC 10 garanton përputhshmëri me versionin e ri te dixhitalit tokesor dhe certifikimi lativi 4K siguron marrjen e kanaleve me definicion të lartë.

Sa i përket lidhjeve, Hisense 43A6FG ofron një portë HDMI 2.1 me mbështetje për funksionet e lojërave si aLLM, 4K 48-60Hz VRR dhe eARC Audio. Këto veçori e bëjnë atë ideal për lojtarët që duan një përvojë të qetë dhe të pandërprerë.

Hisense 43″ UHD 4K 2022 43A6FG është një televizor inteligjent i plotë dhe i gjithanshëm, i përshtatshëm si për adhuruesit e kinemasë dhe serialeve televizive, ashtu edhe për lojtarët më kërkues. Cilësia e imazhit, audio e fuqishme dhe veçoritë e shumta të ofruara nga sistemi VIDAA 5.0. e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme për këdo që kërkon një televizor më të avancuar dhe të lehtë për t’u përdorur.

Televizori me i mire: Xiaomi Mi Smart TV P1 32″

Xiaomi Mi Smart TV P1 32 Inch është një televizion i gjeneratës së fundit që ofron një përvojë të paparë shikimi falë dizajnit të tij pa kornizë dhe teknologjisë HD LED. Me një rezolucion prej 720p dhe një shpejtësi perditesimi prej 60 Hz, ky model siguron imazhe të qarta dhe ngjyra të gjalla, ideale si për dhomën e gjumit ashtu edhe për zyrën.

Sintonizuesi i trefishtë HD i integruar mbështet DVB-S2, DVB-C dhe DVB-T2 me HEVC, duke ju dhënë një gamë të gjerë opsionesh për marrjen e programeve tuaja të preferuara. Përveç kësaj, dizajni pa kornizë me tre anë ofron një raport më të lartë ekran-trup dhe një kënd shikimi 178°, duke e bërë përvojën e shikimit edhe më te mire.

Falë Android TV 9.0 me “Asistentin e Google” dhe aksesin në Play Store mund të shijoni një shumëllojshmëri të gjerë të përmbajtjes multimediale drejtpërdrejt në televizorin tuaj. Me 1,5 GB RAM dhe 8 GB memorie të brendshme, do të keni në dispozicion më shumë se 400,000 filma dhe seriale dhe do të mund të shkarkoni më shumë se 7,000 aplikacione.

Ndër shërbimet e transmetimit të mbështetura nga Xiaomi Mi Smart TV P1 32 Inch gjejmë Prime Video, Netflix, YouTube dhe Chromcast, si dhe shumë aplikacione të tjera. Pajisja vjen gjithashtu me aplikacionet e njohura Netflix, Amazon Prime dhe YouTube të para-instaluara, ndërsa mbështetja e integruar e Miracast dhe Chromecast do t’ju lejojë të transmetoni video, muzikë dhe lojëra nga pajisjet tuaja me lehtësi.

Për sa i përket lidhjes, ky model ofron 3 porte HDMI, 2 porte USB 2.0, një hyrje AV, një portë LAN Ethernet, një lidhje WLAN, një dalje kufjesh dhe një slot CI. Telekomanda Bluetooth 360° e përfshirë në paketë do t’ju lejojë të kontrolloni televizorin nga çdo drejtim dhe të përdorni shpejt Netflix dhe Prime Video me vetëm një klik.

Hisense 32A4FG 32″

Hisense 32″ LED HD Ready 32A4FG është një televizor inteligjent që ofron një përvojë të shkëlqyer shikimi falë rezolucionit 720p dhe teknologjisë së ekranit LED. Me dimensione 16P x 71.7W x 46.9H cm, ky televizor përshtatet në mënyrë të përkryer në çdo ambient shtëpiak.

Një nga veçoritë kryesore të këtij televizori është sistemi operativ Smart VIDAA 4.2, i cili ju lejon të aksesoni lehtësisht shërbimet e internetit si Netflix, Amazon Prime Video, dhe YouTube. Për më tepër, televizori përmban kontrolle zanore Alexa, duke ju lejuar të përdorni funksionet e televizorit thjesht duke përdorur zërin tuaj.

Audioja e Hisense 32A4FG është përmirësuar nga një sistem 12W Audio 2.0 me teknologjinë DTS Virtual-X, duke siguruar tingull të qartë gjatë shikimit të programeve tuaja të preferuara. Shpejtësia e perditesimit 60 Hz siguron gjithashtu imazhe të qeta dhe pa dridhje.

Televizori është i pajisur me një sintonizues DVB-T2/S2 HEVC 10, i pajtueshëm me dixhitalin e ri tokesor dhe i çertifikuar Lativù. Kjo do të thotë që ju do të jeni në gjendje të vazhdoni të merrni kanale televizive edhe pas prezantimit të teknologjive të reja të transmetimit.

Telekomanda e përfshirë në paketë ofron akses të drejtpërdrejtë në 7 përmbajtje duke përfshirë Prime Video, Netflix, duke e bërë navigimin midis platformave të ndryshme edhe më të lehtë dhe më të shpejtë. Lidhja USB ju lejon gjithashtu të lidhni pajisje të jashtme me televizorin për të parë foto, video ose për të dëgjuar muzikë. Hisense 32A4FG furnizohet nga një kabllo elektrike dhe përfshin 2 bateri AAA të nevojshme për funksionimin e telekomandës.

Televizori me i mire: Xiaomi F2 43″

Xiaomi F2 43″ Smart Fire TV është një televizion i gjeneratës së fundit që ofron një përvojë të jashtëzakonshme vizuale falë rezolucionit të tij 4K Ultra HD dhe teknologjisë HDR10. Me një ekran 43 inç, ky model përshtatet në mënyrë të përkryer në çdo mjedis shtëpiak, duke ofruar imazhe të mprehta dhe të detajuara.

Një nga veçoritë kryesore të këtij televizori është aftësia e tij për të mbështetur shërbime të ndryshme të internetit si Netflix, Prime Video dhe YouTube, duke siguruar argëtim të pakufizuar. Falë integrimit me Fire TV, do të keni akses në mijëra aplikacione dhe kanale për të përmbushur të gjitha nevojat tuaja për transmetim.

Kontrolli inteligjent i zërit nëpërmjet telekomandës së përfshirë Alexa e bën përdorimin e televizorit Smart Fire Xiaomi F2 43″ edhe më të lehtë dhe më intuitiv. Mund të ndryshoni kanalet, të rregulloni volumin, të hapni aplikacionet dhe shumë më tepër, thjesht duke përdorur zërin tuaj. Për më tepër, mund të kontrolloni pajisje të tjera inteligjente të pajtueshme në shtëpinë tuaj me një komandë të thjeshtë zanore.

Për entuziastët e lojërave, modaliteti i lojës dhe 4 lidhësit HDMI 2.1 me funksionin ALLM sigurojnë një përvojë optimale të lojës dhe një kohë të shkurtër reagimi. Prandaj, ky televizor është ideal edhe për ata që duan të shfrytëzojnë sa më shumë potencialin e konsoles së tyre.

Xiaomi F2 43″ Smart Fire TV ofron gjithashtu funksione të ndryshme shtesë, si telekomandë me Bluetooth, mundësinë për të zgjedhur midis mënyrave të ndryshme të imazhit (Standard / Lojëra / Sporte / Filma) dhe kyçje për fëmijë. Për më tepër, falë funksioneve HDMI CEC /ARC, mund të lidhni lehtësisht pajisje të tjera me televizorin dhe t’i përdorni ato me një telekomandë të vetme.