Lojra me lufte falas

Lojra me lufte falas

Ne kete udhezues do ju tregojme nje liste me lojra me lufte falas, te cilat mund te luhen ne kompjuter, telefon dhe tablet.

Si shembull mund te marim platformen e lojërave Steam per kompjuter, e cila ka një numer te madh zgjedhje, ndersa për telefonat dhe tabletët, do ju shpjegojme se si të shkarkosh lojra me lufte falas përmes Play Store ne Android dhe App Store ne iOS. Ka gjithashtu disa faqe interneti që ju lejojnë të luani online, pa pasur nevojë të shkarkoni programe ose aplikacione. Per me shume lexoni me poshte.

Permbajtja

Lojra me lufte falas për kompjuter

Lojra me lufte falas

Nëse kerkoni lojra me lufte falas dhe dëshironi qe t’i shkarkoni falas në kompjuterin tuaj, ju rekomandoj të shkarkoni client Steam, platformën e famshme të lojrave falas si për Windows ashtu edhe për macOS.

Në rreshtat e mëposhtëm, unë do t’ju tregoj në detaje se si të shkarkoni dhe instaloni Steam, si të krijoni një llogari falas dhe në fund, si të gjeni dhe instaloni lojra me lufte falas.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për më tepër, duhet të dini se, për të shkarkuar lojra me lufte falas në kompjuterin tuaj, mund të përdorni gjithashtu Microsoft Store të Windows 10 dhe Mac App Store të macOS.

Steam

Lojra me lufte falas

Për të luajtur lojra me lufte falas të shpërndara në Steam, fillimisht duhet të shkarkoni client e programit në Windows dhe macOS.

Për ta bërë këtë, lidhuni me faqen e internetit dhe së pari shtypni butonin Instalo Steam/Installa Steam që ndodhet lart djathtas dhe më pas klikoni Installa Steam adesso. Në Windows, kur shkarkimi të përfundojë, klikoni dy herë mbi të për të hapur skedarin SteamSetup.exe që sapo keni shkarkuar dhe klikoni së pari në Po/Si/Yes në dritaren e kontrollit të llogarisë së përdoruesit dhe më pas në Next/Avanti.

Atëherë vendosni shenjen ne gjuhën qe do zgjidhni dhe klikoni në Next/Avanti. Më pas përfundoni konfigurimin duke klikuar fillimisht në Install dhe më pas në Finish/Fine.

Lojra me lufte falas

Tani prisni vetëm disa minuta që të gjithë komponentët e nevojshëm për të ekzekutuar client të shkarkohen nga interneti dhe të krijoni llogarinë tuaj falas në Steam duke shtypur butonin Krijo një llogari të re/Crea un nuovo account.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Formulari i regjistrimit do të shfaqet më pas në ekran, në të cilin do të duhet të tregoni të gjithë informacionin e kërkuar për të krijuar një llogari, si adresën e emailit dhe shtetin e banimit. Pasi të keni pranuar kushtet e shërbimit që ju propozohen, më pas klikoni në butonin Vazhdo/Continua

Nese përdorni një Mac duhet të ndiqni një procedurë edhe më të thjeshtë: hapni paketën dmg të shkarkuar nga faqja e internetit e Steam dhe klikoni Agree. Pasi të bëhet kjo, në ekranin që ju shfaqet, tërhiqni ikonën e programit në dosjen e aplikacioneve macOS.

Më pas filloni softuerin duke klikuar në ikonën e tij në Launchpad, prisni që të gjithë komponentët e nevojshëm për të ekzekutuar client të shkarkohen nga interneti dhe krijoni llogarinë tuaj falas duke klikuar mbi Crea un nuovo account dhe më pas vazhdoni siç tregohet më parë.

Lojra me lufte falas

Pasi të keni përfunduar instalimin e client Steam në Windows ose macOS, mund të gjeni plot lojra me lufte falas, te cilat mund ti shkarkoni permes tij. Per ta bere kete klikoni në kategorinë Free to play që ndodhet në shiritin e menusë në krye dhe më pas shtypni artikullin Free to play.

