Lojrat me te mira horror

Ne kete udhezues do te flasim per lojrat me te mira horror per kompjuter dhe play station. Ne fakt në ditët e sotme ka shumë pak lojëra që mbeten ekskluzive për një platformë të vetme, për këtë arsye është e vështirë të bësh një listë që disponohet vetëm në një console të vetme. Kjo do të thotë që shumica e lojërave që do ju propozoj në paragrafët e ardhshëm mund të gjenden edhe në platforma të tjera.

Ka shumë lojra horror saqë do të ishte e pamundur qe t’i renditësh të gjitha. Megjithate me poshte do gjeni nje liste me lojra shume te vlefshme.

Permbajtja

Lojrat me te mira horror: Kompjuter

Lojrat me te mira horror

Bota e lojërave per kompjuter është padyshim më e madhja nga të gjitha. Më poshtë do gjeni një listë me lojrat me te mira horror per kompjuter falas. Ju ngelet juve që të zgjidhni cilat do të luani. Shumë prej tyre janë të disponueshme në SteamEpic Games Store dhe platforma të tjera kryesore të ofrimit të lojërave dixhitale.

 • Doki Doki Literature Club: I publikuar në vitin 2017, ky roman vizual falas vazhdon të jetë jashtëzakonisht i popullarizuar sot. Ajo që bëri bujë për këtë lojë është natyra e saj në dukje e qetë dhe e pafajshme, derisa loja përfundon duke u kthyer në një përvojë të vërtetë horror. Eshtë ekskluzive për kompjuter, por së fundmi ka ardhur edhe në Xbox, PlayStation dhe Nintendo Switch me një version premium më të pasur se origjinali. Një lojë e plotë mund të zgjasë nga 2 deri në 4 orë.
 • Poppy Playtime: Kjo lojë e mbijetese u lëshua në 2021 si ekskluzive për kompjuter (tani e disponueshme edhe në Android dhe iOS), dhe së fundmi është kthyer nga me pagesë në falas. Kjo leje do të vërë në provë qetësinë e lojtarit pasi ai do të katapultohet në një mjedis jashtëzakonisht shqetësues dhe do të duhet të zgjidhë enigmat ndërsa shpëton nga një përbindësh i tmerrshëm. Mund të realizohet vetëm në një orë dhe kapitulli i dytë i këtij seriali është gjithashtu i disponueshëm për disa muaj, por ky i fundit është me pagesë.
 • SCP: Laboratori Sekret: Kjo lojë është e përkryer për ata që duan të shijojnë një përvojë horror së bashku. Loja u lëshua në vitin 2017, është falas dhe ekskluzive për kompjutrit, dhe historia i sheh lojtarët brenda një zone kontrolli ndërsa përpiqen të mbijetojnë nga kërcënimet që i rrethojnë, domethënë përbindëshat e frikshëm me origjinë të dyshimtë. Kohëzgjatja e çdo ndeshje varet nga sa kohë të gjithë lojtarët arrijnë të qëndrojnë gjallë.
 • Cry of Fear: Debutuar në vitin 2013, është një klasik i shkëlqyer i llojit horror. Eshtë falas dhe ekskluzive për PC, dhe do ta vendosë lojtarin në vendin e një njeriu që është i dëshpëruar për përgjigje, ndërkohë që rreth tij shfaqen krijesa të tmerrshme që nuk do t’i japin atij afat. Kjo lojë mund të luhet edhe me lojtarë të tjerë dhe duhen afërsisht 7 orë për ta përfunduar.
