Lojrat me te mira per iPhone

Lojrat me te mira per iPhone

Ne kete udhezues do ju flasim per lojrat me te mira per iPhone. Me kalimin e kohes keta telefona nuk jane bere thjeshte te mire ne perdorimin e perditshem por edhe shume performues ne luajtjen e lojrave. Me poshte do te gjeni nje liste me lojra të ndara sipas kategorive. Ne fakt eshte e pamundur qe te perfshihen te gjitha, sepse tregu eshte shume i gjare, ndaj provoni ato me poshte dhe zgjidhni kush t’ju pelqeje me shume.

Permbajtja

Lojrat me te mira për iPhone: lojra puzzle

Lojrat me te mira per iPhone

Si fillim do ju flasim per lojra puzzle, te cilat kërkojnë përdorimin e zgjuarsisë për të kaluar nga një nivel në tjetrin.

 • The Room: Old Sins: me çmimin 4,99 euro, ju mund të zhyteni në një aventurë intriguese ne 3D. Është pjesë e një seriali të njohur në celular.
 • Monument Valley: mes Regjisë artistike dhe lojërave të perspektivës, është një lojë e mire dhe që shumë janë përpjekur ta imitojnë (por pa ia dalë asnjëherë plotësisht). Ka një çmim prej 3.99 euro.
 • Candy Crush Saga: loja puzzle tamam per telefon. Qëllimi i lojës është të përputhni me tre ose më shumë karamele të të njëjtit lloj, duke arritur objektivin e nivelit brenda numrit të lëvizjeve të lejuara. Konsiderohet si një nga lojërat më të mira falas për iPhone
 • Prisni litarin/Cut the rope: perballuni me shumë nivele që kërkojnë zgjuarsi për t’u përfunduar. Ju duhet të ndihmoni protagonistin e lezetshëm të hajë sa më shumë karamele të jetë e mundur.
 • Mekorama: kjo është një loje falas e vlefshme që mori frymëzimin e saj nga loja Monument Valley.
 • Timberman: të vendosësh veten në vendin e një druvari dhe të presesh me sopate majtas dhe djathtas është gjithmonë kënaqësi, madje edhe në iPhone.
 • 2048: duhet të arrini te numri 2048, duke shtuar pllakat e numëruara me të njëjtën vlerë duke vazhduar me shumëfisha të 2. Gjithçka mund të jetë më komplekse dhe argëtuese sesa duket.
 • Tetris: Një pamje moderne e Tetris se famshem. Argëtimi është i garantuar.
 • Flow Free: lidhja e kubeve me të njëjtën ngjyrë nuk ka qenë kurrë kaq argëtuese.
 • Treshat/Threes: me një kosto prej 5.99 euro, ju mund të merrni lojen që frymëzoi lojen 2048.

Lojrat me te mira per iPhone: aksion

Lojrat me te mira per iPhone

Nëse ju kanë pëlqyer gjithmonë lojrat me ritme të shpejta, kategoria e aksionit është ndoshta ajo për ju. Me poshte do kalojmë nga klasikët e mëdhenj, në risitë që përfitojnë nga veçoritë e pajisjeve mobile në një mënyrë interesante.

