Si te lexosh kodin QR

Si te lexosh kodin QR

Kodet QR/QR code kane nje perdorim shume te gjere ne ditet e sotme, ku QR qendron per Quick Response (Përgjigje e Shpejtë). Ato jane simbole katrore (qe permbajene katrora te vegjel te zinj) te cilet i gjeni në faqet e internetit, në gazeta, produkte dhe shumë vende te tjera. Nëse kornizohen me kameren e telefonit ose te kompjuterit, ju lejojnë qe të hyni në faqe interneti menjëherë dhe te lexoni shume informacione te ndryshme qe mund te permbajne. Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te lexosh kodin QR, duke ju dhene te gjitha detajet mbi argumentin.

Permbajtja

Si te lexosh kodin QR me Android

Nëse do të dish se si te lexosh kodin QR me Android, dije se është e mundur ta bësh këtë duke përdorur aplikacionin e Kameres të përfshirë si standard në telefon (megjithëse duhet thënë se funksioni i leximit te QR code nuk është i integruar në të gjitha modelet e pajisjeve në treg) ose duke perdorur aplikacione të tjera

Aplikacioni i kamerës

Si te lexosh kodin QR

Në disa pajisje Android, aplikacioni Kamera/Fotocamera integron një funksion për skanimin e kodeve QR. Për ta përdorur, thjesht nisni këtë të fundit, kornizojeni kodin QR me kamerën e pajisjes tuaj dhe kaq: nuk keni nevojë të instaloni asnjë aplikacion tjeter.

Në raste të tjera, si për pajisjet Huawei, funksioni në fjalë nuk është i disponueshëm si aplikacion, por si një ikonë e nisjes së shpejtë e integruar midis veçorive të EMUI, ndërfaqes së përdoruesit Huawei. Për të përdorur funksionin në fjalë, të quajtur Scan, thjesht hyni në ekranin e kërkimit të Android duke rrëshqitur nga lart poshtë dhe trokitni lehtë mbi ikonën e katrorit të prerë në gjysmë (lart majtas).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Më pas, duhet të kornizoni kodin QR me kamerën e pajisjes, duke u përpjekur ta poziciononi atë në qendër të objektivit dhe më pas, duke përdorur butonat e vendosur në fund, mund të kopjoni tekstin ose linkun e identifikuar.

App për të lexuar kodin QR në Android

Si te lexosh kodin QR

1. Nëse pajisja juaj Android nuk integron një funksion që ju lejon të lexoni kodet QR, mund të mbështeteni në një nga aplikacionet e shumta për të lexuar kodet QR në Play Store. Një nga më të mirat është Barcode Scanner, një zgjidhje falas falë të cile kodet QR dhe barkodet tradicionale mund të lexohen shume lehte.

Pasi të keni instaluar dhe hapur app në pajisjen tuaj, vendoseni këtë të fundit në një pozicion horizontal, drejtojeni kamerën në mënyrë që të vendosni kodin QR që do të skanohet në qendër të ekranit (me vijën e kuqe qendrore) dhe prisni disa momente qe app te bëj punën e vet.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Kur aplikacioni është në gjendje të lexojë kodin QR, në ekranin e telefonit do të shfaqen tre butona: Hap shfletuesin/Apri browser, për të hapur linkun e internetit që përmban kodi QR; Ndani me email/Condividi tramite email, për të dërguar linkun me email dhe Ndani me SMS/Condividi tramite SMS, për të ndarë linkun me SMS. Thjesht zgjidhni opsionin që preferoni. Me poshte keni app te tjera shume te mira.

2. Lettore e scanner codici QR – Scanner QR

Si te lexosh kodin QR

Ky aplikacion falas e kryen me se miri punen e tij. Ai mund te lexoje te gjitha formatet e kodit QR dhe barkode, duke perfshire produkte, URL, Wifi, email, pozicionin etj. Nuk kerkon nje lidhje interneti per te funksionuar dhe perdor flash-in e telefonit kur nuk ka shume drite. Ai ruan privacy tuaj, duke kerkuar vetem futjen ne app fotokamera. Eshte i vleresuar ne maksimum ne Play Store. Per ta shkarkuar klikoni ketu.

