Si funksionon Spotify

Spotify është shërbimi më i famshëm i transmetimit të muzikës në botë që ju lejon të degjoni mijera kenge nga kompjuteri juaj, smartphone dhe tabletë, pa pasur nevojë të blini këngë ose albume individualisht. E gjithë kjo në një mënyrë plotësisht ligjore. Atehere le te shpjegojme se si funksionon Spotify.

Permbajtja

Informacioni paraprak

Para se të shpjegoj se si funksionon Spotify, duhen bere disa sqarime. Për të filluar, duhet të dini që Spotify është i disponueshëm jo vetëm për PC dhe Mac dhe për të gjitha platformat kryesore mobile, por mund të përdoret gjithashtu në pajisje të ndryshme të tjera si orat inteligjente, konsolat e lojërave video, sistemet smart audio dhe TV etj.

Pavarësisht nga pajisja në të cilën përdoret shërbimi, versioni bazë i Spotify është plotësisht falas, falë mbështetjes së reklamave. Sidoqoftë, për të përfituar plotësisht nga të gjitha funksionet e tij (dhe për të hequr qafe ndërprerjet e reklamave) duhet të regjistroheni në një abonim mujor ose vjetor. 

Çmimet

Le të fillojmë duke zbuluar në detaje se si funksionon Spotify duke analizuar ndryshimet kryesore midis versioneve falas dhe atyre me pagesë të shërbimit.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ekzistojnë tre plane abonimi në Spotify: një falas dhe dy me pagesë. Ai falas ka disa pushime publicitare dhe disa ndryshime midis versioneve për kompjutera dhe tableta dhe atij për smartphone. Nga ana tjetër, dy abonimet nuk kanë kufizime kohore dhe mund të anulohen në çdo kohë. Gjeni gjithçka të shpjeguar në detaje më poshtë.

 • Spotify Free (falas) – Ju lejon të dëgjoni të gjitha këngët në katalogun Spotify me pushime publicitare. Në një smartphone, kufizon të dëgjuarit e muzikës në modalitetin shuffle, kështu që ju zgjidhni një këngë ose artist dhe aplikacioni krijon një listë automatike nga e cila, pas maksimumit të 6 skip në orë, nuk mund të shpëtoni. Cilësia e transmetimit është e kufizuar në 160 kbps dhe muzika jashtë linje/offline nuk mund të shkarkohet.
 • Spotify Premium (9,99 euro/muaj ose 119,88 euro/vit) – Ju lejon të dëgjoni të gjitha këngët në katalogun Spotify, nga çdo pajisje dhe pa ndërprerje publicitare. Ju lejon gjithashtu të shkarkoni muzikë jashtë linje/offline (deri në 3333 këngë për pajisje në maksimum 3 pajisje), për të aktivizuar transmetimin me cilësi të lartë në 320kbps dhe për të përfituar nga një funksion i veçantë për të luajtur muzikë përmes altoparlantëve, TV, laptop ose të tjera pajisje, duke përdorur aplikacionin Spotify nga telefoni ose tableti juaj si një telekomandë e vërtetë.
 • Spotify Premium Duo (12,99 euro/muaj) – ju lejon të keni dy llogari Spotify Premium dhe veçori të tilla si Duo Mix, një listë dëgjimi e azhurnuar rregullisht me muzikën që të dy përdoruesit e duan.
 • Spotify Family (nga 15,99 euro/muaj) – Lejon anëtarët e familjes të përdoruesve të Spotify Premium të hapin një llogari me 50% zbritje. Ai mbështet deri në maksimum 5 persona.

Ka edhe oferta telefonike që përfshijnë Spotify Premium (shpesh me një çmim të ulur) dhe promovime për ata që vendosin të kthehen në Spotify pasi anulojnë abonimin e tyre për disa muaj. 

Përdoruesit e rinj gjithashtu mund të aktivizojnë një provë falas të Spotify Premium që zgjat 30 ditë, thjesht zgjidhni artikullin e duhur në program dhe jepni detajet e një metode të vlefshme pagese (karta krediti ose PayPal). Fillimisht asnjë shumë nuk paguhet, por nëse e lini periudhën e provës të kalojë pa çaktivizuar abonimin tuaj, padyshim rinovimi automatik shkaktohet dhe pastaj merret kostoja e abonimit (e cila natyrisht, ju lejon të merrni, herë pas here në kohë, një shtesë prej 30 ditësh shërbim Premium).