 • Grant Theft Auto: San Andreas: Aventura e CJ ka nevojë për pak prezantim. Kushton 6.99 euro në iPhone. Ka shumë që e konsiderojnë atë një nga lojërat me te mira me pagese për iPhone
 • METAL SLUG 3: një klasik i mrekullueshëm nga bota e lojërave, i optimizuar me gjithë shkëlqimin e tij në iPhone. Kushton 2.99 euro.
 • Into the Dead 2: Një loje aksioni e fokusuar te zombi. Seriali të cilit i përket ka mbajtur shumë lojtarë të mbërthyer pas ekranit.
 • Super Mario Run: hidrauliku më i famshëm në botën e lojërave video kërcen edhe në iPhone.
 • Dead by Daylight Mobile: Një vrasës dhe katër të mbijetuar. Nuk është fillimi i një shakaje, por fillimi i një loje argetuese online.
 • Mes nesh/Among us: kërkimi për Mashtruesin tani është bërë një kult për adhuruesit e lojërave video. 
 • Call of Duty: Mobile: Seria Call of Duty është gjithashtu e disponueshme në të gjithë lavdinë e saj në iPhone. Mos e nënvlerësoni këtë loje, pasi ajo përfshin jo vetëm modalitetin popullor Battle Royale, por edhe të tjera të njohura edhe nga lojtarët e vjetër. 
 • Rayman Adventures: Patëllxhani i Ubisoft këtë herë shfaqet në ekranin e iPhone tuaj. Shkoni në pyllin e magjepsur dhe zbuloni se çfarë ka ndodhur.
 • Pokémon GO: Pokémon kanë zbritur zyrtarisht në pajisjet celulare, duke demonstruar se është e mundur të shfrytëzohen karakteristikat specifike të platformës, përkatësisht realiteti i shtuar dhe lëvizshmëria, për të krijuar një përvojë argëtuese në gjysmë të rrugës midis virtuales dhe reales. 
 • Surfers në metro/Subway: Një djalë i ri vrapon pothuajse pafund nëpër një stacion treni. Je ti që e kontrollon dhe duhet të provosh aftësitë e tua. 

Lojrat më të mira për iPhone: strategji

Lojrat me te mira per iPhone

Me poshte do ju japim nje liste me lojta me strategji dhe GDR. Me siguri ato do ju mbajne te mberthyer pas ekranit te iPhone.

 • Basti i Paskalit/Pascal’s Wager: i mbani mend ato kohë kur të gjithë mendonin se ëndrra për të luajtur një shpirt të mirë në pajisjet celulare nuk do të realizohej kurrë, atehere harrojini ato sepse ndodhi. Në fakt, Pascal’s Wager ka treguar se adhuruesit e zhanrit mund të gjejnë bukë për dhëmbët e tyre edhe në iPhone. Kostoja e lojës është 6.99 euro, por do t’ju mbajë të argëtuar për një numër të mirë orësh.
 • Plants vs Zombies 2: një kullë mbrojtëse e njohur mirë nga fansat e zhanrit. Mbrojtja e kopshtit nga zombit tani është kult.
 • Oceanhorn 2: Ndoshta loja që i afrohet më shumë Zelda-s në pajisjet celulare. Nëse e vlerësoni atë lloj përvoje, duhet ta provoni patjetër. Për shumë është ndër lojërat më të mira të iPhone. Jo çuditërisht, ajo u përfshi në abonimin e Apple Arcade.
 • Final Fantasy IV (RIMAKE 3D): është një nga kapitujt më emocionues të serisë Final Fantasy, i kompletuar me një sektor teknik 3D. Shitet 16.95 euro.
 • Brawl Stars: nëse dëshironi të luani 3v3 ose Battle Royale, kjo ka atë që ju nevojitet. 
 • ROME: Total War: një klasik i madh në botën e strategjisë të bazuar në turne. Ka shumë që e konsiderojnë atë një nga lojërat më të mira strategjike për iPhone. Kushton 9.99 euro.
 • Animus – Harbinger Unpacked: kushton 4.99 euro dhe mund të luhet edhe pa lidhje interneti. Është ndoshta ndër lojërat më të mira offline për iPhone.
 • Clash Royale: shkatërrimi i kullave të armikut tani është bërë një aktivitet i përditshëm për shumë lojtarë. 
 • Genshin Impact: një RPG veprimi që do t’ju pushtojë dhe argëtojë për disa seanca lojërash. 
 • Plague Inc: me një kosto prej 0.99 euro, ju mund të përdorni strategjinë për të infektuar popullsinë e botës me viruse të llojeve të ndryshme (natyrisht që është një lojë) edhe në iPhone.

Lojrat me te mira per iPhone: sportet dhe motoret

Lojrat me te mira per iPhone

Një kategori lojërash që është disi e rastësishme, në kuptimin që u referohet lojrave që mund të jenë një kalim kohe e shkëlqyer dhe relaksuese, është ajo që ka të bëjë me sportet dhe motorët. Këtu janë disa këshilla në këtë drejtim.