 • Dead Frontier 2: Kjo lojë falas, ekskluzive për PC dhe e lëshuar në vitin 2019, është online dhe ju lejon të luani së bashku me lojtarët e tjerë. Qëllimi i Dead Frontier 2 është të mbijetoni duke furnizuar, duke përmirësuar aftësitë tuaja dhe duke bashkëpunuar me lojtarët në një botë të infektuar me zombie që do të përpiqen të gjuajnë këdo në rrugën e tyre. Sipas disa statistikave, koha mesatare e shpenzuar për këtë loje arrin në rreth 70 orë, kështu që nëse jeni duke kërkuar për një përvojë te gjate, kjo mund të jetë për ju.
 • Phasmophobia: kjo loje ekskluzive për PC, bëri debutimin e tij në vitin 2020 dhe është ende ndër më të pëlqyerit në llojin e tij sot. Loja e vendos lojtarin në vendin e një gjahtari fantazmash, i cili do të duhet të hetojë shtëpi pas shtëpish në kërkim të të dhënave për të zbuluar se çfarë lloj fantazme ndjek shtëpitë që ai do të vizitojë, duke u përpjekur t’u mbijetojë fantazmave. Kohëzgjatja e secilit mund të ndryshojë nga disa minuta deri në gjysmë ore, në varësi të vështirësisë dhe hartës së zgjedhur.
 • Soma: Bëri debutimin e tij në vitin 2015 dhe goditi kritikët me historinë e saj tepër të thellë. Loja do ta katapultojë lojtarin në një realitet fillimisht të qetë, por që në pak minuta do të kthehet në një ferr të vërtetë që protagonisti nuk do ta kuptojë dot. Ndërsa vazhdon me historinë e tij, lojtari do të kuptojë se ky nuk është një loje e thjeshtë horror, por një udhëtim i vërtetë për mendjen. Loja është e disponueshme në PC, por edhe në PlayStation dhe Xbox, dhe është e mundur të përfundoni për rreth 10 orë.
 • Amnesia: The Dark Descent: U publikua në vitin 2010 dhe është pjesë e një sage që ka qenë një shtyllë e llojit horror për shumë vite. Në këtë lojë mbijetese, lojtari do të marrë rolin e një njeriu që e gjen veten në një kështjellë misterioze dhe të zymtë, pa memorie se kush është apo ku është, dhe do të shoqërohet nga krijesa armiqësore. Për të përfunduar këtë loje, e disponueshme edhe në PlayStation, Xbox dhe Nintendo Switch, duhen rreth 9 orë.
 • Outlast: E lëshuar në vitin 2013, loja e mbijetesës do t’i lejojë lojtarit të përjetojë një gazetar investigativ, i cili shkon në një azil vërtet anormal pasi mer një raport shumë të dyshimtë. Synimi është të kuptojmë se çfarë ka ndodhur në atë strukturë dhe të largohemi para se krijesat brenda saj të arrijnë t’i vënë kthetrat protagonistit. Loja ka një kohëzgjatje prej rreth 5 orë, dhe si dhe në PC është i disponueshëm edhe në PlayStation, Xbox dhe Nintendo Switch.
 • Five Nights at Freddy’s: Një tjetër nder lojrat me te mira horror është padyshim Five Nights at Freddy’s. E lëshuar në 2014, i përket një sage gjithnjë në zgjerim dhe ka qenë aq e suksesshme sa ka mbërritur edhe në PlayStation, Xbox dhe Nintendo Switch, madje edhe në Android dhe iOS. Protagonisti i gjorë do ta gjejë veten në vendin e tij të ri të punës, i bindur se është në një piceri normale, por së shpejti do të zbulojë se në të vërtetë rrethuar nga kukulla robotike shumë armiqësore. Nëse lojtari arrin të mbijetojë, ai mund ta përfundojë lojën për rreth 2 orë e gjysmë.

