Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te kthesh nje foto ne karikature, vizatim, kuklla, falas. Per te arritur qellimin mjafton të përdorësh disa programe, shërbime online apo edhe aplikacione për telefonat inteligjentë dhe tabletët.

Ato u ofrojnë përdoruesve shumë efekte, duke përfshirë atë për t’i dhënë pamje vizatimore fotove. Tani ju ngelet juve ne dore qe te zgjidhni ate qe i pershtatet me mire nevojave tuaja.

Permbajtja

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas: me Programe

Le të fillojmë duke parë disa programe qe te kthesh një foto në një karikature, vizatim falas. Ato jane të pajtueshme me Windows, macOS dhe Linux.

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas: me XnSketch (Windows/macOS/Linux)

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Një nga softuerët më të mirë për ta kthyer një foto në një karikaturë/vizatim falas është XnSketch, i disponueshëm për Windows, macOS dhe Linux. Gjithashtu ofron opsione për të vepruar te drita, kontrasti dhe parametrat e tjerë të fotove që do të modifikohen, të cilat e bëjnë atë një program shumë të plotë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për ta shkarkuar atë në Windows, shkoni në faqen e tij zyrtare dhe klikoni në butonin Zip Win 64bit ose Zip Win 32bit (në varësi të versionit të Windows në përdorim). Kur shkarkimi të përfundojë, nxirrni arkivin ZIP dhe filloni file.exe që gjendet brenda tij.

Nëse keni një Mac, shkoni në këtë faqe interneti, klikoni në butonin View në Mac App Store/Visualizza nel Mac App Store dhe në dritaren e Mac App Store që hapet, klikoni në butonin Merr/Get, Install dhe nëse kërkohet, konfirmoni duke siguruar fjalëkalimin e llogarisë suaj Apple ose duke përdorur Touch ID (nëse keni një MacBook me një sensor gjurmë gishtash). Pasi të jetë instaluar programi, klikoni në butonin Hap/Apri/Open që shfaqet në ekran për ta nisur atë.

Tani tërhiqni foton që do të modifikohet në dritaren kryesore të XnSketch ose, nëse preferoni, klikoni në simbolin e dosjes me shigjetën blu të drejtuar lart, që ndodhet lart majtas, për ta zgjedhur atë manualisht.

Pastaj sigurohuni që skeda Efekt/Effect që ndodhet në fund të jetë zgjedhur dhe klikoni në një nga efektet e disponueshme. Nëse është e nevojshme, personalizoni efektin, duke rregulluar ndriçimin, kontrastin, e kështu me radhë, duke përdorur shiritat e rregullimit në të djathtë. Duke klikuar në skedën Mask në fund, mund të aplikoni një maskë në foto.

Si përfundim, kur të jeni gati, ruani rezultatin e marrë duke klikuar në ikonën e dosjes me shigjetën jeshile drejtuar poshtë, e vendosur lart majtas, dhe specifikoni formatin dhe vendndodhjen për të eksportuar skedarin.

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas: me FotoSketcher (Windows)

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

FotoSketcher është një program që funksionon në mënyrë të ngjashme me XnSketch. Në fakt ai ju lejon të aplikoni efekte të ndryshme në fotot tuaja për t’i kthyer ato në karikatura/vizatime fantastike.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për të shkarkuar programin në kompjuterin tuaj, shkoni në këtë faqe interneti dhe klikoni në linkun FotoSketcher 64-bit Windows Portable ose FotoSketcher 32-bit Windows Portable (në varësi të versionit të Windows në përdorim). Më pas, hapni file.exe që sapo keni marrë dhe kaq.

Më pas tërhiqni foton që dëshironi të shndërroni në dritaren e FotoSketcher ose nëse preferoni, klikoni në ikonën e dosjes blu me foton, që ndodhet në këndin e sipërm majtas, për ta zgjedhur atë manualisht.

Tani klikoni në ikonën e paletës që ndodhet në krye dhe në dritaren që hapet, zgjidhni efektin që do të aplikohet në imazh, duke e zgjedhur atë nga menuja Stili i vizatimit/Stile disegno. Rregulloni nëse dëshironi, efektin e aplikuar duke përdorur shiritat e rregullimit të ngjyrave të përziera, intensiteti i konturit, intensiteti i efektit dhe errësimi/ndriçimi dhe kur të jeni gati për ta bërë këtë, aplikoni efektin në foto duke klikuar në butonin Vizato/Disegna që ndodhet në fund te dritares.

