Si te kthesh fotot ne emoji

Ne kete udhezues do te shpjegojme se si te kthesh fotot ne emoji. Keto te fundit, nuk jane gje tjeter vecse simbole qe shprehin gjendje emocionale, e cila nuk do te kuptohej ndryshe, gjate bisedave me tekst ne paisjet elektronike. Nje shembull jane 😂, 😃 etj. Keto simbole jane shume te perdorura ne rrjetet sociale si WhatsApp, Facebook, Instagram etj.

Falë disa aplikacioneve, është e mundur te perdorni nje foto, ose ti bëni një foto vetes dhe ta shndërroni atë në një emoji, që disi ju ngjan. Përdorimi i tyre është i thjeshtë dhe shpesh falas. Per te gjitha detajet vazhdoni lexoni me tej.

Permbajtja

Si te kthesh fotot ne emoji: nga Telefoni

Tani le të shikojme aplikacionet që i transformojne fotot në emoji, qofte nga telefonat android, qofte nga iPhone. Vlerësoni se cila nga këto është e duhura për ju dhe përdorni atë duke ndjekur udhezimet hap pas hapi.

Duke perdorur funksionet e telefonit (Android/iPhone)

Si te kthesh fotot ne emoji

PĂ«rpara se tĂ« rekomandoj pĂ«rdorimin e disa aplikacioneve tĂ« tjera pĂ«r tĂ« krijuar emoji-n tuaj, do tĂ« doja t’ju tregoja pĂ«r disa funksione tĂ« paracaktuara ne telefonat Android dhe iPhone/iPadOS qĂ« janĂ« tĂ« dobishme pĂ«r kĂ«tĂ« qĂ«llim.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për sa i përket telefonave Android, disa prodhues të smartfonëve kanë vendosur të integrojnë funksione të dobishme për krijimin e emoji dhe sticker duke përdorur algoritme të cilat, bazuar në inteligjencën artificiale AR, lexojnë të dhënat nga kamera e cila, duke inkuadruar fytyrën e një subjekti, krijon personazhe virtuale disi të ngjashme.

Ky është rasti i Samsung, i cili në disa nga modelet e tij të smartfonëve më të mirë (duke filluar nga Samsung Galaxy S9 e tutje), ju lejon të përfitoni nga veçoria Emoji AR që ju lejon të krijoni sticker të personalizuara duke përdorur kamerën e pajisjes suaj.

Për ta përdorur atë, duhet të hapni kameren dhe më pas të shtypni artikullin AR Emoji (lart), për të hapur funksionin në fjalë.

Tani le të kalojmë te iPhone/iPadOS. Nëse keni një iPhone ose iPad të pajisur me iPhone/iPadOS 13 ose version më të ri dhe me Face ID dhe një çip A9 ose më të lartë, mund të përfitoni nga funksioni Memoji. Falë tij, është e mundur të krijohen sticker me tipare njerëzore (ose ndoshta, edhe kafshë ose të lidhura me personazhe fiktive), të cilat ju lejojnë të shprehni gjendjen tuaj në një mënyrë origjinale dhe argëtuese, thjesht duke përdorur kamerën e pajisjes tuaj.

Për të përfituar nga funksioni Memoji, hapni aplikacionin Messages, thirrni tastierën dhe shtypni butonin Memoji (ikona e buzëqeshjes në kutinë e verdhë). Më pas, shtypni butonin (+), filloni të krijoni një Memoji të ri dhe zgjidhni ngjyrën e lëkurës, prerjen e flokëve etj. Siç do të vini re, kamera e pajisjes në përdorim ndërsa inkuadron ju do të ndryshojë shprehjen e personazhit të dukshëm në ekran në kohë reale.

Me aplikacionin Bitmoji (Android/iPhone)

Si te kthesh fotot ne emoji

Tani le te shikojme se si te kthesh fotot ne emoji me Bitmoji. Ky eshte një aplikacion falas i disponueshëm si për Android ashtu edhe për iPhone. Falë tij, është e mundur të përdorni një mjet të mirë-projektuar për krijimin e avatarëve të ngjashëm, falë edhe përdorimit të një fotografie fillestare me fytyrën tuaj.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Pasi të keni shkarkuar Bitmoji, nisni aplikacionin, shtypni butonin Krijo avatar/Crea avatar dhe tregoni përmes menuve dhe fushave të duhura të tekstit kur keni lindur/quando sei nato, cila është adresa juaj e emailit/indirizzo email dhe cilin fjalëkalim/password të përdorni për të mbrojtur llogarinë tuaj, duke u kujdesur që të shtypni çdo herë në butonin Vazhdo/Continua për të vazhduar dhe në fund, në butonin Regjistrohu/Registrati.

Pas regjistrimit, prekni avatarin e vajzĂ«s ose djalit, nĂ« varĂ«si tĂ« gjinisĂ« suaj, shtypni butonin Vazhdo/Continua dhe pasi t’i jepni Bitmoji akses nĂ« kamerĂ«n e pajisjes nĂ« pĂ«rdorim, bĂ«ni njĂ« selfie duke trokitur nĂ« butonin e kamerĂ«s (poshtĂ«).

Më pas, zgjidhni një nga tre avatarët që janë krijuar bazuar në foton që sapo keni bërë dhe më pas shtypni butonin Vazhdo/Continua. Në këtë pikë, përsosni avatarin në fjalë duke përcaktuar në detaje ngjyrën e lekures, ngjyrën e flokëve/prerjen/trajtimin, mjekrën dhe mustaqet, formën e syve, vetullat, hundën, nofullën, formën e fytyrës, gojën, veshët, strukturën etj. Kur të keni përfunduar operacionin, shtypni butonin Ruaj/Salva që ndodhet në këndin e sipërm të djathtë të ekranit.

