Lojra falas ne internet online

Ne internet/online ka shumë lojra falas që vetëm presin të luhen. Ka disa që mund të luhen direkt nga shfletuesi/browseri dhe të tjerët që kërkojnë shkarkimin e një të ashtuquajturi client (dmth. Një program që instalohet në PC). Mjafton të zgjidhni ato që preferoni më shumë dhe të filloni të argëtoheni!

Permbajtja

Games Games

Nëse po kërkoni lojra falas ne internet/online për t’u çlodhur pak dhe “shkëputur” nga puna (ose studimi), ju rekomandoj shumë të bëni një udhëtim në GamesGames i cili ofron një gamë të madhe lojrash Flash të luajtshëm direkt nga interneti. Për t’i bërë ato të funksionojnë, thjesht përdorni një shfletues/browser me mbështetje për Flash Player Adobe.

Duke u lidhur me faqen kryesore të GamesGames do të gjeni në qendër të ekranit listën e lojrave më të fundit të botuara në sit (titujt rinovohen shumë shpesh), ndërsa vazhdoni të lëvizni ka një listë me lojrat më të njohura ndonjëherë, kjo është më e luajtura nga përdoruesit dhe ato më të kërkuara të javës së fundit. Do të gjeni gjithashtu koleksione të dedikuara, për shembull, vetëm për tituj me shumë lojtarë, për përsëritjet e momentit, etj.

Përndryshe, ju mund të “shfletoni” lojrat e ofruara nga shërbimi bazuar në llojin e tyre duke klikuar në Action (për tituj veprimi), Adventure (për lojra aventureske), Puzzle (për lojra me mister), Racing (për gara makinash) ose në tjetrën skedat në krye të faqes.

Për të filluar një lojë, gjithçka që duhet të bëni është të klikoni në imazhin e saj të vrojtimit dhe të prisni disa sekonda që ajo të ngarkohet. Unë gjithashtu do të doja të theksoja se në faqen e lojës do të gjeni një përshkrim të shkurtër të titullit të zgjedhur dhe indikacionet për komandat që do të përdoren.

Pogo

Pogo eshte një portal shumë i famshëm dhe i vlerësuar (sidomos ne amerike) që mbledh shumë lojra falas ne internet/online në format dixhital, siç janë Scarabeo dhe Monopoly. Kërkon Adobe Flash Player dhe për të luajtur ju duhet të krijoni një llogari (falas). Meqenëse këto janë lojra tavoline, ndeshjet mund të zhvillohen si kundër kundërshtarëve të vërtetë ashtu edhe kundër lojtarëve fiktivë.

Për të filluar të luani në Pogo ju duhet, siç parashikohet, së pari të krijoni llogarinë tuaj në sit. Për ta bërë këtë, lidhuni me faqen e saj kryesore dhe klikoni në lidhjen Regjistrohu/Register djathtas. Pastaj plotësoni formularin që ju propozohet me të dhënat e kërkuara (adresa e postës elektronike, emri i përdoruesit, fjalëkalimi, gjinia, data e lindjes dhe vendi i origjinës), kontrolloni kutinë në lidhje me pranimin e politikës së privatësisë dhe përdorimin e shërbimit e cila është në fund dhe shtyp butonin Regjistrohu/Register.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Në këtë pikë, më në fund mund të filloni të shijoni tituj të ndryshëm në dispozicion. Prandaj, zgjidhni kategorinë e lojrave online të interesit tuaj duke klikuar në artikujt e duhur në krye ( Puzzle, Card, Board, etj) ose shfletoni listën e të gjitha lojrave në dispozicion që ju janë propozuar si parazgjedhje në faqen kryesore.

Kur të gjeni një lojë që mendoni se mund ta pëlqeni, klikoni në vrojtimin e saj dhe shtypni butonin Start Game për të filluar lojën që do të fillojë automatikisht pas shfaqjes së një reklame të shkurtër.

Miniklip

Provoni të hidhni një vështrim në Miniclip dhe do të shihni se nuk do të pendoheni. Ky është një sit që përfshin një koleksion të pakufishëm me lojra falas ne internet/online me Flash të bëra nga zhvilluesit e portalit, të gjitha të përdorshme pa pasur nevojë të krijoni ndonjë llogari dhe ndoshta të luhen në ekran të plotë.