Lojrat me te mira horror: PS4 dhe PS5

Lojrat me te mira horror

Tani le te shikojme lojrat me te mira horror per PlayStation. Ai na ka dhënë ekskluzivitete të shumta që janë shumë të rëndësishme në botën e videolojërave. Tashmë praktikisht të gjitha videolojërat në ditët e sotme po kalohen në sa më shumë konzola, duke u larguar gjithnjë e më shumë nga koncepti ekskluziv, dhe në PlayStation, përveç ekskluziviteteve origjinale, kanë mbërritur edhe disa lojra shumë interesantë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

PlayStation Plus është gjithashtu i disponueshëm për PlayStation, një shërbim abonimi mujor që ju lejon të përdorni shumë nga lojërat e përfshira në ofertë. Prandaj, disa lorja që do të gjeni në paragrafët në vijim, mund të përfshihen në këtë abonim, së bashku me shumë avantazhe të tjera, si retrogaming, ulje ekskluzive dhe akses në internet. 

 • The Last of Us Remastered: i lëshuar në vitin 2013, kjo aventurë e famshme aksioni e Naughty Dog u rinovua në vitin 2014 dhe në vitin 2022 ishte subjekt i një ribërjeje të vërtetë dhe është vlerësuar nga kritikët. Kjo punë do t’i lejojë lojtarit të përjetojë historinë prekëse të Ellie dhe Joel, një vajzë dhe një burrë që përpiqen të mbijetojnë në një botë armiqësore tani të infektuar me zombie. Duhen rreth 15 orë për të përfunduar lojën.
 • The Last of Us Parte 2: ka nje grafike te mrekullueshme me nje rrjedhe ngjarjesh shume frikesuese.
 • Days Gone: kjo loje ish-ekskluzie e PlayStation, e lëshuar në 2019, gjithashtu bëri debutimin e saj në PC së fundmi, falë reagimeve jashtëzakonisht pozitive nga kritikët. Pasi bota është shkatërruar nga një pandemi, protagonisti i lojës, një motoçiklist që kërkon një arsye për të vazhduar të jetojë, duhet të jetë në gjendje të mbijetojë në një botë tmerrësisht armiqësore, duke ndihmuar veten me armë dhe duke bërë tregti me të mbijetuarit që do të gjejë në rruge. Duhen rreth 36 orë për ta përfunduar lojen.
 • Until Dawn: ky është një nga ekskluzivet e pakta të PlayStation që, të paktën tani për tani, do të mbetet i tillë. Kjo aventurë dinamike u publikua në vitin 2015, dhe do ta vendosë lojtarin në vendin e një protagonisti nga një grup miqsh që kanë vendosur të takohen sërish një vit pas një katastrofe, përkatësisht zhdukjes së dy vajzave nga grupi. Do të jetë protagonisti ai që do të bëjë zgjedhje vendimtare që do të çojnë në mbijetesën ose vdekjen e miqve të tij. Loja mund të përfundojë në rreth 8 orë.
 • Hellblade: Senua’s Sacrifice: Një tjetër ish ekskluzive e PlayStation, tani e disponueshme edhe në PC, Xbox dhe Nintendo Switch, qe bëri debutimin e saj në 2017 dhe u vlerësua nga kritikët. Ky horror psikologjik është i përsosur për adhuruesit e psikikës njerëzore. Hellblade do ta sjellë lojtarin në mendjen e Senuas, e cila do të duhet të luftojë kundër krijesave mitologjike në kërkim të dashurisë së saj të humbur. Kjo përvojë ka një kohëzgjatje mesatare prej 7 orësh, dhe zhvilluesit aktualisht janë duke punuar në një kapitull të dytë.
 • MADiSON: Kjo aventurë tmerruese horror bëri debutimin e saj në vitin 2022 dhe është gjithashtu e disponueshme në PC, Xbox dhe Nintendo Switch. Loja ofron një përvojë tmerrësisht të frikshme, ku bota e përtejme dhe bota njerëzore janë në të njëjtin plan, të ndarë nga një kamerë e thjeshtë. Synimi i protagonistit është t’i mbijetojë pranive të errëta që e rrethojnë dhe të zgjidhë enigmat, për një kohëzgjatje që është rreth 6 orë.
 • Resident Evil 2: Një tjetër klasik i llojit të zombi është padyshim Resident Evil 2, që debutoi në vitin 2019 me një version të rinovuar (versioni origjinal doli në 1998). Loja tani është e disponueshme edhe në PC dhe Xbox, dhe do të na vendosë në vendin e Leon Scott Kennedy dhe Claire Redfield, të cilët do të përpiqen të shpëtojnë nga një qytet plot me zombie duke zgjidhur enigma dhe duke u pajisur siç duhet. Ka një kohëzgjatje mesatare prej 8 orësh.
 • Alien: Isolation: Emri i kësaj loje me siguri do të tingëllojë i njohur për këdo që është i njohur me sagën e filmit Alien. Eshte në fakt i frymëzuar prej tij dhe debutoi në 2014 jo vetëm në PlayStation, por edhe në PC, Xbox dhe Nintendo Switch. Synimi i protagonistes është të arratiset nga anija kozmike në të cilën ishte bllokuar dhe për fat të keq ajo nuk është e vetme: në fakt, është i pranishëm edhe Alien, një krijesë aliene që do ta gjuajë dhe nuk do të ketë mëshirë. Duhen rreth 18 orë për të përfunduar këtë loje, kështu që ofron një përvojë shumë të gjatë.
 • Prey: E lëshuar në vitin 2017, kjo lojë është gjithashtu e disponueshme në PC dhe Xbox, dhe është një përvojë shumë interesante. Njerëzimi e gjen veten duke jetuar në stacione hapësinore dhe protagonistit të kësaj historie, Morgan Yu, papritur do t’i duhet të luftojë për mbijetesë kur një grup alienësh armiqësor arrijnë të shpëtojnë nga izolimi. Protagonistja më pas do të duhet të përpiqet të arratiset nga stacioni hapësinor dhe do të duhen rreth 16 orë për të përfunduar historinë kryesore.
 • Resident Evil Village: Debutoi në vitin 2021, dhe këtë herë luan Ethan Winters, i cili e gjen veten në një fshat të pushtuar nga krijesa mutante dhe është në kërkim të vajzës së tij të dashur, e cila është rrëmbyer. Titulli është gjithashtu i disponueshëm në console dhe kompjuterë të tjerë dhe kërkon rreth 10 orë për t’u përfunduar. Shumë, megjithatë, preferojnë paraardhësin RE7, i cili nisi mishërimin e ri të ekskluzivitetit dhe është gjithashtu i pajtueshëm me PSVR.
 • The Quarry: I lëshuar në vitin 2022, kjo loje e aventurës horror është gjithashtu e disponueshme në PC dhe Xbox dhe është një aventurë interaktive. Lojtari ka nën kontroll nëntë adoleshentë të cilët duhet të përpiqen të kalojnë natën dhe të mbijetojnë në Hackett’s Quarry. Zgjedhjet e bëra nga protagonisti janë vendimtare, pasi ato mund të vendosin fatin e të gjithë personazheve të lojës. I duhen rreth 10 orë për t’u përfunduar, por kohëzgjatja varet shumë nga lloji i zgjedhjeve që bëhen.