Duke shtypur butonin Avatar dhe më pas në një nga disponimet e listuara më sipër (p.sh. Lol), mund të identifikoni emoji-n që ju përfaqëson më mirë dhe mundësisht ta ndani me të tjerët duke trokitur mbi pamjen paraprake të tij dhe më pas duke zgjedhur metodën e ndarjes që ju pëlqen më shumë. Duke shtypur artikullin Tastiera dhe duke shtypur butonin Aktivizo tastierën/Attiva tastiera, mund të aktivizosh gjithashtu tastierën Bitmoji nga cilësimet e pajisjes duke dërguar sticker të krijuara bazuar në emoji-t e personalizuara që sapo ke krijuar.

Me aplikacionin Sticker.ly (Android/iPhone)

NjĂ« zgjidhje tjetĂ«r qĂ« mund tĂ« merrni nĂ« konsideratĂ« Ă«shtë Sticker.ly. ËshtĂ« njĂ« aplikacion i cili, falĂ« njĂ« redaktuesi tĂ« veçantĂ«, ju lejon tĂ« krijoni emoji dhe sticker tĂ« personalizuara nĂ« njĂ« mĂ«nyrĂ« tĂ« thjeshtĂ« dhe intuitive. Ofrohet falas (me reklama) si pĂ«r Android dhe pĂ«r iPhone.

Pas shkarkimit të aplikacionit dhe fillimit të tij, zgjidhni nëse do të identifikoheni me llogarinë tuaj në Facebook (Vazhdo me Facebook/Continua con Facebook), me llogarinë tuaj Google/Gmail (Vazhdo me Google/Continua con Google) ose me llogarinë tuaj Apple (Vazhdo me Apple/Continua con Apple).

MĂ« pas jepni llogarise tuaj një emĂ«r, shtypni butonin (+) (nĂ« fund), zgjidhni artikullin e rregullt/Regolare nga menuja qĂ« hapet, shtypni butonin Vazhdo/Continua, zgjidhni foton pĂ«r t’u shndĂ«rruar nĂ« njĂ« emoji. MĂ« pas, prisni subjektin ne foto duke pĂ«rdorur veglĂ«n automatike ose manuale dhe shtypni artikullin Next/Avanti (lart djathtas). Vendosni nĂ«se do tĂ« shtoni tekst ose emoji duke shtypur butonat e duhur, shtypni pĂ«rsĂ«ri butonin Next/Avanti dhe mĂ« pas artikullin Ruaj/Salva/Save.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Si përfundim, shtypni butonin paketë e re/Nuovo pacchetto, caktoni një emër dhe shtypni butonin Krijo/Crea për të vazhduar. Pasi të përfundojë operacioni, mund të vazhdoni me ndarjen e emoji-t duke përdorur opsionet e disponueshme të ndarjes (p.sh. Facebook), duke shtypur ikonën e shigjetës (lart djathtas) dhe duke zgjedhur atë që ju intereson ose mund të shtypni butonin Shto në WhatsApp/Aggiungi a WhatsApp për të shtuar paketën në WhatsApp, kështu që mund ta gjeni në seksionin e sticker të tastierës virtuale të pajisjes tuaj kur përdorni aplikacionin.

Për të futur elementë të tjerë në paketë, shtypni butonin (+) Shto. Ngjitese/Agg. sticker dhe përsëritni hapat që ju tregova më parë.

Si te kthesh fotot ne emoji: Online

Nese dĂ«shironi t’i transformoni fotot nĂ« emoji falas, ndoshta duke pĂ«rdorur ndonjĂ« shĂ«rbim online qĂ« mund tĂ« pĂ«rdoret nĂ«pĂ«rmjet shfletuesit (prsh Google Chrome), atehere ju sugjeroj Emotiyou, i cili pĂ«rveçse Ă«shtĂ« falas Ă«shtĂ« edhe shumĂ« i thjeshtĂ« nĂ« pĂ«rdorim.

PĂ«r ta pĂ«rdorur atĂ«, fillimisht duhet tĂ« shkoni në faqen e saj kryesore, tĂ« klikoni nĂ« butonin Krijo emoticon/Crea emoticon (lart djathtas) dhe mĂ« pas tĂ« klikoni në butonin 
 ose tĂ« zgjidhni njĂ« foto/
o selezionare una foto dhe mĂ« pas tĂ« zgjidhni foton qĂ« dĂ«shironi tĂ« transformoni nĂ« njĂ« emoji. PĂ«rndryshe, tĂ«rhiqeni në kutinĂ« gri.

Pasi të keni ngarkuar, preni foton, duke u kujdesur që të zgjidhni fytyrën e subjektit për të emojizuar, klikoni në butonin e hapit tjetër/prossimo passo >>, zgjidhni (nëse dëshironi) një nga animacionet midis atyre të propozuara duke klikuar në pamjen paraprake relative, më pas klikoni përsëri në butonin e hapit tjetër/prossimo passo >>.

Në faqen që është hapur, klikoni në butonin blu Shkarko/Scaricare për të vazhduar me shkarkimin e emoji-t dhe kaq. Duke bërë këtë, ju do të jeni në gjendje të ndani skedarin GIF që do të gjenerohet, duke përdorur shërbimet kryesore të mesazheve, si prsh whatsApp.