Më pas filtroni sipas kategorisë (Etiketa) nëse është e nevojshme, duke klikuar në një nga artikujt e vendosur në të djathtë të ekranit. Për shembull, klikoni në Action/Azione ose Massively Multiplayer/Multigiocatore di massa, në mënyrë që të gjeni më shpejt videolojën e interesit tuaj që korrespondon me këtë kategori.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nëse keni gjetur titullin që dëshironi të shkarkoni, klikoni në emrin e tij dhe më pas klikoni në Start game/Avvia gioco. Më pas, për ta instaluar klikoni Next/Avanti dhe Prano/Accetto.

Lojra me lufte falas

Më poshtë mund të gjeni disa këshilla se cilat janë lojërat më të famshme të luftës falas, të disponueshme për shkarkim përmes Steam.

 • Dirty Bomb (Windows) është një nga lojrat më të mira në internet dhe padyshim që ia vlen të provohet. Dirty Bomb është vendosur në vitin 2020 në një Londër të shkatërruar nga shpërthimi i një bombë të pistë. Protagonistët e videolojës janë mercenarë që duhet të bëjnë luftë me fraksionet e armikut për të pushtuar pjesë të qytetit dhe për t’i bërë ata të bien nën sundimin e tyre. Loja mund të mbështetet në ekuilibrin e duhur midis taktikave dhe furisë dhe një sistem të mirë strukturuar bashkëpunimi midis përdoruesve.
 • Heroes & Generals (Windows) është një loje e shkëlqyer strategjike në internet, e vendosur gjatë Luftës së Dytë Botërore. Të leje mund të marrësh rolin e heronjve që luftojnë në llogore, drejtojnë avionët dhe tanket ose ate të gjeneralëve që vendosin strategji luftarake.
 • Warface (Windows) një shenjper lufte. Në modalitetin e bashkëpunimit në internet, ai ofron misione të reja çdo ditë dhe ju lejon të zgjidhni midis katër klasave të personazheve: pushkëtar, snajper, inxhinier ose mjek, secila me detyra dhe veçori të ndryshme. Mënyrat e lojës në dispozicion përfshijnë Team Deathmatch, Free for All, Plant the Bomb, Storm, Destruction dhe Capture.
 • War Thunder (Windows/macOS) është e vendosur në Luftën e Dytë Botërore që e vendos lojtarin në vendin e drejtimit të automjeteve të blinduara, të tilla si tanke dhe anije. Ai ofron shumë cilësime për të personalizuar përvojën e lojës. Ai gjithashtu mbështet modalitetin e lojës me një lojtar.
 • PlanetSide 2 (Windows) eshte një loje e mahnitshme me shumë lojtarë në të ardhmen. Ai ofron katër harta masive ku lojtarët mund të përplasen me njëri tjetrin dhe të përfshihen në beteja me përmasa epike. Ai përfshin disa mënyra të lojës dhe një nivel të lartë të personalizimit të ushtarëve.
 • Blacklight: Retribution (Windows) eshte nje loje me shumë lojtarë me një mjedis futuristik në të cilin teknologjitë HRV (Hyper Reality Vision) dhe personalizimi i armëve luajnë një rol themelor. Ai gjithashtu përmban një modalitet bashkëpunimi me 4 lojtarë.
 • Warframe  (Windows) është një tjetër loje me shumë lojtarë. Ndodhet në një botë fantastiko shkencore ku ushtria Grineer po përhapet në të gjithë sistemin diellor. Për të ndaluar përparimin e tyre, luftëtarët e vjetër Tenno, luftëtarët me thike dhe pushkë, quhen: mjeshtra të armaturës Warframe. Po flasim për një loje taktike në pikën e duhur; patjetër që ia vlen të provohet.
 • Team Fortress 2 (Windows/macOS/Linux) nuk është një lojë e vërtetë lufte: është më tepër një loje strategjike në të cilën mund të zgjidhni midis klasave të ndryshme të karaktereve dhe mënyrave të ndryshme të lojës, si Arena dhe Kapni flamurin. Prodhuar nga Valve, është një nga lojrat më të shkarkuara në Steam.

