Si ti besh bindesh prinderit mamin babin qe ti plotesojne deshirat dhe kerkesat

Si ti bindesh prinderit qe ti plotesojne deshirat

Ne kete udhezues do ju tregojme se si ti bindesh prinderit qe ti plotesojne deshirat dhe kerkesat. Te gjitheve i ka ndodhur qe te deshirojne shume dicka, por qe prinderit te mos jene dakort dhe te thone “jo”. Megjithate duke ndjekur keshillat me poshte ju do rrisni shume mundesite qe te merni nje “po” si pergjigje dhe realizoni te gjitha deshirat tuaja.

Permbajtja

Gjërat që duhet të dini si fillim

 • Informohuni mirë mbi atë që kërkoni, në mënyrë që t’ua prezantoni prindërve tuaj qartë dhe te dini si te pergjigjeni kuj ju pyesin.
 • Tregojuni prindërve tuaj me fakte se jeni një person përgjegjës në fusha të tjera të jetës, për t’i bërë ata të përmbushin dëshirën tuaj.
 • Bërja e një lloj kompromisi mund t’ju ndihmojë t’i bëni prindërit tuaj të thonë po. Dmth synoni të arrini një lloj marrëveshjeje që te gjithe te jene te kenaqur.
 • Prsh, nese doni nje telefon te ri, atehere kerkoni nje marke te shtrenjte (prsh nje iPhone) qe me pas te beni kompromis dhe merni nje me te lire por prap te mire (prsh nje Samsung).

Si ti bindesh prinderit qe ti plotesojne deshirat

Si ti besh bindesh prinderit mamin babin qe ti plotesojne deshirat dhe kerkesat

1. Beni kerkime mbi ate qe keni ndërmend të kërkoni. Dmth shikoni të mirat dhe këqijat e temës përpara se të paraqisni kerkesen tuaj. Pra, nese prsh doni nje mace, sigurohuni që të dini saktësisht se cfar duhet te besh per ta mbajtur. Të qenit i vetëdijshëm për të mirat dhe të këqijat do t’ju lejojë t’u përgjigjeni shumë) pyetjeve të tyre.

  • Ne rastin e maces, informohuni si duhet te kujdesesh dhe kostot e përfshira. Shikoni edhe anet pozitive e të pasurit një mace dhe pse është një ide e mire për ju dhe familjen tuaj.
  • Përgatituni edhe për aspektet negative të kërkesës suaj, duke mos injoruar te keqijat. Thojani prindërve se cilat jane dhe se çfarë planifikoni të bëni për ta për t’i kapërcyer ato.
  • Mund edhe ti shenoni pikat kryesore që duhet t’i sillni ne vëmendjen prindërve, me qellim qe ti keni gat i kur duhen.
  • Bërja e disa kërkimeve është gjithashtu një mënyrë e shkëlqyer për të qenë të vetëdijshëm se cilat janë pasojat. Për shembull, të mësoni më shumë për gjithçka që duhet për të rritur një mace mund t’ju beje edhe te hiqni dore.

2. Ofroni burime të besueshme që prindërit tuaj t’i besojnë. Prindërit tuaj do të jenë më pak të shqetësuar nëse kanë informacion për atë që po kërkoni dhe keshtu rrisni mundesine qe te thone “po”.

  • Për shembull, nëse doni të flini në shtëpinë e një shoku, jepni prindërve numrin e telefonit të shtëpisë së tyre, emrat e prindërve të mikut tuaj dhe adresën e shtëpisë.
  • Nese beni kerkime mbi temen, jo vetëm që do t’i ndihmojë prindërit tuaj të ndihen më të sigurt, por do t’ju bëjë të dukeni më të pjekur, duke i bërë ata më të gatshëm për t’ju kenaqur.
  • Gjithashtu mund ti citoni çdo burim që gjeni në mënyrë që prindërit tuaj të mund ta eksplorojnë vetë këtë çështje dhe te sigurohen.

3. Tregoni se jeni një person i përgjegjshëm në fusha të tjera të jetës suaj. Kjo eshte nje nga menyrat me te mira se si ti bindesh prinderit qe ti plotesojne deshirat dhe kerkesat. Beni detyrat e shtepise, merni nota sa me te mira, rregulloni dhomen, pastroni shtepine, ndihmoni mamin etj.

  • Mos e pastroni dhomen vetëm atë ditë pasi e keni lënë rremuje gjatë gjithë javës. Bëni punët e shtëpisë për disa ditë ose javë për të bindur prindërit tuaj se jeni përgjegjës, perpara se te shprehno deshiren.
  • Nëse jeni gjithmon te rregullt, atehere me te lehte do e keni qe t’ju plotesojne deshirat.

Si ti besh bindesh prinderit mamin babin qe ti plotesojne deshirat dhe kerkesat

4. Zgjidhni vendin dhe kohën e duhur për te bere kërkesën tuaj. Zgjedhja e kohes se duhur eshte nje nga pikat kryesore se si ti bindesh prinderit qe ti plotesojne deshirat. Dmth gjeni momentin kur jane te qetë dhe të lumtur për të folur. Nëse ju duken të lodhur, të stresuar apo merzitur me ty, me mire zgjidhni nje moment tjeter.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

5. Qëndroni të qetë kur bisedoni. Ne fakt, mund të kesh një deshire te madhe për atë që po përpiqesh të kesh dhe mund të zemërohesh ose të zhgënjehesh nëse prindërit thonë jo. Sido që të jetë, përpiquni të mbani një sjellje të qetë ndërsa flisni me ta, edhe nëse ata thonë jo, sepse të vepruarit me pjekuri do t’ju ndihmojë të jeni më të suksesshëm në bisedat e ardhshme.

