Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas

Ne kete udhezues do ju flasim per site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas. Me poshte do te gjeni nje listë të siteve për të shkarkuar lojëra, përmes të cilave mund të gjeni shumë lojëra të nivelit të lartë edhe pa kosto. Per detajet vazhdoni lexoni me poshte.

Permbajtja

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter edhe falas

Sitet e lojrave janë të shumtë dhe përmes secilit prej tyre mund të shkarkohen lojëra në kompjuter. Megjithatë duhet të theksoj se jo të gjitha lojërat që do të gjeni janë falas. Shumë janë lojërat klasike pa pagesë (por nganjëherë me mikro-transaksione për të blerë artikuj etj), të tjera janë në ofertë për të festuar ngjarje të veçanta dhe të tjera mund të jenë falas vetëm për një periudhë të kufizuar kohore. 

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter edhe falas: Steam

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas

Steam është një platformë dixhitale e njohur per programe por që merret gjithashtu me shpërndarjen e lojrave per kompjuter. Falë saj mund te gjesh lojra me cmime konkuruese.

Steam është i aksesueshëm përmes faqes zyrtare të internetit dhe ofron lojra qe shkarkohen për t’u luajtur në kompjuter në modalitetet me shumë lojtarë dhe me një lojtar. Është padyshim platforma më e përdorur për shkarkimin e lojërave. Për të përdorur platformën, duhet të keni një llogari, pas së cilës mund të filloni menjëherë blerjen dhe shkarkimin e lojërave të disponueshme në platformë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Lojërat e blera nga Steam do të blihen në një lloj biblioteke të brendshme virtuale, në format dixhital. Pasi të bëni blerjen tuaj, loja mund të shkarkohet, çinstalohet dhe ri-shkarkohet sipas dëshirës. Gjëja e rëndësishme, përpara se të shkarkoni, është të kontrolloni nëse kompjuteri juaj plotëson kërkesat minimale të harduerit dhe softuerit të treguar në faqen e shkarkimit (ka edhe lojëra për macOS dhe Linux, nëse jeni të interesuar).

Për të parë lojrat falas në dispozicion (edhe përpara se të shkarkoni client) mund të shkoni në faqen zyrtare të Steam dhe më pas, në seksionin anësor, në të majtë, lëvizni poshtë dhe klikoni në Free-to-play. Kjo do të hapë faqen me listen e të gjitha lojërave që mund t’i instaloni dhe shijoni menjëherë në kompjuterin tuaj. Këto variojnë në çdo zhanër , nëse doni të përsosni kërkimin tuaj, thjesht klikoni mbi llojin e lojës falas që preferoni (në zonën në të djathtë, nën titullin Filtro sipas etiketës/Filtra per etichetta): indie për produktet më alternative, Action, aventurëstrategjisimulim,multiplayer dhe shumë të tjerë. Ju kujtoj se mund të shikoni lojërat më të mira falas në Steam në tutorialin e sapolidhur.

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter edhe falas: Epic Games Store

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas

Epic Games Store është dyqani zyrtar i Epic Games. Ata janë në fakt krijuesit e shumë të famshmes Unreal Engine (dhe lojëra të ngjashme si UnrealUnreal TournamentGears of War dhe shumë të tjera), dhe Fortnite.

Falë të ardhurave nga Unreal Engine dhe Fortnite, Epic Games ka arritur të vendoset në treg në një kohë të shkurtër me një dyqan dixhital që synon të rivalizojë Valve’s Steam: Epic Games Store. Për të kontrolluar lojrat e disponueshme në dyqanin dixhital, thjesht shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe mund të shfletoni menjëherë kategoritë e dyqanit, duke kërkuar lojërat tuaja të preferuara.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nëse po pyesni se si te shkarkosh lojra per kompjuter edhe falas përmes Epic Games Store, më duhet t’ju paralajmëroj se edhe në këtë rast do t’ju duhet të krijoni një llogari dhe do të duhet të shkarkoni domosdoshmërisht client Epic Games.

Avantazhi i Epic Games Store, i cili ka tërhequr shumë lojtarë në dyqan, është oferta e një ose më shumë lojërave falas çdo javë. Këto janë oferta ekskluzive dhe partneritete me zhvillues të nivelit të lartë. Me një llogari mund të shkoni në faqen e Lojrave Falas dhe të shihni zgjedhjen falas të momentit. Klikoni në butonin Tani Falas/Ora gratis/Free now që korrespondon me lojën që ju intereson dhe më pas, në në faqen tjetër kliko Merr/Ottieni/Get.

Prisni që shporta të mbushet dhe më pas përfundoni operacionin duke klikuar në Bej porosi > Pranoj/Effettua l’ordine > Accetto. Loja do të shtohet në bibliotekën tuaj personale dhe do të jetë e juaja përgjithmonë. Më pas mund ta instaloni dhe çinstaloni sipas dëshirës, ​​pa kufizime kohore.

