Te dhenat teknike te Apple iPhone 14

Te dhenat teknike te Apple iPhone 14

Ne kete udhezues do te flasim per te dhenat teknike te Apple iPhone 14. Ky eshte nje telefon me nje cmim qe shkon rrotull 830€ per 128 GB memorie. Me poshte do te shikoni te gjitha karakteristikat teknike te ketij telefoni, duke filluar nga ekrani, bateria, kamera, Ram etj. Beni kujdes para blerjes sepse versioni baze ofrohet vetem me eSIM.

Te dhenat teknike te Apple iPhone 14:

Emri i produktit Apple iPhone 14
Përshkrim i produktit Apple iPhone 14 është një smartphone i pajisur me një ekran OLED 6.1 inç me një rezolucion prej 2532 x 1170 piksele, një raport 19.5:9 dhe një densitet prej 457 PPI. Pajisja ofron një përvojë të shkëlqyer shikimi falë ekranit të saj Super Retina XDR, mbështetjes HDR, veshjes kunder vajrave dhe xhamit qeramik rezistent ndaj gërvishtjeve.

Ai ka nje mikroçip te fuqishëm Apple A15 Bionic (5nm) , i çiftuar me një GPU të Apple me 5 bërthama dhe 6 GB RAM. Memoria e brendshme është 128 GB, e pazgjerueshme. Sistemi operativ është iOS 16.x, duke siguruar një përvojë të qetë dhe të shpejtë të përdoruesit.

Bateria 3279 mAh siguron autonomi të mjaftueshme për përdorim të përditshëm. Mbështet karikimin e shpejtë, karikimin me valë Qi dhe karikimin me vale  MagSafe, me një shpejtësi maksimale karikimi prej 20 W me tel dhe 15 W me valë.

Krijo sitin tend te Internetit me Elfa Web

Sa i përket kamerave, iPhone 14 është i pajisur me një kamerë të dyfishtë të pasme: një kryesore 12 MP me hapje OIS, PDAF dhe F1.5 dhe një e dytë ultra e gjerë 12 MP me hapje F2.4. Regjistrimi i videos është i mundur deri në 4K UHD me 60 fps, me mbështetje për OIS, HDR dhe Dolby Vision HDR. Kamera e përparme 12 MP ofron fokusim automatik, regjistrim video HDR dhe 4K UHD me 60 fps.

Dizajni i iPhone 14 është elegant dhe rezistent, me pjesen mbrapa prej xhami dhe një kornizë alumini. Pajisja është rezistente ndaj ujit dhe pluhurit me një certifikatë IP68 dhe ofron shkyçje 3D me fytyrë për siguri të shtuar. iPhone 14 është i disponueshëm në ngjyra të ndryshme: Midnight, Purple Starlight, Kuq dhe Blu.

iPhone 14 mbështet rrjetet 5G, 4G, 3G dhe ofron lidhje Bluetooth 5.3, Wi-Fi 6, NFC dhe ultra-wideband (UWB). Nuk ka fole kufjesh 3,5 mm, por audio është me cilësi të lartë falë altoparlantëve të shumtë dhe mbështetjes Dolby Atmos. Ndarja e ekranit me valë është e mundur përmes pasqyrimit/mirroring.