Lojrat me te mira horror: Xbox

Lojrat me te mira horror

Prej disa vitesh, gjetja e ekskluziviteteve në Xbox ka qenë jashtëzakonisht e vështirë, pasi pothuajse të gjitha lojërat në këtë platformë tani publikohen edhe në kompjuter. Gjithsesi, edhe në Xbox ka shumë video lojëra interesante dhe nëse po kërkoni lojrat me te mira horror, atëherë mjafton të konsultoheni me listën e mëposhtme.

Përdoruesit e Xbox mund të përfitojnë nga abonimi i Game Pass, i cili në këmbim të një tarife mujore u lejon atyre të aksesojnë shumë lojra, madje edhe në streamin, pa kosto shtesë. Disa lojëra që do përmenden më poshtë mund të jenë ndër to. 

 • LIMBO: është një lojë që padyshim ka bërë historinë e horrorit dhe që pavarësisht se u publikua në vitin 2010 vazhdon të vlerësohet edhe sot. Ishte fillimisht një ekskluzive e Xbox, por që atëherë është transferuar në PC dhe PlayStation për shkak të suksesit të tij të madh. Është një përvojë shumë e thjeshtë: në këtë lojë protagonistit do t’i duhet të zgjidhë enigma të ndryshme në mënyrë që të vazhdojë në një botë të errët plot me krijesa misterioze (dhe aspak miqësore). Është gjithashtu një përvojë relativisht e shkurtër, e cila mund të përfundojë në rreth 3 orë.
 • Alan Wake Remastered: Fillimisht i lëshuar në vitin 2010, ky klasik i madh i llojit horror është gjithashtu i disponueshëm në PC, PlayStation dhe Nintendo Switch, dhe u lëshua në një version të rinovuar në vitin 2021. Do ta vendosë lojtarin në vendin e Alan Wake, një shkrimtar i zakonshëm që befas do të fillojë të shohë krijimet e tij duke marrë formë para syve të tij dhe do ta kërcënojne atë, duke rrëmbyer gruan e tij gjatë pushimeve të tyre. Duhen rreth 11 orë për të përfunduar lojen.
 • State of Decay: Bëri debutimin e tij në 2013, është gjithashtu i disponueshëm në PC dhe është një lojë mbijetese e vendosur në një botë të hapur të infektuar nga mumje. Prandaj, qëllimi është të siguroni vetes një pajisje të mirë për t’i mbijetuar kërcënimit që do të rrethojë vazhdimisht protagonistin. Ekziston edhe një histori kryesore, e cila kërkon afërsisht 16 orë për t’u përfunduar.
 • Chernobylite: i lëshuar në 2019 edhe për PC, PlayStation dhe Nintendo Switch, është një lojë mbijetese fantastiko-shkencore. Ngjarjet ndodhin në Çernobil, 30 vjet pas katastrofës së centralit bërthamor për të cilën të gjithë jemi të vetëdijshëm dhe protagonisti e gjen veten në këtë zonë sepse kërkon të dashurën e tij. Lojtari do të duhet të mbrohet kundër kërcënimeve armiqësore ushtarake dhe mbinatyrore, dhe do të duhet ta bëjë këtë duke krijuar burimet e veta dhe duke ndërtuar pajisjet e tyre. Kohëzgjatja është afërsisht 13 orë.
 • Little Nightmares: eshte nje nga lojrat me te mira horror, e lëshuar në 2017 dhe vlerësuar pozitivisht nga kritikët. Platforma është gjithashtu e disponueshme në PC, PlayStation dhe Nintendo Switch, dhe një kapitull i dytë gjithashtu është publikuar së fundmi. Protagonisti eshte Six, një vajzë e vogël që befas e gjen veten në një mjedis shumë shqetësues dhe qëllimi i saj është të shpëtojë nga ky vend kërcënues dhe ndërkohë të mos kapet nga krijesat që banojnë në këtë vend të çuditshëm. Duhen rreth 6 orë për të përfunduar lojën.
