Cfare eshte Netflix

Cfare eshte Netflix

Ne kete udhezues do te shpjegojme se cfare eshte Netflix, si dhe do ju japim te gjitha pergjigjet ne lidhje me te, cmimet dhe mënyrën se si funksionon në të gjitha pajisjet e përputhshme. Kjo eshte nje platforme shume e mire dhe e perhapur per te pare filma dhe seriale televizive. Per te gjitha detajet vazhdoni lexoni me tej.

Permbajtja

Cfare eshte Netflix

Cfare eshte Netflix

Para se të shohim në detaje se si funksionon Netflix, duhet të sqarojmë se cfare eshte Netflix. Gjëja e parë që duhet të dini është se Netflix është një platformë me përmbajtje argëtuese multimediale, që ofron ligjërisht shikimin e produkteve të tilla si filma, seriale televizive, shfaqje, dokumentarë që transmetohen në internet në modalitetin sipas kërkesës/on demand.

Kjo do të thotë se Netflix nuk është si televizioni, ku ka programe të ndara sipas orarit çdo ditë. Netflix është një platformë që tashmë përfshin përmbajtje të disponueshme për t’u parë në çdo kohë të ditës dhe përmbajtje të reja shtohen periodikisht. Për më tepër, produktet e Netflix shpërndahen me mundësi për t’u parë ne gjuhe te ndryshme dhe me mundësinë e aktivizimit të titrave.

Netflix është një nga platformat më të njohura të transmetimit dhe është një shërbim me pagesë me një abonim mujor. Megjithatë, nuk ka asnjë detyrim kontraktual, prandaj është e mundur të anuloni abonimin në çdo kohë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Jini të kujdesshëm ndaj atyre që ju thonë se ka metoda që ju lejojnë të përdorni Netflix pa paguar abonimin. Nuk ka asnjë mënyrë ligjore për të shijuar Netflix të pakufizuar plotësisht falas. Mënyra e vetme për të përdorur shërbimin pa paguar është mundësia e përdorimit të gift card dhe disa promovime nga ofruesit e internetit.

Cfare eshte perputhshmeria ne Netflix

Cfare eshte Netflix

Siç ju shpjeguam me siper, Netflix është një shërbim për të shijuar përmbajtjet argëtuese që funksionon permes internetit. Prandaj, platforma është optimizuar për t’u përdorur nëpërmjet një shfletuesi nga një kompjuter, por është gjithashtu e mundur të përdoret shërbimi në pajisjet celulare Android dhe iOS/iPadOS dhe në TV etj.

Një nga pikat e forta të Netflix ka të bëjë me përhapjen e tij: përveç mundësisë së përdorimit të përmbajtjes së tij nëpërmjet internetit dhe nëpërmjet një aplikacioni për telefonat inteligjentë dhe tabletët, Netflix është i disponueshëm në një mori pajisjesh: televizorë inteligjentë, PlayStation, Xbox etj.

Lista e plotë e pajisjeve të mbështetura nga Netflix (të cilat mund t’i gjeni në këtë link) përfshin gjithashtu Google ChromecastAmazon Fire TV Stick/CubeApple TV ose Sky Qluajtës Blu-ray dhe sisteme home theater.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Për të përdorur Netflix është e detyrueshme të keni një lidhje interneti dhe sipas udhezimeve të Netflix, me nje shpejtësi prej të paktën 1 Mbps, por rekomandohet një shpejtësi më të lartë. Ju mund të testoni shpejtësinë e lidhjes suaj të internetit përmes faqes Fast.com, në pronësi të vetë Netflix.

Nëse dëshironi të luani përmbajtje multimediale me definicion të lartë, lidhja e kërkuar është të paktën 3 Mbps. Është e qartë se ky numër rritet nëse flasim për Full HD (5 Mbps) dhe për UltraHD (15 Mbps.)

Persa i përket llojeve të tjera të kërkesave minimale, meqenëse Netflix është gjithashtu i aksesueshëm përmes një shfletuesi në internet, nuk ka kërkesa të veçanta nga pikëpamja harduerike. Shërbimi është i optimizuar për shfletuesit kryesorë dhe nuk kërkohet instalim shtesë për të përdorur përmbajtjen. Natyrisht ju ftoj të shikoni këtë seksion të qendrës së ndihmës Netflix, në të cilën referohen kërkesat e kërkuara nga çdo shfletues interneti, bazuar në versionin e tyre.

Cmimet e abonimit ne Netflix

Cfare eshte Netflix

Netflix është një shërbim me pagesë, i përdorshëm vetëm me pagesën e një abonimi mujor (me provë falas, në periudha promocionale). Kompania ofron tre plane të ndryshme, duke u përpjekur të plotësojë lloje të ndryshme nevojash.

