Browser shfletues me te mire android

Ne kete artikull do te bejme nje liste me browser/shfletues me te mire android qe mund te gjeni ne play store. Do ju tregojme edhe karakteristikat e tyre kryesore. Te gjithe shfletuesit jane falas.

Duke bërë këtë premisë të domosdoshme, unë do të thoja që të mos harxhojmë më shumë kohë dhe menjëherë të fillojmë të përpiqemi të identifikojmë se cili është shfletuesi më i mirë Android për ju. Unë jam i sigurt që në fund të fundit do të jeni në gjendje të gjeni një zgjidhje që do të kënaqë plotësisht nevojat tuaja.

Chrome

Rekomandohet nëse… përdorni Chrome për kompjuter dhe doni të përfitoni nga sinkronizimi i faqeshënuesve dhe fjalëkalimeve.

Le të fillojmë këtë udhëzues, kushtuar browser/shfletues-it më të mirë për Android, me Chrome. Kjo është pa dyshim zgjidhja e preferuar, veçanërisht për ata që janë mësuar ta përdorin atë në kompjuter. Kjo sepse Chrome është në gjendje të sinkronizojë të dhënat e shfletimit (të preferuarat, fjalëkalimet, kartat etj.) Me të gjitha pajisjet pavarësisht nga sistemi i tyre operativ.

Edhe në mjedisin celular ajo mban shpejtësinë e saj në ngarkimin e faqes – e cila mund të “ndihmohet” nga një teknologji e kompresimit të të dhënave – dhe funksione të përparuara të tilla si shfletimi i fshehtë dhe aftësia për të parë faqet në modalitetin desktop.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ju mund ta shkarkoni Chrome nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj (edhe nëse është instaluar paraprakisht në shumicën e telefonave inteligjentë Android dhe tabletëve në qarkullim).

Firefox

Rekomandohet nëse… e përdorni tashmë versionin e shfletuesit për Windows, macOS dhe/ose Linux për të pasur gjithmonë faqeshënuesit, skedat dhe format të sinkronizuara.

Një tjetër shfletues/browser android shumë i popullarizuar, që sjell shumicën e veçorive qe ka ne desktop, është Firefox. Versioni celular i shfletuesit Mozilla është në gjendje të sinkronizojë të dhënat dhe cilësimet me homologun e tij të kompjuterit (ose edhe me pajisje të tjera portative) dhe ka një gamë të madhe shtesash që mund të përdoren për të zgjeruar funksionet e aplikacionit duke e “modeluar” atë në sipas nevojave tuaja.

Mbron nga faqet e mashtrimit dhe nga gjurmimi nga sistemet e reklamave. Për sa i përket performancës, ai mund të jetë pak inferior ndaj Chrome, por asgjë dramatike.

Ju mund ta shkarkoni Firefox nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj.

Dolphin Browser

Rekomandohet nëse… po kërkoni një shfletues/browser android të gjithanshëm dhe të fuqishëm për pajisjet mobile dhe nuk jeni veçanërisht të interesuar të sinkronizoni preferencat tuaja me kompjuterin tuaj.

Ndër pretendentët kryesorë për pëllëmbën e shfletuesit më të mirë Android ekziston edhe Dolphin Browser. Eshtë një shfletues shumë i lehtë, i shpejtë dhe interesante që mund të mbështetet në një seri shtesash për të kryer operacione të ndryshme, të tilla si konvertimi i faqeve të internetit në PDF, menaxhimi i fjalëkalimeve dhe shikimi i faqeve në versionin desktop.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Sinkronizoni të dhënat e shfletimit dhe cilësimet në pajisje të shumta dhe, përmes një shtese të veçantë për Chrome, Firefox ose Safari, mund të dërgoni përmbajtje direkt në kompjuterin tuaj. Mundësia e hapjes së faqeve të internetit ose kryerja e operacioneve të tjera përmes gjesteve ose komandave zanore të personalizuara është shumë e bukur. Funksionon shumë mirë edhe në terminalet e vjetra.

Mund të shkarkoni Shfletuesin Dolphin nga Play Store duke klikuar këtu direkt nga pajisja juaj.

Puffin Web Browser

Rekomandohet nëse… po kërkoni një shfletues/browser android që garanton pajtueshmëri totale me përmbajtjen Flash të disponueshme në internet.

Në një artikull kushtuar shfletuesve më të mirë për Android, Shfletuesi i Puffin nuk mund të mungojë. Po flasim për shfletuesin e vetëm që, në mjedisin celular, është në gjendje të sigurojë pajtueshmëri të plotë me përmbajtjen Flash.

Shfletuesi, në fakt, nuk përdor shtojcën e vjetër Adobe (e cila nuk është zhvilluar në mënyrë aktive për vite me rradhë), por një zgjidhje cloud që arrin të riprodhojë si videot ashtu edhe përmbajtjet interaktive mjaft mirë. Eshtë falas por përfundimisht është gjithashtu i disponueshëm në një variant Pro (me pagesë) duke përfshirë veçori shtesë.

Ju mund të shkarkoni Shfletuesin e Internetit Puffin nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj.

