Si te luash lojen Minecraft

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te luash lojen Minecraft por edhe se si te shkarkoni apo blini kete loje shume te famshme. Kuptohet qe kjo eshte nje loje multiplatforme, dmth qe mund te luhet nga kompjutri, telefoni, playstation etj. Minecraft është një lojë sandbox, prandaj nuk ka një qëllim të saktë apo misione të veçanta që duhet të kryhen. Ju duhet të kaloni kohën tuaj duke mbledhur materiale, duke ndërtuar objekte, duke ndërtuar strehime, për të shmangur sulmin nga përbindëshat që natën pushtojnë botën e lojës. Per te gjitha detajet vazhdoni lexoni me poshte.

Permbajtja

Si te shkarkosh lojen Minecraft

Si te luash lojen Minecraft

Si fillim duhet te dini se per te luajtur Minecraft, duhet ta blini lojen. Versioni i Minecraft: Java dhe Bedrock Edition për kompjuter kushton 29,99 euro, cilido sistem operativ që përdorni dhe ju lejon të shkarkoni të dyja Minecraft Java dhe Minecraft Bedrock në një paketë të vetme, versioni i fundit njihet gjithashtu si Minecraft për Windows 10.

Per te luajtur Minecraft Bedrock në kompjuter, dijeni se mund ta instaloni dhe luani Bedrock Edition vetëm me një sistem operativ Microsoft Windows 10 ose më të ri, ndërsa jeni në macOSLinux do të mund të luani vetëm versionin Java.

Minecraft Bedrock është gjithashtu i disponueshëm në Android (7.49 euro), iPhone/iPad (7.99 euro) dhe është i pranishëm në ​​Xbox (Xbox 360 dhe Xbox One me një çmim prej 19.99 euro, për versionin standard, ose 29, 99 euro, për Koleksionin fillestar), në PlayStation (PS4 dhe PS5 me një kosto prej 18,99 euro, për versionin standard, ose 28,98 euro, për koleksionin fillestar) dhe në Nintendo Switch (29,99 euro).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Nëse dëshironi të provoni Minecraft përpara se ta blini, mund të shkarkoni versionin demo i cili është i pranishëm në të gjitha platformat e përmendura (përveç në iPhone/iPadOS), i cili ka të gjitha veçoritë e versionit të plotë dhe ju lejon të luani për një sasi të kufizuar të kohës.

Kërkesat per sistemin operativ

Si te luash lojen Minecraft

Për t’u siguruar që mund të luani Minecraft në një kompjuter, sigurohuni që pajisja juaj të plotësojë kërkesat minimale dhe të rekomanduara të sistemit, qe i gjeni më poshtë.

Kërkesat minimale të sistemit (Edicioni Java)

 • CPU: Intel Core i3-3210 3.2 GHz/AMD A8-7600 APU 3.1 GHz ose ekuivalente.
 • RAM: 4 GB.
 • Skeda video e integruar: Intel HD Graphics 4000 (Ivy Bridge) ose seria AMD Radeon R5 (linja Kaveri) me mbështetje OpenGL 4.4.
 • Skeda video e dedikuar: Seria Nvidia GeForce 400 ose seria AMD Radeon HD 7000 me mbështetje OpenGL 4.4.
 • HDD: të paktën 1 GB hapësirë ​​të lirë.
 • Sistemi operativ: Windows 7 dhe më te rinj, macOS 10.9 Mavericks dhe më te rinj, Linux, me shpërndarje që fillojnë në 2014.
 • Lidhje interneti për të shkarkuar skedarët e lojës dhe për të luajtur në internet.
 • Versioni i fundit i Java

Kërkesat e rekomanduara të sistemit (Edicioni Java)

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web
 • CPU: Intel Core i5-4690 3.5 GHz/AMD A10-7800 APU 3.5 GHz ose ekuivalente.
 • RAM: 8 GB.
 • Skeda video: Seria GeForce 700 ose seria AMD Radeon Rx 200 me mbështetje OpenGL 4.5.
 • HDD: 4 GB (rekomandohet SSD).
 • Sistemi operativ (rekomandohet 64 bit): Windows 10, macOS 10.12 Sierra, Linux (shpërndarjet që nga viti 2014).
 • Versioni i fundit i Java.