6. Bëjini qe edhe ata ta dëshirojnë atë. Tregojuni se ajo që kërkoni është e mirë dhe për ta. Në shumë raste prindërit thonë jo sepse kjo është disi problem për ta sepse kërkon para, kohë ose të dyja. Duke pare qe po u kërkoni atyre të bëjnë diçka për ju, tregoni se si mund të përfitojë edhe ata.

  • Nëse po kërkoni një celular te ri, mund ti tregoni se do beni foto dhe video me te bukura ne familje, apo se ata mund te shikojne se ku ndodheni me teknologjine e re.
  • Nëse po kërkoni të ktheheni në shtëpi më vonë gjatë natës, theksoni se ata do të kenë më shumë kohë për veten e tyre, apo jepini numrin e shoqes/shokut me te cilin jeni, duke u perpjekur te gjeni gjithmon anet pozitive.

7. Jini të durueshëm dhe mos prisni një përgjigje të menjëhershme. Jepuni atyre pak kohë për të menduar për të. Dmth tregoni se dëshironi ta diskutoni ceshtjen si një person i pjekur, i rritur dhe përgjegjës dhe se jeni të gatshëm të punoni për çdo çështje së bashku.

  • Është më mirë të caktoni një kohë specifike për të folur për të. Prsh, nëse thoni se do të flisni sërish për këtë javën e ardhshme në darkë, do ta bëjë më konkrete ceshtjen.

Si ti besh bindesh prinderit mamin babin qe ti plotesojne deshirat dhe kerkesat

8. Mundohuni qe të beni kompromise. Gjeni një marrëveshje që ju bën të gjithëve të lumtur. Nëse dëshironi te bleni një telefon, ofroni të paguani një pjesë të faturës ose të bëni disa punë shtesë ne shtëpi si këmbim, në mënyrë që edhe ata të marrin diçka nga marrëveshja.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
  • Për shembull, nëse doni një mace, gjeni një kompromis për të vendosur se kush do ta pastroje dhe kush do ta ushqejë. Përgjegjësia për një kafshë shtëpiake (ose një telefon) nuk përfundon me blerjen, dhe kjo është ndoshta ajo që shqetëson prindërit tuaj.
  • Jepini nje liste me gjerat nga te cilat do hiqje dore apo pranoje te pesoje nese nuk respekton marreveshjen.

9. Nëse ata thonë jo, pyesni pse por me respekt. Eshte normale të pyesësh se cilat janë arsyet e refuzimit, për sa kohë që ju e bëni atë në mënyrë të pjekur. Mundohuni të zgjidhni shqetësimet e tyre dhe nëse kundërshtimet tuaja janë bindëse, ata mund të ndryshojnë mendje dhe thone “po”.

  • Nëse kundërshtimet tuaja janë te drejta por prap nuk mund t’i bindni, atehere mos e ekzagjeroni sepse nje “jo” mund të kthehet në “kurrë”.

10. Sillu mire. Nëse ata thonë jo, vazhdoni të bëni çmos për të ndryshuar mendjen e tyre. Vazhdoni t’u tregoni atyre se jeni një person i përgjegjshëm dhe qe e meritoni, duke marrë nota të mira, bëni punët e shtëpisë etj.

  • Ne disa raste mund te mos mjaftoje nje sjellje e mire per disa dite, por do duhen jave apo muaj derisa t’ju plotesojne deshiren, prandaj durim.

11. Mundohuni të silleni mirë me ta, edhe nëse ata thonë “jo”. Shmangni shfaqjen e zemërimit ose zhgënjimit me te bertitura dhe zenka. Sillu sikur asgjë nuk ka ndodhur. Kjo mund të jetë e dobishme për ju në planin afatgjatë.

  • Ata mund të fillojnë të ndihen pak në faj, gjë që mund të mos jetë e keqe në këtë lloj situate. Sa më mirë të silleni, aq më shumë do t’u vijë keq, gjë që mund t’i bëjë ata të ndryshojnë mendje dhe thone “po”.

12. Shkruaj një letër. Shkrimi i një letre tregon gjithashtu vendosmërinë tuaj dhe prindërit do të befasohen kur të shohin se me sa pjekuri po përpiqeni ta përballoni situatën.

  • Sigurohuni që letra të jetë e shkruar me dorë dhe me kujdes. Prinderit do të vënë re përkushtimin tuaj.
  • Kjo është një pikënisje e mirë për të treguar se sa shumë do të jeni të gatshëm të angazhoheni më vonë, prsh te kujdeseni per macen.

13. Hiqni dore. Ndonjëherë është e nevojshme t’i lini gjërat ashtu siç janë duke thene: “Mirë, faleminderit që pranove ta diskutosh këtë” dhe largohu. Mund të provoni përsëri here tjeter. Ndërkohë, përpiquni të tregoni se jeni një person i përgjegjshëm dhe silluni mire.

  • Ju mund t’ja paraqisni sërish deshiren prindërve në të ardhmen, por perpiquni te respektoni dëshirat e tyre dhe ata do të kenë më shumë gjasa t’i plotësojnë tuajat.

Këshilla shtese

 • Mund t’ju duhet edhe te zvogeloni pak kërkesen tuaj. Prsh, nëse doni një mace dhe ata thonë jo, ruani qetësinë dhe mendoni per dicka më të vogël. Ata mund të mos ju lejojnë të mbani një mace, por mund të jenë dakort per një gardeline apo nje peshk. Pastaj nese kujdeseni per gjerat me te vogla, ndoshta mund t’ju marin edhe dicka me te madhe.