 • Visage: Kjo lojë është lëshuar edhe në vitin 2020 për PC dhe PlayStation, dhe është një horror psikologjik. Videoloja ofron një përvojë vërtet të tmerrshme, të vendosur në një botë të ngadalësuar, në të cilën realiteti është i përzier në mënyrë të përkryer me të mbinatyrshmen, dhe protagonistit, i rrethuar nga këto ngjarje paranormale, do të duhet të gjejë një rrugëdalje. Duhen rreth 7 orë për të përfunduar lojen.
 • Dead Space: u lëshua në vitin 2008 dhe është gjithashtu i disponueshëm në PC dhe PlayStation, dhe është kapitulli i parë i sagës horror dhe protagonisti është Isaac Clarke i cili është i zënë duke kërkuar një rrugë shpëtimi nga anija kozmike në të cilën ndodhet, e cila ka pësuar një avari dhe është pushtuar nga krijesa armiqësore. Loja ka një kohëzgjatje mesatare prej rreth 12 orë.
 • A Plague Tale: Innocence: Një tjetër lojë e vlerësuar nga kritikët është padyshim A Plague Tale. Një lojë e mbijetesës horror e lëshuar në 2019 edhe për PC, PlayStation dhe Nintendo Switch. Një kapitull i dytë është gjithashtu në zhvillim e sipër, i cili vazhdon me historinë e lojes së parë, ku shihen dy vëllezër të cilët po përpiqen dëshpërimisht të shpëtojnë nga dy kërcënime që janë njëri më keq se tjetri, domethënë ushtarët dhe minjtë që bartin murtajën. Kjo loje zgjat rreth 10 orë. Në vitin 2022, erdhi edhe vazhdimi i A Plague Tale: Requiem.
 • Blair Witch: Fillimisht e disponueshme vetëm në Xbox dhe PC, kjo lojë e mbijetesës horror tani është edhe në PlayStation dhe Nintendo Switch. Ai u publikua në vitin 2019 dhe trajton komplotin e filmit të vitit 1999, The Blair Witch Project. Në veçanti, ai zhvillohet dy vjet pas ngjarjeve të filmit, dhe sheh ish-policin Ellis Lynch në kërkim të një fëmije të humbur dhe ndërkohë do të ndeshet me ngjarje paranormale. Zgjat rreth 7 orë.
 • Outbreak: The New Nightmare: I lëshuar në vitin 2017 dhe i disponueshëm gjithashtu në PC, PlayStation dhe Nintendo Switch, ky horror sheh deri në 6 lojtarë që punojnë së bashku për t’i shpëtuar apokalipsit të zombive dhe për të mbijetuar. Një përvojë e mirë e modës së vjetër me shumë lojtarë brenda së cilës komuniteti kalon mesatarisht 20 orë.

Lojrat me te mira horror: Nintendo Switch

Nëse jeni duke kërkuar lojrat me te mira horror për Nintendo Switch-in tuaj, atehere dijeni që ka të ndryshme edhe në këtë rast. Sidoqoftë edhe në këtë rast, shumë nga lojërat nuk janë ekskluzive, pasi shumica e tyre janë transferuar në Nintendo Switch nga console te tjera, ose anasjelltas.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Përpara se të vazhdoni, duhet të dini se Nintendo Switch vjen edhe me një abonim mujor, përkatësisht Nintendo Switch Online, por ndryshe nga ato për PlayStation dhe Xbox, kjo ofron akses në lojrat e vjetra që janë pjesë e console të vjetra historike të Great N. 