Kërkesat minimale të sistemit (Edicioni Bedrock)

 • CPU: Intel i5-4690/AMD A10-7800 ose ekuivalent.
 • RAM: 4 GB.
 • Skeda video: Intel HD Graphics 4000 ose AMD Radeon R5.
 • Sistemi operativ: Windows 10 versioni 14393.0 ose më i ri.
 • Lidhje interneti për të shkarkuar skedarët e lojës dhe për të luajtur në internet.

Kërkesat e rekomanduara të sistemit (Edicioni Bedrock)

 • CPU: Intel i7-6500U/AMD A8-6600K ose ekuivalent.
 • RAM: 8 GB.
 • Skeda video: NVIDIA GeForce 940M ose AMD Radeon HD 8570D.
 • Sistemi operativ: Windows 10 versioni 14393.0 ose më i ri.
 • Lidhje interneti për të shkarkuar skedarët e lojës dhe për të luajtur në internet.

Shkarko dhe instalo Minecraft në kompjuter

Si te luash lojen Minecraft

Përpara se të hyjme në thelbin e ketij udhezuesi dhe te shikojme se si te luash lojen Minecraft ne kompjuter, duhet te dini se për të blerë dhe luajtur Minecraft do t’ju duhet një llogari Microsoft/Hotmail/Outlook falas.

Pasi të keni krijuar llogarinë tuaj të Microsoft, për të shkarkuar Minecraft, Java & Bedrock Edition, lidhuni me faqen e shkarkimit, më pas klikoni në Blej Minecraft/Acquista Minecraft, më pas shtypni hyr me Microsoft/Accedi con Microsoft.

Në ekranin e mëposhtëm, futni kredencialet e llogarisë suaj të Microsoft, më pas shtypni Next/Avanti, më pas klikoni Zgjidhni mënyrën e pagesës/Scegli il metodo di pagamento dhe zgjidhni Kartë Krediti ose Debiti ose PayPal, në varësi të metodës që përdorni, në fund shtypni përsëri Next/Avanti. Pasi të jetë bërë kjo, vazhdoni me udhëzimet në ekran, për të përfunduar pagesën dhe për të filluar shkarkimin e skedarit.

Ju gjithashtu mund të shkarkoni një version provë të Minecraft për kompjuter duke u lidhur me këtë faqe, më pas lëvizni në ekran dhe në kutinë gri, shtypni simbolin e sistemit tuaj operativ, më pas klikoni në Shkarko Tani/Scarica Ora dhe shkarkimi do të fillojë.

Përndryshe, ju mund të shkarkoni Minecraft për kompjuter, edhe në një version provë, nga Dyqani i Microsoft.

Si te luash lojen Minecraft

Pasi të keni shkarkuar versionin tuaj të Minecraft, nëse jeni duke përdorur Windows, ekzekutoni file.exe dhe në dritaren që hapet, vendosni shenjen ne kutinë pranë artikullit që kam lexuar dhe pranoj kushtet/Ho letto e accetto le condizioni dhe shtypni Instalo.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Kur instalimi të përfundojë, klikoni Le të vazhdojmë/Proseguiamo, më pas zgjidhni llogarinë Microsoft dhe identifikohuni me kredencialet tuaja të Microsoft, në këtë pikë jeni gati për të nisur leshuesin e Minecraft.