 • Tour Mario Kart: shpejtësi me Super Mario dhe miqtë në pistat argëtuese të disponueshme. Unë mendoj se loja nuk ka nevojë për shumë prezantime.
 • Asphalt 9: Legends: një lojë garash me një sektor të shkëlqyer teknik. 
 • Crazy Taxi Classic: Titulli ikonë 3D i SEGA është gjithashtu i disponueshëm në iPhone. Efekti i nostalgjisë është i fuqishëm.
 • Golf Star: Një loje golfi 3D me një modalitet me shumë lojtarë në internet.
 • FIFA Football: seria e futbollit nga Electronic Arts ka një stil të shkëlqyer për pajisjet mobile. 
 • Virtua Tennis Challenge: Nëse jeni një adhurues i tenisit, kjo është ndoshta loja për ju. Është një loje e njohur e SEGA.
 • Real Racing 3: Një nga lojrat më të njohura të garave të makinave për telefonat. Ka shoqëruar seancat e lojërave të shumë përdoruesve.
 • Stick Tennis: Një lojë e qetë dhe e shpejtë tenisi që bën përshtypje mbi të gjitha me lojën e saj të shpejtë.
 • Yjet e basketbollit: Multiplayer: mes lojes spektakolare dhe sfidave argëtuese me shumë lojtarë, basketbolli nuk zhgënjen kurrë.
 • Head Soccer: një lojë futbolli, por jo në kuptimin e ngushtë të fjalës. Provojeni dhe do ta kuptoni se çfarë dua të them.

Lojrat me te mira per iPhone: lojra me letra

Do të gaboni nëse i mendoni lojërat me letra si të mërzitshme, pasi ka disa lojra për të gjitha shijet, mes klasikëve të mëdhenj dhe zgjidhjeve më moderne.

 • GWENT: The Witcher Card Game: Ju mund t’i dhuroni një qindarkë Witcher-it tuaj edhe përmes kësaj loje per celular. Mos u shqetësoni, loja është falas për t’u shkarkuar.
 • 250+ Solitaires: Një koleksion me mbi 250 letra Solitaire. Ai përfshin Klondike, Spider, FreeCell, Pyramid dhe shumë lojëra të tjera.
 • Scopa Pro: ndoshta loja më e mirë kushtuar Scopa për iPhone. Ekziston edhe një modalitet me shumë lojtarë.
 • NJË/UNO!: një emër, një premtim. Në thelb është versioni dixhital i lojës popullore me letra UNO.
 • Yu-Gi-Oh! Master Duel: ju mund të besoni në zemrën e letrave dhe të thërrisni Dragoin e Bardhë me Sytë Blu gjithashtu nga iPhone.
 • BurracoON: stili dixhital i Burraco, i kompletuar me mbështetje për modalitetin me shumë lojtarë në internet.
 • Magic: The Gathering Arena: Po, loja me letra e preferuar nga shume njerëz ka gjithashtu një loje per celular.
 • Hearthstone: loja popullore me letra nga Blizzard Entertainment. 
 • Poker World – Poker Offline: Nëse jeni pa lidhje interneti, kjo lojë falas poker offline mund të jetë për ju.
 • Briscola Pro: bëhuni një profesionist i Briscola me këtë loje argëtuese. Po, ekziston edhe multiplayer online.

Apple Arcade

Nëse keni në dispozicion, për sa i përket sistemit operativ në iPhone tuaj, iOS 13 ose version më të ri, mund të përfitoni nga abonimi i Apple Arcade. Në fakt, i referohet një abonimi të lidhur me lojrat Premium, të zgjedhur me kujdes nga Apple.

Me një kosto prej 4,99 euro në muaj (ka një muaj provë falas), ju mund të aksesoni mbi 200 lojëra ekskluzive, përmes një katalogu që zgjerohet vazhdimisht. Natyrisht, abonimi ju lejon gjithashtu të shmangni plotësisht blerjet brenda aplikacionit dhe reklamat për lojrat e përfshirë në Apple Arcade. Për pjesën tjetër, abonimi mund të ndahet në familje (deri në 5 përdorues të tjerë), si dhe të përdoret nga pajisje të tjera Apple (qoftë iPad, Mac ose Apple TV).

Me pak fjalë, ju e kuptoni mirë se mund të gjeni disa perla intriguese përmes Apple Arcade. Përveç kësaj, mund të dëshironi t’i drejtoheni faqes zyrtare të Apple për të gjitha detajet e rastit.