Programe per te rritur cilesine foto

Nese telefoni juaj nuk ben fotografi me cilesi te larte dhe po kerkoni nje menyre per ti permiresuar, atehere duhet te dini se ketu jeni ne vendin e duhur. Ne kete udhezues do flasim pikerisht per programe per te rritur cilesine foto, duke ju treguar ato qe mund te jene me te mirat ne qarkullim.

Ka programe falas dhe me pagesë, për Windows, Mac dhe Linux që ju lejojnë të korrigjoni/permiresoni papërsosmëritë e fotografive, përfshirë cilesine, në një mënyrë të thjeshtë dhe në shumicën e rasteve pa pasur njohuri të veçanta teknike mbi këtë temë. 

Permbajtja

Programe per te rritur cilesine foto

Me poshte do gjeni nje liste me programe per te rritur cilesine foto, te cilet do te permbushin pritshmerite tuaja me se miri. Kuptohet se ata me pagese ofrojne me shume mundesi permiresimi, por duhet te themi se programe si GIMP (falas), jane po ashtu te mrekullueshem.

Programe per te rritur cilesine foto: GIMP

Programe per te rritur cilesine foto

Le të fillojmë këtë udhëzues mbi programet më të mira për të rritur cilesine e fotove nga GIMP. Edhe pse nuk ka te gjitha mundesite qe te jep Photoshop, ky program i editimit të fotografive me burim të hapur GIMP është ai qe ka më shumë potencial dhe fleksibilitetit ne krahasim me te tjeret.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ai është plotësisht falas, është i disponueshëm për Windows, Mac dhe Linux dhe përfshin një sërë filtrash dhe mjetesh të punuara shumë mirë që ju lejojnë të zmadhoni fotot dixhitale pa ndikuar shumë keq në cilësinë e tyre përfundimtare. 

Për t’u lidhur me faqen e programit dhe për të shkarkuar menjëherë GIMP në kompjuterin tuaj, klikoni këtu.

SmillaEnlarger (Windows dhe Mac)

Programe per te rritur cilesine foto

SmillaEnlarger është një nga programet më të mira për të rritur cilesine e fotove falas që ju lejon të rritni madhësinë e imazheve pa ndikuar negativisht në cilësinë e këtyre të fundit. Kjo falë disa filtrave të personalizueshëm, të cilët veprojnë natyrshëm kur rritni cilesine e një imazhi.

Programi është jashtëzakonisht i thjeshtë për t’u përdorur dhe mbështet të gjitha formatet kryesore të skedarëve grafikë. Është i pajtueshëm me Windows dhe Mac.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për t’u lidhur me faqen e softuerit dhe për të shkarkuar menjëherë SmillaEnlarger në kompjuterin tuaj, klikoni këtu.

Programe per te rritur cilesine foto: Photoshop

Programe per te rritur cilesine foto

Kur bëhet fjalë për programe per te rritur cilesine foto ose thjesht editimin e fotove në kompjuter, nuk mund të mos përmendet Photoshop. Në fakt, është programi më i famshëm dhe më i avancuar i editimit të fotografive në botë që ju lejon të ndërhyni në fotot dixhitale përmes një serie të gjerë filtrash dhe mjetesh shumë të avancuara. Ai gjithashtu mbështet plugin e palëve të treta, përmes të cilave është e mundur të zmadhohen fotot duke përdorur teknika shumë profesionale.

Softueri paguhet, por është i disponueshëm në një version prove falas që ju lejon të testoni të gjitha funksionet e tij për një periudhë prej 30 ditësh. Është i pershtatshem me Windows dhe Mac.

Për t’u lidhur me faqen e internetit të softuerit dhe për ta shkarkuar menjëherë klikoni këtu.

Photo Zoom Pro (Windows dhe Mac)

Programe per te rritur cilesine foto

PhotoZoom Pro është një program për të rritur cilesine foto që mund të funksionojë si në modalitetin e pavarur (dmth. si një program më vete) ashtu edhe si një plugin për Photoshop dhe Photoshop Elements. Programi përdor një teknologji më të fundit në sektorin e quajtur S-Spline Max, përmes së cilës është e mundur të ndryshohet përmasat dhe të zmadhohen imazhet duke ruajtur skajet lineare dhe mprehtësinë e lartë në këtë të fundit.