Nëse jeni duke përdorur macOS, ekzekutoni file.dmg të shkarkuar dhe në dritaren që hapet, tërhiqni ikonën e lojës në dosjen në të djathtë, kur hapet dritarja e Mac, klikoni Hap/Open dhe prisni që loja të hapet, më pas shtypni në llogarinë Microsoft, shkruani emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin e llogarisë tuaj dhe prisni që lëshuesi të fillojë.

Falë lëshuesit Minecraft, mund të kaloni nga versioni Java në versionin Bedrock, nëse kompjuteri juaj i mbështet të dyja, me një klikim të thjeshtë në menynë e majtë. Në ekranin fillestar, zgjidhni versionin e lojës që dëshironi të provoni dhe klikoni Luaj/Play/Gioca, më në fund prisni që përmbajtja të nise.

Si te luash lojen Minecraft Online

Si te luash lojen Minecraft

Në rast se nuk dëshironi të instaloni Minecraft në kompjuterin tuaj, mund të provoni të luani një version plotësisht falas që mund të përdoret nga një shfletuesi i internetit, dmth Minecraft Classic. Ai përfaqëson një nga versionet e para të publikuara në vitin 2009, viti në të cilin u vu në dispozicion kjo lojë.

Për këtë arsye, Minecraft Classic nuk i afrohet përvojës aktuale të lojërave të ofruar nga versionet më të fundit të kësaj video loje. Megjithatë, kjo nuk do të thotë se ai ndan elementet e tij bazë. Eshtë e mundur, në fakt të shkatërrohet dhe të ndërtohet bota e lojës, duke përdorur 32 blloqet e disponueshme.

Për më tepër, falë mbështetjes WebRTC të shfletuesve të internetit, është e mundur të ftoni deri në nëntë miq në sesionin tuaj të lojës, thjesht duke ndarë një URL të përshtatshme.

Nëse jeni të interesuar për Minecraft Classic, shkoni në faqen zyrtare të internetit dhe shtypni butonin Kopjo/Copy për të kopjuar URL-në e sesionit që mund ta ndani me miqtë tuaj. Pasi të bëhet kjo, tregoni një pseudonim/nickname në kutinë përkatëse dhe shtypni butonin Start për të filluar të luani.

Shkarko dhe instalo Minecraft në telefon/tablet

Si te luash lojen Minecraft

Minecraft Bedrock është gjithashtu i disponueshëm për blerje në Android përmes Play Store dhe iPhone përmes App Store. Vetëm në pajisjet Android është e mundur të shkarkoni një version provë për ta provuar falas.

Megjithatë, procesi i shkarkimit pas blerjes së lojës në Android dhe iPhone/iPadOS është identik me atë që bëni zakonisht për të shkarkuar një lojë ose aplikacion falas.

Në fund të blerjes dhe shkarkimit, mund ta nisni lojën duke shtypur butonin Hap nga Play Store ose App Store, ose duke shtypur ikonën e tij që do të jetë shtuar në ekranin bazë të pajisjes tuaj.

Shkarko Minecraft në console

Si te luash lojen Minecraft

Ne console, edicioni që mund të luani është vetëm Bedrock Edition. Së pari, sigurohuni që console të jetë e lidhur me internetin. Për shembull, në Xbox, shkoni te menuja Rrjeti/Rete, më pas shkoni te cilësimet e rrjetit/Impostazioni di rete dhe shtypni butonin Konfiguro rrjetin pa tel/Configura rete wireless për t’u lidhur me Wi-Fi. Përndryshe, bëni një lidhje me tel duke përdorur një kabllo Ethernet.

Nëse përdorni një PlayStation, shkoni te Cilësimet/Impostazioni lart djathtas, më pas zgjidhni Rrjeti/Rete nga lista dhe shtypni Konfiguro një lidhje interneti/Configura connessione Internet, më pas zgjidhni midis Përdorni Wi-Fi/Usa Wi-Fi ose Përdorni një kabllo rrjeti (LAN)/Usa un cavo di rete (LAN).

