App per te bere video nga foto

App per te bere video nga foto

Nese deshironi te realizoni video me fotot tuaja, atehere ju vijne ne ndihme disa aplikacione te cilat mund te perdoren direkt nga telefoni juaj. Ka app per te bere video nga foto për të gjitha shijet dhe për të gjitha nevojat: nga ato më thelbësoret që ju lejojnë të krijoni prezantime duke përdorur modele të paracaktuar deri tek ato më të avancuara te cilat shtojne edhe muzike apo shkrime. Përsa i përket çmimit, në shumicën e rasteve ato janë aplikacione falas, ose te pakten ne versionin baze.

Permbajtja

App per te bere video nga foto: WeVideo

App per te bere video nga foto

WeVideo është një tjetër app per te bere video nga foto, në dispozicion për Android dhe iOS që unë ju ftojmë të provoni. Mund të shkarkohet dhe përdoret falas, por vendos nje marke ne videon perfundimtare. Për ta hequr dhe për të zhbllokuar përdorimin e këngëve dhe temave shtesë muzikore, duhet të merrni një abonim me pagesë prej 3,99 €/vit.

Për të krijuar një prezantim me WeVideo, gjithçka që duhet të bëni është të nisni aplikacionin, të shkoni në ekranin e tij kryesor (My edits) dhe të shtypni butonin Krijo/Create që ndodhet lart djathtas. Më pas prekni butonin (+), zgjidhni fotot dhe videot që do të përfshihen në prezantimin tuaj dhe shtypni Done për t’i importuar ato në redaktuesin WeVideo.

Pasi të bëhet kjo, rregulloni fotot sipas renditjes që preferoni dhe zgjidhni personalizimet për t’u aplikuar në film. Më pas përdorni gishtin për të lëvizur miniaturat e fotografive sipas rendit që ju përshtatet më shumë dhe trokitni lehtë mbi ikonën e shkopit magjik për të zgjedhur temën që do të përdorni në prezantim. Temat e shënuara me ikonën e kyçjes janë të disponueshme vetëm për ata që abonohen në abonimin vjetor.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Pasi të zgjidhni temën që do të përdorni për prezantimin, trokitni lehtë mbi ikonën e notës muzikore për të zgjedhur muzikën për t’u përdorur si sfond (mund të zgjidhni disa nga këngët e përfshira në WeVideo ose një këngë nga telefoni) dhe mundësisht të shtoni një zë në video duke shtypur ikonën e mikrofonit.

Pasi të keni rezultatin përfundimtar të dëshiruar, shtypni ikonën e aeroplanit lart djathtas dhe trokitni lehtë mbi butonin Ruaj falas/Save for free për të eksportuar videon në galerinë e pajisjes tuaj.

App per te bere video nga foto: Magisto

App per te bere video nga foto

Në një artikull kushtuar app bere te bere video nga foto eshte e pamundur të mos përmendet Magisto. Ai është në dispozicion për Android dhe iOS dhe eshte falas, por kufizon numrin e fotografive që mund të përfshihen në video në një maksimum prej 10 dhe kohëzgjatja e përgjithshme e videove që mund të futet në prezantime eshte deri në 10 minuta. Për të krijuar video me foto më të gjata, duhet të abonoheni në një abonim premium prej 4,99 euro/muaj ose 19,99 euro/vit. 

Përdorimi i aplikacionit është i lehte, thjesht filloni atë dhe zgjidhni nëse do futeni përmes Facebook, Google ose duke dhënë adresën tuaj të postës elektronike. Më pas, shtypni butonin për të krijuar një video, zgjidhni fotot (dhe nëse dëshironi, videot) që do të përfshihen në prezantim dhe shtypni Next/Avanti. Duhet të zgjidhni të paktën 5 foto ose 15 sekonda video për të vazhduar.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Në këtë pikë, zgjidhni temën që do të përdorni për krijimin e videos suaj, zgjidhni pjesën muzikore që dëshironi të përdorni si sfond të prezantimit (shtypni ▶︎ për të dëgjuar të gjitha këngët e disponueshme në kohë reale) dhe shkruani titullin që doni të caktoni për të.