  • Plani Bazë (7,99 euro/muaj): ky është plani më i lirë që ju lejon të shikoni përmbajtjen e shpërndarë në Netflix në definicion standard. Përmbajtja mund të luhet vetëm në 1 pajisje në të njëjtën kohë.
  • Plani Standard (12,99 euro/muaj): është plani i ndërmjetëm që ofron përmbajtje Netflix në rezolucion Full HD. Ky plan ju lejon gjithashtu të luani përmbajtje të ndryshme në 2 pajisje në të njëjtën kohë.
  • Plani Premium (17,99 €/muaj): ky është plani i krijuar për ata që duan të shijojnë përmbajtjen e Netflix në definicion të lartë (UltraHD/4K) dhe me HDR. Riprodhimi mund të bëhet njëkohësisht deri në 4 pajisje. Duhet të theksohet se nga kushtet e përdorimit të shërbimit nuk lejohet ndarja e llogarisë Netflix me njerëz që nuk janë pjesë e familjes suaj.

Si te aktivizosh Netflix

Cfare eshte Netflix

Pasi kemi bërë këtë hyrje dhe pasi pame se cfare eshte Netflix, mund të shkojmë në më shumë detaje. Për t’u regjistruar në shërbim dhe më pas për të përfituar nga përmbajtja e tij, shkoni menjëherë në faqen kryesore të Netflix dhe më pas shkruani adresën tuaj të postës elektronike/email në fushën përkatëse në qendër të ekranit, më pas shtypni butonin Start/Inizia.

Në këtë pikë, shtypni butonin Vazhdo/Continua, konfirmoni adresën tuaj të postës elektronike dhe zgjidhni një fjalëkalim për ta lidhur me llogarinë Netflix që do të krijoni. Më pas shtypni butonin Vazhdo/Continua për të shkuar në ekranin tjetër.

Tani klikoni në butonin Vazhdo/Continua për të zgjedhur llojin e abonimit që dëshironi, midis atyre që tregova në kapitullin e mëparshëm dhe më pas klikoni në butonin Vazhdo/Continua.

Më pas, vendosni një mënyrë pagese sipas zgjedhjes suaj midis Kartës së Kreditit (kartat e parapaguara, të tilla si HYPE, Revolut dhe Flowe, janë gjithashtu të mira), PayPal. Pasi të keni përfunduar regjistrimin e mënyrës së pagesës, do të keni përfunduar regjistrimin për shërbimin (me pas mund të çregjistroheni në çdo kohë pa kosto shtesë).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Në hyrjen e parë do t’ju kërkohet nëse është e nevojshme të futni numrin e celularit për të rikuperuar fjalëkalimin dhe për të krijuar profilin tuaj të përdoruesit. Tani mund të filloni të shikoni filma dhe seriale televizive në Netflix.

Si te shkarkosh Netflix

Cfare eshte Netflix

Tani që keni një llogari Netflix, le të shohim se si ta shkarkoni aplikacionin në pajisjen tuaj, në mënyrë që të filloni të shijoni përmbajtjen.

Sigurisht, në rast se dëshironi të shikoni Netflix nga kompjuteri juaj, mund të vazhdoni shumë mirë me shfletuesin tuaj të internetit. Megjithatë, në këtë rast, dijeni se nuk do të jeni në gjendje të përdorni veçorinë e shikimit jashtë linje/offline, e cila përfshin shkarkimin e përmbajtjes në pajisjen tuaj.

Nëse dëshironi të shikoni gjithmonë Netflix nga një kompjuter, duke qene në gjendje të përfitoni plotësisht nga të gjitha veçoritë e tij, në Windows 10 dhe Windows 11 mund ta shkarkoni aplikacionin e desktopit direkt nga Dyqani i Microsoft.

Sa për telefonat inteligjentë dhe tabletët Android, aplikacioni është i disponueshëm në Play Store. Për pajisjet në të cilat nuk është e mundur të shkarkohet Netflix, mund të vazhdoni të shkarkoni APK-në direkt nga faqja e internetit Netflix. Për iPhoneiPad dhe Apple TV mund ta shkarkoni aplikacionin Netflix direkt nga App Store

Për të gjitha pajisjet e tjera (si TV Smart, Blu-ray, konsola e lojërave, thjesht për t’ju dhënë disa shembuj), ju sugjeroj të shkoni në dyqanin e tyre dixhital dhe të kërkoni për aplikacionin Netflix dhe më pas të vazhdoni me shkarkimin e tij. 

Si te perdoresh Netflix

Pasi të keni regjistruar llogarinë tuaj Netflix dhe të keni hyrë në aplikacionin e saj në pajisjen tuaj, mund të filloni të kërkoni për filma, seri televizive, dokumentare dhe çdo përmbajtje tjetër që dëshironi të transmetoni. Vini re se procedurat e përdorimit janë të njëjta në secilën pajisje në të cilën disponohet Netflix, aty mund të ndryshojnë vetëm pozicionet e butonave.