Pasi të jetë kryer ky operacion paraprak, nisni dyqanin virtual të consoles që po përdorni (për shembull, shtypni Store nga shiriti i sipërm i menusë, për të nisur Microsoft Store në Xbox).

Si te luash lojen Minecraft

Gjeni Minecraft duke përdorur motorin e brendshëm të kërkimit dhe zgjidhni nëse do të bëni blerjen (butoni Blej/Acquista/Buy) ose nese do të shkarkoni versionin e provës duke shtypur butonin Install.

Në fund të shkarkimit ose blerjes, padyshim që duke zgjedhur të blini lojën, do t’ju duhet të vendosni një mënyrë pagese të vlefshme (për shembull në Xbox One mund të paguani me kartë krediti/debiti ose PayPal), thjesht duhet të shtypni Luaj për të filluar lojën.

Nëse dëshironi të shkarkoni Minecraft në PS4 ose PS5, zgjidhni ikonën e PlayStation Store, më pas shtypni opsionin e kërkimit dhe shkruani Minecraft, më pas shtypni imazhin e pamjes paraprake të lojës, në fund shtypni ne Prova falas/Prova gratuita, për të filluar versionin e provës, ose në Shto në shportë/Aggiungi al carrello, për të vazhduar me blerjen.

Si te luash lojen Minecraft

Per te luajtur lojen, së pari duhet të dini komandat bazë, per te hedhur hapat e pare. Ju kujtoj se për sa i përket lojës bazë, nuk ka asnjë ndryshim midis Minecraft Java ose Bedrock dhe në çdo rast vazhdoni lexoni me poshte per detajet.

Komandat

Si te luash lojen Minecraft

Si fillim duhet te dini se nëse jeni duke kërkuar udhëzime se si të luani Minecraft me contoller në kompjuter, kjo është e mundur nëse luani Bedrock Edition në Windows. Thjesht lidhni controller me kompjuterin dhe kaq. Minecraft Java, nuk ka mbështetje të integruar per controller.

Ato që do ju tregoj në rreshtat e mëposhtëm janë komandat e paracaktuara të Minecraft, por askush nuk ju ndalon të hyni në menunë e lojës (duke shtypur Esc në tastierë) dhe t’i modifikoni sipas dëshirës tuaj.

 • Kursori i miut: lëviz kamerën
 • Klikimi me te majten: thyeni objektet, gërmoni, sulmoni
 • Klikimi me të djathtën: le poshte objektet dhe përdoret për të bashkëvepruar me ta
 • W: përpara (shtypja dy herë radhazi ju lejon të vraponi)
 • S: mbrapa
 • A: majtas
 • D: djathtas
 • Space ​: kërcim
 • Shift: ecje fshehurazi
 • E: inventari
 • P: e lë artikullin në dorën e lojtarit
 • T: bisedë (me shumë lojtarë)/konsol e komandave

Hapat e parë

Si te luash lojen Minecraft

Pasi u njohem me komandat, le te shikojme se si te luash lojen Minecraft. Bota në të cilën është zhytur personazhi juaj është e populluar nga pemë, kafshë dhe përbindësha të këqij të quajtur mob, të cilat dalin vetëm natën dhe përpiqen të sulmojnë avatarin tuaj.

Për këtë arsye, para çdo gjëje është shumë e rëndësishme të ndërtoni një strehë dhe për më tepër, duhet ta bëni atë para se të bjerë nata. Vini re se cikli ditë/natë në Minecraft zgjat 20 minuta: 10 minuta ditë, 1,5 minuta perëndim të diellit, 7 minuta natë dhe 1,5 minuta agim.

Për të ndërtuar strehën tuaj, duhet të kryeni dy operacionet bazë që i japin lojës emrin, dmth mining dhe crafting. E para konsiston në grumbullimin e materialit për ndërtimin e veglave të punës, armëve dhe ndërtesave, e dyta, megjithatë, është kombinimi i materialeve të mbledhura më parë për të krijuar objekte të llojeve të ndryshme.