Ekrani
Madhesia e ekranit
6.1 inç ose 15,49 cm
Rezolucioni 2532 x 1170 piksele, raporti i pamjes 19,5:9, 457 PPI
Teknologjia OLED
Shpejtësia e perditesimit 60 Hz
Raporti ekran/trup 87.24%
Kulmi i shkëlqimit 1200 cd/m2 (natë)
Karakteristikat Super Retina XDR, Mbështetje HDR, Veshje oleofobike, Xham rezistent ndaj gërvishtjeve (Mburoje qeramike), Sensori i dritës së ambientit, Sensori i afërsisë
Hardware
Microcipat e sistemit Apple 15 Bionic (5 nm)
Procesori Hexa-core, 2x 3,23 GHz Avalanche + 4x 1,82 GHz Blizzard
GPU Apple GPU me 5 bërthama
RAM 6 GB
Memorje e brendshme 128 GB, e pazgjerueshme
Lloji i pajisjes Smartphone
Sistemi operativ iOS (16.x)
Bateria
Kapaciteti i baterise 3279 mAh
Tipi Litium-jon, Jo e zëvendësueshme nga përdoruesi
Karikimi Karikim i shpejtë, karikim me valë Qi, karikim me valë MagSafe
Shpejtësia maksimale e karikimit Me tel: 20.0W; Me vale: 15.0 W
Kamera
Pas Kamer te dyfishtë
Kamera kryesore
12 MP (OIS me zhvendosje sensori, PDAF)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F1.5; Gjatësia fokale: 26 mm; Madhësia e pikselit: 1.9μm
Kamera e dytë
12 MP (ultra-gjerë)
Specifikimet Madhësia e hapjes: F2.4; Gjatësia fokale: 13 mm
Regjistrim video
3840×2160 (4K UHD) (60 fps), 1920×1080 (Full HD) (240 fps), 1280×720 (HD) (30 fps)
Karakteristikat OIS, HDR, Dolby Vision HDR, Modaliteti Kinema
Përballë
12 MP (Time to flight (ToF), fokusim automatik, HDR)
Kapja e videos 3840×2160 (4K UHD) (60 fps)
Dizajni
Dimensionet 146,7 x 71,5 x 7,80 mm, trashësia me kamerën 11,14 mm
Pesha 172,0 g
Materiale Mbrapa: Xham; Korniza: Alumini
Rezistenca Po; IP68
Biometria Shkyçja me fytyrë 3D
Butonat Majtas: Kontrolli i volumit, Më shumë; Djathtas: Butoni i kyçjes/zhbllokimit
Ngjyrat Midnight, Purple Starlight, Kuq, Blu
Celular
5G n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n14, n20, n25, n28, n29, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n7, n7, n7, n7 n261, SA, NSA, sub-6, mmWave
4G (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 14 (700 PS), 17 (700 b), 18 (800 Inferiore), 19 (800 Superiore), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 30 ( 2300 WCS), 32 (1500 brez L), 66 (AWS-3), 71 (600)
4G (TDD) Bandat 34 (2000), 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+), 42 (3500), 46, 48 (3600)
3G Bandat 1 (2100), 2 (1900), 4 (1700/2100), 5 (850), 8 (900)
Shpejtësia e të dhënave LTE-A, HSDPA+ (4G) 42,2 Mbit/s
Lloji SIM eSIM
Zeri HD po
VoLTE po
Multimedia
Kufje Nuk ka fole kufjesh 3.5 mm
Altoparlantë Altoparlantë të shumtë
Karakteristikat Dolby Atmos
Mirroring ekrani pasqyre Ndarja e ekranit me valë
Mikrofon shtesë Po, për heqjen e zhurmës
Lidhshmëria dhe veçoritë
Bluetooth 5.3
Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac, ax (Wi-Fi 6); Wi-Fi Direct, Hotspot
USB
Lughtning
Karakteristikat Karikimi
Vendndodhja GPS, A-GPS, Glonass, Galileo, BeiDou, QZSS, SOS e urgjencës satelitore (Dërgimi/Marrja SMS)
Sensorë Akselerometër, xhiroskop, busull, barometër
Të tjera NFC, brez ultra i gjerë (UWB)
E përputhshme me aparatet e dëgjimit M3, T4
Disponueshmëria
E shpallur zyrtarisht 07 shtator 2022
Variantet alternative
Emri i produktit Apple iPhone 14
Varianti kryesor i produktit Me 256 GB memorie të brendshme
Memorje e brendshme 256 GB
Emri i produktit Apple iPhone 14
Varianti kryesor i produktit Me 512 GB memorie të brendshme
Memorje e brendshme 512 GB
Emri i produktit Apple iPhone 14
Varianti kryesor i produktit Ndërkombëtare
Memorje e brendshme 512 GB
5G n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n66, n70, n77, n78, n79, SA,
4G (FDD) Bande 1 (2100), 2 (1900), 3 (1800), 4 (AWS-1), 5 (850), 7 (2600), 8 (900), 12 (700 a), 13 (700 c), 14 (700 PS), 17 (700 b), 18 (800 Inferiore), 19 (800 Superiore), 20 (800 DD), 25 (1900+), 26 (850+), 28 (700 APT), 30 ( 2300 WCS), 32 (1500 brez L), 66 (AWS-3), 71 (600)
4G (TDD) Bandat 34 (2000), 38 (2600), 39 (1900+), 40 (2300), 41 (2600+), 42 (3500), 46, 48 (3600)
Lloji SIM Nano SIM, eSIM