Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon nga 580€ deri 880€ per 128 GB memorie. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga ekrani, bateria, kamera, Ram etj.

Te dhenat teknike te Samsung Galaxy S21:

Emri i produktit Samsung Galaxy S21
Emrat alternativë Samsung SM-G991U1
Ekrani
Madhesia e ekranit 6.2 inç ose 15,74 cm
Rezolucioni 2400 x 1080 piksele, raporti 20:9, 424 PPI
Teknologjia AMOLED dinamike
Shpejtësia e update 120 Hz (përshtatëse)
Raporti ekran/trup 86.06%
Kulmi i shkëlqimit 1300 cd/m2 (natë)
Veçoritë Mbështetje HDR, Xham kundër gërvishtjeve (Corning Gorilla Glass Victus), Sensori i dritës së ambientit, Sensori i afërsisë
Hardware
Çipi i sistemit Qualcomm Snapdragon 888 (5 nm)
Procesori Octa core, 1x 2,84 GHz Kryo 680 + 3x 2,42 GHz Kryo 680 + 4x 1,80 GHz Kryo 680, 64-bit
GPU Adreno 660
RAM 8 GB LPDDR5
Memorje e brendshme 128 GB (UFS 3.0), e pazgjerueshme
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ Android (12, 11), Samsung One UI
Bateria
Kapaciteti 4000 mAh
Tipi Litium – Polimer, Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Qualcomm Quick Charge 2.0, USB Powered, Samsung Adaptive Fast Charge, Qi Wireless Charge dhe Powermat, Reverse Wireless Charge, Karim i shpejte dhe i anasjellte
Shpejtesia maksimale e karikimit Me kabllo: 25.0W; Me vale: 15.0 W
Kamera
Pas Ka 3 kamera
Kamera kryesore
12 MP (OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.8; Gjatësia fokale: 26 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,76 ″; Madhësia e pikselit: 1.8 μm
Kamera e dytë
64 MP (telefoto, OIS, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.0; Gjatësia fokale: 29 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 1,7 ″; Madhësia e pikselit: 0.8 μm
Kamera e tretë
12 MP (ultra-gjerë, me fokus automatik)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.2; Gjatësia fokale: 13 mm; Madhësia e sensorit: 1 / 2,55 ″; Madhësia e pikselit: 1.4 μm
Regjistrim video
7680×4320 (8K UHD) (24 fps), 3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (960 fps)
Veçoritë OIS, HDR, Hyperlapse, Autofokus i vazhdueshëm, Dritë video, EIS
Përpara
10 MP (PDAF, HDR)
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Dizajn
Dimensionet 151,7 x 71,2 x 7,9 mm
Pesha 171,0 g
Materiale Mbrapa: Plastike; Korniza: Alumini
Rezistenca Ujë, Pluhur; IP68
Biometria Shkyçja me fytyrë 2D, gjurmë gishtash me ultratinguj në ekran
Butonat Djathtas: Kontrolli i volumit, çelësi i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat Rozë fantazmë, vjollcë, gri, e bardhë
Celular
5G n2, n5, n12, n25, n41, n66, n71, n77, n260, n261, SA, NSA, Nën-6, mmWave
LTE (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 14 (700 PS), 18 (800 Inferiore), 19 (800 Superiore), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 30 (2300 WCS), 66 ( AWS-3), 71 (600)
LTE (TDD) Bandat 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+), 46, 48 (3600)
UMTS Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A, HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, UMTS
Lloji SIM Nano SIM
Multimedia
Kufje Mungon vendi i kufjeve 3.5 mm
Altoparlante Po
Veçoritë DAC a 32 bit, Dolby Atmos, aptX, Dolby Digital, Dolby Digital Plus
Mirroring Ekrani Ndarja e ekranit me valë
Radio FM, Stereo, RDS
Mikrofon shtesë Po, për anulimin e zhurmës, regjistrimin e videove
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.0
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6), me bandë të dyfishtë; MIMO, Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lloji-C (i kthyeshëm), USB 3.2
Veçoritë Karikimi, porte per kufje, OTG, dalje video
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, Cell ID, pozicionimi Wi-Fi
Sensorët Akselerometër, xhiroskop, busull, barometër
Të tjera NFC, ANT+
E përputhshme me aparatet e dëgjimit M3, T3
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 14 janar 2021
Variantet alternative
Emri i produktit Samsung Galaxy S21
Varianti kryesor i produktit me 256 GB memorie
Memorje e brendshme 256 GB
Emri i produktit Samsung Galaxy S21
Varianti kryesor i produktit SM-G991B për Evropën
Memorje e brendshme 256 GB
Çipi i sistemit Samsung Exynos 2100 (5 nm)
Procesori Octa core, 2900 MHz, 1x 2,91 GHz Cortex-X1 + 3x 2,81 GHz Cortex-A78 + 4x 2,2 GHz Cortex-A55, 64-bit
GPU Mali G78 MP14
Pesha 169,0 g
5G SA, NSA, Sub-6