Si funksionon Spotify në kompjuter

Nëse dëshironi të provoni Spotify duke e instaluar në kompjuterin tuaj, thjesht lidhuni me faqen e internetit të programit dhe të klikoni në butonin Shkarkim/Scarica/Download që ndodhet lart djathtas. Në faqen që hapet, zgjidhni nëse për të krijuar llogarinë tuaj në Spotify në mënyrë tradicionale, që është duke futur të dhënat tuaja në formularin që hapet dhe duke perdorur e-mail, ose nëse do të hyni nëpërmjet Facebook duke shtypur butonin e duhur Regjistrohu me Facebook/Iscrivi con Facebook. Unë rekomandoj opsionin e dytë, në mënyrë që të përfitoni plotësisht nga të gjitha tiparet sociale të shërbimit dhe të ndani këngët që dëgjoni me miqtë tuaj në Facebook. Në të dy rastet, mos harroni të vendosni shenjën e kontrollit pranë artikullit Pajtohem me Termat dhe Kushtet e Spotify dhe Politikën e Privatësisë/Accetto Termini e condizioni e Informativa sulla privacy Spotify.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Pasi të keni hyrë përmes Facebook ose të krijoni një llogari në Spotify duke përdorur emailin tuaj, shkarkimi i softwerit më të përshtatshëm për llojin e sistemit operativ në përdorim fillon automatikisht. Prisni që të përfundojë shkarkimi dhe më pas hapni skedarin që sapo keni shkarkuar në kompjuterin tuaj (SpotifySetup.exe në Windows ose Install Spotify në OS X) dhe prisni disa sekonda që programi të instalohet.

Kur të shfaqet dritarja për t’u identifikuar në Spotify, klikoni butonin Identifikohu me Facebook/Accedi con Facebook nëse jeni regjistruar në shërbim përmes profilit tuaj shoqëror ose shkruani adresën e postës elektronike dhe fjalëkalimin që keni zgjedhur më parë. Tani jeni zyrtarisht në Spotify!

Në fillimin e tij, softueri do t’ju pyesë nëse është hera e parë që përdorni Spotify dhe nëse doni të tregoni se çfarë dëgjoni në Facebook: vendosni këtë opsion sipas preferencave tuaja (gjithmonë mund të riperseritesh hapat e tua në çdo kohë) dhe shtyp butonin È la prima volta che uso Spotify për të hyrë në dritaren kryesore të programit.

Tani le të analizojmë shkurtimisht ndërfaqen Spotify për të zbuluar karakteristikat e saj kryesore dhe për te mesuar si funksionon Spotify.

 • Në pjesën e sipërme të majtë ka shiritin e kërkimit përmes të cilit mund të gjeni albume, këngë, artistë dhe lista për luajtje;
 • Në krye të djathtë ka ikona për të parë njoftimet (zile), mesazhet (revista) dhe për të menaxhuar llogarinë (fotoja juaj dhe shigjeta që drejtohet poshtë).
 • Në pjesën e poshtme ka butonat për të kontrolluar riprodhimin e muzikës, shiritin e rregullimit të volumit dhe butonin për të parë tekstet e këngëve të dëgjuara (përmes MusiXmatch).
 • Në të majtë ka një menu navigimi për qasje të shpejtë në të gjitha pjesët e Spotify dhe muzikës së ruajtur në bibliotekën tuaj (këngë, albume dhe lista për luajtje).
 • Në të djathtë, feed degli amici me listën e këngëve që dëgjohen nga kontaktet e tua.

Me pak fjalë, e gjitha është shumë intuitive. Do t’ju duhen disa minuta përdorim për ta gjetur veten të qetë dhe për të zotëruar të gjitha funksionet e Spotify, unë thjesht ju jap disa “këshilla” të dobishme.