Microsoft Store

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas

Microsoft Store është i instaluar si standard në PC me Windows 10 dhe Windows 11, dhe është në thelb dyqani dixhital i kompanisë ku mund të gjeni aplikacione, softuer, filma dhe sigurisht lojra.

Për të hyrë në të, mjafton të keni një llogari të Microsoft dhe më pas klikoni në ikonën e Microsoft Store në shiritin e aplikacioneve (ose gjeni atë me një kërkim në menunë Start).

Pasi të jeni në dyqan, klikoni në ikonën me fjalën Lojë/Game/Gioco (në të majtë) për të hyrë në katalogun e dyqanit. Lëvizni poshtë faqes derisa të gjeni artikullin Lojëra falas/Giochi gratuiti në plan të parë. Klikoni mbi Shfaq të gjitha/Mostra tutto për të parë të gjithë seksionin dhe përfundimisht shkarkoni lojen e interesit tuaj duke klikuar në butonin Merr/Ottieni në faqen e lojës specifike.

Ju kujtoj se Microsoft, që zotëron divizionin Xbox, gëzon një shërbim shumë të respektuar të quajtur Game Pass. Duke paguar një abonim mujor, ju mund të përdorni katalogun e lojërave Xbox edhe në PC, për të shkarkuar dhe luajtur qindra lojra pa pasur nevojë të paguani çmimin e plotë.

Ubisoft Connect

Site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas

Një tjeter nder ato site ku te shkarkosh lojra per kompjuter falas është padyshim ajo e Ubisoft, e quajtur Ubisoft Connect. Është një platformë lojrash për PC e zhvilluar nga kompania me të njëjtin emër, krijuese e serive të njohura Assassin’s CreedFar CryWatchDogsSplinter Cell dhe shumë të tjera.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ubisoft Connect ofron blerjen dhe shpërndarjen dixhitale të lojërave përmes dyqanit të tij dixhital. Përdoruesit mund të shfletojnë faqen e internetit dhe të blejnë lojërat e tyre të preferuara përmes katalogut.

Përsëri kjo do të jetë një blerje për një lojë me version dixhital, nuk do të merrni një kuti ose disk. Loja e blerë do të lidhet me llogarinë Ubisoft Connect që duhet të krijoni përpara se të përdorni platformën. Më pas loja do të shkarkohet dhe luhet përmes client Ubisoft Connect, i cili mund të shkarkohet direkt nga faqja zyrtare e internetit duke klikuar në këtë lidhje dhe më pas duke klikuar në butonin Shkarko për PC/Scarica per PC.

Nëse dëshironi të kontrolloni menjëherë përzgjedhjen e lojërave falas të disponueshme përmes Ubisoft Connect, fillimisht shkoni në faqen zyrtare të internetit, më pas lëvizni kursorin e miut te Lojërat/Giochi, lart majtas dhe nga menuja rënëse zgjidhni Lojërat Falas/Giochi gratuiti. Më pas do t’i shihni të gjithë lojrat aktualisht falas (në shumicën e rasteve këto janë lojëra falas të Ubisoft-it, prova me kohe ose lojëra promovuese).

Theksoj se edhe nëse në një masë më të vogël se Steam, shitjet dhe promovimet me kohë ofrohen ende shpesh në lojrat në katalogun dixhital. Ndonjëherë ndodh që çmimet janë vërtet të ulëta dhe për këtë arsye ka përqindje të larta zbritjeje.

Origin

I njohur më parë si Dyqani EA, Origin është një platformë lojrash për PC dhe faqe shkarkimi lojërash kompjuterike e zhvilluar nga Electronic Arts. Origin ofron blerjen dhe shpërndarjen dixhitale tëlojërave përmes dyqanit të saj dixhital. Loja e blerë do të lidhet me llogarinë Origin të krijuar dhe do të shkarkohet përmes client te Origin. Ashtu si me Steam, Origin garanton gjithashtu disponueshmërinë e shkarkimit përgjithmonë pas blerjes. Ju do të jeni në gjendje ta çinstaloni dhe ta shkarkoni përsëri lojën një numër të pafundëm herë.

Megjithatë Origin lejon vetëm blerjen e lojërave për kompjuter të shpërndara nga Electronic Arts. Prandaj, në këtë platformë do të gjeni të disponueshme për blerje lojëra të fundit si Battlefield 2042Crysis RemasteredBIOMUTANT dhe ato të shpërndara nga Electronic Arts (Mass EffectDead SpaceDragon Age etj). Origin ofron gjithashtu promovime dhe zbritje të llojeve të ndryshme, por frekuenca e ofertave të tilla është sigurisht më e ulët se ajo e Steam.

Për të kontrolluar lojërat falas të disponueshme, shkoni në faqen zyrtare të Origin dhe futni çelësin e kërkimit për lojërat falas/giochi gratis/free games në shiritin e kërkimit në pjesën e sipërme majtas. Tani në të djathtë, klikoni Shiko të gjitha në dyqan/Vedi tutto nel negozio për të zbuluar se cilat lojëra janë aktualisht të disponueshme për shkarkim falas. 