Microsoft Store

Lojra me lufte falas

Nëse keni një kompjuter me sistem operativ Windows 10, mund të shkarkoni falas edhe lojëra luftarake përmes Microsoft Store, pasi brenda tij ka disa qe mund t’ju interesojnë.

Për të gjetur dhe shkarkuar lojrat, fillimisht nisni Microsoft Store nëpërmjet shiritit të kërkimit Cortana. Pasi të bëhet kjo, klikoni në artikullin e menusë Lojërat/Giochi/Games që ndodhet në krye dhe më pas klikoni në artikullin Shfaq të gjitha/Mostra tutto, që korrespondon me kategorinë Lojërat më të njohura falas/Giochi più popolari gratis.

Tani filtrojeni kërkimin tuaj duke përdorur menunë rënëse Kategoria, në mënyrë që të zgjidhni artikuj të tillë si Arena për luftime online me shumë lojtarëAksion dhe Aventurë ose Shooter. Pasi të keni identifikuar titullin e interesit tuaj, klikoni mbi të dhe instaloni duke shtypur butonin Get/Ottieni; Install. Pasi shkarkimi të përfundojë, filloni lojën duke shtypur Start/Avvia.

Më poshtë po ju jap disa shembuj me lorja me lufte falas që janë të pranishme në Dyqanin e Microsoft.

 • Sniper Fury është një lojë falas në të cilën ju duhet të merrni rolin e një snajperi dhe të ndërmerrni më shumë se 500 misione për të mposhtur armiqtë në luftë. Është gjithashtu e mundur të konkurrosh me lojtarët, falë pranisë së një modaliteti PVP.
 • Word of Warships është një nga lojërat më të famshme të luftës falas në të cilën ju duhet të luftoni për epërsinë detare, duke e vënë veten në komandë të anijeve historike për të mposhtur kundërshtarët tuaj.
 • Modern Combat 5 është një gjuajtës falas dhe për këtë arsye përbëhet nga beteja midis lojtarëve në hartat e lojërave të kufizuara. Ju gjithashtu mund të luani vetem me nje lojtar falas.

Mac App Store

Lojra me lufte falas

Nëse keni një Mac, mund të përdorni Mac App Store për të shkarkuar lojëra me lufte falas. Për ta përdorur, niseni (duke shtypur ikonën e tij, që është simboli i një A të stilizuar). Më pas, në ekranin kryesor, klikoni në Kategoritë > Giochi/Games.

Në këtë pikë, lëvizni poshtë ekranit që ju shfaqet, gjeni kategorinë Top gratuite dhe shtypni artikullin Lista e plotë/Elenco completo. Më pas do t’ju shfaqet një listë e lojërave falas dhe mund ta shfletoni për të gjetur ate që përputhet më mirë me shijet tuaja.

Pasi të keni identifikuar lojen e interesit tuaj, shkarkoni atë duke klikuar në butonin Merr/Ottieni/Get që ndodhet pranë ikonës së tij dhe konfirmoni procedurën duke shtypur butonin Install.

Më poshtë po ju jap disa shembuj të lojëraveme lofte më të famshme falas që mund të shkarkohen përmes Mac App Store.

 • Code Of War është një gjuajtës i shkëlqyer me grafikë 3D dhe fizikë realiste në të cilën duhet të provoni veten kundër lojtarëve të tjerë në hartat me shumë lojtarë.
 • World of Tanks Blitz  eshte nje loje me shumë lojtarë, ku ju mund të përballeni me kundërshtarë në fusha të shumta beteje me armë dhe automjete të Luftës së Dytë Botërore.
 • Contract Killer 2  është një lojë lufte falas në të cilën ju merrni rolin e Jack Griffin, një vrasës vdekjeprurës si dhe një snajper i aftë.

Lojra me lufte falas per telefon dhe tablet

Lojra me lufte falas

Nese preferoni të luani nga telefoni dhe tableti, atehere mund ta beni duke shkarkuar lojra falas nga Play Store per Android ose nga App Store per IOS.