 • Luigi’s Mansion 3: e vetmja ekskluzive në këtë listë me tematikë horror, megjithëse me një ton dukshëm më pak të zymtë se një lojë normale horror. I përket serisë Mario, kjo aventurë dinamike publikuar në vitin 2019 dhe do ta vendosë lojtarin në vendin e Luigi-t, i zënë duke eksploruar një hotel të përhumbur dhe duke shpëtuar miqtë e tij. Duhen rreth 13 orë për të përfunduar këtë përvojë.
 • Observer: Kjo lojë është gjithashtu e disponueshme në PC, PlayStation dhe Xbox dhe u lëshua në vitin 2017. Kjo aventurë horror luan një detektiv që mund të hakojë mendjet e njerëzve për t’i marrë në pyetje, dhe duhen rreth 7 orë për ta përfunduar.
 • Detention: është një loje e disponueshme edhe për PC dhe PlayStation, qe bëri debutimin në 2017. Në këtë lojë horror 2D scrolling, protagonist do të jetë një student i cili është bllokuar në shkollën e tij nga një tajfun, dhe ndërsa kërkon një mënyrë per te dale jashtë, do të ndodhin disa katastrofa. Ka një kohëzgjatje mesatare prej 3 orësh, kështu që kjo është një përvojë shumë e shkurtër.
 • Corpse Party: Kjo lojë është gjithashtu një nga shtyllat e horror, e cila gjithashtu u rinovua në 2021 (loja origjinale u lëshua në 1996) dhe u transferua në platforma të tjera, duke përfshirë PC, PlayStation dhe Xbox. Ashtu si ajo e përmendur më lart, kjo lojë e mbijetesës horror është gjithashtu e vendosur në një shkollë, ku studentët bllokohen dhe fillojnë të kenë përvoja paranormale dhe të tmerrshme. Duhen rreth 10 orë për ta përfunduar.
 • Oxenfree: një thriller i mbinatyrshëm i lëshuar në 2016 edhe për PC, PlayStation dhe Xbox. Protagonisti është një adoleshent i shoqëruar nga grupi i miqve të tij, të cilët gjenden në një festë nate që nuk do të shkojë në rrugën e duhur, pasi fillojnë të shohin ngjarje paranormale. Duhen rreth 4 orë e gjysmë për ta përfunduar atë.
 • Project Zero: Maiden of Black Water: është një loje që bëri debutimin në 2014 dhe që përmban një dozë të konsiderueshme tmerri. Kjo lojë mbijetese, e disponueshme gjithashtu në PC, PlayStation dhe Xbox, përqendrohet në një vend ku njerëzit shkojnë për të vdekur dhe përmban baristë që vendosin të hetojnë çështjen. Mund të përfundojë në rreth 15 orë.
 • Death Mark: I lëshuar në vitin 2017, ky është një roman vizual horror ku hetohen rastet e çuditshme të vdekjeve që të gjitha kanë një element të vetëm të përbashkët, përkatësisht një shenjë në kufomat e tyre. Është gjithashtu i disponueshëm në PC, PlayStation dhe Xbox, dhe kërkon shumë kohë për të përfunduar, midis 20 dhe 25 orë.
 • Ikai: Një loje horror që bëri debutimin në 2021 edhe në PC, PlayStation dhe Xbox. Nëse jeni adhurues i kulturës japoneze, kjo lojë është e përkryer për ju. Ajo fokusohet në folklorin japonez dhe paraqet një femer që lufton kundër shpirtrave të së kaluarës dhe të tashmes së saj. Një eksperiencë pak e frikshme që zgjat vetëm 3 orë.
 • Darkwood: Një tjetër loje aktuale është Darkwood, qe debutoi në 2014 edhe në PC, PlayStation dhe Xbox. Është një lojë e mbijetesës horror në të cilën drita është aleati i vetëm i protagonistit, i cili pa të do të përfundojë duke u përballur me kërcënime. Një përvojë shumë e gjatë, e cila mund të përfundojë në rreth 20 orë.
 • Among the Sleep: është një nga më origjinalët e llojit të tij. Fillimisht doli në 2014, por u rinovua në 2017 dhe tani është gjithashtu i disponueshëm në PC, PlayStation dhe Xbox. Në këtë aventurë dinamike, protagonisti është një i porsalindur vetëm dy vjeç, i cili do të ndiqet nga disa monstra dhe qëllimi i tij është të arratiset dhe të mbijetojë me ariun e tij. Duhen rreth 4 orë për ta përfunduar.