Mining dhe Crafting

Si te luash lojen Minecraft

Në fillim të lojës, mund të mbështeteni vetëm në duart tuaja për të mbledhur materiale që mund t’i përdorni për të ndërtuar mjete dhe ndërtesa. Pra, shkoni pranë pemëve dhe mbani të shtypur butonin e majtë të miut për të mbledhur një sasi të mirë druri.

Më pas, hyni në inventarin e lojës dhe përdorni rrjetin 2×2 në të për të krijuar një tavolinë pune me të cilën mund të ndërtoni mjete të reja. Procedura që duhet ndjekur është shumë e thjeshtë. Gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni drurin e papërpunuar nga pjesa e poshtme e ekranit dhe ta zhvendosni atë në ndonjë nga qelizat në rrjet, në mënyrë që të përftoni katër dërrasa lisi.

Pasi të keni dërrasat, zgjidhni ato me klikimin e majtë dhe përdorni butonin e djathtë të miut për t’i shpërndarë në të katër qelizat e rrjetes. Kështu do të merrni tavolinën tuaj të punës. Më pas futeni stolin në vendin e parë të inventarit dhe hidheni kudo në botën e Minecraft, duke përdorur klikimin e majtë.

Tani, kliko me të djathtën në tavolinen e punes, për të parë të shfaqet një rrjet 3×3, falë të cilit mund të krijoni mjete komplekse dhe të lehtësoni punimin. Më poshtë po ju jap disa shembuj.

 • Shkopinj: vendosni dy dërrasa druri njëra mbi tjetrën.
 • Lopata: vendosni dërrasën e drurit në kutinë 2 dhe dy shkopinj në kutitë 5 dhe 8.
 • Sëpatë akulli: vendosni dërrasa druri në tre katrorët e parë të rrjetës dhe shkopinj në katrorët 5 dhe 8.
 • Pishtari: futni qymyrin e papërpunuar sipër dhe shkopin poshtë, kudo në rrjet.

Qymyri mund të mblidhet duke përdorur sëpatën e akullit në një zonë shkëmbore. Mund ta përdorni vetëm për të krijuar pishtarë për t’i futur në strehë për të kaluar natën, sepse mbani mend, një strehë e errët lejon mob e këqija t’ju sulmojnë lirshëm.

Për të krijuar një ndërtesë, gjithçka që duhet të bëni është të futni materialin në të cilin do ta ndërtoni atë (p.sh. druri) në krye të inventarit dhe të hidhni blloqet e ndryshme që e përbëjnë atë kudo në botën e Minecraft duke përdorur butonin e djathtë të miut. Më vonë, mund ta pasuroni shtepizen me dritare dhe dekorime të tjera, ta përforconi me gurë dhe ta modifikoni sipas dëshirës tuaj në mënyra të tjera.

Si te luash lojen Minecraft online

Minecraft ju ofron mënyra të ndryshme të lojës, nga sfida klasike offline me një lojtar deri në modalitetin me shumë lojtarë në internet, duke përfunduar me aftësinë për të krijuar një botë private dhe për të luajtur me miqtë tuaj. Tani do t’ju tregoj se si të luani Minecraft me të gjitha mënyrat e mundshme të lojës në internet.

Si te luash lojen Minecraft multiplayer

Si te luash lojen Minecraft

Siç e keni vënë re me siguri nga menuja e fillimit, Minecraft mund të luhet edhe në modalitetin me shumë lojtarë në internet. Në fakt, gjithçka që duhet të bëni është të lidheni me një nga serverët e shumtë të disponueshëm në internet dhe të filloni aventurën tuaj me përdorues të tjerë të lidhur nga çdo cep i globit.