 • Nëse ju jeni regjistruar në një abonim Premium për të dëgjuar muzikë në cilësinë më të lartë të mundshëm (320 Kbps) klikoni në shigjeten drejtuar poshtë qe ndodhet në krye djathtas prane fotos tuaj, klikoni mbi Settings/Impostazioni,, gjeni seksionin Qualità della musica dhe të cojeni në ON çelësin që ndodhet pranë artikullit Transmetim me cilësi të lartë (vetëm Premium)/Streaming ad alta qualità (solo Premium). Por kini kujdes, kjo preferencë përfshin një konsum të rëndësishëm të internetit nga aplikacioni, rekomandohet vetëm nëse keni një lidhje mjaft të shpejtë.
 • Nëse nuk doni që degjimet tuaja të shfaqen në feed e kontakteve tuaja, klikoni në shigjetën drejtuar poshte që ndodhet ngjitur me foton tuaj në të djathtë dhe zgjidhni artikullin e sesionit privat/Sessione privata nga menuja që hapet.

Playlist-at meritojnë një diskutim të veçantë. Në varësi të nevojave dhe preferencave tuaja, palylistat mund të jenë private, publike ose të ndara. Playlistat private për shikim janë të shikueshme dhe të personalizueshme vetëm nga përdoruesi që i ka krijuar, playlistat publike të dëgjimit janë të arritshme nga të gjithë, por mund të modifikohen vetëm nga ata që i kanë krijuar ndërsa listat e ndara të luajtjes mund të shikohen dhe modifikohen nga një grup i zgjedhur përdoruesish. Për të rregulluar nivelin e privatësisë së një playliste, kliko me të djathtën mbi titullin e saj në shiritin anësor të Spotify. Për të krijuar një playlistë të re, zgjidhni një këngë ose album për te shtuar, klikoni në butonin (…) që ndodhet pranë titullit të saj, zgjidhni artikullin Shto në listën e dëgjimit/Aggiungi alla playlist dhe pastaj klikoni në New playlist/Nuova playlist nga menuja që hapet.

Gjithashtu në lidhje me këtë, unë do të doja të theksoja se përdoruesit e Spotify Premium mund të shkarkojnë playlistat edhe jashtë linje/offline. Për të aktivizuar këtë funksion, gjithçka që duhet të bëni është të zgjidhni përmbajtjen e interesit tuaj (nga biblioteka juaj, jo përmes shiritit të kërkimit Spotify), klikoni në butonin (…) dhe zgjidhni nga menuja që tregohet artikulli i disponueshëm offline/Disponibile offline

Gjithashtu mbani mend se playlistat Spotify sinkronizohen në të gjitha pajisjet. Kjo do të thotë jo vetëm që do të gjeni të njëjtët albume, të njëjtat këngë në të gjitha pajisjet tuaja, por gjithashtu mund të ndaloni dëgjimin në kompjuterin tuaj dhe ta vazhdoni atë në smartphone (ose anasjelltas). Thjesht filloni app dhe klikoni në artikullin e duhur të vendosur më poshtë.

Si funksionon Spotify në smartphone dhe tabletë

Përveç kompjuterëve, Spotify është gjithashtu i disponueshëm për smartphone dhe tabletë Android, për iPhone/iPad dhe për telefonat Windows Phone. Ju mund ta shkarkoni falas në të gjitha platformat, por sigurisht që ofron veçoritë bazuar në llojin e abonimit aktiv në llogarinë tuaj.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ndërfaqja e tij është shumë e ngjashme me atë të aplikacionit desktop, kështu që nuk ka shumë për të shpjeguar. Për arsye të hapësirës në ekran, nderfaqa e menusë ndryshon pak, por ju siguroj që gjithçka mbetet shumë intuitive.

Në fakt, aplikacioni hapet me menunë Navigate/Naviga, përmes së cilës mund të zbuloni lajmet më interesante të momentit, renditjet dhe njoftimet e reja. Për të hyrë në funksionin e kërkimit, radio dhe përmbajtjen e bibliotekës suaj të muzikës, shtypni ikonat e duhura të vendosura në pjesën e poshtme.

Për të hyrë në menutë që kanë të bëjnë me cilësimet dhe njoftimet, së pari duhet të shtypni mbi artikullin Biblioteka juaj e pranishme në pjesën e poshtme dhe më pas në ikonën e ingranazhit të vendosur në pjesën e sipërme të djathtë për cilësimet ose në foton tuaj dhe më pas në butonin që përshkruan një zile për njoftime.

Nëse nga ana tjetër, jeni të interesuar të aktivizoni sesionin privat dhe të fshehni përkohësisht dëgjimin tuaj për përdoruesit e tjerë, duhet të keni qasje në cilësimet e aplikacionit siç sapo ju kam treguar, atëherë duhet të shtypni artikullin Social dhe duhet të ktheni ON the levën e opsionit të sesionit privat/Sessione privata.