Për të luajtur me titujt e disponueshëm në Miniclip, së pari lidhuni në faqen kryesore të shërbimit. Pra, filloni të hidhni një vështrim në titujt e ndryshëm në listë. Në krye do të gjeni ato më “të njohurat”, ndërsa pak më poshtë ka një renditje të lojrave më të suksesshme të momentit.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nëse, nga ana tjetër, dëshironi të eksploroni lojrat e disponueshme sipas zhanrit, shtypni butonin me tre linjat horizontale lart djathtas, hidhni një vështrim në të gjitha kategoritë e disponueshme nga menyja që hapet dhe zgjidhni atë që ju intereson në (p.sh. Akrobaci, Arcade, Adventure etj). Në faqen e re që do të hapet në këtë pikë do të gjeni listën e plotë të titujve që i përkasin kategorisë së zgjedhur më parë. Ju mund të renditni titujt në dispozicion bazuar në tre kritere të ndryshme duke klikuar në skedat e tyre: lojrat më të mira, lojrat më të fundit ose lojrat më të dashura.

Nëse dëshironi, mund të kryeni një kërkim të drejtpërdrejtë midis lojrave të ndryshme në dispozicion, duke shtypur fjalën kyçe të referencës në shiritin përkatës në krye dhe duke shtypur butonin Enter në tastierë.

Kur të gjeni një titull që mendoni se mund të jetë interesant, klikoni në pamjen paraprake të tij dhe prisni disa momente deri sa të ngarkohet loja. Për të mundësuar mënyrën e lartpërmendur të ekranit të plotë thjesht klikoni në simbolin katror me anët e hapura në pjesën e poshtme.

Kongregate

Unë ju këshilloj të bëni një “vizitë” edhe në Kongregate, një portal i mbushur me lojra falas ne internet/online që i përkasin kategorive më të ndryshme (enigma, lojra aksioni, letra, platformer etj.) Me të cilat mund të argëtoheni si në single ashtu edhe në multiplayer. Sidoqoftë, edhe në këtë rast, është mirë të merret parasysh, titujt në dispozicion janë në Flash.

Për të njohur listën e plotë të lojrave në sit, shikoni në faqen e saj kryesore dhe konsultohuni me seksionet e ndryshme: do të gjeni lojrat më të luajtura të momentit, ato më të njohurat, etj. Për të parë listën e plotë të titujve dhe mund t’i shfletoni ato sipas kategorive, klikoni në artikullin lojrat në krye. Ju gjithashtu mund të kërkoni me fjalë kyçe duke përdorur shiritin e duhur në krye.

Kur të gjeni një lojë që mendoni se mund t’ju interesojë, lëvizni treguesin sipër tij për të lexuar përshkrimin në dritaren që do të hapet. Nëse ju bind, shtypni butonin Luaj Tani për të filluar të luajë menjëherë.

HTML5games

Nese kerkoni lojra falas ne internet/online te bazuara ne teknologjine Flash, sugjerimi më i mirë që mund t’ju jap është pa dyshim të hidheni nje sy në HTML5games. Në fakt është një portal që mbledh shumë lojra HTML5 që i përkasin kategorive më të ndryshme. Ato mund të përdoren direkt nga dritarja e shfletuesit, pa pasur nevojë të shkarkoni ndonjë gjë në kompjuter dhe mbi të gjitha pa nevojën e përdorimit të shtojcës së lartpërmendur Adobe. Shikojeni tani, ka disa tituj vërtet të mirë!

Pastaj lidhuni në faqen kryesore të faqes dhe filloni të lëvizni në listën e lojrave të disponueshme. Në krye do të gjeni ato më të suksesshmet e momentit ( Më e mira/Best ), ndërsa më poshtë ka ato që janë shtuar kohët e fundit (Të reja/New ). Nëse preferoni të shfletoni titujt sipas kategorive, thjesht klikoni mbi atë që ju intereson ( Puzzle, Arcade, Kartat etj.). gjenden në shiritin anësor në të majtë.

Kur të gjeni një lojë që mendoni se mund ta pëlqeni, klikoni në vrojtimin e saj, lexoni përshkrimin e titullit në mënyrë që të kuptoni nëse mund t’ju interesojë në të vërtetë apo jo dhe më pas shtypni butonin Luaj/Play. Pasi të jetë bërë kjo, do të hapet një faqe e re në internet nga e cila menjëherë mund të filloni të luani me titullin e zgjedhur.