3. QR & Barcode Scanner

Si te lexosh kodin QR

Ky eshte nje aplikacion shume i mire falas per te lexuar QR code. Mjafton te kornizoni kodin me kameren e telefonit tuaj dhe ne pak sekonda do te lexoni te dhenat e kodit. Ai lexon shume lloje formati te barkodit, plus qe jep mundesine qe te krijoni ju vete nje te tille. Eshte me te vertete nje aplikacion shume i mire dhe shume i vleresuar ne Play Store. Per ta shkarkuar klikoni ketu.

4. QR Code/Bar Code Reader

Si te lexosh kodin QR

Ky eshte nje tjeter aplikacion i mire per te lexuar kodet QR. Ai eshte shume i thjeshte per tu perdorur dhe e realizon skanimin dhe leximin ne nje moment shume te shkurter. Nje pike e forte e QR Code/Bar Code Reader eshte se nuk ka nevoje per nje lidhje interneti per te lexuar kodet. Per ta shkarkuar klikoni ketu.

Si te lexosh kodin QR me iPhone dhe iPad

Nese dëshiron të dish se si te lexosh kodin QR me iPhone dhe iPad, atehere dije se është e mundur ta bësh këtë përmes aplikacionit Kamera/Fotocamera i pranishëm si standart në sistemin operativ ose përmes përdorimit të aplikacioneve të tjera.

Aplikacioni i kameres

Nëse preferoni të përdorni aplikacionin e integruar të Kamera/Fotocamera në iOS/iPadOS (i cili ka fituar funksionin për të lexuar kodet QR me iOS 11), gjithçka që duhet të bëni është ta nisni atë dhe të kornizoni kodin QR të interesit tuaj.

Shkoni në ekranin home të pajisjes tuaj, trokitni lehtë mbi ikonën e aplikacionit Kamera/Fotocamera (ajo që përshkruan kamerën në një sfond gri) dhe kornizo kodin QR. Shume shpejt kodi do të lexohet nga kamera dhe ju mund të hapni linkun që lidhet me të thjesht duke trokitur mbi artikullin Hap [Web page] në Safari

App për të lexuar kodin QR në iPhone dhe iPad

Edhe në iPhone dhe iPad është e mundur të instaloni aplikacione për të lexuar kodet QR, megjithëse në realitet mund të shmangni instalimin e tyre, pasi aplikacioni standart Kamera/Fotocamera njeh në mënyrë të përsosur çdo lloj QR, thjesht kornizoni ate dhe përmbajtja përkatëse shfaqet në ekran.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Megjithatë nëse po kërkoni diçka më të plotë, mund te perdorni Code Scanner di Ben Gilroy i cili nuk përmban reklama dhe nuk dëmton privatësinë e përdoruesve. Ai ofron regjistrimin e kronologjise së QR-ve të skanuara. Për ta përdorur atë, thjesht niseni, aktivizoni hyrjen në kamer (Butoni Aktivizo/Enable) dhe kornizo kodin QR te interesit tend.

Si te lexosh kodin QR nga kompjutri

Nese deshiron te lexosh kodin QR nga kompjuteri, atehere mund te perdoresh Web QR, një shërbim online që ju lejon të lexoni kodin QR direkt nga kompjuteri juaj pa instaluar programe dhe pa përdorur shtesa të veçanta. Gjithçka që ju nevojitet për ta bërë atë të funksionojë janë një shfletues/browser dhe një webcam/kamer.

Pasi të lidheni me faqen e saj kryesore, autorizoni kamerën që të ndizet duke shtypur butonin Lejo/Consenti, më pas vendosni kodin QR përpara kamerës së kompjuterit dhe përmbajtja e kodit do të shfaqet automatikisht në kutinë në fund (aty ku në fillim është shkruar scanning).