Për ta bërë këtë, në qoftë se ju keni një paisje Android, së pari hapni Play Store duke shtypur në ikonën e saj të vendosur në ekran home (ikona e një trekëndëshi me ngjyrë).

Pasi të keni filluar, trokitni lehtë mbi artikullin e menusë Lojërat/Giochi/Games që ndodhet në krye, më pas prekni artikullin e kategorive, në mënyrë që të mund të gjeni lehtësisht lojrat.

Për shembull, mund të shfletoni seksionet e lojërave të rekomanduara për ju, të lojërave më të votuara ose të lojërave me role, duke trokitur te artikulli Altro në korrespondencë me nënkategoritë përkatëse.

Lojra me lufte falas

Pasi të keni identifikuar lojën që jeni të interesuar të shkarkoni, trokitni lehtë mbi ikonën e saj dhe instaloni atë duke shtypur butonin Install; Prano/Accetto. Kur shkarkimi automatik të përfundojë, niseni duke shtypur butonin Hap/Apri/Open.

Në iPhone ose iPad, nisni Dyqanin e aplikacioneve iOS, duke trokitur në ikonën e tij që ndodhet në ekranin home (simboli i një A të bardhë të stilizuar në një sfond blu). Pasi të bëhet kjo, shtypni artikullin Lojëra/Games/Giochi që ndodhet në fund dhe identifikoni lojën e interesit tuaj, duke trokitur mbi një nga kategoritë e pranishme (për shembull, mund të prekni artikullin Top Free ose Azione, që korrespondon me kategoritë kryesore).

Nëse e keni gjetur lojën që jeni të interesuar të instaloni, trokitni lehtë mbi ikonën e saj dhe më pas klikoni ottiene;get/Install. Tani për të nisur shkarkimin dhe instalimin automatik, përdorni Face ID, Touch ID ose futni fjalëkalimin e llogarisë tuaj iCloud.

Në fund, filloni lojën duke shtypur butonin Hap/Apri/Open.

Në rreshtat e mëposhtëm, do ju japim disa shembuj me lojra me lufte falas që mund të shkarkoni në telefon dhe tablet.

 • Fortnite është një nga videolojërat e momentit, e cila ofrohet falas në modalitetin e saj Battle Royale dhe që përfshin përplasje midis lojtarëve në modalitetin, njeriu i fundit në këmbë. Në Android mund të shkarkohet nga faqja zyrtare, ndërsa në iOS është e disponueshme direkt nga App Store
 • Modern Combat 5 është një nga lojrat me te mira te luftes në celular. Ka grafikë jashtëzakonisht tërheqëse 3D dhe përfshin mënyra të ndryshme të lojës (shoqërim, shkatërrim, helikopter, ndjekje në një 4 × 4) si me një dhe me shumë lojtarë. Është në dispozicion falas për Android dhe iOS.
 • Frontline Commando është e shkëlqyer 3D dhe ofron një lojë me ritme të shpejta dhe një numër të madh armësh në dispozicion të lojtarit. Është falas për Android dhe iOS.
 • Major Mayhem eshte një shenjper me grafika vizatimore në të cilën duhet të qëlloni armiqtë duke i përgjuar ata ndërsa heroi i lojës kalon nëpër nivele. Ofron lojë me ritme të shpejta dhe të balancuara mirë. Është falas për Android dhe iOS.
 • Brothers In Arms 3 është një tjetër shenjper me temë lufte nga Gameloft që ia vlen patjetër ta shikoni. Pa pagesë për të luajtur për Android.
 • Battle Nations është një loje e shkëlqyeshme luftarake strategjike për t’u luajtur, pa pagesë me artikuj shtesë që mund të blihen në lojë. Është i disponueshëm për Android dhe iOS.
 • NOVA Legacy eshtë një loje me shumë lojtarë në internet e vendosur në të ardhmen, me lojë me ritme shumë të shpejta. Është falas dhe i disponueshëm në Android dhe iOS.