Së fundi, prekni butonin Crea il mio filmato, shkruani çdo përshkrim dhe prisni që video të vihet në dispozicion në platformën në internet Magisto. Pasi të jeni gati, mund ta shikoni krijimin tuaj direkt në aplikacion, ta ndani në internet ose ta shkarkoni ne telefon (nëse jeni abonent Magisto Premium ose zgjidhni të paguani për shkarkimin).

Kini parasysh se pas fillimit të parë të Magisto, për të krijuar një video të re me foto, fillimisht duhet të shtypni butonin [+] që ndodhet në qendër posht dhe më pas butonin Crea il mio filmato që ndodhet në qendër të ekranit. Per te anashkaluar abonimet dhe pagesen e parave per shkarkimin, mund ti beni videos play dhe pastaj te filmoni ekranin e telefonit me app qe gjeni ne udhezuesin: si te regjistrosh ekranin e celularit android.

iMovie (për iOS)

App per te bere video nga foto

Nëse keni një iPhone ose iPad, nuk mund të mos provoni iMovie. Po ju flas për aplikacionin më të mirë të modifikimit të videove të Apple. Është falas dhe i disponueshëm ekskluzivisht për iOS. Është shumë i thjeshtë për t’u përdorur dhe përfshin një veçori që ju lejon të krijoni trailer, p.sh. prezantime speciale me foto, video dhe muzikë në sfond duke përdorur tema të përshtatshme të paracaktuara.

Për të bërë një video nga foto në iMovie, nisni aplikacionin, zgjidhni skedën Progetti në krye dhe shtypni butonin [+]. Zgjidhni tani nëse do të krijoni një trailer të ri dhe zgjidhni një temë nga ato të disponueshme. Për të parë paraprakisht temën e zgjedhur, shtypni butonin ▶︎ që ndodhet nën imazhin e kopertinës.

Në këtë pikë, shtypni artikullin Krijo/Crea që ndodhet lart djathtas dhe plotësoni formularin që ju propozohet me të gjitha informacionet që do të shfaqen në trailer. Më pas zgjidhni artikullin Storyboard, shtypni në pamjet paraprake të skenave që përbëjnë trailerin dhe zgjidhni një video ose foto për ta parë në atë moment.

Përsëriteni operacionin me të gjitha skenat në trailerin dhe kur të jeni të kënaqur me rezultatin përfundimtar, klikoni mbi Fine për të ruajtur videon dhe për ta shpërndarë atë në internet ose për ta eksportuar jashtë linje/offline duke përdorur ikonën e shigjetës që ndodhet nën miniaturën e saj.

Nëse trailerat e iMovie nuk ju pëlqejnë, mund të krijoni prezantime më lirshëm duke shkuar te skeda Progetti, duke shtypur butonin [+] dhe duke filluar krijimin e një Filmato te ri. Më pas mund të zgjidhni fotot dhe videot që do t’i përdorni në videon tuaj dhe t’i modifikoni lirshëm.

Clips (për iOS)

App per te bere video nga foto

Së fundi, dua t’ju tregoj për Clips, aplikacionin për realizimin e videove nga foto falas, i disponueshëm per apple. Është vetëm për iOS, ka një ndërfaqe përdoruesi veçanërisht tërheqëse dhe intuitive dhe është për krijimin e videove të shkurtra tërheqëse që duhet të publikohen menjëherë në rrjetet sociale ose në çdo rast për t’u ndarë me miqtë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për të përdorur atë, hapeni dhe ndiqni udhezuesin e shkurtër hyrës dhe pastaj takoni mbi Inizia. Më pas zgjidhni nëse do të regjistroni një video (video) ose do të bëni një foto në kohë reale (foto) ose nëse do të kompozoni një video në të cilën do të shtoni manualisht elementë multimedialë (galeria), më pas shtypni dhe vazhdoni të mbani shtypur butonin e kuq Mbani shtypur për të regjistruar/Tieni premuto per registrare për të regjistruar video, për të bërë foto ose për të shtuar elemente multimediale nga galeria juaj e fotografive.