Duke përdorur aplikacionin Spotify për pajisjet mobile, atëherë është e mundur të aktivizoni riprodhimin jashtë linje/offline te playlistave, pothuajse i ngjashëm me atë që mund të bëhet duke përdorur client te kompjuterit dhe albumeve. Në rastin e playlist, së pari gjeni një këngë ose album për të shtuar në te, shtypni butonin (…) që ndodhet pranë titullit të saj dhe zgjidhni artikullin Add to playlist/Aggiungi alla playlist nga menuja që hapet. Në këtë pikë ju mund të zgjidhni nëse do të shtoni përmbajtjen në një paylist ekzistuese ose të krijoni një të re. Pastaj shkoni te seksioni juaj muzikor/La tua musica i aplikacionit, shtypni artikullin e palylist, zgjidhni playlist për të ruajtur jashtë linje/offline dhe më pas kaloni te ON opsionin Në dispozicion jashtë linje/Disponibile offline. Persa i përket albumeve, shtypni butonin Ruaj/Salva nën imazhin e tyre të kopertinës dhe lëvizni levën për opsionin Available offline/Disponibile offline në ON. Kur të përfundojë shkarkimi, ju do të gjeni albumet tuaja duke hyrë në seksionin Muzika juaj/La tua musica e aplikacionit dhe më pas shtypni mbi Albumin.

Për të hyrë në dëgjimet e sinkronizuara (nëse ka pasur, sigurisht) ju thjesht duhet të filloni aplikacionin dhe shtypni mbi artikullin e duhur që do të gjeni të vendosur në fund. 

Karakteristika dhe informacione të tjera të dobishme

Në këtë pikë unë mendoj që ju patjetër keni një ide shumë më të qartë se si funksionon Spotify. Para se të jeni të lirë të dëgjoni muzikën tuaj të preferuar në transmetim me shërbimin e famshëm, ka akoma disa gjëra të tjera që mendoj se është me vend të theksohen dhe që mund të jenë të dobishme për ju.

Paisjet e tjera të përputhshme

Siç e përmenda edhe në fillim të udhëzuesit, Spotify nuk është i përdorshëm vetëm nga kompjuterat, telefonat inteligjentë dhe tabletët por edhe nga pajisjet e tjera. Prandaj, do të gjeni të gjitha pajisjet e renditura më poshtë dhe keshtu te kuptoni me ne thellesi se si funksionon Spotify.

 • Smartwatch– Android Wear. Përputhshmëria me Apple Watch nuk është garantuar ende, por është e mundur që të kompensohet pjesërisht duke përdorur disa aplikacione të të palëve të treta.
 • Chromecast – Të gjitha modelet.
 • Konsol Lojrash – PS3 dhe PS4.
 • Sisteme Audio dhe TV Smart – Disa sisteme audio (të tilla si speaker Sonos Play 1) dhe disa TV Smart (si ato me markë Samsung) përfshijnë mbështetje për Spotify.
 • Browser Web – Një version në internet i Spotify është i disponueshëm që mund të përdoret nga çdo shfletues me mbështetje Flash Player dhe që ju lejon të përdorni muzikën tuaj edhe në kompjuterë dhe pajisje të tjera në të cilat client zyrtar nuk është i disponueshëm

Menaxhimi i llogarisë

Në fillim të udhëzuesit ju thashë se abonentët e rinj Spotify mund të provojnë planin Premium të shërbimit falas për 30 ditë dhe pa ndonjë detyrim rinovimi. Për të shmangur rinovimin automatik të abonimit ose në rast se keni bere nje abonim Premium dhe keni ndryshuar mendje, ndiqni udhëzimet më poshtë për të shmangur marjen e parave nga ju.

Lidhuni me llogarinë tuaj Spotify në internet (nëse është e nevojshme futuni në shërbim) pastaj klikoni në emrin tuaj të vendosur në të djathtë dhe pastaj zgjidhni artikullin Llogaria/Account bashkangjitur menusë që ju shfaqet. Në faqen e internetit që hapet, zgjidhni artikullin Abbonamento nga shiriti anësor i majtë, klikoni mbi artikullin Vuoi annullare il tuo abbonamento? dhe ndiqni udhëzimet në ekran.