Pjesa më e madhe e kohës tuaj në Netflix do të shpenzohet duke parë përmbajtjen që gjeni në Home. Në fakt, do të doja të theksoja praninë e artikujve Lista ime/La mia Lista që përfshin përmbajtjet që mund të shtoni në bibliotekën tuaj personale duke përdorur simbolin (+) në skeden e produktit. Më pas është seksioni Vetëm në Netflix/Solo su Netflix i cili ofron përmbajtjet e prodhuara nga Netflix ose për të cilat kjo kompani ka ekskluzivisht të drejtat e shpërndarjes. Përveç kategorive sipas llojit, do të gjeni edhe seksionet Titujt e momentit/I titoli del momento dhe Shtuar së fundmi/Aggiunti di recente.

Kur filloni të shikoni përmbajtje në Netflix dhe më pas ndaloni së shikuari, ajo do të tregohet në seksionin Vazhdo shikimin/Continua a guardare. Duke klikuar mbi të do të mund ta vazhdoni aty ku e keni lënë.

Nëse dëshironi të shfletoni vetëm seritë televizive ose filmat në katalog, klikoni përkatësisht në skedat me të njëjtin emër në shiritin e sipërm. Në rast se keni një titull specifik në mendje, përdorni motorin e kërkimit lart djathtas, në përputhje me ikonën e xhamit zmadhues në krye.

Për të filluar luajtjen e një përmbajtjeje, do t’ju duhet të vendosni miun në imazhin e kopertinës së tij dhe të shtypni butonin ▶ ︎. Në player e Netflix, përveçse mund të ndaloni ose luani riprodhimin e përmbajtjes, mund të ndryshoni gjuhën dhe titrat në çdo kohë duke përdorur simbolin e librit vizatimor. Sidoqoftë, në seritë televizive, simboli i drejtkëndëshave të mbivendosur ju lejon të aksesoni shpejt listën e plotë të episodeve.

Nëse ju pëlqen një pjesë e përmbajtjes, vlerësojeni pozitivisht duke përdorur butonin me gishtin e madh lart (gishti i madh dopje lart ju lejon të shprehni vlerësim edhe më të madh). Ju gjithashtu mund të votoni negativisht përmes butonit me gishtin poshtë. Ky mjet është shumë i rëndësishëm dhe i shërben Netflix-it për të përmirësuar algoritmin e tij dhe për t’ju ofruar përmbajtje të përshtatshme për shijet tuaja.

Ajo që ndryshon kryesisht në pajisjet mobile dhe përmes aplikacionit Windows është aftësia për të shkarkuar përmbajtje multimediale në memorien e pajisjes. Për të gjetur përmbajtje për t’u shkarkuar, në seksionin Kategoritë klikoni në artikullin Në dispozicion për shkarkim/Disponibili per il download. Më pas gjeni përmbajtjen që ju intereson dhe shtypni butonin me simbolin e shigjetës drejtuar poshtë për ta shkarkuar. 

Si te anulosh abonimin ne Netflix

Në rast se dëshironi të anuloni abonimin, mund ta bëni këtë në çdo kohë. Duke vepruar nga një shfletues desktopi, klikoni mbi emrin tuaj lart djathtas dhe klikoni në artikullin Llogaria/Account. Më pas gjeni hyrjen Abonimi dhe faturimi/Abbonamento e fatturazione, dhe klikoni në butonin Anulo abonimin/Disdici abbonamento dhe më pas në Përfundoni anulimin/Completa la disdetta. Mund ta rinovoni abonimin tuaj në çdo kohë duke klikuar në butonin Riaktivizo abonimin/Riattiva abbonamento. Të gjitha preferencat e treguara do të ruhen për maksimum dhjetë muaj.

Nëse dëshironi të veproni nga telefoni, klikoni në foton e profilit në krye dhe më pas në artikullin Llogaria/Account. Do të ridrejtoheni në faqen zyrtare të Netflix në një dritare të shfletuesit dhe mund të klikoni mbi Anulo abonimin/Disdici abbonamento për të anuluar abonimin në shërbim duke përdorur të njëjtën procedurë të treguar në rreshtat e mëparshëm.

Cfare eshte Netflix Party

Tani le te shikojme se cfare eshte Netflix Party, quajtur sot me emrin Teleparty. Ky është një shërbim i palës së tretë që nuk lidhet me Netflix, i cili ju lejon të shikoni përmbajtje nga kjo platformë në internet me miqtë tuaj në një mënyrë të sinkronizuar. Me pak fjalë, një mënyrë për të parë së bashku një produkt argëtues edhe nëse nuk jeni në të njëjtën dhomë.

Disa platforma transmetimi sipas kërkesës/on demand, si Prime Video dhe Disney +, tashmë e kanë këtë veçori të integruar, për fat të keq Netflix-it i mungon aktualisht. Prandaj, duke përdorur Teleparty mund ta arrini këtë.

Vini re se për të përdorur këtë shërbim, të gjithë pjesëmarrësit duhet të kenë një plan abonimi në Netflix dhe se, duke qenë një shërbim jozyrtar, ai mund të ndalojë së funksionuari ose të fshehë praktika jo miqësore në lidhje me përpunimin e të dhënave (nuk rekomandojme përdorimin e tij nëse nuk është patjeter e nevojshme).