Ka serverë të shumtë, secili me mënyra dhe rregulla të ndryshme të lojës. Për shembull, mënyrat standarde CreativeSurvival dhe Extreme janë shtuar variante të modifikuara të lojës, si ai PvP në të cilin duhet të luftoni kundër lojtarëve të tjerë dhe ai RPG që ripërcakton Minecraft në salcën RPG. Per te pare listen e serverave Minecraft klikoni ketu.

Si te luash lojen Minecraft me miqtë

Përveç modalitetit me shumë lojtarë, një zgjidhje alternative se si te lush lojen Minecraft online është ajo që ofrohet duke blerë serverë Minecraft Realms. Kjo është mundësia për të luajtur në internet në hapësira të veçanta virtuale të menaxhuara nga ekipi i zhvillimit të Minecraft, në të cilat është e mundur të ftoni miqtë tuaj falas sepse vetëm pronari i Realm kërkohet, qe të paguajë abonimin.

Si të luash minecraft java me miqtë

Për të luajtur Minecraft Java me miqtë tuaj, filloni lojën dhe në ekranin fillestar klikoni në Minecraft Realms, kjo mënyrë ju lejon të ndërtoni botën tuaj ku mund të ftoni deri në 10 persona për të luajtur.

Siç ju thashë tashmë, për të luajtur online në modalitetin Realms nuk mjafton të keni blerë Minecraft, do t’ju duhet gjithashtu të regjistroheni për një abonim. Në momentin e shkrimit, është e mundur të abonoheni në një plan të vetëm abonimi Realms për Minecraft Java Edition, i cili ka një kosto prej 7,19 euro/muaj me rinovim automatik, 8,99 euro/muaj me tarifë një herë, 23,99 euro /muaj 3 muaj me tarifë një herë.

Gjithashtu ju paralajmëroj se do të mund të ftoni në botën tuaj vetëm miqtë që kanë të njëjtin edicion të lojës si ju, pra versionin Java, por ata që kanë një Edicion Bedrock nuk do të mund të marrin pjesë dhe anasjelltas.

Për të blerë abonimin e Realms, nisni Minecraft Java në kompjuterin tuaj më pas klikoni në Minecraft Realms, më pas në ekranin tjetër shtypni në këndin e sipërm djathtas, më pas kliko Bli Realm/Compra Realm.

Do të ridrejtoheni në faqen e shfletuesit të llogarisë tuaj Minecraft, këtu zgjidhni planin tuaj të abonimit, shënoni kutinë pranë marrëveshjes së licencës dhe shtypni Kontrollo. Pasi të bëhet kjo, futni detajet e kartës së debitit ose të kreditit dhe shtypni Bli/Acquista.

Tani, për të luajtur me miqtë tuaj, filloni Minecraft Java dhe klikoni në Minecraft Realms, më pas shtypni tekstin jeshil më sipër për të krijuar botën tuaj.

Në ekranin e ri, në fushën e parë shkruani emrin që do t’i jepni botës tuaj dhe në fushën e dytë, nëse dëshironi, një përshkrim të shkurtër, në fund klikoni Krijo/Crea.

Në këtë pikë, duhet të shihni emrin e mbretërisë suaj me simbolin e një semafori dhe një çelës në të djathtë, shtypni simbolin e çelësit, më pas klikoni mbi Konfiguro/Configura, në fund shtypni Fto/Invita.

Pasi të bëhet kjo, shkruani emrin e lojtarit që dëshironi të ftoni dhe shtypni Fto/Invita për ta shtuar atë në botën tuaj.

Kur dërgoni një ftesë, lojtari thjesht duhet të fillojë Minecraft Java, të klikojë në Minecraft Realms dhe më pas të shtypë simbolin e zarfit në krye të ekranit, duke pranuar më në fund ftesën.

Nëse pranoni një ftesë, tani e tutje bota do të jetë e disponueshme në listën e Realms. Nëse serveri është aktiv dhe i aksesueshëm, do të shihni simbolin e semaforit jeshil, ndaj zgjidhni atë dhe shtypni Luaj/Gioca/Play për t’u argëtuar me miqtë tuaj.