Në fund, shtypni ikonën e disketes të vendosur lart majtas për të ruajtur rezultatin përfundimtar.

Programe te tjera qe te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Nëse dëshironi të provoni programe të tjera për t’i kthyer fotot në karikatura/vizatime falas, hidhini një sy zgjidhjeve të renditura më poshtë.

  • GIMP (Windows/macOS/Linux): program shumë i famshëm për modifikimin e fotografive që integron mjete të shumta për redaktimin e fotografive, duke përfshirë disa filtra, për t’u përdorur për të krijuar foto me një efekt vizatimor.
  • Inkscape (Windows/macOS/Linux): është një program me burim të hapur i përdorshëm në Windows, macOS dhe Linux, i cili ju lejon të vizatoni imazhe në format vektori për ne internet.
  • Paint.NET (Windows): ky program është një lloj versioni i përmirësuar i Paint (megjithëse nuk është zhvilluar nga Microsoft), i cili ju lejon të krijoni vizatime nga e para ose nga fotot tuaja.

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas: me Sherbime Online

Ka edhe shumë shërbime online për ta kthyer një foto në një karikature/vizatim falas që mund t’i përdorni. Më poshtë janë renditur disa që janë të pajtueshme me të gjithë shfletuesit kryesorë te internetit.

Pho.to

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Shërbimi i parë online që të mund te perdoresh nëse dëshiron ta kthesh një foto në vizatim falas, është Pho.to. Kjo është një faqe interneti që ofron mjete të shumta për redaktimin e imazheve, duke përfshirë një mjet të këndshëm për të aplikuar efektin komik në imazhe.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për ta kthyer një foto në një vizatim me Pho.to, lidhuni me shërbimin në fjalë duke përdorur linkun që ju dhashë dhe klikoni në butonin Zgjidh/Scegliere, për të zgjedhur imazhin që dëshironi të veproni. Përndryshe, mund të zgjidhni një foto në internet ose në llogarinë tuaj në Facebook duke klikuar përkatësisht butonat Vendos/Mettere URL dhe Nga Facebook.

Prisni që ngarkimi të përfundojë dhe efekti vizatimit do të aplikohet automatikisht në skedar. Në këtë pikë, thjesht klikoni në butonat Save and Share/Salvare e condividere dhe Download/Scaricare për të filluar shkarkimin e rezultatit përfundimtar ne kompjuter.

Vini re se duke zgjedhur opsionin Face morphing bashkangjitur redaktorit të shërbimit, përveç transformimit të fotografisë së zgjedhur në një karikature/vizatim, mund ta animoni atë duke klikuar në një nga mundesite.

Në këtë rast, mbani mend se imazhi do të ruhet ose do të ndahet si një GIF, për të siguruar efektin e animuar.

Cartoonize

Si te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Tani le te shikojme Cartoonize i njohur më parë si ConvertToCartoon.

Kjo është një faqe interneti shumë e bukur që ju lejon të ktheni fotot në vizatime me disa klikime. Rezultati përfundimtar është vërtet i mahnitshëm, por, duhet ta dini, në të është aplikuar një filigran me logon e faqes. Përveç kësaj, madhësia e imazhit është zvogëluar në krahasim me origjinalin.

Duke thënë këtë, gjithçka që duhet të bëni për të përdorur Cartoonize është të lidheni me faqen e internetit të shërbimit, duke përdorur linkun që ju kam dhënë pak më parë, vendos shenjen ne kutinë Ngarko nga disku/Upload From Disk dhe klikoni në butonin Zgjidhni skedarin/Scegli file, për të zgjidhur foton. Përndryshe, vendosni shenjen ne kutinë Ngarko nga URL/Upload From URL dhe ngjisni URL-në e një fotografie në Internet që dëshironi të modifikoni.

Në faqen që hapet, do t’ju shfaqet fotografia në të cilën do të jetë aplikuar automatikisht një efekt vizatimor. Nëse dëshironi të zgjidhni një tjetër, klikoni në një nga efektet e renditura në të majtë. Së fundi, klikoni në butonin portokalli Ruaj/Save që ndodhet lart majtas dhe duke përdorur butonat në kutinë e hapur, zgjidhni formatin e daljes në të cilin do të eksportoni imazhin dhe cilësinë. Në fund, klikoni në butonin Ruaj/Save dhe do të merrni skedarin përfundimtar.

Sherbime te tjera online qe te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Ka shërbime të tjera në internet për t’i kthyer fotot në vizatime falas që meritojnë të merren parasysh. I gjeni ato me poshte.