Ju gjithashtu mund të bëni disa personalizime grafike për çdo element multimedial të futur: shtoni tekste, filtra etj. Mund të shikoni të gjitha mundësitë e personalizimit duke përdorur butonat në menunë e sipërme: simboli i filmit vizatimor ju lejon të shtoni tituj të drejtpërdrejtë në video, simboli i tre rrathëve ju lejon të zgjidhni filtrat për t’u aplikuar, me atë në formë ylli që mund të futni në videot e shkruara dhe thirrjet emoji, duke përdorur simbolin T mund të shtoni ekrane të animuara thirrjesh ndërsa duke përdorur simbolin e notës muzikore mund të shtoni efekte muzikore.

Kur krijimi të përfundojë, shtypni butonin Finish/Fine dhe më pas zgjidhni nëse do të ndani videon duke shtypur butonin që përshkruan katrorin me shigjetën, nëse do të postoni gjithçka në rrjetet sociale ose nëse do ta ruani videon me foto në iPhone ose iPad.

App të tjera per te bere video nga foto

Më poshtë do të gjeni të listuara app te tjera per te bere video nga foto që ndoshta mund t’ju duken interesante. 

  • VivaVideo (per Android dhe per iOS) eshte nje nga editoret me te kompletuar dhe nga me te shkarkuarit qe mund te gjeni ne dyqanet e aplikacioneve. Ai ka aftesine qe te pres nje video, te bashkoi video te ndryshme, te modifikoj video me muzike, te shtoj tekst, te bej video nga foto etj. Per te zhbllokuar funksione shtese duhet te beni blerje brenda aplikacionit, megjithate edhe versioni falas eshte shume i mire. Ai vendos nje marke ne videot tuaja.
  • Filmigo creatore di video con musica (per Android) eshte nje aplikacion shume i mire per te realizuar video me fotot tuaja. Mund ti prisni, ti bashkoni, ti shtoni muzike etj. Pasi keni mbaruar mund ti ndani videot tuaja ne rrjete sociale ose ti ruani ne telefon. Ne versionin falas ai vendos nje marke ne videon perfundimtare.
  • InShot (për Android dhe iOS) është një aplikacion i vlefshëm falas për krijimin e montazheve video dhe foto me efekte artistike, shkrime dhe përmbajtje të tjera shumë të këndshme. Është veçanërisht i përshtatshëm për krijime të shpejta dhe të minutës së fundit. Provojeni tani dhe do të shihni që nuk do të pendoheni.
  • Adobe Premiere Clip (për Android dhe për iOS) është versioni celular i Adobe Premiere, softueri i famshëm për editimin e videove nga Adobe. Aplikacioni është falas, shumë i thjeshtë për t’u përdorur dhe përfshin shumë veçori interesante. Me siguri do t’ju japë kënaqësi të madhe.
  • CyberLink ActionDirector (për Android) është një aplikacion fantastik që ju lejon të bëni video me foto duke aplikuar efekte artistike në to, duke futur kolona zanore, tituj, efekte tranzicioni dhe shumë më tepër. Është falas, por vendos marke ne videot që gjeneron dhe nuk mbështet rezolucionin Full HD 1080p. Për të hequr marken dhe për të aktivizuar mbështetjen e Full HD, duhet të blini versionin e plotë të aplikacionit për 4,59 euro ose të shikoni reklama.
  • KineMaster (për Android) eshtë një nga aplikacionet më të mira për të krijuar video fotografike të mrekullueshme i disponueshëm për platformën celulare android. Është pa pagesë për t’u shkarkuar dhe përdorur, por vendos marke ne videot që gjeneron dhe përfshin një dyqan që ju lejon të blini efekte shtesë, ngjitëse dhe stile titujsh. Për të hequr marken dhe për të fituar akses në të gjitha funksionet shtesë, duhet të abonoheni në një abonim prej 3,56 €/muaj ose 28,46 €/vit. Funksionimi i aplikacionit ndoshta nuk është shumë intuitiv, por megjithatë ia vlen të provohet.