Si të luash Minecraft Bedrock me miqtë

Nëse dëshironi të luani Minecraft Bedrock me miqtë tuaj në modalitetin Realms, gjithashtu në këtë rast do t’ju duhet të abonoheni në një abonim, me mundësinë e zgjedhjes midis dy planeve të ndryshme.

Plani standard i Minecraft Realms kushton 3,99 €/muaj, por ju do të keni mundësinë të ftoni vetëm 2 miq në botën tuaj. Përndryshe, ju mund të zgjidhni abonimin Realms Plus me të cilin mund të ftoni deri në 10 lojtarë për 7,19 €/muaj.

Për t’u abonuar në Minecraft Bedrock Realms, filloni lojën në kompjuter, console ose pajisje celulare, më pas shtypni Luaj/Gioca/Play, më pas shtypni Krijo të re/Crea Nuovo dhe zgjidhni Krijo një botë të re/Crea Nuovo Mondo, në fund zgjidhni Krijo/Crea su Realms.

Tani, zgjidhni 2 lojtarë ose 10 lojtarë, në varësi të cilit abonim dëshironi të abonoheni dhe në ekranin e ri shënoni kutinë Unë pranoj kushtet dhe termat, pastaj vazhdoni me blerjen. Per me shume detaje klikoni këtu.

Si te luash lojen Minecraft nga kompjutri në PS4

Për të blerë dhe luajtur Minecraft në PS4 ose PS5, nuk ju nevojitet një llogari e Microsoft (mjafton ajo e PlayStation Store), megjithatë nëse doni të sinkronizoni përparimin tuaj me Minecraft Bedrock në kompjuter, do t’ju duhet të përdorni të njëjtën llogari të Microsoft si në console ashtu edhe në kompjuter.

Për të lidhur PlayStation me llogarinë tuaj të Microsoft, fillimisht nisni Minecraft në console tuaj dhe shtypni Hyr me një llogari të Microsoft/Esegui l’accesso con un account Microsoft, në këtë pikë do të shihni një dritare kërcyese që ju thotë të vizitoni një faqe në internet dhe shkruani kodin që shfaqet në ekran.

Më pas, hapni shfletuesin e internetit nga kompjuteri juaj ose pajisja celulare, lidhuni me këtë faqe dhe në dritaren kërcyese të Microsoft, futni kodin që shihni në ekranin e televizorit të lidhur me console, më pas shtypni Next/Avanti.

Në faqen tjetër të shfletuesit, futni emrin e përdoruesit dhe fjalëkalimin/password e llogarisë tuaj Microsoft, më pas shtypni Hyr/Accedi. Në këtë pikë, do të shihni një ekran që konfirmon lidhjen e llogarisë, si në shfletues ashtu edhe në PS4/PS5.

Nëse dëshironi të dini se si të luani nga kompjutri ose PS4 me një mik që përdor një platformë të ndryshme nga e juaja (p.sh. një kompjuter nëse përdorni PS4 ose anasjelltas), dijeni këtë me versionin Bedrock të lojës është e mundur të ndërveprosh me lojtarët e console ​​dhe pajisjeve mobile pasi loja është ndër-platformë.

Si te luash lojen Minecraft mod

Një nga veçoritë më të vlerësuara të Minecraft Java është disponueshmëria e gjerë e mod që ndryshojnë ndjeshëm lojën, duke lejuar kështu lojtarët ta personalizojnë atë në një mënyrë të avancuar. Sidoqoftë, ju kujtoj se mundësia e mod është ekskluzive për versionin Java të lojës dhe nuk është e mundur të instaloni mod në Minecraft Bedrock. Minecraft Java është në fakt një lojë plot me mod, secila me karakteristika të ndryshme dhe per te gjetur shume prej tyre, klikoni ketu.