Next Browser

Rekomandohet nëse… i kushtoni më shumë vëmendje pamjes sesa përmbajtjes dhe po kërkoni një shfletues/browser android alternativ ndaj atyre që zakonisht përdorni për të shfletuar në internet.

Gjithashtu për tu vlerësuar me kujdes Next Browser, i cili ka një ndërfaqe përdoruesi veçanërisht të saktë dhe, mbi të gjitha, shumë karakteristika interesante. Një nga këto është faqja kryesore, e cila përveç pamjeve paraprake të faqeve më të vizituara përfshin lajme të azhurnuara në kohë reale nga burime të personalizueshme (si lexuesi i burimeve).

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Ai pranon shtesa të shumta, duke përfshirë ato të Pocket, Facebook dhe Evernote dhe sinkronizimin e të dhënave të shfletimit me Chrome. Jo gjithmonë “vrapon” shumë mirë në terminalet e vjetra.

Ju mund ta shkarkoni Shfletuesin tjetër nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj.

Opera (Mini version/version i plotë)

Rekomandohet nëse… keni një pajisje të lire ose jeni subjekt i kostove te larta te internetit.

Nëse po kërkoni shfletues/browser më të mirë Android për të instaluar në një pajisje të vjetëruar ose me performancë të dobët, mund të provoni Opera Mini që është shumë i lehtë dhe ka teknologji të kompresimit të të dhënave që premton të kurseni deri në 90% të trafikut.

Versioni i plotë i Opera për Android, nga ana tjetër, ofron një ndërfaqe më të rafinuar dhe funksione të tjera interesante, të tilla si aftësia për të menaxhuar shkarkimet dhe lexuar lajmet nga gazetat kryesore online në një ekran të përshtatshëm me skeda.

Mund të shkarkoni Opera Mini nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj. Në vend të kësaj, mund të shkarkoni versionin e plotë të Opera-s duke shtypur këtu.

UC Browser

Rekomandohet nëse… nuk ju shqetëson sinkronizimi i faqeshënuesve dhe fjalëkalimeve midis pajisjeve të shumta dhe nëse keni cmime te larta interneti.

Shfletuesi UC është një tjetër shfletues/browser ueb android që ju sugjeroj ta provoni nëse po kërkoni një kandidat të mirë për titullin e shfletuesit më të mirë Android. Në fakt, kjo është një zgjidhje e vlerësuar gjerësisht nga publiku dhe kritikët dhe që mburret me vlerësime të shumta pozitive në disa faqe të specializuara.

Krenaria e këtij shfletuesi është sistemi i tij i para-ngarkimit të përmbajtjes në serverat cloud falë të cilave është e mundur të merrni një performancë të qëndrueshme dhe një kursim të madh të energjisë dhe të dhënave. Provojeni dhe do të shihni që nuk do të pendoheni.

Ju mund të shkarkoni Shfletuesin UC nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj.

Naked Browser

Rekomandohet nëse… nuk doni të jepni të dhënat tuaja personale në veprime të mëdha dhe preferoni një shfletues/browser android me një ndërfaqe te thjeshte.

Për të qenë jashtëzakonisht i lehtë dhe i shpejtë është Shfletuesi Naked i cili ka një ndërfaqe përdoruesi të “zhveshur nga shume funksione” për të peshuar sa më pak në burimet e sistemit. Karakteristikat e tij përfshijnë rikuperimin automatik të crasheve, aftësinë për të rikthyer skedat e mbyllura, zmadhimin me një gisht dhe më shumë.

Për të qenë shumë interesant është edhe fakti që ky shfletues praktikisht është zhveshur nga të gjitha funksionet “spiun” të pranishëm zakonisht në shfletuesit e tjerë. Shfletuesi i zhveshur, në fakt, nuk gjurmon, nuk kursen preferencat dhe nuk komunikon me re të ndryshme dhe servera të largët. Me pak fjalë, është thelbësore, e sigurt dhe e shpejtë. Padyshim që ia vlen të provohet.

Ju mund të shkarkoni Shfletuesin Naked nga Play Store duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj.

Sleipnir Mobile

Rekomandohet nëse… vlerësoni kontrollin përmes gjesteve dhe po kërkoni një produkt që mund të sinkronizojë preferencat tuaja.

A nuk kanë arritur që tërheqë vëmendjen tuaj në një mënyrë të veçantë shfletuesit e internetit për Android që sugjerova në rreshtat e mëparshëm? Pastaj hidhni një vështrim në Sleipnir Mobile tani. Eshtë një shfletues uebi për platformën e gjelbër robot që ofron një ndërfaqe përdorimi sa interesante aq edhe inovative.

Sleipnir Mobile gjithashtu përdor gjerësisht gjeste dhe ofron një sistem sinkronizimi cloud me shumë pajisje dhe me shumë platforma.

Ju mund të shkarkoni Sleipnir Mobile nga Dyqani Play duke trokitur këtu direkt nga pajisja juaj.

Nese keni deshire te mesoni edhe shfletuesit/browser me te mire ne internet per kompjuter, atehere klikoni ketu.