MMOBOMB

I doni lojrat e Flash/HTML5 por keni deshire te luani edhe ne mmo, atëherë ju duhet absolutisht të shtoni adresën MMOBOMB në të preferuarat tuaja. Kjo është një faqe në Internet që kombinon një përzgjedhje të madhe të lojrave falas online me një përmbledhje të titujve MMO për t’u shkarkuar dhe përdorur pa ndonjë kosto.

Nëse dëshironi të luani pa shkarkuar ose instaluar softuer në PC tuaj, lidheni në faqen kryesore të faqes dhe klikoni në skedën lojrat e Shfletuesit/ Browser Games në krye, zgjidhni titullin që dëshironi të provoni dhe klikoni në Luaj Tani/Play Now butoni për të vizituar faqen zyrtare të lojës dhe të fillojnë të argëtohen.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për të “shfletuar” listën e lojrave të browserit të rishikuara nga faqja në bazë të lloit të tyre (p.sh. MMORPG, Shooter, etj.) atehere vendosni kursorin e miut në skedën e duhur dhe zgjidhni një nga artikujt në menunë që shfaqet.

Për të parë titujt MMO, vendosni kursorin e miut në skedën e lojrave MMO dhe zgjidhni një nga zhanret e disponueshëm (p.sh. 2M MMO, Anime, Fantasy, Sci-Fi, etj.). Pastaj zgjidhni lojën që dëshironi të shkarkoni dhe klikoni në butonin Luaj Tani/Play now për të vizituar faqen e saj zyrtare. Këtu do të duhet të shkarkoni paketën e instalimit dhe të regjistroheni, atëherë mund të filloni të luani.

Lojra të tjera falas ne internet/online

Duke qëndruar në temën e Massively Multiplayer Online Games (MMO), ju ftoj të hidhni një vështrim edhe në Wikipedia. Në fakt, duke u lidhur me këtë faqe të enciklopedisë së famshme përmes Web-it ju në fakt mund të konsultoheni me një listë të pasur të lojrave më të mira falas online të disponueshme për Windows, Mac dhe Linux që i përkasin lloit në fjalë.

Lista është e ndarë në pesë pjesë: Luaj falas/ Free Play, ku renditen lojrat falas për të shkarkuar dhe përdorur; Luaj falas me reklama/ Free Play with advertising ku gjen lojra falas por me reklama brenda tyre; Lojë falas me mikro-transaksione/ Free play with micro-transactions ku raportohen lojra falas që ofrojnë pagesa për blerjen e artikujve ose bonuse në lojë; Abonime opsionale me pagesë/ Optional paid subscriptions me tituj që ofrojnë mundësi loje falas të shoqëruara me plane me pagesë dhe lojra falas në beta të hapur ose të mbyllur, dmth. MMO që janë falas vetëm gjatë periudhës së testimit beta.

Në listë, ju do të gjeni gjithashtu përshkrime të shkurtra të lojrave, zhanrin e tyre dhe një tregues të grafikëve të tyre (qofshin 2D apo 3D). Për të shkarkuar një, klikoni në titullin e tij, pastaj në linkun me faqen e saj zyrtare dhe ndiqni udhëzimet që përmbahen në këtë të fundit. Para së gjithash, sidoqoftë, sigurohuni që kompjuteri juaj të plotësojë kërkesat minimale të nevojshme për ta ekzekutuar.

Përveç Wikipedia, portalet e tjerë që për mendimin tim duhet të konsideroni nëse akoma po kërkoni lojra falas në internet janë ato që unë kam përfshirë për ju në listën e mëposhtme.

  • Armor Games – Uebfaqe që mbledh një tituj origjinal, argëtues dhe, natyrisht, falas për të zgjedhur për të kaluar disa minuta në gëzim. Disa lojra madje ofrojnë mundësinë për të ruajtur lojën.
  • Scirra – Portal i mbushur me lojra që i përkasin zhanrit Arcade me të cilin mund të shijoni direkt nga dritarja e shfletuesit tuaj të internetit.
  • FOG – Akronim i lojrave Falas Falas, është një nga portalet më të pasura me lojra Flash pa asnjë kosto kurrë. Ai përfshin shumë tituj të shpejtë dhe të thjeshtë që janë idealë si një kalim kohe dhe gjithashtu përfshin një seksion italian.
  • MSN games – Nga emri mund të kuptohet fare lehtë: është koleksioni i lojrave online nga Microsoft. Ka lojra me letra (përfshirë diamantin e famshëm), Arcade, enigmë dhe shumë më tepër