Softueri paguhet, por është i disponueshëm në një version prove falas që ju lejon të testoni të gjitha funksionet e tij duke aplikuar një marke në fotot përfundimtare. Është i përdorshëm si në Windows ashtu edhe në Mac.

Për t’u lidhur me faqen e programit dhe për ta shkarkuar menjëherë klikoni këtu.

Alien Skin Blow Up (Windows dhe Mac)

Programe per te rritur cilesine foto

Alien Skin Blow Up është një plugin për Photoshop, Photoshop Elements dhe Lightroom që ju lejon të zmadhoni imazhet duke mare rezultate te kenaqshme. Ai përdor një seri filtrash shumë të avancuar që ju lejojnë të rrisni cilesine e fotove dixhitale pa gjeneruar objekte tipike të imazheve të zmadhuara në kompjuter.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Softueri paguhet, por është i disponueshëm në një version provë falas që ju lejon të testoni të gjitha funksionet e tij për një periudhë prej 15 ditësh. Është i pajtueshëm me Windows dhe Mac.

Për t’u lidhur me faqen e internetit të plugin dhe për ta shkarkuar menjëherë klikoni këtu.

Reshade (Windows)

Programe per te rritur cilesine foto

Reshade është një program falas i dedikuar grafikës përmes të cilit mundësohet kryerja e operacioneve të ndryshme të editimit të fotografive në mënyrë të thjeshtë por shumë profesionale. Është i pershtatshem vetëm me Windows dhe ndër funksionet e tij është edhe ai për të rritur cilesine e fotove. Në fakt, programi përdor një algoritëm për të zmadhuar imazhet që ju lejon të merrni një rezultat të mire, të vështirë për t’u dalluar me sy të lirë.

Më pas ofron një sërë kontrollesh për të vepruar manualisht në parametra të ndryshëm dhe për të përmirësuar më tej rezultatin përfundimtar. Pasi të keni gjetur përzierjen e duhur, mund të përfitoni nga përpunimi në grup për të zmadhuar imazhe të shumta në të njëjtën kohë, duke ju kursyer kohë.

Për t’u lidhur me faqen e programit dhe për të shkarkuar menjëherë Reshade në kompjuterin tuaj, klikoni këtu.

A Sharper Scaling (Windows)

Në një artikull kushtuar programeve më të mira për të rritur cilesine e fotove, është praktikisht e pamundur të mos përmendet A Sharper Scaling. Është një softuer falas dhe specifik për Windows që ju lejon të ndryshoni përmasat e fotografive deri në 400% pa efektin e turbullimit.

Ai mbështet katër algoritme të ndryshme për të zmadhuar imazhet, ju lejon të kontrolloni pamjet paraprake të mundshme që rezultojnë dhe gjithashtu ju lejon të zgjidhni atë që funksionon më mirë për ta ruajtur atë si imazh TIFF, PNG, JPEG. Me pak fjalë, është perfekt.

Për t’u lidhur me faqen e internetit të programit dhe për ta shkarkuar menjëherë, klikoni këtu.

Pixelmator (Mac)

Nese perdorni një Mac dhe po kërkoni nje program që ju lejon të rritni cilesine e fotove tuaja, atëherë nuk mund të mos ju sugjeroj të provoni Pixelmator. Është një aplikacion i njohur për editimin e fotografive në kompjuterët e markës Apple, i cili është mjaft i fuqishëm dhe i gjithanshëm, por në të njëjtën kohë është edhe shumë i thjeshtë për t’u përdorur. Ai përfshin shumë veçori dhe mjete mahnitëse të redaktimit të fotografive që mund të përshtaten në mënyrë të përkryer për qëllimin.

Është i disponueshëm vetëm për OS X dhe macOS dhe paguhet: kushton 29,99 euro në Mac App Store (megjithatë, herë pas here është e mundur të gjesh aplikacionin me një çmim të ulet). Ekziston gjithashtu një version provë falas i softuerit që mund të përdoret pa kufizime për një periudhë maksimale prej 30 ditësh.

Për t’u lidhur me faqen e internetit të softuerit dhe për të shkarkuar menjëherë, klikoni këtu.