Ndër veçoritë më interesante të Origin, sigurisht që ekziston mundësia e abonimit në programin me pagesë EA Play, i krijuar për ata që i duan veçanërisht videolojërat Electronic Arts. EA Play është një program abonimi, i ndarë në versionin Bazë, i cili kushton 3,99 € në muaj ose 24,99 € në vit dhe versioni Pro me një kosto prej 14,99 € në muaj ose 99,99 € në vit

Pasi të jeni regjistruar për një abonim, mund të luani lojëra të pakufizuara të përfshira në bibliotekën e lojërave video dixhitale EA. Me abonimin bazë është e mundur të luash me kufi në disa lojëra EA dhe versione provë të lojrave të kompanisë përpara publikimit të tyre, pa pasur nevojë të bëni ndonjë blerje. Për çdo loje të luajtur përmes programit, nëse vendosni të bëni blerjen, do të shihni përparimin tuaj të transferuar në lojën e plotë, për të vazhduar aty ku e keni lënë.

Nuk ka periudhë prove falas kur abonoheni në program, por pasi të keni përfunduar abonimin tuaj, mund ta përfundoni abonimin tuaj në çdo kohë. 

GOG

Nëse jeni të interesuar të zbuloni se si te shkarkosh lojra per kompjuter falas pa pasur nevojë të përdorni client, atëherë GOG është zgjidhja ideale. Me siguri një platformë më pak e njohur për lojërat kompjuterike sesa Steam, GOG u lind fillimisht si një platformë që synonte zhvilluesit e pavarur që publikuan lojrat e tyre pa sistemet e mbrojtjes DRM.

Më vonë, falë mbështetjes dhe famës së arritur nga ekipi i zhvillimit të CD Projekt (zhvilluesit e sagës The Witcher dhe Cyberpunk 2077), GOG ka arritur sukses më të madh me kalimin e kohës për shkak të pranisë së lojrave që u përkasin shpërndarësve me tre A, si dhe zbritje të shumta për lojrat në katalogun e saj dixhital. GOG ofron gjithashtu mundësinë për të shkarkuar, si opsion, client e saj për lojën GOG Galaxy, përmes së cilës është e mundur të luash online me miqtë dhe të menaxhosh të gjithë lojrat që zotërohen nga përdoruesi individual në dyqanet e ndryshme për PC dhe konsola. (kjo përfshin Steam, Epic Games Store, Microsoft Store, Ubisoft Connect, Origin, madje edhe PlayStation dhe Xbox).

Nëse dëshironi të kontrolloni lojrat falas të disponueshëm në GOG, thjesht duhet të shkoni në faqen zyrtare të internetit, të zgjidhni Shfaq vetëm lojëra falas/Show only free games në zonën në të majtë dhe të zbuloni menjëherë se cilat janë produktet falas. Konsideroni që GOG.com nuk është një platformë referimi për titujt modernë, kështu që nëse do të kishte lojëra falas në promovim, do të ishin te vjetra. (Ju duhet nje llogari ne GOG).

Pasi të keni gjetur një loje që ju intereson, klikoni mbi të dhe më pas, në faqen tjetër, klikoni në butonin Shto në shportë/Add to cart dhe më pas në Kontrollo tani/Check out now. Në faqen tjetër do të shihni përmbledhjen e porosisë, ku do të duhet të klikoni mbi Paguaj për porosinë tuaj tani/Pay for your order now (nëse është produkt falas kostoja do të jetë 0.00 euro): titulli do të shtohet në llogarinë tuaj dhe do bëhet gati për shkarkim.

Mac App Store

Nëse nuk keni një PC me Windows, por në vend të kësaj keni një Mac, nuk duhet të hiqni dorë nga lojërat. Para së gjithash, client si Steam, Epic Games Store, Origin dhe GOG janë gjithashtu të disponueshëm në macOS (megjithëse përzgjedhja e lojrave është shumë më e vogël se ajo për Windows), më pas në Mac App Store të përfshirë në të gjithë kompjuterët e apple mund të gjeni shumë lojra interesante, falas dhe me pagesë.

Për më tepër, Apple ka lançuar shërbimin Apple Arcade, i disponueshëm në pajisjet me macOS 10.15 Catalina ose më të rinj, iPhone, iPad (i pajisur me iOS/iPadOS 13 ose më te rinj) dhe Apple TV. Ky është një shërbim abonimi që, me një kosto prej 4,99 euro në muaj, jep akses në mbi 200 lojëra, të cilat mund të shkarkohen në çdo kohë pa kosto shtesë. Midis tyre ka edhe ekskluzivitete të një peshe të caktuar si Fantasian, një lojë japoneze me role e zhvilluar nga kompania Mistwalker, që mund të luhet vetëm në pajisjet Apple. Ju mund ta provoni Apple Arcade falas për një muaj përpara se të vendosni nëse ia vlen apo jo.