Te dhenat teknike te Samsung Galaxy A42

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy A42

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy A42. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon rrotull 300€ per 128 GB memorie dhe 4 GB RAM. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga ekrani, bateria, kamera, Ram, SIM etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy A42:

Emri i produktit Samsung Galaxy A42
Emrat alternativë Samsung Galaxy A42 5G, Samsung SM-A426B/DS
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.6 inç ose 16,76 cm
Rezolucioni 1600 x 720 piksele, raporti 20:9, 266 PPI
Teknologjia Super AMOLED
Shpejtësia e update 60 Hz
Raporti ekran/trup 84.26%
Veçoritë Sensori i dritës së ambientit, sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 750G SM7225 (8 nm)
Procesori Octa core, 2x 2,2 GHz Kryo 570 + 6x 1,8 GHz Kryo 570, 64-bit
GPU Adreno 619
RAM 4 GB LPDDR4
Memorje e brendshme 128 GB, nga e cila jane në dispozicion për përdorim vetem 106 GB
Zgjerimi i memories Po, me karte memorie microSDXC deri në 1000 GB
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (12, 11, 10), Samsung One UI
Bateria
Kapaciteti 5000 mAh
Tipi Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Karikimi i shpejtë
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 15.0W
Kamera
Pas Ka 4 kamera
Kamera kryesore
48 MP (PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e dytë
8 MP (ultra-gjerë)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2
Kamera e tretë
5 MP (Makro)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.4
Kamera e katërt
5 MP (Informacion mbi thellësine)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.4
Regjistrim video 3840×2160 (4K UHD) (30 fps), 1280×720 (HD) (480 fps)
Përpara 20 MP (autofokus)
Dizajn
Dimensionet 164,4 x 75,9 x 8,6 mm
Pesha 193,0 g
Biometria Ka sensor gjurmësh gishtash në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat E zezë, bardhë, gri
Celular
5G n1, n3, n5, n7, n8, n28, Nën-6
LTE (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 17 (700 b), 20 (800 DD), 28 (700 APT)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 40 (2300), 41 (2600+)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A, HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s
SIM Ka 2 SIM ku njera mund te zevendesohet me karte memorie microSD
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Ka vend kufjesh 3.5 mm
Altoparlante Po
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, me brez të dyfishtë; Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 2.0
Veçoritë Karikimi
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, busull
Të tjera NFC
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 02 shtator 2020