  • KusoCartoon është një shërbim online, i lehtë për t’u përdorur, përmes të cilit mund t’i ktheni fotot në filma vizatimorë me disa klikime. Punon pa instaluar shtesa dhe është falas.
  • Photopea eshte aplikacion shumë i famshem në internet për redaktimin e fotografive që integron mjete të shumta të avancuara të redaktimit të fotografive. Ai përfshin gjithashtu filtra të gatshëm për përdorim që ju lejojnë t’i ktheni fotot tuaja në vizatime. Duke u zhvilluar në HTML5, nuk kërkon instalimin e ndonjë shtese. Eshtë falas, por për të hequr reklamat në faqen e shërbimit duhet të abonoheni, duke filluar me 9 dollarë në muaj.
  • Photoshop Express Editor është versioni online i Photoshop-it, i cili ndër të tjera përfshin filtra dhe efekte të ndryshme të stilit vizatimor për t’u aplikuar në fotot tuaja. Kjo ju lejon të veproni vetëm në foto në format JPEG dhe kërkon Flash Player.

App qe te kthesh nje foto ne nje karikature vizatim falas

Tani do ju keshillojme disa aplikacione për ta kthyer një foto në një karikaturë/vizatim falas, qe mund te perdoren drejtpërdrejt në telefonat inteligjentë dhe tabletët.

MomentCam (Android/iOS)

Një nga aplikacionet më të mira për t’i kthyer fotot në vizatime është MomentCam. Është një aplikacion për Android dhe iOS që ju lejon jo vetëm të ktheni fotot në vizatime, por edhe të krijoni efekte argëtuese dhe karikatura të çdo fytyre njeriu. Në thelb është falas, por aksesi i plotë dhe heqja e filigranit të aplikuar në veprat tuaja kërkon një abonim, i cili fillon nga 2,29 €/muaj.

Pas instalimit dhe nisjes së MomentCam në pajisjen tuaj, trokitni lehtë mbi butonin Krijo Avatar/Create Avatar në ekranin e tij bazë, shtypni butonin Lejo/Allow dhe jepni aplikacionit lejet që i nevojiten për të funksionuar siç duhet. Më pas, kornizoni fytyrën tuaj dhe bëni një selfie duke përdorur butonin e duhur në qendër (poshtë) ose nëse preferoni të përdorni një foto të ruajtur në pajisje, shtypni simbolin e kartolinës (poshtë majtas) dhe zgjidhni foton e interesit tuaj nga Galeria.

Më pas, zgjidhni gjininë tuaj, specifikoni grupmoshën në të cilën bëni pjesë dhe prisni që fytyra juaj të shndërrohet në një avatar të stilit vizatimor. Zgjidhni stilin që ju pëlqen më shumë, klikoni Next (lart djathtas) dhe personalizoni duke ndryshuar formën e kokës, kapelës, syzeve etj. Kur të jeni gati për ta bërë këtë, ruani rezultatin e marrë duke shtypur në artikullin Konfirmo/Confirm (lart djathtas).

Tani shfletoni vizatimet që janë bërë në bazë të zgjedhjeve të bëra pikërisht tani. Për të shkarkuar një ose për ta ndarë atë, klikoni në simbolin e ndarjes dhe më pas në opsionin e interesit tuaj.

App te tjera qe te kthesh nje foto ne karikature vizatim falas

Nëse dëshironi të provoni aplikacione të tjera për t’i kthyer fotot në vizatime falas, provoni zgjidhjet e renditura më poshtë.

  • Manga-Camera (Android/iOS) një aplikacion i thjeshtë për Android dhe iOS që ju lejon të ktheni fotot në manga të vërteta. Në thelb është falas, por disa filtra janë të disponueshëm përmes blerjeve brenda aplikacionit duke filluar nga 2,29 € secili.
  • Skica me laps/Bozzetti Matita (Android) siç sugjeron emri i tij, ky aplikacion falas ju lejon t’i ktheni fotografitë në vizatime me laps, duke zgjedhur një nga efektet e shumta të disponueshme.
  • Photo To Cartoon Fx (iOS/iPadOS) ky është një tjetër aplikacion plot efekte të bukura për shndërrimin e fotove dhe imazheve në karikatura. Gjithashtu ju lejon të ndryshoni disa parametra të fotove, të tilla si kontrasti, mprehtësia dhe shkëlqimi. Në thelb është falas, por për të hequr reklamat dhe për të zhbllokuar të gjithë përmbajtjen, duhet të blini versionin me pagesë, i cili kushton 2.29 euro/muaj.