Lojra me lufte falas per PlayStation

Nese keni nje playstation/console dhe dëshironi të shkarkoni lojra me lufte falas, atehere fillimisht sigurohuni që console te jetë lidhur më parë me internetin duke kaluar në menunë e cilësimeve (Impostazioni > Rete > Imposta connessione Internet ne PS4 dhe Rete > Impostazioni di rete > Configura rete wireless ne Xbox One).

Pasi të bëhet kjo, shkoni te dyqani virtual i paracaktuar, që është PlayStation Store për PlayStation dhe Microsoft Store për Xbox dhe gjeni nëpërmjet tij, lojërat luftarake falas që jeni të interesuar të shkarkoni.

Për shembull, nëse keni një Xbox, pasi të keni lançuar Dyqanin e Microsoft nëpërmjet ikonës së tij që ndodhet në ekranin kryesor, referojuni skedës Giochi/Games dhe seksionit Lojërat më të njohura falas/Giochi più popolari gratis për të gjetur lojen që ju intereson të shkarkoni.

Ju kujtoj gjithashtu se për të luajtur online në PS4 dhe Xbox One duhet të abonoheni në shërbimin PlayStation Plus ose Xbox Live Gold. 

Këtu janë disa nga lojërat më të njohura falas.

 • War Thunder (PS4/Xbox One) është një loje e njohur ushtarake falas për të luajtur, në të cilën mund të luftoni me avionë të Luftës së Dytë Botërore dhe të Luftës së Ftohtë, automjete të blinduara dhe detare.
 • Armored Warfare (PS4/Xbox One) është një tjetër lojë video luftarake ku përballeni me njëri tjetrin në beteja me mbështetjen e një game të gjerë makinerish luftarake.
 • Warface (PS4/Xbox One) është një loje me cilësime moderne në të cilat lojtarët përballen në modalitetin e luften në harta të shumta lojërash.

Lojra me lufte falas online

Nëse nuk dëshironi ose nuk mund të shkarkoni dhe instaloni programe në kompjuterin tuaj, mund të luani lojra me lufte falas ne internet duke u lidhur me një nga faqet e shumta të internetit që i përmbajnë ato dhe për këtë arsye ju lejojnë t’i përdorni ato drejtpërdrejt nga shfletuesi juaj.

Në këtë drejtim, në rast problemesh, sigurohuni që të përdorni një program për të lundruar në internet me Flash Player të integruar si standard, siç është Google Chrome. Nëse dëshironi të përdorni një shfletues tjetër, sigurohuni që të keni shkarkuar dhe aktivizuar më parë shtesën Flash Player.

 • Midis tyre, është për shembull faqja e internetit Poki, e cila ju lejon të luani një numër të madh videolojërash falas përmes shfletuesit. Për ta përdorur atë, lidhuni me faqen e saj kryesore nëpërmjet ketij linku. Më pas klikoni në ikonën e lojes që dëshironi të luani dhe prisni që të ngarkohet dhe të luhet direkt në shfletuesin që po përdorni.
 • Një site tjetër të cilit mund t’i drejtoheni është Giochi di guerra, e cila gjithashtu ju lejon të luani lojra të ndryshme me një lojtar dhe me shumë lojtarë direkt përmes shfletuesit tuaj. Për ta përdorur atë, lidhuni me faqen e saj kryesore nëpërmjet lidhjes së treguar dhe zgjidhni një nga kategoritë e videolojërave në shiritin e sipërm (aeroplanë luftarakë, anije luftarake, tanke, luftëtarë, etj). Për të filluar të luani një videolojë, klikoni mbi të dhe në ekranin tjetër, shtypni butonin Luaj/Play/Gioca.

 • Mund te perdorni edhe portalin Pomuco. Pasi të jeni lidhur me faqen e tij kryesore, klikoni në artikullin e menusë Action/Azione, në mënyrë që të gjeni dhe klikoni mbi lojen më shumë në përputhje me shijet tuaja. Loja e zgjedhur do të hapet direkt në shfletues.
 • Edhe Flashgames247 ia vlen të shikohet. Është një faqe tjetër e lojërave flash dhe në seksionet e saj Lufta/war dhe Shooting do gjeni shume lojra argetuese.